رویترز: فکر و ذکر بولتون، ایران است
۷۸۰۳۲۰
۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۵
۱۰۰۳۲
خبرگزاری رویترز در گزارشی مفصل درباره رویکردهای برجام، نوشته بولتون نقشی کلیدی در تدوین سیاست‌های ترامپ علیه ایران ایفا کرده است.

خبرگزاری فارس: خبرگزاری «رویترز» روز پنج‌شنبه در گزارشی مفصل به بررسی تفکرات و رویکردهای «جان بولتون» مشاور امنیت ملی دولت آمریکا پرداخته و نوشته است که وی درباره ایران دچار وسواس فکری است و موضوعات دیگر برای او در رده دوم اهمیت قرار دارند.

این گزارش اینطور آغاز شده است: «روی دیوار دفتر جان بولتون در "وست وینگ"* یادگاری از افتخارآمیزترین دستاورد او به عنوان مشاور امنیت ملی نصب شده است: کپی قاب‌شده‌ای از فرمان رئیس‌جمهور "دونالد ترامپ" برای خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران. کنار آن هم کاریکاتوری نصب شده که این توافق را به سخره گرفته است.»

رویترز در ادامه دکوراسیون دفتر بولتون را نشانگر تنفر او از توافق هسته‌ای خوانده و نوشته در حالی که مشاوران پیشین ترامپ معتقد بودند که آمریکا باید در توافق هسته‌ای باقی بماند، بولتون «فورا اوضاع را تغییر داد» و ترامپ را متقاعد کرد که بهتر است از برجام خارج شود.

بولتون خود به رویترز گفته که برای ترامپ توضیح داده که «[خروج از برجام] آخر دنیا نیست. ائتلاف غربی از هم فرو نخواهد پاشید.»

وی با ابراز خرسندی از نقشی که در خروج آمریکا از توافق هسته‌ای داشته، می گوید: «فکر می‌کنم بازگشت تحریم‌ها آثار ویرانگری بر اقتصاد آن‌ها داشته و فکر می‌کنم که از این هم بدتر می‌شود.»

رویترز در ادامه به مواضع بولتون در گذشته اشاره کرده و نوشته در واشنگتن، او به عنوان فردی جنگ‌طلب شناخته می‌شود که از جنگ عراق حمایت کرده و بعدا هم اقدام نظامی علیه کره شمالی و ایران را خواستار شده است. با این وجود، به نوشته رویترز، به نظر می‌رسد که اکنون دیدگاه‌های او، دستکم در جمع‌های عمومی، کمی تلطیف شده است.

بنا بر این گزارش، اتخاذ مواضع نرم‌تر در سیاست خارجی و حمایت از رویکرد آشتی‌جویانه ترامپ در قبال روسیه و کره شمالی، او را بیش از پیش به ترامپ نزدیک کرده و موجب شده تا «فضای کافی برای تدوین و اجرای یک راهبرد سخت‌گیرانه در قبال ایران را داشته باشد.»

یک مقام ارشد در دولت فرانسه درباره بولتون به رویترز گفته است: «بولتون درباره ایران وسواس فکری دارد و هر چیز دیگری برای او در رده دوم اهمیت است.»

روسیه، یکی از موضوعاتی است که به نوشته رویترز درباره آن میان بولتون و ترامپ اختلاف نظر وجود دارد، با این وجود مقام‌های کاخ سفید می‌گویند او هدف نهایی ترامپ یعنی بهبود روابط با روسیه را به چالش نکشیده و با آن مخالفت نکرده است، هرچند که «اگر به او بستگی داشت، او در موضوع تحریم‌ها و مداخله در انتخابات، موضع بسیار سخت‌گیرانه‌تری [در قبال روسیه] اتخاذ می‌کرد.»

ترامپ اخیرا مصاحبه‌ای با رویترز داشته و در بخشی از آن درباره مواضع بولتون صحبت کرده است. او مدعی است که بولتون دیگر آن عقاید جنگ‌طلبانه سابق را ندارد.

ترامپ گفته است: «او فرد فوق‌العاده‌ای و واقعا سخت کار می‌کند. من [در گذشته، در تلویزیون] می‌دیدم که او می‌خواست با همه بجنگد و اگر شد، همزمان با پنج کشور. آیا عقاید او اکنون هم همان چیزی است که در ۲۰ سال گذشته بوده؟ نه. دیدگاه‌های او دیگر آنطور نیست.» (جزئیات بیشتر)

بنا بر این گزارش، بولتون با طرح ساده موضوعات با ترامپ، روابطش با رئیس‌جمهور را مستحکم کرده است. یک مقام ارشد کاخ سفید هم درباره رابطه ترامپ و مشاور امنیت ملی‌اش، گفته بولتون این قابلیت را دارد که موضوعات را به نحوی ساده بیان کند و آن‌ها را مستقیما با ترامپ در میان بگذارد.

وی می‌گوید: «او استدلال‌هایش را بسیار خوب مطرح می‌کند و رئیس‌جمهور هم همیشه به حرف‌هایش گوش می‌کند، اما الزاما آنچه را که او می‌گوید انجام نمی‌دهد.»

رویترز ایران را موضوعی دانسته که بولتون بیشترین موفقیت را در اثرگذاری در سیاست‌های آمریکا در قبال آن داشته است. بنا بر این گزارش، او در طرح آمریکا برای ایجاد یک ائتلاف منطقه‌ای میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس، مصر و اردن «نقش کلیدی» ایفا کرده است.

در حالی که «لارنس ویلکرسون» رئیس دفتر «کالین پاول» وزیر خارجه دولت «جورج بوش» پسر، به رویترز گفته بولتون همواره به دنبال جنگ بوده و راه‌حلی جز اقدام نظامی نمی‌شناسد، اما یک مقام ارشد دولت ترامپ این ادعا را رد کرده است.

او می‌گوید بولتون «توانمندی بالایی در تلفیق سیاست‌های دیپلماتیک، اقتصادی و نظامی دارد تا منافع امنیت ملی آمریکا را پیش برده و از آن‌ها دفاع کند.»

با این وجود، یک مقام وزارت دفاع آمریکا به رویترز گفته بولتون صداهای مخالف را نمی‌شنود و از طرح مواضعی ضد نظراتش در جلسات، جلوگیری می‌کند.

این مقام پنتاگون به رویترز گفته است: «دیدگاه‌های مخالف به هیچ وجه شنیده نمی‌شوند و روشن است که به هیچ وجه از آن‌ها استقبال نمی‌شود، به خصوص درباره ایران. در نتیجه، افرادی که سال‌ها و حتی دهه‌ها تجربه، به خصوص در این زمینه، دارند، مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند یا مورد عتاب قرار می‌گیرند.»

بولتون از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده، اما به رویترز گفته که از جر و بحث کردن و جدال لفظی با همکارانش لذت می‌برد. وی گفته است: «من یاد گرفته‌ام که جر و بحث کنم. زندگی من مرافعه است. بنابراین، اگر کسی نظر متفاوتی دارد، بی‌صبرانه منتظرم.»

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 24
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
19:19 - 1397/07/12
بولتون ای پیر خرفت پاهات لب گوره و انشالله به زودی به درک واصل میشی و به عذاب ابدی اون دنیا گرفتار میشی .
اون موقع س که روزی صدها و هزاران بار آرزو می‌کردی که ای کاش یک فرصت برای جبران آن ظلم‌هایی که در طول عمر سرتاسر نکبت بار م انجام داده ام بهم میدادن که جبران کنم . . انشاء الله
Iran, Islamic Republic of
19:23 - 1397/07/12
اگه بولتون دارن
ما حاج قاسم داریم بولتون کیه
United Arab Emirates
19:23 - 1397/07/12
مشكل برخي ايراني ها اينه كه فراموشكار هستند!!!
با وجود تمام نامردي هايي كه آمريكا در حق ما كرده از ٢٨ مرداد تا برجام، بازهم به اين به كشور( كه حتي دوستاش براش تاريخ مصرف دارن) دوست دارن اعتماد كنن!!!
Iran, Islamic Republic of
19:26 - 1397/07/12
یه مشت وحشی و دیوانه بر آمریکا و جهان حکومت میکنند
Iran, Islamic Republic of
19:26 - 1397/07/12
یه نفر این پیر سگ واق واقو رو از برق بکشه!
Iran, Islamic Republic of
19:27 - 1397/07/12
ای برترامپ وترامپ دوست لعنت ای بدبخت ترامپ وکل همدستان ترآمپ توراوامثال توراوکل کشورتوراجزبه نوکری قبول نداردتوفکرکردی اگرباترامپ ودولت ترامپ صحبت کنی میگه تویکی منم یکی باهم برابرنخیرمی گویدطبق گذشته من ارباب وتوهم نوکرطبق گذشته قبل از انقلاب که بوده یعنی شماتاهنوزاین درک نکرده ای اگردرک نکرده ای برای تووامثال توواقعا متاسفم
Iran, Islamic Republic of
19:42 - 1397/07/12
خدای ایران خیلی بزرگتر از این پیر خرفت است .انشاالله هر چه زودتر این هم مثل اون مک کین به درک واصل میشه و آرزوی شکت ایران به دلش خواهد ماند .
Iran, Islamic Republic of
20:00 - 1397/07/12
بولتون حرص نخور سکته میکنیا
Iran, Islamic Republic of
20:01 - 1397/07/12
ـانشالله با همین توهمات گوربگور بشه
Iran, Islamic Republic of
20:14 - 1397/07/12
خوب ما هم به فکر شما هستیم !!!!!
Iran, Islamic Republic of
20:49 - 1397/07/12
ایران هماننده خاریست برچشم کافران انشاءالله امام زمانمان بیایید کاری کنیم که در تاریخ هم نامتان نباشد انشاءالله
Iran, Islamic Republic of
20:59 - 1397/07/12
اللهم اشغل الظالمین بالظالمین خدا ظالمین را برظالمین مشعول کن تا از ما عافل باشند البته درقران خداوند متعال نوید پیروزی برای ما داده شده ونجعلهم ائمه ونجعلهم الوارثین
Iran, Islamic Republic of
21:32 - 1397/07/12
این هم مثل مک کین آرزویش رابه گور می‌برد
Iran, Islamic Republic of
23:05 - 1397/07/12
بولتون مغز فاسد و معیوبی داره. تمام سیاستمداران آمریکا اون رو دیوونه ای میدونن که باید زنجیرش کرد
Iran, Islamic Republic of
23:25 - 1397/07/12
بولتون باید بمیره من عکسش می بینم استفراغم میاد کاش فردا بگن سکته کرد.تا الان بخدا آرزو مرگ کسی نکردم بغیر از این بی شعور
Iran, Islamic Republic of
23:30 - 1397/07/12
هي بولتون ، جان مك كين هم كه بي شعوري مثل تو بود در جهنم منتظر تو است زودتر بمير
Iran, Islamic Republic of
23:32 - 1397/07/12
نه ترا بخدا بفکر جنگ باشید ، تعارف نکنید . ظاهرا" ایران را با بعضی از کشور های ترسو اشتباه گرفته اید، هنوز لقمه اندازه دهانتان را نمی دانید چرا که لقمه ای بنام ایران برای دهانتان بزرگ است و قطعا" شما را خفه می کند. مرگ بر آمریکا مرگ بر اسرائیل
Iran, Islamic Republic of
03:53 - 1397/07/13
درود بر ترامپ و بولتون
Iran, Islamic Republic of
07:05 - 1397/07/13
ببین گرگ پیر! رو تو کم کن و کم زوزه بکش اون مک کین زشت هم خیلی واق واق میکرد آخرش هم سقط شد و آرزو به جهنم برد ،تو هم دم دمای آخرته پس خفه شو و زودتر زمینو از لوث وجود کثیفت پاک کن.
Iran, Islamic Republic of
08:35 - 1397/07/13
وقتی مومن اخلاص اش بیشتر شدد ناله های شیطان بیشتر می شود همچنین است که وقتی ما پیروزی چشم گیری در میدان های نبرد سیاسی ونظامی بدست می آوریم واق واق این بچه شیطان بیشتر شده وناله سرمی دهد
Iran, Islamic Republic of
08:35 - 1397/07/13
وقتی مومن اخلاص اش بیشتر شدد ناله های شیطان بیشتر می شود همچنین است که وقتی ما پیروزی چشم گیری در میدان های نبرد سیاسی ونظامی بدست می آوریم واق واق این بچه شیطان بیشتر شده وناله سرمی دهد
Iran, Islamic Republic of
09:27 - 1397/07/13
این پیر خرفت ازترسش هست که در خواب هم از ایرانی جماعت میترسه آمریکا چهل ساله که خواب آشفته میبیند و خیلی دلش میخواهد ایران را مثل کشورهای سر سپرده عرب تحقیر کند ولی به قول فرمایش رهبر فرزانه امام خامنه ایی ؛ شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی لپ لپ خورد گه دانه دانه
Iran, Islamic Republic of
21:34 - 1397/07/13
بولتون جان من پیش بینی مرگت را اینگونه برات بیان میکنم. از چهره تو پیداست که در هنگام مرگ تو فراموشی عمیقی خواهی داشت. سمت راست بدنت کاملا فلج خواهد شد.ابتدا خون به اندام پایین بدنت نخواهد رسید وناخن های پایت سیاه ورفته رفته تمام عضلات.پایین بدنت سیاه خواهد شد.فشار زیادی روی سینه ات حس خواهی کرد.تب بسیار بالا خواهی داشت .وروزهای زیادی را در بستر بیماری.خواهی گذراند.بوی تعفن باعث خواهد شد که نزدیکترین افراد خانوادهات هم به ملاقاتت نیایند.و...........
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج