چرا عهدنامه مودت هنوز معتبر است؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
سمپاشی امحا_1
کتاب لند_1
لایکو_1
لایکو_3
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_3
سمپاشی امحا_3
کتاب لند_4
لایکو_4
اپیلاسیون نانا 4
سمپاشی امحا_4
سمپاشی امحا_2
لایکو_2
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۷۸۲۴۸۱
۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۷
۸۴۹۱
نوامبر 1979، حدود بیست و دو سال پس از امضای عهدنامه مودت، بحران گروگانگیری در سفارت آمریکا (در تهران) به وقوع پیوست. در طی چند ماه – در آوریل 1980 – واشنگتن روابط سیاسی خود با تهران را قطع کرد و چند روز بعد عملیاتی نظامی برای آزاد کردن گروگان ها به راه انداخت که به دلایل فنی و آب و هوایی ناکام ماند. این نخستین دور از تحریم های ایالات متحده علیه ایران بود و تمام دارایی های ایران در آمریکا مسدود شد.

دیپلماسی ایرانی: نوامبر 1979، حدود بیست و دو سال پس از امضای عهدنامه مودت، بحران گروگانگیری در سفارت آمریکا (در تهران) به وقوع پیوست. در طی چند ماه – در آوریل 1980 – واشنگتن روابط سیاسی خود با تهران را قطع کرد و چند روز بعد عملیاتی نظامی برای آزاد کردن گروگان ها به راه انداخت که به دلایل فنی و آب و هوایی ناکام ماند. این نخستین دور از تحریم های ایالات متحده علیه ایران بود و تمام دارایی های ایران در آمریکا مسدود شد.

این آغاز دورانی از کنش های تنش زا و غیردوستانه بود، هر کدام از طرفین اقداماتی انجام دادند که به وضوح نقض تعهدات معاهده بود. در بند اول معاهده آمده است: "صلح محکم و پایدار و دوستی صمیمانه می بایست میان ایران و آمریکا جاری باشد." این وقایع می تواند منجر به فسخ معاهده یا خروج هر یک از طرفین شود. با این حال به رغم همه تنش ها، وقایع و تضاد منافعی که در چهار دهه اخیر بروز یافت، هیچ مدرک حقوقی علیه اعتبار معاهده 1955 وجود ندارد.

در سال های نخست پس از انقلاب 1979، ایران هیچ اشاره حقوقی به این معاهده نمی کرد تا از هر گونه پیشنهاد که در آن گرایشی برای از سرگیری روابط با ایالات متحده نهفته بود اجتناب کند.

طرف آمریکایی خیلی زود این تابو را شکست و در دوره گروگانگیری به این دادگاه لاهه متوسل شد و اعلام کرد که ایران ماده 4 از بند دوم قرارداد مودت را نقض کرده است که می گوید: "شهروندان هر یک از دو طرف باید در خاک طرف دیگر از مصونیت و امنیت مداوم برخوردار باشند." دادگاه نیز رای به آزادی فوری گروگان ها داد و به عهدنامه مودت اشاره کرد. این نشان دهنده اعتبار قرارداد مودت در چشم قضات بود.

کمتر از یک دهه بعد، پس از حمله ناو جنگی آمریکا به یک هواپیمای مسافربری ایران که منجر به کشته شدن 290 مسافر شد، ایران آمریکا را به دادگاه لاهه برد و به ماده 21 بند دوم معاهده اشاره کرد. دادگاه این شکایت را پذیرفت (هرچند تهران و واشنگتن این ماجرا را خارج از دادگاه حل و فصل کردند).

بار دومی که ایران، آمریکا را به دادگاه لاهه برد و به عهدنامه مودت اشاره کرد به نوامبر 1992 باز می گردد زمانی که ایران بر سر حملات ایالات متحده به میدان های گازی ایران در خلیج فارس در سال 1987 و 1988 شکایت کرد. ایالات متحده در لایحه دفاعیه به "مین گذاری ایران و حملات دیگر ایران علیه ناوهای ایالات متحده یا ناوهایی با پرچم ایالات متحده" در دوره مشابه اشاره کرد.

در هر دو پرونده، دادگاه به عهدنامه 1955 مودت اشاره کرد و اعتبار آن را برای حل و فصل هر دو پرونده تایید کرد.
دیوان داوری دعاوی ایران و ایالات متحده که مناقشات مربوط به بحران گروگان گیری را حل و فصل می کرد نیز در دست کم 27 رای خود به قرارداد 1955 اشاره کرده است.

هیچ یک از دو طرف هرگز از ماده 23 بند 3 معاهده که بر شرایط پایان دادن به قرارداد می پردازد استفاده نکرده اند: "هر یک از طرفین پس از 10 سال از امضای قرارداد می تواند با اخطار کتبی از یک سال قبل به قرارداد پایان دهد."

در موقعیتی تقریبا بی نظیر در تاریخ حقوق بین الملل، دو کشوری که رابطه سیاسی شان قطع شده بود و برای چهار دهه هدف کنش های خصمانه و غیردوستامه یکدیگر بودند، در حقیقت حیات عهدنامه مودت را پابرجا نگه داشتند.

بر اساس این قرارداد، ایران و آمریکا به صورت حقوقی می توانند نقض هر گونه "رابطه دوستانه" را به چالش بکشند و درخواست رفتار در چارچوب کنوانسیون های بین المللی داشته باشند.

روزی – که به نظر نمی آید به این زودی ها باشد – ایران و ایالات متحده روابط سیاسی خود را از سر می گیرند. تا آن روز بیاید، منفعت بزرگی است که مکانیسم توافقی وجود داشته باشد تا در زمانی که دیپلماسی کار نمی کند بشود مناقشات را حل و فصل کرد. ما شاید شاهد "صلح پایدار و محکم و دوستی صمیمانه میان ایالات متحده آمریکا و ایران" که دو کشور زمان امضا چشم اندازش را داشتند، اما عهدنامه مودت 1955 هنوز می تواند نقش آفرینی کند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1397/07/17
مثالی هست میگن حق حق حسینه ولی غذای یزید چرب تره
Iran, Islamic Republic of
18:30 - 1397/07/17
مودت ما و آمریکای جنایتکار هرگز...مرگ بر آمریکا مرگ بر اسرائیل، مرگ بر انگلیس مرگ بر آل سعود، فقط باید کاخ سفید حسینیه شود..مرگ بر ترامپ
Iran, Islamic Republic of
01:34 - 1397/07/18
خیال باطل
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
از رانت چه خبر پسرم؟؟
Iran, Islamic Republic of
03:10 - 1397/07/18
چون نزدیک یه سال دیپلمات های آمریکا را به زندان انداختیم
Iran, Islamic Republic of
06:14 - 1397/07/18
این هم از برکات نظام فاسد شاهنشاهی است ....هیچ چیزی بهتر از دوستی با دنیا نیست تنها عاملی که میتونه سبب احقاق حق یک ملت بشه نه جنگ و مرگ بلکه دوستی با دنیاست
Iran, Islamic Republic of
07:03 - 1397/07/18
مگه شما نمی‌گید آمریکا فتنه جهان اسلام است پس چرا هر موقع به نفعتون نیست این پیمان رو رو میکنید بعدشم مگه جمهوری اسلامی پیمان موودد بسته با آمریکا ...شاه این کار رو انجام داده شماها هی ازش استفاده می‌کنید ازش
Iran, Islamic Republic of
10:25 - 1397/08/04
یادتان باشد باپیمان که شاه بست برامریکا پیروز شدید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
بهمن پور_داخلی1
استخدام_1
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
استخدام_3
شیرآلات زمانی_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
بهمن پور_داخلی4
استخدام_4
بهمن پور_داخلی2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
ایرانیان- فوتر موبایل222
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کیان برنا_فوتر
شفا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222