پارسایی: نام‌گذاری روز کوروش امنیتی شده
۷۸۷۴۸۸
۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۲:۵۳
۵۰۲۵ 
نماینده شیراز در مجلس درخواست نام‌گذاری روز کوروش را مسئله‌ای کاملا اجتماعی و فرهنگی دانست و از این که «این موضوع امنیتی شده است» انتقاد کرد.

خبرگزاری ایسنا: نماینده شیراز در مجلس درخواست نام‌گذاری روز کوروش را مسئله‌ای کاملا اجتماعی و فرهنگی دانست و از این که «این موضوع امنیتی شده است» انتقاد کرد.

بهرام پارسایی نماینده شیراز در نطق میان دستور جلسه علنی (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی نطق امروز خود با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در باب تاریخ و میراث فرهنگی یادآور شد که سابقه تاریخی و میراث فرهنگی ما از دلایل بالا بودن جایگاه ملت و کشور ایران بین کشورهای دیگر است.

وی هم‌چنین با گلایه از این‌که پیگیری‌هایش برای نام‌گذاری روزی به نام کوروش به نتیجه نرسیده است، خطاب به رئیس جمهور درخواست نام‌گذاری روز کوروش را مسئله‌ای کاملا اجتماعی و فرهنگی دانست و ابراز عقیده کرد: این موضوع امنیتی شده است. در دنیا مسائل امنیتی را برای کاهش هزینه‌های ناشی از آن، به مسائل فرهنگی و اجتماعی تبدیل می‌کنند. ما کاملا نقطه عکس آنیم.

پارسایی در مورد شخصیت کوروش گفت: منابع آریایی، سریانی و یونانی و مورخین ۵۰۰ سال قبل از میلاد مثل گزنفون و هرودوت و توضیحات افلاطون را بخوانید تا بدانید که کوروش چه انسان برجسته‌ای بوده است. در کتاب‌های آسمانی تورات و انجیل از ایشان به نیکی یاد شده است. مولانا ابولکلام آزاد مفسر بزرگ قرآن هندی او را ذورالقرنین می‌داند و علامه طباطبایی این گفته را تایید می‌کند. هنگامی که نماد آزاداندیشی ایرانی، کوروش، بابل را فتح کرد و دستور نگارش بزرگترین افتخار بشردوستانه تاریخ یعنی منشور حقوق بشر را می‌دهد، برای تکمیل انسانیت، بشریت و عدالت دستور می‌دهد که آن منشور به زبان قوم مغلوب یعنی زبان بابلی نوشته شود.

وی استفاده از نام کوروش را فرصتی تاریخی دانست و با اشاره به مزایای متعدد استفاده از فرصت‌های فرهنگی و تاریخی افزود: در سال‌های قبل بدون احساس تفاوت قومیتی شاهد حضور مردم در این مجموعه بوده‌ایم.

پارسایی در عین حال «سوء مدیریت و نداشتن برنامه» را موجب سر دادن شعارهای هنجارشکنانه اقلیتی انگشت‌شمار خواند و با بیان این اعتقاد که « ما تسلیم آن اقلیت شده و مسئله را امنیتی کردیم» ادامه داد: آن اکثریت چند صد هزار نفری را دریابیم که به دور از قومیت لر، ترک، کرد و عرب، عجم و بلوچ و فارس دور هم جمع ‌شده و فرصتی مناسب برای ایجاد امنیت و اتحاد ملی ایجاد می‌کنند.

وی با اشاره به این حرف منتقدین که «مشکل امروز مردم معیشت است و اکنون وقت این حرف‌ها نیست» گفت: می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که درآمد گردشگری در سال ۲۰۱۷، ۱.۲۳ تریلیون دلار بوده است. جایگاه ایران در بین کشورهای مستعد گردشگری، جزو ۱۰ کشور اول دنیاست اما کدام درآمدزایی و اشتغال؟ جایگاه ما اکنون در رده نود و سوم کشورهای جهان است و دلیل آن همین کج‌سلیقگی‌ها و عدم استفاده از داشته‌های تاریخی و فرهنگی است.

رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در حالی که انتظار داشته پیگیری‌هایش و دیگران در سال گذشته منجر به برنامه‌ریزی‌هایی در جهت چگونگی استفاده از این فرصت داخلی به نفع منابع ملی و ارزآوری گردشگری شود ادعا کرد: «همه تلاش‌ها بر این است که چگونه جلوی برگزاری این مراسمات گرفته شود.»

پارسایی از شورای امنیت ملی درخواست کرد که با دعوت از کارشناسان و اساتید تاریخ و داشتن اطلاعات کامل تهدیدات امنیتی و پدیده کاهش عرق و هویت ملی، در این باب تصمیم گیری کند.

وی در پایان خطاب به رئیس جمهور با اشاره به اصل ۵۹ قانون اساسی گفت: مسائل متعددی لاینحل باقی مانده است چرا به اصل ۵۹ قانون اساسی مراجعه نمی‌کنید؟ وقتی که من از اصل ۵۹ قانون اساسی صحبت می‌کنم انگشت مخالفت با نظام به سمت من دراز می‌شود. مگر این اصل، اصل قانون اساسی جمهوری اسلامی نیست؟

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 24
در انتظار بررسی:0
Germany
05:05 - 1397/07/30
مردم با دل و جان به بزرگ مرد دنیا ، کوروش کبیر احترام می گذارند ...
پاسخ ها
عاشق پدر وطنم کوروش کبیر
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۳۰
دقیقا ، وهیچوقت برای دوست داشتن این بزرگمرد پول وزور در کار نبوده ونیست و نخواهد بود
Iran, Islamic Republic of
05:50 - 1397/07/30
زنده باد اقای پارسایی زنده باد نام کودوش وزنده باد ایرانی واقعی.
United Arab Emirates
06:20 - 1397/07/30
وقتی پای هویت و میراث در میان باشد تند رو ها روی خوش نشان نمی دهند ولی در روزهای سخت تظاهر به یکپارچگی هویت اتحاد و ایرانیت میکنند موقع بخور لخور ایرانی و ایرانیت خوبست
Iran, Islamic Republic of
06:29 - 1397/07/30
بیخیال انقدر طرح و گرفتاری هست بپردازید به انها ..مردم گرفتار نان شبشونن رور فلان و فلان میوونید چقدر هزینه داره
Iran, Islamic Republic of
06:42 - 1397/07/30
واقعا شخص بزرگی بوده کوروش
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۳۰
حقیقتا ، به کوری چشم دشمنانش
Iran, Islamic Republic of
07:01 - 1397/07/30
والا تو این مورد هم مردم سرکار هستن متاسفانه جلع و دروغ در مورد کوروش بدونه هیچ سندی بین مردم ردو بدل میشه
Iran, Islamic Republic of
07:12 - 1397/07/30
درود به شرف پاک وشیری که خوردی با سخنان زیبایت...
Iran, Islamic Republic of
07:41 - 1397/07/30
ببین تورو خدا مشکل مملکت ما شده کوروش !کوروش چه افتخاری برای من آذربایجانی دارد که بخواهم به آن افتخار کنم؟به جای کوروش ما به باکریها ستارخانها و باقرخانها و علامه جعفریها و شهریارها و...افتخار میکنیم نه به کسی که هیچ معلوم نیس وجود خارجی دارد یا نه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۳۰
برو عامو خوش باش با این طرز فکرت
Iran, Islamic Republic of
07:52 - 1397/07/30
گذاشتن روز کوروش در تقویم یا نذاشتنش فرقی نداره چون کوروش توقلب ما جا داره ،درود بر پدر حقوق بشر کوروش‌کبیر،۷ابان یادتون نره
پاسخ ها
منشور کوروش افتخار ایرانیان
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۳۰
واقعا ، اونیکه در قلب ملت باشه هررررگز از یاد نخواهد رفت
United States
07:52 - 1397/07/30
داستان کوروش دروغی بیش نیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۳۰
خوش باش وبرو کشکت رو بساب
Iran, Islamic Republic of
08:37 - 1397/07/30
کوروش کبیر همیشه در دل مردم پارس زنده است
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۳۰
آفرین
Iran, Islamic Republic of
09:18 - 1397/07/30
پادشاه قدرتمند ایران زمین . کوروش کبیر
Iran, Islamic Republic of
09:41 - 1397/07/30
حرفای نماینده شیراز کاملا منطقی هستش.ایران و ایرانی رو در دنیا بخاطر تمدش شش هزار ساله و کوروش کبیر میشناسن...متاسفانه عده ای دارن تاریخ و واقعیات گذشته و فرهنگ زیبای ایرانی رو و کلی از اداب و رسوم اون رو دارن امنیتی میکنن.کشوری مثل کره داره همه چیز خودشو تاریخ سازی میکنه حتی اسرائیل داره با برخی کشورای عربی دارن واسه خودشون فرهنگ و تمدن جعلی میسازن اونوقت ماداریم از این تاریخ شش هزار ساله فرار میکنیم...متاسفم برای این تفکر خشک.الان درامد گردشگری وسیاحت ترکیه چند برابر نفت ایرانه...
Iran, Islamic Republic of
13:32 - 1397/07/30
درود برکوروش کبیر.مردبزرگ ومیانه ره ومعتدل
Iran, Islamic Republic of
23:15 - 1397/07/30
اخه اسم خالی چه بدرد میخوره کردار درستی مونده پندار درستی مونده گفتاردرستی مونده بذارین راحت بخوابه چون دزدان بیدارند
Iran, Islamic Republic of
01:12 - 1397/08/01
من خودم اذریم کوروش پدرماست ایران وطن ماست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج