کاندیدا‌های احتمالی انتخابات ۱۴۰۰
۷۸۷۸۰۵
۰۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۵
۲۴۷۰۸
هرچه کلاف مشکلات کشور پیچیده‌تر می‌شود ذوق‌زدگی جریان راست هم بیشتر می‌شود؛ به هرحال هضم از دست دادن دو دوره ریاست‌جمهوری در اردوگاه اصولگرایی چندان ساده نبود و این فضا رویای آن‌ها برای رسیدن به پاستور را نزدیک‌تر کرده است؛ از همین‌رو است که با وجود فاصله سه‌ساله تا انتخابات سیزدهم اسب‌ها را زین کرده‌اند تا هر طور شده مستاجر بعدی ساختمان خیابان پاستور باشند.

روزنامه اعتماد - فائزه عباسی: هرچه كلاف مشكلات كشور پیچیده‌تر می‌شود ذوق‌زدگی جریان راست هم بیشتر می‌شود؛ به هرحال هضم از دست دادن دو دوره ریاست‌جمهوری در اردوگاه اصولگرایی چندان ساده نبود و این فضا رویای آنها برای رسیدن به پاستور را نزدیك‌تر كرده است؛ از همین‌رو است كه با وجود فاصله سه‌ساله تا انتخابات سیزدهم اسب‌ها را زین كرده‌اند تا هر طور شده مستاجر بعدی ساختمان خیابان پاستور باشند.

در این میان هر چند سكوت مرگباری احزاب اصولگرا را در بر گرفته است اما در پستوی احزاب‌شان برو و بیای فراوانی وجود دارد. جمنا از یك سو تمام تمركزش را متوجه شهرستان‌ها كرده است تا بتواند پایگاه رایی برای 1400 داشته باشد و دیگر از این نظر غائله را به رقیب نبازند. موتلفه هم كه همواره ادعای پیشكسوتی و مغز متفكر جریان راست را داشته، در این مسیر به دنبال چهره‌ای است تا بتواند از دل آن یك رییس‌جمهور بیرون بیاورد. هرچند سال 96 یك روز مانده به انتخابات در بیانیه‌ای حمایتش را از كاندیدای خود برداشت و آن را متوجه گزینه جمنا كرد اما خودشان آن رفتار را یك استثنا می‌دانند و همیشه بر معرفی یك گزینه حزبی اصرار دارند.

البته رهپویان، جمعیت ایثارگران و جبهه پایداری هنوز در سردرگمی مجلس و ریاست‌جمهوری مانده‌اند و شاید بیشتر از آنكه دل به پاستور بسته باشند سودای بازگشت به بهارستان را در سر می‌پرورانند. اما فارغ از جریان‌ها و احزاب سیاسی افراد نیز بیكار ننشسته‌اند و پا در ركاب گذاشته‌اند تا وقتی به بزنگاه انتخابات رسیدند بتوانند برنامه‌های خود را یك به یك رو كنند.

فلسفه چینی برای پاستور

در میان گزینه‌های احتمالی برای 1400 تنها ابراهیم رییسی نیست كه پا در راه انتخابات گذاشته؛ در این میان علی لاریجانی كه تا امروز ركورددار ریاست بر قوه مقننه را به خود اختصاص داده است نسبت به سه سال دیگر چندان بی‌برنامه به نظر نمی‌رسد.

كانديداهاي احتمالي انتخابات 1400

هرچند او یك بار كاندیدا شدن در انتخابات را در سال 84 و بعد از پایان ریاستش بر سازمان صدا و سیما امتحان كرده بود اما این‌بار به نظر می‌رسد گام‌هایی پخته‌تر بر می‌دارد. لاریجانی هم مانند بخشی از اصولگرایان چرخش رویكردی داشته است اما این چرخش را در طول این سال‌ها به گونه‌ای رقم زده است كه امروز در صف معتدلان به شمار می‌آید به‌طوری كه هم می‌تواند از حمایت جریان راست برخوردار شود و هم جریان چپ را با خود موافق سازد.

البته هرجا پای اظهارنظر مستقیم درمیان باشد لاریجانی به جز انكار سخنی به میان نیاورده است اما این چیزی نیست كه افراد نزدیك به او آن را مخفی كنند. مثال بارز آن گفت‌وگوی رحمانی فضلی با ایلنا است. او در این مصاحبه می‌گوید«آقای لاریجانی یك چهره شاخص سیاسی است و ظرفیت بروز و ظهور در جایگاه ریاست‌جمهوری را هم دارد و فردی وزین و توانمند است.»

دلیل دیگری كه می‌توان آن را نشانه‌ای برای حضور لاریجانی در صف كاندیداهای ریاست‌جمهوری سال 1400 دانست، تاسیس حزب «رفاه ملت ایران» است؛ حزبی كه تا پیش از انتخابات مجلس زمزمه تاسیس آن از سوی علی لاریجانی و كاظم جلالی مطرح بود اما نهایتا بهروز نعمتی از نمایندگان نزدیك به لاریجانی آن را به پیش برد و امروز او دبیركل این حزب است و اعضایش از چهره‌های نزدیك به رییس مجلس هستند.

بنابراین شواهد نشان می‌دهد حضور فیلسوف مجلس در انتخابات 1400 پربی‌راه نباشد.


پازل رییسی برای ریاست‌جمهوری

تجربه نشان داده است كاندیداهای شكست‌خورده بعد از انتخابات تا مدتی از دامنه تحركات خود كم می‌كنند و تلاش می‌كنند تا مدتی از دیده شدن فاصله بگیرند اما این ماجرا درباره ابراهیم رییسی برعكس بود.

كانديداهاي احتمالي انتخابات 1400

او بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 بیش‌فعالی سیاسی درپیش گرفت و از سفرهای استانی گرفته تا حفظ ارتباط با احزاب سیاسی تلاش كرد تا در صحنه حضور داشته باشد. اینكه چطور ابراهیم رییسی به این سطح از بیش فعالی رسید چندان معمای سختی نیست؛ همه‌چیز به رای 16 میلیونی او ختم می‌شود؛ رایی كه اصولگرایان كم و كاستی‌های‌شان را پشت آن مخفی می‌كنند. حالا همین رای نه تنها بار دیگر ابراهیم رییسی را به فكر ریاست‌جمهوری برای سال 1400 انداخته است بلكه ردای رهبری اصولگرایان را بر تن خود مناسب می‌بیند؛ كما اینكه برای انتخابات مجلس یازدهم هم زمزمه لیست اصولگرایان با تایید او بسیار قوت گرفته است.

اگر از دریچه نگاه رییسی به ماجرا نگاه كنیم باز به همان رای 16 میلیونی می‌رسیم. او با اصل قرار دادن این رای سعی كرده است تا اشتباهات یك سال پیش خود را هم جبران و جای خالی را پر كند. در این مسیر می‌توان به سفر او به سیستان و بلوچستان و دیدار با مولانا عبدالحمید اشاره كرد. هنوز فراموش نشده است كه بخش عمده‌ای از سبد رای روحانی توسط اهل سنت پر شد و حالا رییسی می‌خواهد این رای را در دور بعد به سبد خود انتقال دهد.

هر چند این موضوعات می‌تواند دلیلی باشد برای چیدن یك پازل سیاسی توسط رییسی، اما وقتی پای جلسات هفتگی اصولگرایان به میان می‌آید ماجرا بعد جدی‌تری به خود می‌گیرد. جلساتی كه هر چند میرتاج‌الدینی آن را جلسات درون حزبی و تنها برای تحلیل مسائل روز معرفی می‌كند اما وجود چهره‌هایی مانند قالیباف و سعید جلیلی در این جلسات نمی‌تواند یك دورهمی معمولی باشد و قطعا یك تقسیم كار برای مجلس و دولت می‌تواند در پس آن نهفته باشد.

وقتی موضوع ریاست‌جمهوری رییسی مطرح می‌شود نظرات متفاوتی هم پیرامون آن شكل می‌گیرد كه اغلب گمانه حضور او را تقویت می‌كند. در این همین راستا مهدی فضایلی می‌گوید «حضور آقای رییسی به‌ عنوان نامزد بالقوه انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ خیلی دور از ذهن نیست.» یا افراد نزدیك به علی لاریجانی مانند سبحانی‌نیا می‌گویند: « بعید نیست ابراهیم رییسی مجددا ورود كند. ایشان به عنوان تولیت آستان قدس جایگاهی دارند و در این جایگاه اعتباری دارند و در مجموع به نظر نمی‌آید برای كاندیداتوری مجدد بی‌میل باشند.»


وزیر ساكت احمدی‌نژاد

انتخابات 96 بود كه زمزمه‌های كاندیداتوری وزیر نیروی احمدی‌نژاد به گوش رسید. پرویز فتاح كه بعد از جدایی‌اش از وزارتخانه راه كمیته امداد را در پیش گرفت و سكان ریاست این ارگان را به دست گرفت تا مدتی مقابل این گمانه‌زنی‌ها سكوت كرد اما این سكوت چندان دوامی نیاورد و اعلام كرد قصد حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری را ندارد.

كانديداهاي احتمالي انتخابات 1400

هرچند او اعلام كرد كه قرار نیست نامزد انتخابات باشد اما وقتی نامش در بین لیست 21‌نفره جمنا دیده شد بار دیگر این سوال پیش آمد كه گزینه فتاح می‌تواند از همان گزینه‌های دقیقه 90 اصولگرایان باشد و از آنجایی هم كه در كارنامه‌اش ریاست بر كمیته امداد امام خمینی را دارد می‌تواند ماجرای ساده‌زیستی و مردم‌محوری كه یك بار برای ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد به كار بسته شد برای او هم دوباره به جریان بیفتد تا اگر قرار است انتخابات آینده شگفتی به دنبال داشته باشد این‌بار ظهور پرویز فتاح شگفتی‌آفرین شود.


رییس سابق به دنبال ریاست

انگار این یك رویه است كه هر كسی زمانی بر صندلی ریاست ساختمان جام جم تكیه می‌زند نردبانش را تا ریاست‌جمهوری بالا می‌برد. بعد از محمد هاشمی‌رفسنجانی و علی لاریجانی حالا این فكر در سر عزت‌الله ضرغامی هم افتاده است. ضرغامی كه از سال 83 تا 93 سكان سازمان صدا و سیما را به دست داشت این روزها حضورش در فضای مجازی آنقدر پررنگ شده است كه نمی‌توان این حضور را به پای دوران بازنشستگی گذاشت.

كانديداهاي احتمالي انتخابات 1400

نكته‌ای كه رفتارهای ضرغامی را هدفدار نشان می‌دهد این است كه اظهارنظرهای مجازی او در توییتر و اینستاگرام و ... هیچ شباهتی به نظراتش در دوران ریاستش بر ساختمان جام جم ندارد. مثلا وقتی از عباس كیارستمی كه در سال‌های مدیریت ضرغامی سهمی در صدا و سیما نداشت به عنوان سلبریتی واقعی نام می‌برد و پرده از اظهارنظر رهبری درباره او بر می‌دارد این سوال را مطرح می‌كند كه چرا این سكوت در دوران حیات كیارستمی شكسته نشد؟ موضوع به همین‌جا ختم نمی‌شود و توییت ضرغامی درباره حضور زنان در ورزشگاه آزادی آن هم در انتقاد به صحبت‌های دادستان می‌تواند مهر تاییدی به گمانه‌زنی‌ها باشد.

به هرحال هرچه باشد ضرغامی می‌داند فضای جامعه امروز و نقش فعال نسل جوان دیگر تفكرات گذشته را نمی‌پذیرد و اگر می‌خواهد ردای ریاست‌جمهوری به تن كند باید از آنچه بوده است فاصله بگیرد و چه راهی بهتر از معرفی ضرغامی جدید در فضای مجازی؟!

انتشار یافته: 153
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
08:57 - 1397/08/01
لاریجانی و فتاح از نظر توانمندی در موضوع ریاست جمهوری ، اعتقاد واقعی به نظام مقدس جمهوری اسلامی و تعهد به ولایت که اساس این نظام است بسیار لایق و شایسته اند .(اما ضرغامی آدم فرصت طلبی که دقیقا مثل احمدی نژاد است و بار اجرایی، اعتقادی و انقلابی ندارند و عین احمدی نژاد بی سواد ، بی ریشه و بی تعهد عقده ای هستند و منتظر ایجاد موجی هستند!!!) .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
کلا برو بابا با این نظرت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
زود شروع کرده برترینها چون دولت اصلاحات گند زده متاسفم براتون جناح بازان بی وجدان
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
از کلمه مقدس خیلی محکم استفاده کردی حالت بد نشه یه وقت
هلال
United Arab Emirates
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
چه تحلیلی چه تخیلی!
کلا برو بابا با این نظرت
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
لاریجانی؟؟؟؟؟؟
hassan.h
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
اگر سید پرویز فتاح به خاطر هم تراز شدن با لاریجانی خودکشی کند خونش به گردن توست این چه تحلیل است برادر؟
محمد
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
احمدی نژاد انقلابی ترین سیاستمدار بود که بخاطر قدرت و شاید بخاطر نفع رویکرد و طرز رفتار اجتماعیشو عوض کرد اما لاریجانی رو همه میشناسن که آدم انحراف طلبیه و ارتباط نزدیکش با اصلاح طلبان کافیه که همه بشناسنش و بفهمن کیه و چون با اونها و افکار اونها خوبه پس معلوم میشه که انقلابی نیست فتاح رو هم نمیشناسم اما ضرغامی با عملکردش در اون ده سالی که رئیس سازمان صدا و سیما بود نشون داد که آدم سالمیه و بر عکس لاریجانی دنبال منفعت شخصی نیست رئیسی هم که همه میشناسنش و از رایی که مردم بهش دادن محبوبیتش مشخصه و اگر رسانه های زرد ضد انقلاب و ضد حکومت بهش توهین نمیکردن و تخریبش نمیکردن شاید این آمار رای بالاتر میرفت و سید ابراهیم رئیسی میتونست به کشور سر و سامون بده. بنظرم اگه ضرغامی و رئیسی کاندید بشن و احمدی نژاد از غرور و تخریب اصولگرا های دیگه دست برداره و از ضرغامی که هم حزبشه حمایت کنه و سردار قالیباف هم ارتباطشو با رئیسی حفظ کنه و ازش حمایت کنه شاید این دوتا یعنی ضرغامی و رئیسی بتونن بیان بالا و به جهانگیری و لاریجانی غلبه کنن و اگه ضرغامی و رئیسی متحد بشن و ائتلاف داشته باشن شاید بتونن یکی از این دوتا به قدرت برسن و فرقی هم نداره مهم اینه که فساد و لیبرالیسم به قدرت نرسه و چون از طرف دو شخص تقریبا محبوب حمایت میشن میتونن که یکیشون رئیس جمهور بشه و باعث بشه کشور نجات پیدا کنه چون این یکی از معدود راههای موجود هستش.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
ای خدای بزرگ ببین این به اصطلاح سیاست مدارا چه جوری مردمو اینور اونور میکنن اخرشم هیچ غلطی نمیکن هشت سال اصولگرا هشت سال اصلاح طلب هیج پیشرفتی که نمیکن که هیچی تو پسرفت کردن مملکت با هم کورس گذاشتن که کدومشون اول میشه از ما که گذشت ولی در اینده و تو تاریخ مشخص میشه چه ظلمی به ملت کردن اینا
محمود
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
یعنی موجودایی مثل تو هنوز هستن؟؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
احمدی نژاد و طیفش برای همیشه به زباله دان تاریخ ریخته شدند. لاریجانی نشان داده که شخصیت و اعتبار نشستن بر مسند ریاست جمهوری را دارد او در میان کاندیداهایی که نام آورده اید قطعا شایسته ترین فرد است ,
Iran, Islamic Republic of
09:08 - 1397/08/01
حلا قرار با این اوضاع گل وبلبل رای هم بدیم
پاسخ ها
بدون نام
Canada
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
خیر
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
به نفر منفور رو تایید صلاحیت میکنن تا ملت رو باز بکشونن به رای دادن
حسن
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
رای دهنده کافی وجود دارد شما استراحت کن
از قبل حضور نورانی شما ها دولت ناتوان فعلی مستقر شد
سجاد
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
دیگه به کسانی که این کشور رو 5 ساله دست گرفتن و کارخانجات و صنعت هسته ای و اشتغال رو نابود کردن و در ازاش درآمد و ثروت مسئولین دولتی رو فقط افزایش دادن رای نمیدیم اما به بقیه رای خواهیم داد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
رای نمیدیم
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
اتفاقاً مردم پر شوق تر از گذشته میان پای صندوق رأی و به بدترین کاندید هم رأی میدن و به کسی رأی میدن که شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان آن کاندید رو میانه رو و گزینه خوب نشان میدن ، اگر مردم با روشنفکری و طبق سوابق گذشته کاندید اطلاع کسب کرده و با خیال راحت رأی دهند نتیجه بهتری میگیرن و از روی لجبازی بخاطر اینکه کاندید دیگه ای رأی نیاره و بخاطر همین کور کورانه رأی می دهند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
چهارتا مناظره میذارن مردم جوگیر مارو جوگیر تر میکنن میکشونن پای صندوق اگه یه بار ملت پای صندوق نرفته بودن اینا اینقدر خیالشون راحت نبود
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
فکر کردید برای چی انتخابات ریاست جمهوری رو با شورا یکی میکنن؟چون مردم میرن به فک و فامیلاشون تو شورا رای بدن دیگه یه رایی هم واسه رییس جمهور میندازن تو صندوق بعدم اینا میگن مشارکت فلان درصدی مردم آی دنیا ببینید مردم چه قدر از ما راضین میان رای میدن
Iran, Islamic Republic of
09:09 - 1397/08/01
یک عده کاندید به فکر خود! از الان برنامه ریزی برای چپاول بیشتر کشور! فرقی نمیکنه چه حزبی ، هدف آسایش مردم نیس هدف بیگاری کشیدن از مردم بالاکشیدن حق مردم دارن فقط! هر دولت بدتر از دولت قبل بوده همیشه
Iran, Islamic Republic of
09:11 - 1397/08/01
من خودم کارمندم ولی توی این چندسال ازبس عذاب کشیدم دیگه رای نمیدم حتی اگه به قیمت اخراج ازاداره باشه خداشاهده دروغ نمیگم.چون شرمنده خانوادم شدم.
پاسخ ها
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
درود به شرفت
Iran, Islamic Republic of
09:29 - 1397/08/01
هیچکدوم لایق ریاست جمهوری نیستن. من نمیدونم تو این 80 میلیون جمعیت واقعا کسی نیست بتونه مملکتو اداره کنه ؟؟‌
پاسخ ها
سلام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
عالی
واقعا
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
عالی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
آقای رئیسی به دور از شایعاتی که علیه اش ساختن واقعا لیاقتش رو داره چون همین الان یک تنه استان خراسان رضوی رو آباد کرده حتی کانکس و مسکن زلزله زده های کرمانشاه رو هم وقتی دولت از زیر مسئولیت فرار کرد آقای رئیسی و سپاه ساختن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
باید از فیلترهای عقیدتی عبور کنند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
کاربر 23:31، خبر نداری مدیر روزنامه شرق رو بخاطر اینکه از حاشیه نشینهای مشهد مطلب تهیه کرده بودند بازداشت کردند !
Iran, Islamic Republic of
09:29 - 1397/08/01
حالا کی قراره رای بده؟؟؟چارتا آویزون مسیولین و نظام و دولت که خوب دارن استفاده میبرن ازینا.مردم عادی دیگه به هیچکدومشون اعتماد ندارن
پاسخ ها
این
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
عالی
parisa.a
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
کسایی که نونشون تو دولته خوب رای میدن خووووب
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
عالی بود دمت گرمه گرمه گرم باد
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1397/08/01
یکی از یکی به درد نخور تر
Iran, Islamic Republic of
09:34 - 1397/08/01
بی خیال شروع نکن مگه کسی هم رای میده با این گند کاری ها
پاسخ ها
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
اره خوب هم رای میدین. مردم ایران فراموشکار ن باز با یه شعار بزرگ همه رای میدین. مثلایکیش یارانه ۳۰۰تومنی.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
اگر شعار یارانه رو باور کرده بودند که به رئیسی رای می دادند !
Iran, Islamic Republic of
09:35 - 1397/08/01
شوخی نکن ۱۴۰۰ تحریمه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
لایکککککککککککککککککککککک
سیب
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
داداش اشتباه می کن...مثله همیشه انچنان برنامه می ریزن که خودت اول از همه بری رای بدی و بعد دوباره پشیمون بشی
Iran, Islamic Republic of
09:36 - 1397/08/01
با این کاندیدا خوشم میاد از سه سال قبل کاندیدا تایید صلاحیت شدن این چهارتا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
اشتباه مثبت دادم
Iran, Islamic Republic of
09:38 - 1397/08/01
جمع اشون 5 میلیون رای نمیارن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
وجدانن کسی نباید رای بده تا فردا بفهمن مردم حالیشونه ساده نیستن
Iran, Islamic Republic of
09:39 - 1397/08/01
تو خواب ببینید رای بدیم
Iran, Islamic Republic of
09:44 - 1397/08/01
جناب نویسنده این متن درباره کاندیداهای ریاست جمهوری بود یا تیکه انداختن و خراب کردن اصول گرایان هر دوتاشون تا حالا که هیچ فرقی تو چاپیدن بیت المال نداشتن ولی لا اقل اصول گرایان نمی تونن علنی به جنگ با اعتقادات مردم و ضایع کردن خون این همه شهید انقلاب و جنگ بروند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
مگه کسی رای هم میده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
در ادامه حرف آقای مسی
برترین ها چرا از کاندیداهای اصلاح طلب چیزی نمیگی؟
چون اوضاع اصلاح طلبا با حمایت از روحانی خیلی بد شده این متنو زدی با تخریب اصولگرایان از اصلاح طلبا دفاع کنی؟!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
بحث هیچ کدام از جناحین نیست
کلا هر دو تاشون هیچ گلی نزدن به سر مردم
Iran, Islamic Republic of
09:52 - 1397/08/01
تا حالا چه گلی به سر مملکت گذاشتن !
مردم از دست شما خسته شده اند .
اگه قرار باشه اینا باشن رای دادن تایید وضع موجود است.
Iran, Islamic Republic of
10:06 - 1397/08/01
هر چهار تا خودشون نشان دادن فقط باید قالی باف بیاد تنها کسی که میتونه نتحول کنه شوابقش تو نیروی انتظامی نشان داده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
رییس جمهور نظامی ! نور اعلی نوره !!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
اون كه ميگن رفته استراليا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
آره ، تهران رو فروخت بعد رفت استرالیا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
دیگه
سعید
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
قالیباف استرالیا نیست کمتر شایعه پراکنی کنید عکس و فیلم و اخبارش رو پیگیری کنید میفهمید تو شهرستانها رسیدگی میکنه به وضع محرومین بدون هیچ مسئولیت خاصی
قالیباف تو شهرداری تهران لیاقتش رو ثابت کرد
هیچ کس دیگه نمیتونه تو تهران برج میلاد و باغ کتاب و پل طبیعت بسازه که تو دنیا رتبه برترین آوردن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
رییس جمهور نظامی ینی کابوس
Iran, Islamic Republic of
10:09 - 1397/08/01
واقعا کسی هست که هنوز امیدش از دست نداده باشه و بخواد رای بده !!!!!؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
من هستم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
معلومه که هست، لابد میخوای رای ندیم که امثال تو دوباره یکی مثل روحانیو بیارن سر کار؟!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
من جز به اصلاح طلبا و تیم حسن روحانی، 1400 به بقیه کاندیداها رای میدم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
من که رای نمیدم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
نه رای نمیدم
Iran, Islamic Republic of
10:10 - 1397/08/01
رای دوباره ! یعنی حماقت دوباره !
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
بستگی به خودت داره بعضیا همه کارشون حماقته چون احمقند
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
کسانی که میگن رأی نمی‌دیم اینها همانهایی هستند که به عوضی ترین کاندید رأی میدن داستان ادامه داره ....
Iran, Islamic Republic of
10:11 - 1397/08/01
رای بدیم چی بشه ؟ چی تغییر کنه ؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
رای بدیم به یکی غیر از اصلاح طلبا که حداقل جلوی سند 2030 که جهانگیری و روحانی امضا کردن رو بگیریم که بچه هامون رو تو مهدکودک و مدارس برهنه نکنن
خبرهای بدی از مدارس میرسه درباره اجرای این سند خیانت بار و فاسد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
شما کشتین خودتون با این سند 2030، همشهری ! سند 2030 باعث رشد فرهنگی و فکری بچه ها مون می شه ! به شما اطلاعات غلط دادند !
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
بی نام ۲۳:۴۰
اینقدر نادان و امل نباش
سند ۲۰۳۰ در برابر اینهمه فساد و تباهی که توی جامعه بیداد میکنه هیچه
اگه خیلی مردی و دلت به حال جوونا سوخته برو یه کاری واسه جامعه ات بکن
وقتی مغز نباشه یه نفر که گفت سند ۲۰۳۰ امثال تو مثل بز تکرار میکنن
بدبختی جامعه ما امثال توست
Iran, Islamic Republic of
10:11 - 1397/08/01
واقعا خجالت نمی کشند ! بازهم حرف انتخاب بزنند !!
Iran, Islamic Republic of
10:12 - 1397/08/01
مسئولین ما از قانون نسبیت انیشتن تبعیت می کنند ! هیچوقت از بین نمی روند تنها از شکلی به شکل دیگر تبدیل می شوند !!!!!!!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
این که گفتی قانون پاستگی انرژی هست پروفسور
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
قانون پایستگی مسئولین ایرانی
Iran, Islamic Republic of
10:23 - 1397/08/01
اصلاح طلب اصول گرا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
ديگه تموم ماجرا
Iran, Islamic Republic of
10:35 - 1397/08/01
یعنی هیچ کس بهتر ازاینا نبود برای اداره کشور......
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
آقای رئیسی بهترینه
Iran, Islamic Republic of
10:36 - 1397/08/01
پیشنهاد می کنم زیبایی چهره هم از فاکتورهای ضروری جهت تائیدیه دادن به کاندیداها باشه. یه رئیس جمهور خوش چهره داشتن حق ما ایرانیهاست که در دنیا سربلند باشیم.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
قالیباف و رییسی هر دو خوش چهره و توانمند هستن
غیر از شایعات چرت فراوان که پشت سرشون هست تو سوابق اجرایی شون توانمندی شون رو اثبات کردن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
خخخخ کجاشون خوش چهره اس؟
بگو من میخوام بشون رای بدم چون منافع خودمو میبینم
نه منافع کشورم رو
یه دفه بگو زیباترینن دیگه
رو که نیست
Iran, Islamic Republic of
10:39 - 1397/08/01
آها بس بگو خبر ی در راهه ! که زرغامی میگفت راه بهشتو میخوام بسازم برای ملت !. بهشتی های مارو باش!. عجب مش رجب .
Iran, Islamic Republic of
10:53 - 1397/08/01
شما هایی که میگید رای نمیدیم
قول میدم دوتا ساندیس بیارن جلوتون نتونید خودتونو نگه دارید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
بخدا من دیگه رای نمی دم. اعتراف می کنم تا حالا هم اشتباه کردم. از همه هموطنها رسما عذر می خوام.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
شما کدوم شعبه رای دادی که ساندیس دادن؟! آدرسشو بده انتخابات بعدی همگی بریم
ما که همه انتخاباتها شرکت کردیم دریغ از یه شکلات!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
خخخخ دهنت
parisa.a
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
مگه ما مثل تو ساندیس خوریم؟عزیزم صفت خودتو به ما نسبت نده
بدون نام
United Arab Emirates
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
نه اصلا !!!
شماها اصلا مثل من ساندیس خور نیستید
ساندیس نخوردید که الان اوعضامون اینه
...همه ساندیسارو من خوردم
Iran, Islamic Republic of
11:20 - 1397/08/01
هیچکدام رای نمیارن شایداحمدی نجات رای بیاراگه باش
Iran, Islamic Republic of
11:56 - 1397/08/01
این همه سال رای دادیم چه نتیجه ای داشت جزفقیرترشدن مردم وپولدارشدن اون کسایی که بهشون رای دادیم .جای اینکه جوابگوباشن میگن توقع مردم بالاست همون بهترکه رای ندیم .
پاسخ ها
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
شاید انتخاب ما از اول اشتباه بوده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
رای دادن ما اشتباه بوده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
هموطن ایران ! با شما کاملا موافقم.
Iran, Islamic Republic of
12:45 - 1397/08/01
ما دیگه رای نمیدیم
Iran, Islamic Republic of
12:45 - 1397/08/01
انقدر سختی کشیدمو انقدر رو دست خوردیم از مسئولای نظام که عمرا دیگه رای بدم واقعا لعنت ب مملکتی که جوونیمو از بین برد
Iran, Islamic Republic of
13:00 - 1397/08/01
خاک تو سر کسی که رای بده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
خاک تو سر بی بصیرت های جاهل و نادان که فقط چشمشون به رسانه های دشمن و شایعات چرت اوناست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
جاهل و نادان تویی که هنوز بعد چهل سال انتظار داری وضع بهتر بشه
فعلا که بیشتریا باهاش موافقن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
وقتي 4 تا رو قبل از تو انتخاب ميكنن ميذارن جلوت ميگن به يكيش راي بده اين كه نشد انتخابات
Iran, Islamic Republic of
13:34 - 1397/08/01
تو اين چند سال بر همگان ثابت شد نه اصلاحي وجود داره نه تغييري همه چيز به يك سمت و سو است براي همين ملت از همه جناح ها نا اميد شدن
Iran, Islamic Republic of
13:35 - 1397/08/01
یک هدیه برای همه عزیزان
آناناس
Iran, Islamic Republic of
14:29 - 1397/08/01
به نظرم رئیس جمهور باید یه نفر از دهه 50 یا 60 باشه که کلی بدبختی کشیده و درد مردم رو میدونه...البته یه نفر غیر نکبت زده های این آقایون
Iran, Islamic Republic of
15:06 - 1397/08/01
با چه رویی باید دوباره رای بدیم؟
Iran, Islamic Republic of
17:01 - 1397/08/01
همتون زودتر از همه میرید رای میدید
Iran, Islamic Republic of
17:43 - 1397/08/01
حالم از هرچهارتاشون بهم میخوره
Iran, Islamic Republic of
17:48 - 1397/08/01
واي ولمون كن تو رو خدا حال نداريم
Iran, Islamic Republic of
19:05 - 1397/08/01
کی رای میده کی به اینا رای میده
Iran, Islamic Republic of
19:29 - 1397/08/01
فقط سید ابراهیم رئیسی
مملکت رو دادیم دست اصلاح طلب ها خواستن اصلاح کنن بد تر کردن وضع رو
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
همشون سر و ته یه کرباسن بخدا
Iran, Islamic Republic of
19:47 - 1397/08/01
ان شاء الله دیگه گول نمیخوریم که رای بدیم
Iran, Islamic Republic of
20:28 - 1397/08/01
اینا خوب نبودن . گزینه های بعدی رو بگو .
Iran, Islamic Republic of
22:31 - 1397/08/01
من که رای نمیدم ولی وجدانا هرکی میره رای بده به این ضرغامی رای نده، قیافه اخموی ترسناکی داره
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
حالا نیست بقیه شون براد پیتن
Iran, Islamic Republic of
23:26 - 1397/08/01
بنظرم اگه ضرغامی و رئیسی کاندید بشن و احمدی نژاد از غرور و تخریب اصولگرا های دیگه دست برداره و از ضرغامی که هم حزبشه حمایت کنه و سردار قالیباف هم ارتباطشو با رئیسی حفظ کنه و ازش حمایت کنه شاید این دوتا یعنی ضرغامی و رئیسی بتونن بیان بالا و به جهانگیری و لاریجانی غلبه کنن و اگه ضرغامی و رئیسی متحد بشن و ائتلاف داشته باشن شاید بتونن یکی از این دوتا به قدرت برسن و فرقی هم نداره مهم اینه که فساد و لیبرالیسم به قدرت نرسه و چون از طرف دو شخص تقریبا محبوب حمایت میشن میتونن که یکیشون رئیس جمهور بشه و باعث بشه کشور نجات پیدا کنه چون این یکی از معدود راههای موجود هستش.
Iran, Islamic Republic of
23:37 - 1397/08/01
من دیگه رای نمیدم همشون شبیه هم هسن هیچ کاری برای مردم انجام نمیدن
Iran, Islamic Republic of
23:47 - 1397/08/01
برتربنها این متنو زدی که طرفداریت از اصلاح طلبا و جناح بازی ات رو ثابت کنی؟!
چرا از کاندیداهای اصلاح طلب چیزی نمیگی؟!
چرا نمیگی میخوان جهانگیری رو از دولت کنار بکشن چهره اش رو تا 1400 تطهیر کنن و 1400 کاندید اصلاح طلباش کنن؟!
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۷:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
ببخشيد لاريجانی پس چی هستش؟
Iran, Islamic Republic of
23:49 - 1397/08/01
درود بر رئیسی، قالیباف و فتاح
Iran, Islamic Republic of
00:29 - 1397/08/02
ایییییییی دیگه حتی نمیشه گفت بین بد و بدتر کدوم انتخاب کنیم !!!
Iran, Islamic Republic of
00:58 - 1397/08/02
کسانیکه موافق رای دادن هستند..حتما پول مفت گیرشان میادازاین نظام
United States
02:07 - 1397/08/02
یکی از یکی خوشگل تر
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
خخخخ
United States
03:01 - 1397/08/02
از گل بهتر غضنفر، یکی از اون یکی داغونتر
Iran, Islamic Republic of
13:27 - 1397/08/02
رای دادن ما باعث پرو شدن اقا زادها واختلا. سگران می شود
Iran, Islamic Republic of
17:32 - 1397/08/02
من به سعیدجلیلی رای میدم اگه کاندیدا بشه
Iran, Islamic Republic of
19:26 - 1397/08/02
به نظر من باید به یک کاندیدا که از جانب اصلاح طلب ها معرفی میشه رای داد تا دلار 50 هزارتومنی رو ببینیم :)))))))))
Iran, Islamic Republic of
00:57 - 1397/08/03
خدایا تمام چاه های نفت وگاز را از مابگیر وبجاش یه عقل درست وجسابی به مامردم ایران عطا بفرما معامله خوبیست
Iran, Islamic Republic of
21:57 - 1397/08/03
اول این که هرچی جناه هست همشون ویروسن دوم اینکه مردم پای صندوق میرن چون دولت خودش کارفرمای نصف جمعیت ایرانه، نیست خیلی خصوصی سازی انجام میده
سوم اینکه مردم خوشحالن ، فک میکنن این سازنده های دشمن میتونن وضعیتو درست کنن تو بهترین حالتش شاید کم خراب کنن دلتون خوشه شما بخدا
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1397/08/05
فقط خاتمی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
خاتمی انسان خوبی هستش اما در این سیستم کاری ازش ساخته نیست .
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
خاتمی اونقدر خیانت کرد که ممنوع التصویر شد نجفی قاتل معاون خاتمی بود بعد سالها مشخص شد چقدر خائن تو دولت خاتمی بوده
Iran, Islamic Republic of
22:50 - 1397/08/14
همشون سر ته ی کرباسن
Iran, Islamic Republic of
18:36 - 1397/10/10
چرا رای بدهیم تا یک نفر بر کرسی ریاست جمهوری بنشینه و من و ملت از بودنش منتفع نشویم خیلی هم متوقع نیستم یه زندگی آروم که از فردای آن نگران نباشم برای خودم و هم وطنانم می خواهم . رای بدهم تا افرادی وزیر بشوند و ادعای ژن خوبشون بشود.
Iran, Islamic Republic of
01:37 - 1397/10/20
جناب آقای محمود احمدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
01:39 - 1397/10/20
فقط آقای محموداحمدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
01:39 - 1397/10/20
فقط آقای محموداحمدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
01:52 - 1397/10/20
فقط جناب آقای محمود احمدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
02:12 - 1397/11/12
من هیچ وقت رای ندادم اما برای ۱۴۰۰میرم رای میدم تا دیگه گول افرادی رو که میگن من رای نمیدم ولی همیشه توصف اولن رونخورم بقران تو ۱۴۰۰اگه عمری داشتم و اگه برانظام اتفاقی نیفتاد از لج ادم های نون به نرخ روز خورهم که شده میرم رای میدم وبه یک اصولگرا سرسخت هم رای میدم از اصلاحات هم بجز خسیسی خیری ندیدم.
Iran, Islamic Republic of
18:22 - 1397/12/03
انشالله ملت مستضعف ایران همیشه پیروز و سربلند هستند
United States
17:54 - 1397/12/10
والا من که اینقدر اختلاص و دزدی دیدم و وعده های پوچ شنیدم که به خودمم اعتماد ندارم ، امیدوارم فقط کسی رعیس جمهور بشه که فقط به اندازه سیر کردن خودش و اقوامش و هفت نسل بعدش پول اختلاص کنه نه اینکه کل دارایی های ملت رو بالا بکشه و به فکر مردم هم نباشه
خودم شخصا اگع رعیس جمهور میشدم همش یکی دو میلیارد بر میداشتم نه اینکه هر روز اختلاص های چند صد هزار میلیاردی از بیت المال مردم کنم (ایرانی نیستی اگه نظرمو پخش نکنی آدمین)
Iran, Islamic Republic of
19:03 - 1397/12/22
سلام من به آقای احمدی نژاد رآی میدم خدا وکیلی خیلی مرده ازپس همه چی بر میاد
Iran, Islamic Republic of
03:55 - 1397/12/24
اینها خیلی حرفه ای هستند و با مناظرهای بی نقصشون یه جوری,میارنت پای صندوق اما من رو قران دست گذاشتم بازیچه دست اصلاح طلب و اوصولگرا نشم
Iran, Islamic Republic of
10:29 - 1398/01/01
کلن رای دادن حرام شد تمام
United States
01:11 - 1398/01/08
لاریجانی از محبوبیت کمی برخورداره وبعیده گزینه ی اصلاحطلبان باشه جهانگیری هم باتوجه به شرایط کنونی که دولت ایجاد کرده اگرهم طرفداری داشت دیگه نخواهدداشت شایدعارف وآذری جهرمی گزینه اصلاحات باشندهمچنین باتوجه به حکم۴ساله رئیسی برای قوه قضاییه کاندیداشدن وی درانتخابات پیشرو منتفی شده فتاح نیزازآن دسته ازافرادی است که به سختی میتوان اشتباهی ازآنها یافت ولی آمدن نام اودرکناراحمدی نژادشانس وی راکم خواهد کردشایدقالیباف و جلیلی کاندیدهای اصولگرایان باشند
Iran, Islamic Republic of
00:46 - 1398/02/28
انتخاب بد میکنید و گلایه هم میکنید،اونوقت کهربساط بزن و برقص راه انداخته بودید یادتون نیست.الان میگن رای نمیدیم.!@
Iran, Islamic Republic of
05:46 - 1398/04/13
سلام اقا من میگم یه دوره رئیس جمهور نداشته باشیم ببینیم چی میشه مملکت رو بسپریم دست خدا به جرعت میگم مملکتمون بدون رئیس جمهور بهتر از الان اداره میشه
Iran, Islamic Republic of
17:44 - 1398/05/05
بقران ادم باید خر باشه که بره رای بده .تا نزدیک انتخابات میشیم همه چی ارزان میشه فک کردن مردم خرن .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
فکر نمیکنن مردم خرن ، مطمئنن
Iran, Islamic Republic of
01:31 - 1398/12/11
نامزدهای ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در ایران
عارف اصلاح طلب
قالیباف اصولگرا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج