سند حمله افخمی به صادق هدایت چیست؟
۷۹۸۶۰۱
۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۰
۳۸۵۷ 
روزنامه شهروند نوشت: «یک بار دیگر بهروز افخمی جنجال ساخت؛ اتفاقی که اول باری نیست که رخ می‌دهد و سینمادوستان این آب و خاک با سخنان جنجالی او آشنایی دیرینه دارند. این فیلمساز چه آن زمان که همکاری با حسین فرحبخش در فیلم عقرب را نیمه‌کاره رها کرد.

روزنامه شهروند نوشت: «یک بار دیگر بهروز افخمی جنجال ساخت؛ اتفاقی که اول باری نیست که رخ می‌دهد و سینمادوستان این آب و خاک با سخنان جنجالی او آشنایی دیرینه دارند. این فیلمساز چه آن زمان که همکاری با حسین فرحبخش در فیلم عقرب را نیمه‌کاره رها کرد.

چه زمانی که فرزند صبح را که سال‌ها رویش کار کرده، فیلم خودش ندانست، چه زمانی که جشنواره فیلم کن را جشنواره همجنس‌گراها و به‌ قول جدید دگرباشان نام نهاد و البته در موارد بی‌شمار دیگری در متن جنجال‌های سینمای ایران بوده است. این‌ بار انگار نوبت صادق هدایت رسیده بود..

سند حمله افخمی به صادق هدایت چیست؟

بهروز افخمی چند روز پیش در تلویزیون حاضر شد و درباره صادق هدایت سخنانی به زبان آورد که خیلی‌ها انگشت به دهان ماندند. او که سخنانش مورد استقبال رسانه‌های جریان خاصی قرار گرفت، هدایت را همجنس‌گرا نامید: «چیزهایی در مورد صادق هدایت هست که کم و بیش همه می‌دانند، ولی به‌ وسیله روشنفکران و کسانی که هوادارش هستند، سانسور شده است. این مسأله، تمایلات همجنس‌خواهانه یا همجنس‌گرایانه یا هر چیزی است که در حال حاضر عنوان دگرباشی را برایش برگزیدند.

وقتی ما چنین مسأله‌ای را در مورد صادق هدایت بدانیم، نگاهمان به داستان‌ها کلا تغییر می‌کند و متوجه خیلی چیزها می‌شویم که اگر این را ندانیم، معنایش را نمی‌فهمیم. مثلا چرا این‌ که در داستان‌های هدایت، زنان یا نفرت‌انگیز هستند یا رقت‌انگیزند یا اثیری هستند. جنبه همجنس‌خواهی منفعل صادق هدایت باعث نفرت یا نگاه رقت‌انگیز و حتی بی‌نقص و خیلی خیال‌انگیز و اثیری به زن می‌شود.»

سخنان افخمی به‌ خصوص در فضای مجازی طوفان به‌ پا کرد. خیلی سریع به‌ سیاق همیشه موافقان و مخالفان این ادعاها دو گروه شدند و شروع کردند به‌ هم تاختند. در این بین هدایت و خود افخمی هم از ترکش‌های این نبرد مجازی در امان نماندند. در جنگ و دعواهای پیش‌آمده، اما این نکته مغفول ماند که آیا افخمی برای این ادعاهایش سند و دلیل و مدرکی دارد؟ آیا حتی در یکی از بی‌شمار کتاب و مقاله و تحقیق که درباره صادق هدایت به انجام رسیده، اشاره‌ای به تمایلات دگرباشانه این نویسنده شده است؟

پاسخ این پرسش‌ها خوشبختانه یا متاسفانه منفی است. اتفاقا همین هم باعث شده که دوستداران هدایت و حتی آنهایی که نه هواخواه این نویسنده، که علاقه‌مند ادبیات داستانی این سرزمین هستند، در قبال ادعاهای بهروز افخمی برآشفته‌اند.

علی دهباشی را همه می‌شناسیم. نویسنده و سردبیری که سالیان‌سال یک‌تنه نشریه‌ای به اعتبار بخارا را به دندان گرفته و تا به امروز و این جایگاه غبطه‌برانگیز کشانده است. او با این‌ که سعی می‌کند خود را وارد بازی افخمی نکند اما از لحنش پیداست که از ادعاهای افخمی بشدت آزرده شده: «کلا از زندگی شخصی صادق هدایت یا هر نویسنده دیگری اطلاعی ندارم. اصلا هم نمی‌خواهم وارد این بحث‌های مبتذل شوم و ضرورتی هم ندارد.

این‌ که بعضی‌ها به ‌هر دلیل بدون سند و مدرک درباره زندگی شخصی آدم‌های دیگر و بزرگتر از خودشان حرف می‌زنند، دلیل ندارد که من‌ هم وارد چنین مسائلی شوم. فقط در این حد می‌گویم که در هیچ کتاب فارسی به چنین مسأله‌ای در مورد صادق هدایت اشاره نشده. از نظر شخصی هم چنین چیزی درباره هدایت نشنیده‌ام. کسی می‌تواند به این صراحت درباره یک ویژگی تا این‌حد خصوصی دیگری حرف بزند که به او خیلی نزدیک باشد.»

اما آیا یک نفر می‌تواند با خوانش داستان‌ها یا فیلم‌های یک هنرمند به همجنس‌خواهی او پی ببرد؟

شهلا زرلکی، منتقد ادبی در پاسخ به این پرسش می‌گوید که نمی‌توان به این سهولت درباره دیگری حکم صادر کرد؛ مگر این‌ که اسناد و شواهدی در تایید مدعای مورد بحث وجود داشته باشد اما در مورد همجنس‌خواهی هدایت، با ملاک قرار دادن جهان داستانی و شخصیت‌‌‌پردازی آثار او یا هر نویسنده دیگری منتقد می‌تواند نتیجه‌گیری شخصی خودش را داشته باشد اما نمی‌تواند چنین حکم صریحی را صادر کند.

حبیب احمدزاده، نویسنده کتابی ا‌ست درباره هدایت با نام کد۲۴ یا بوف‌ کور چگونه ساخته و پرداخته شد؛ او سناریوی فیلم گفت‌وگو با سایه را هم نوشته. در مورد ادعای افخمی اما احمدزاده مایل به صحبت‌ کردن نیست. با این‌ که او زمانی درباره این نویسنده گفته بود که «بسیاری از حرف‌هایی که امروز درباره هدایت بیان می‌کنیم، ریشه قطعی و درستی ندارد.

اتفاقا هدایت در جاهایی کاملا سنتی است. جالب است بدانید که دیدگاه هدایت در مورد زن هم کاملا سنتی است. از نظر او یا زن مطلقا فرشته و معصوم و دست‌نیافتنی است یا فاسد. نگاه هدایت در این زمینه اصلا روشنفکرانه و آزاد نیست، ولی ما پیروان افراط و تفریط، در ذهن خودمان یک هدایت دیگر درست می‌کنیم. در حالی‌ که او قبل از خودکشی‌اش می‌نویسد، رفتیم و دل شما را شکستیم و دیدار به قیامت...»

مرجان شیرمحمدی همسر بهروز افخمی است و البته نویسنده‌ای که سه جلد کتاب تاکنون منتشر کرده. او در مورد ادعای افخمی صحبت نمی‌کند اما فراموش نمی‌کند این نکته را یادآوری کند که «هر آدمی حق دارد نظرش را بیان کند. ما بر خلاف ادعاهایمان که دموکراسی را دوست داریم و می‌خواهیم جامعه‌ای دموکراتیک داشته باشیم، عمیقا در نقطه مقابل این ادعا هستیم و هر کدام در وجود خود یک دیکتاتور کوچک داریم که دوست دارد آن‌ چه خود دوست دارد از سوی دیگران هم تأیید شود.»

به ‌نظر می‌رسد این بحث حالا حالاها ادامه خواهد داشت. به‌ هر حال افخمی درباره نویسنده‌ای حرف زده که هواخواهان پروپاقرصی دارد. اما فراموش نکنیم که خود افخمی هم سرش برای این‌جور دعواها درد می‌کند. پس منتظر ادامه داستان می‌مانیم...»

برچسب ها:
انتشار یافته: 30
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:29 - 1397/08/28
سندش وقاحت خوش خدمتی برای رانت وام فیلمسازی که گرفته یه طوری باید حال بده بهشون پررویی و کسی نیست جوابشو بده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
جالبه!!!
اظهار نظر افخمی رو تاب نمیاریم اما به راحتی راجب افخمی نظر میدیم...

اینه که ما وارثان چنگیزیم!!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
ای خدا ببین کیا دارن در مورد زنا صحبت میکنن.کسایی که چهل ساله انواع بلاهارو سر خانوما اوردن حالا مدافع حقوق زنان شدن اینا اخه چقد پرروان.ام
Iran, Islamic Republic of
14:31 - 1397/08/28
حتما خود افخمی ، گیر صادق هدایت افتاده
پاسخ ها
بدون نام
Greece
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
میهمان توچی.گیراافخمی افتادی دردت می گیره.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
دمت گرم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
صادق هدات مرد بود نه مثل افخمی همجنسباز
Iran, Islamic Republic of
15:04 - 1397/08/28
مرجان شیرمحمدی مساله دموکراسی رو اشتباه فهمیده اگه یه کشور پیشرفته بود الان وراث طرف پدر افخمی رو درمیاوردن و ازش به دادگاه شکایت میکردن بخاطر ورود به مسایل خصوصی نویسنده بدون سند و مدرک.
Iran, Islamic Republic of
15:07 - 1397/08/28
افخمی بیچاره
دگرباشی جرمی نداره
Iran, Islamic Republic of
15:11 - 1397/08/28
چه حقیرانه است افخمی اف بر این نادان باد جنس جور نزدی افخمی واسه همین توهم میزنی
Iran, Islamic Republic of
15:14 - 1397/08/28
خیلی وقته نیومده بود تلوزبون جوگیرشد و یه شکری خورد! شما ببخشیدش
Iran, Islamic Republic of
15:15 - 1397/08/28
اقای اغای افقمی میگویند شیطان دست از سر مرده بر میداره شما چطور .بعضی وقتها ادم ها از شیطان هم جلو میزنند.
United States
15:22 - 1397/08/28
بابا چرا هر مزخرفی رو جدی میگیرید این آدم فرصت طلب فقط میخواد موج درست کنه و با موج هم دوباره سر زبانها بیافته؛ هنوز کسی یادش نرفته که تو مجلس ششم چرت میزد به جای دفاع از آزادی مطبوعات و سوار موج اصلاح طلبی شد بعدشم که خواست از فرزند صبح برای خودش رانتی بسازه و بعد هم با روباه، کلا این آدم دنبال خودنمایی هست با اون لحن سوسولی و روی اعصابش، صادق هدایت مثل بعضیها دو تا دو تا زن نمیگرفته که این وصله ها رو این جناب بهش میچسبونه
Iran, Islamic Republic of
15:31 - 1397/08/28
هرکسی از ظن خود شد یار من!!
عجیب است،که در جامعه ما هرکسی به بخود اجازه ورود در تمام عرصه ها رامیدهد،طبابت،سیاست،اقتصاد،هنر،ورزش وووو
این چه بساط شیر تو شیری است؟ ! فردی بنام صادق هدایت با این همه پشتوانه ادبی،پژوهشی،ترجمه وفعالیت درجمع آوری فرهنگ کهن زادگاهش،اینک نبش قبر ومورد مواخذ یک آدم ابن الوقت گردد!!
بهتر نیست ،هرکسی درگستره کار تخصصی اش اظهار نظر کند،نکند پندار واندیشه خود را در برابر آینه به دیگران نسبت دهیم! هرکس ازدواج نکرد انحراف اخلاقی دارد! کسی که پلشتی ها وفقر محیط را بیش از۸۰سال پیش با قلم توانا نگارش ادبی کرد،بیماری روانی داشته؟
بگذارید ادیبان بزرگ این سرزمین در آثار ادبی نظر دهند،
کار هر بز نیست خرمن کوفتن
گاو نر میخواهد ومرد کهن
Iran, Islamic Republic of
15:44 - 1397/08/28
چطور دلتون میاد پشت انسان های بزرگ تاریخ این مملکت اینقدر سخیف حرف بزنید . نفرت نفرت نفرت به همه ی عالم نفرت به کوروش نفرت به هدایت نفرت به غرب نفرت به .....
Iran, Islamic Republic of
15:58 - 1397/08/28
صادق به هیچ عنوان لکه دار نمی شود حتی اگر باشد,
Iran, Islamic Republic of
16:11 - 1397/08/28
به خداآقای افخمی قباحت داره این نوع نگارش خارج ازعرف انسانیت وشرع هستش اونم برای نویسنده ای که در دنیا شناخته شده است و۶۸ سال پیش دستش ازدنیا کوتاه شده ازچوب خدابترس که بعدازفردای خودت پشت سرت چه ها که نگویند
Iran, Islamic Republic of
16:18 - 1397/08/28
کاربر گرامی با نام میهمان :سن افخمی به ایام حیات هدایت نمی خوره ، حتما باباش گیر هدایت افتاده بود وبرای پسرش خاطراتش را لو داده.
Iran, Islamic Republic of
16:34 - 1397/08/28
افخمی وقتی میتواند این ادعای مضحک را مطرح کند که خودش شخصا توسط هدایت مورد رابطه جنسی قرار گرفته باشد که با توجه به سنش امکان ندارد. چون این مردک زمان هدایت شاید حتی به دنیا نیامده بود
Iran, Islamic Republic of
16:58 - 1397/08/28
سخنان افخمی کاملا مزخرف است وهیچ سندی ندارد ونمی تواند بیاورد این هنرپیشه ها اکثرشون نان خورند ودکان دار نه هنرمند اصیل وشایسته به احتمال زیاد ی جایی کم اورده وخواسته کمبود را جبران کند با این برچسب زدن های دروغین راه بجایی نمی برید شرم اور است حجم وسیعی از هویت های ملی وفرهنگی وادبی را به دروغ مورد هجمه قرار گیرد در مورد فردی که ادبیات داستانی او شاهکاریست بی نظیر وزنده یاد صادق هدایت زنده نیست که بتواند از خود دفاع کند .
Iran, Islamic Republic of
17:33 - 1397/08/28
افخمی چه را به چه فروخته اید.
Iran, Islamic Republic of
17:45 - 1397/08/28
اصولا افخمی آدميه که عقده های درونی خودشو پشت این اظهارنظرها و جنجال آفرینی ها پنهان میکنه و واسه يه مدت کوتاهم که شده دیده بشه و شاید مرکز توجه قرار بگيره،قیمتشم تخریب چه کسی و چه چیزی باشه اصلا مهم نیست
Iran, Islamic Republic of
19:27 - 1397/08/28
چقد بی وجدان ک ذهنیت آدمارو نسبت ب کسی ک ندیدیم و نمیشناسیم عوض کنیم! خوبه زندگی تو این دنیا کوتاهه ! چقد خوبه خدایی هس ک باید ی روز پاسخگوی اعمالمون باشیم.
Iran, Islamic Republic of
22:17 - 1397/08/28
صادق زنده نیست تا از خودش دفاع کند و پشت سر میت حرف بد زدن هنر نیست اقای افخمی شرم اور صحبت کردی .
اگر هم خبر دقیق داشتی باید کتمان میکردی این به مرام درست نزدیکتر است
Iran, Islamic Republic of
00:22 - 1397/08/29
به افخمی بگید شیطان دست از سر مرده کشید
تو با این کار هدفت چیست؟
Iran, Islamic Republic of
06:20 - 1397/08/29
مدیر این سایت به نظر میاد خانم ان هم از نوع ذلیل ان است که شهامت انتشار نظران متفاوت را ندارد خوبی خانم ؟
Iran, Islamic Republic of
08:24 - 1397/08/29
صادق هدایت مرفه بی دردی بود که از پوچی به خودکشی رسید مطالعه کتابهایش انسان را افسرده و راضی به مرگ میکند البته سبک خاصی در حوزه ادبیات دارد اما شخصیتش قابل دفاع نیست.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
شما یک برگ از کتاب های هدایت رو هم نخوندید و بر اساس اظهارات دیگر بی سوادان در مورد هدایت اینطوری نظر میدید . نوشته های هدایت تماما همراه با شوخی و طنز است . ولی چون با طبقه ای خاص از جامعه بد بود . آنها هم در هر جمعی و منبری بدی هدایت رو گفتند.
Iran, Islamic Republic of
08:51 - 1397/08/29
اگه الان بود و یک کاره بود از پاچش هم بالا می رفت !
Iran, Islamic Republic of
15:23 - 1397/08/30
آقای این قدر این آقای "کاذب منحرف" رو بزرگ نکنین
فردی که خودکشی می کنه اصلا لایق صحبت کردن نیست...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج