همتی: ارزش پول ملی ۲۰ درصد تقویت شد
۷۹۹۵۱۵
۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۰
۸۳۳۹
همتی: در همان روزی که ترامپ اعلام کرد تحریم‌های جدیدی علیه کشورمان وضع کرده، ارزش پول ملی ما ۲۰ درصد تقویت شده بود.

خبرگزاری تسنیم: عبدالناصر همتی در دومین گفت وگوی تلویزیونی خود به تشریح برنامه های ارزی و اقدامات انجام شده در بانک مرکزی طی دو سه ماه اخیر برای برقراری ثبات و آرامش در بازار پرداخت و اظهار داشت: ما نگران آن هستیم که اگر مردم به سمت بازار ارز بروند، به دارایی هایشان آسیب برسد. من راجع به نرخ ارز صحبت نمی کنم اما معتقدم که باید به سمتی برویم و با اطلاعی که از صادرات و منابع ارزی دارم می گویم که به سمت تعادل واقعی پیش خواهیم رفت و نگرانی ندارم.

وی با تأکید براینکه اقتصاد در مسیر تعادل قرار گرفته است، افزود: دولت در تنظیم بازار ارز اقتدار دارد ولی دشمن، تمامی امکانات را بسیج کرده است که نظام جمهوری اسلامی ایران را دچار مشکل کند، بنابراین ما برنامه‌ریزی کردیم تا در طول دو ماه اخیر، نشان دهیم بر این مشکلات فائق خواهیم آمد.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن بیان اینکه نوسانات برای اقتصاد ایران خوب نیست و بنابراین ما ثبات را به اقتصاد بازگرداندیم، تصریح کرد: طی این مدت تبلیغات بر علیه ملت ایران را با تلاش و تدبیر دولت و بانک مرکزی، مدیریت کردیم.

همتی اضافه کرد: اکنون خوشحالیم که بازار ارز تحت کنترل کامل است و بانک مرکزی مسیر خود را ادامه خواهد داد. ما هدفمند بازار را به سمت تعادل پیش خواهیم برد و در آینده مردم شاهد آن خواهند بود که برنامه های عملیاتی را پیش خواهیم برد.

* حتماً باید بازار آنی ارز داشته باشیم

وی در خصوص برنامه جدید بانک مرکزی برای ایجاد بازار متشکل ارزی گفت: باید بازار ارز را بازار متشکلی کنیم، چراکه باید بازار را ساماندهی کرد، اکنون در بازار و اقتصاد، بازار آزاد تاثیرگذار است، هرچند با اختیاراتی که به صادرکنندگان داده ایم می توانند بخشی از ارز را از طریق سنا به صرافی ها عرضه کنند.

به گفته همتی، ما حتما باید بازار متشکل ارزی یا شبیه بورس داشته باشیم تا معاملات آنی نه آتی را در آن ساماندهی کنیم، بانک مرکزی نیز در این بازار به عنوان بازیگردان اصلی خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی ادمه داد:کشف قیمت و ورودی و خروجی ارز همه در این بازار متشکل ارزی انجام خواهد شد، ضمن اینکه به مرور حواله نیز وارد این بازار می شود. اجازه دهید هر زمان که آماده شد جزئیات را اعلام می کنم، اما بازار نیما متحول خواهد شد، در میان مدت نیز باید بازارها را به هم نزدیک کرده و نرخ‌ها را مدیریت کنیم.

وی در خصوص انتشار اوراق مشارکت ارزی نیز گفت: ما اختیاراتی را از سران سه قوه گرفته ایم که تائید مقام معظم رهبری هم اخذ شده است، تا سپرده ارزی بگیریم، این در حالی است که سابقه خوبی از سپرده ارزی وجود ندارد ولی اکنون تضمین بانک مرکزی بر سپرده ارزی وجود دارد و سود هم به صورت ارزی و نقدی داده می شود. مبالغ قابل توجهی هم سپرده گذاری شده است اما هنوز هم انتظار داریم که مردم ارز خود را سپرده کنند. البته گواهی سپرده ارزی نیز در اختیار بانک مرکزی است که هر زمان که بخواهیم می توانیم عرضه کنیم؛ اما در شرایطی که احساس کنیم لازم است در بازار عرضه کنیم، آن را هم پیش خواهیم برد.

* صادرکننده ها عملکرد خوبی نداشتند/ کمتر از 7 میلیارد ارز را برگرداندند

وی در ادامه درباره انتقاد صادرکنندگان به بخشنامه اخیر بانک مرکزی و در پاسخ به سوال مجری برنامه که چرا انقدر صادرکننده ها را اذیت می کند و آنها از شما راضی نیستند، گفت: ما هم از صادرکننده ها راضی نیستیم. این گروه به وظیفه ای که داشتند عمل نکرده و ارزی که باید برمی گرداندند را نیاوردند.

همتی تاکید کرد: آمار مستند داریم، خیلی از صادرکننده ها ارز 5-6 هزار تومانی گرفتند ولی ارزشان را نیاوردند. این تعداد کلا250 صادر کننده هستند که از اول سال تا کنون هنوز ارزشان را به چرخه اقتصاد برنگردانده اند.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد:‌ صادرکنندگان کمتر از 7 میلیارد دلار به ما عرضه کرده اند. البته صادرکنندگان نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، ما دست همه را به خاطر تلاشی که می کنند می بوسیم، خیلی از آنها تولیدکننده هستند و برخی دیگر نیز تجاری هستند که کالا فقط صادر می کنند، آنها باید بدانند که ارز باید به کشور وارد شود.

وی همچنین به مصوبه سران قوا اشاره کرد و افزود: مصوبه سران قوا را داریم که همه صادرکنندگان باید ارز را به چرخه اقتصاد برگردانند و نحوه برگرداندن نیز توسط یک تیم 5 نفره تصویب می شود که با مسئولیت رئیس بانک مرکزی است، تعیین می کنند. این مجموعه با نمایندگان اتاق تفاهم کرده اند. ولی من صادرکننده نیز باید ارز را بیاورم ولی چانه می زنند. ما نیز در خدمت صادرکنندگان هستیم. باتوجه به این اختیارات و با بخشنامه جدید تا پایان سال 5 میلیارد یورو باید ارز وارد چرخه اقتصاد شود که در بازار آزاد نیز تاثیر مثبت خود را خواهد گذاشت. صادرکنندگان هم به ما کمک می کنند و همه باید در این جنگ ارزی با هم باشیم.

رییس کل بانک مرکزی در تشریح بخشنامه اخیر این بانک برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور، تاکید کرد: اعلام شد کسانی که زیر یک میلیون یورو صادرات دارند از ورود به نیما معاف هستند و از این طریق برای 6 هزار نفر معافیت ایجاد شد که می توانند به سامانه سنا وارد شوند و آنهایی که از یک تا 3 میلیون یورو صادرات دارند بالای یک میلیون یورو باید به نیما بیاید و ارقام بالاتر از آن نیز مشخص شده است.

وی گفت: دولت برای کالاهای اساسی ارز 4200 تومانی پرداخت می کند و برای واردات نیز ارز 7500 تومان اختصاص می یابد. صادرکنندگان از ابتدای سال هم که ارز به قیمت امروز نبود، ارز را به نیما نیاوردند.

وی در پاسخ به سوالی درباره صادرات ریالی به دو کشور عراق و افغانستان اظهار داشت: صادرات ریالی اساسا معنا و مفهومی ندارد. اگر ارز نمی گیرید، ریال از کجا می آید؟ ارز هرات، سلیمانیه و دبی از کجا می آید؟ در حقیقت این ریال است که تبدیل به ارز می شود.

رئیس کل بانک مرکزی توضیح داد که متاسفانه پوزهای بانکی به شکل قاچاق به خارج از کشور برده می شود و با استفاده از VPN به شبکه بانکی ایران متصل می شود و ریال از داخل کشور برداشت می شود که به معنای خروج سرمایه از کشور است.

رئیس شورای پول و اعتبار تصریح کرد اگر ارز و کالا به داخل کشور از محل خروج ریال نیاید، در حقیقت خروج سرمایه از کشور رخ می دهد که ما اجازه این کار را نخواهیم داد.

* برنامه جدید بانک مرکزی برای محدود سازی تراکنش های بانکی با شماره ملی

همتی در خصوص بخشنامه بانک مرکزی برای محدودسازی سقف تراکنش های دستگاه های کارتخوان و ... تصریح کرد:‌ در گذشته دستگاههای کارتخوان از سوی همکاران بانکی مورد غفلت واقع شده بود. شما می رفتید در خارج از کشور پوز را در یک صرافی خارجی در ترکیه یا کانادا، کارت می کشیدید و 50 بار می کشیدید و محدودیت نداشتید. در حالیکه در یک روز ده میلیارد تومان جابجایی پول هم داشتیم، اما اکنون بالای 50 میلیون تومان امکان پذیر نیست.

وی درباره محدودیت در تراکنش های بانکی نیز توضیح داد: در هیچ کجای دنیا امکان ندارد که 50 میلیون تومان به یکبار امکان جابه جایی داشته باشد بدون آنکه مشخص باشد برای چه موضوعی هزینه شده است. در تمام دنیا برای خریدهای بیش از 5 هزار دلار باید محل مصرف و خرید مشخص باشد.

رئیس شورای پول و اعتبار همچنین از طرحی خبر داد که براساس آن هر کد ملی تنها اجازه برداشت 50 میلیون تومان از تمامی کارت های بانکی خود را داشته باشد.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: این ها مصداق اصلی پولشویی است که یک فرد راحت چند میلیارد تومان از جامعه جابجا کند. این را نظام از ما می خواهد و ما محکم هستیم و یکی یکی اینها را اجرایی خواهیم کرد.

* ارزش پول ملی در یک ماه گذشته 20 درصد تقویت شد

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره وضعیت تورم و نقدینگی در کشور گفت: در همان روزی که ترامپ اعلام کرد تحریم های جدیدی علیه کشورمان وضع کرده، ارزش پول ملی ما 20 درصد تقویت شده بود.این نشانگر تدبیر بانک مرکزی و احتیاط آن در بازار است که بر اساس آنچه که خود برنامه داریم، پیش رویم نه بر اساس آنچه دیگران می گویند.

همتی با بیان اینکه از بابت فشار تورمی متاسفم، اظهار کرد:‌این دغدغه دولت است، شوک ارزی ایجاد شده شوک منفی طرف عرضه است که اثر خود را بر روی سطح عمومی قیمتی نشان می دهد و تقریبا خرداد تا شهریور، تورم نقطه به نقطه صعودی بود اما خوشبختانه کمتر شده است که امیدواریم در ماههای آینده نیز کاهش یابد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: سیاست قطعی بانک مرکزی و دولت این است که تورم را کنترل کرده و بعد کاهش دهد. این جزو سیاستهای جدی ما است و ظرف یک ماه گذشته نیز اگر ارزش پول ملی را در نظر بگیریم، 20 درصد تقویت ارزش پول ملی را داشتیم.

همتی گفت: نقدینگی که اکنون داریم نسبت به میانگین 5 سال اخیر، فرقی نکرده و رشد 20 درصدی داشته است. از اول سال تا شهریورماه نقدینگی رشد داشته و با این فرمان، نقدینگی بیست درصد رشد خواهد داشت و اصلا سرعت نقدینگی بالا نیست؛ داریم کنترل می کنیم و بانکها را نیز کنترل کردیم و تسلط کامل داریم.

* تأمین 31 میلیارد دلار برای واردات از ابتدای سال

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون 31 میلیارد دلار ارز برای تامین واردات تامین شده است، گفت: از ابتدای سال 10 میلیارد دلار برای واردات دارو و کالاهای اساسی پرداخت کرده ایم.

همتی خاطرنشان کرد که با توجه به پیش بینی های گذشته بزرگترین ذخایر اسکناس را در اختیار داریم و مشکلی از این بابت نداریم.

رئیس شورای پول و اعتبار به معافیت 8 کشور از خرید نفت ایران اشاره کرد و افزود: دو گروه از مسئولین بانک مرکزی برای قراردادهای نحوه فروش نفت و دریافت ارز به 2 کشور خریدار سفر کرده اند و ظرف 3 هفته آینده این موضوع نهایی خواهد شد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 55
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
23:56 - 1397/08/30
دیگه قیمت جنسا برنمیگرده
Iran, Islamic Republic of
00:10 - 1397/09/01
من از اقای همتی میخواهم که بین سپرده گذاران جدید با سپرده گذارانی که در سالهای قبل در بانکها سپرده گذاری کردند یک فرقی باشد
Iran, Islamic Republic of
00:12 - 1397/09/01
اینا چی میزنن اینقدر اراجیف و چرت و پرت مبگن بدون کوچکترین خجالتی.
چقدر بدبختیم که اینا شدن همه کاره این ملکت.
Iran, Islamic Republic of
00:13 - 1397/09/01
خیلی راس میگی احسنت دستت طلا دلار 4000تومانی شد14000این یعنی پیشرفت وثبات اقتصادی ....
Iran, Islamic Republic of
00:16 - 1397/09/01
با افزایش دلار سه هزار تومنی به چهارده هزار، ثبات را به اقتصاد برگرداندیم!!!!
Iran, Islamic Republic of
00:26 - 1397/09/01
۴۰۰ درصد حقیقی سقوط کرد
۲۰ درصد آن هم به دروغ بالا رفت .
Iran, Islamic Republic of
00:33 - 1397/09/01
فکر کنم این آغاهه داره واسه مسابقه دروغ گفتن تمرین میکنه!!!!!
Iran, Islamic Republic of
00:58 - 1397/09/01
خواب دیدی خیر باشه ما داریم آز گرانی می نالیم شما آز قدرت ریال می گویی فکر کنم توکشور ایران نیستی عمو نون هم گرون شده یکبار برو نون وایی تا بفهمی
Iran, Islamic Republic of
01:29 - 1397/09/01
پانصد درصد سقوط داشته بیست درصد تقویت.
بیستشو میبینن پانصدشو نمیبینن
Iran, Islamic Republic of
01:36 - 1397/09/01
احتمالا ایشون از پول یه کشور دیگه صحبت میکنه. یا شاید ما داریم با پول یه کشور دیگه اموراتمون رو میگذرونیم
Iran, Islamic Republic of
01:39 - 1397/09/01
ساقی این همون ساقی تتلو لعنتی خیلی فعاله
Iran, Islamic Republic of
01:40 - 1397/09/01
چرا مردم یه چیز دیگه حس میکنند اینا چیز دیگه میگن روانی میکنن عمدی
France
01:46 - 1397/09/01
پول ملی به دلار خود بازار ثانویه 300 درصد افت کرد
حالا با افتخار بیست درصد تقویت شد
حداقل تیترش نمی کردی اقای همتی
ارزوهای خود من که از آل این وان تبدیل شده به لباس
خدا از باعث و بانی نابودی این مملکت نگذره
United Arab Emirates
03:26 - 1397/09/01
راست میگی ...شوخی.نکن ترکیدم از خنده
Iran, Islamic Republic of
05:48 - 1397/09/01
هنیم برو بالاتر خخخخخخخخخخخخخخخ
United Arab Emirates
06:46 - 1397/09/01
برو بابا دلت خوشه، یه ویفر کوچولو رو یک ماه پیش واسه خوراکی مدرسه بچه م خریدم ۸۵۰ تومن دیروز رفتم بخرم شده ۱۵۰۰ تومن، توی این یک ماه هم دلار قیمتش ثابت بوده تقریبا، کجا پولمون تقویت شده؟ الهی خیر نبینید
China
06:52 - 1397/09/01
شاهنانه اخرش خوشه
Iran, Islamic Republic of
07:28 - 1397/09/01
چاخان،سرپوش گذاشتن بر بی کفایتی ها،دروغ هم حدواندازه ای دارد بالا پایین رفتن پول ملی،بی لیاقتی وبیسوادی شماست جای شما بانک مرکزی نیست بلکه جنگل است
Iran, Islamic Republic of
07:59 - 1397/09/01
سلام و درود
تضعیفش رو که احساس می کنیم اونم با درد
تقویتش اصلا به چشم نمیاد .چرا؟
Iran, Islamic Republic of
08:00 - 1397/09/01
خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
08:13 - 1397/09/01
20 درصد خخخخخخخ داداش چی زدی
Iran, Islamic Republic of
08:30 - 1397/09/01
بی خیال با این تورم چرت نگو
Iran, Islamic Republic of
08:45 - 1397/09/01
فک کردی با دستگیری فعالان بازار ارز،بستن سایت های ارز و سکه و ریختن مقداری دلار توی بازار و انتشار قیمت های کاذب تونستی به ریال ارزش بدی؟؟؟؟؟ قیمت فعلی ارز کاذبه،پول ملی هر روز پست تر میشه
Iran, Islamic Republic of
08:51 - 1397/09/01
باز هم جای شکر داره ولی ای کاش با یک سال پیش مقایسه میکردین که سرمایه مردم به پشگل تبدیل کردی
Iran, Islamic Republic of
08:53 - 1397/09/01
500درصد تضعیف شده 20درصد تقویت
Iran, Islamic Republic of
08:55 - 1397/09/01
چرا همه وقتی میرن هیات دولت چشماشون بسته میشه؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
09:14 - 1397/09/01
از تورم موجود معلوم است اینها از کجا جنس میگیرند
Iran, Islamic Republic of
09:35 - 1397/09/01
ارزش پول ملی 75% کم شده کمتر سرتون توی برف ببرید
Iran, Islamic Republic of
09:45 - 1397/09/01
نیده بودم که ایشان از وردستان نوبخت و سیف است و در دروغ شبهه هم دست کمی از انها نداره. حالا این 20 درصد را از کجا آورده خدا داند. دلار و یوروی کاغذی در خیابان فردوسی ، ارزش ریال را نشان میده. حالا بر فرض هم 20 در ایشان درصد. اما بیست درصد تورم 500 درصدی را باید در نظر گرفت. دلار و یورو کاغذی الان چند فروحته میشه؟؟
Iran, Islamic Republic of
09:52 - 1397/09/01
بهتره اول بگي 400% ارزش پولي كاهش پيدا كرد بعدا 20% تقويت شد .
United States
11:08 - 1397/09/01
به گنچشگ میگن این درخت توی .... گنچشگه پاسخ میده یک چیز بگید بگنجد واقعا تقویت پول ملی مردم را چی فرض کردید ...
Iran, Islamic Republic of
11:21 - 1397/09/01
200 درصد ضعیفش کردید 20 درصد تقویت. ماشاءالله به این مدیریتتون. بازم عوام فریبی
Iran, Islamic Republic of
12:29 - 1397/09/01
میرینن توش بعد تقویتش میکنن
یک خوزستانی,محروم از همه چیز,
Iran, Islamic Republic of
12:41 - 1397/09/01
250%افت داشت 20%بهبود, داشت. افرین قهرمان. بگم صداوسیما برات سرود, دلاوران نام اوران پخش کنه یا ملت برات اسفند, دودکنن چشم نخوری,
Iran, Islamic Republic of
13:53 - 1397/09/01
هنگام تحویل دولت در سال 92 دلار 3200 تومان بود ! الان شده 13500 تومان ! یعنی در عرض این 5 سال ارزش پول ملی در برابر ارزها بیش از 400% ارزشش رو از دست داده بعد این آقا ادعا میکنه که 20% ارزش ریال بیشتر شده !! حالا اگه با 40 سال پیش مقایسه کنیم که دیگه واویلاست !
Iran, Islamic Republic of
14:32 - 1397/09/01
خب اینها مجبورن این این حرفها روبزنن که بتونن سر کارشون بمونن،شمانگاه کنید اگر کسی تواین مملکت گفت فلان چیز بده فردا ازکارش اخراج خواهدشد،مملکت ما قبل از انقلاب یه دهکدهء ویرانه بود بعداز انقلاب گلستان شد و همه مردم عشق میکنن بازندگی شون
Iran, Islamic Republic of
15:48 - 1397/09/01
بانک های خصوصی اوضاع خوبی ندارند پولتونو به دلار وطلا تبدیل کنید که ورشکستگی نداره و سود زیادی نصیبتون می شه تا چند روز دیگر جهش افزایشی به میزان حداقل هزار و پانصد تومانی دلار داریم
Netherlands
16:10 - 1397/09/01
اگه راست ميگين قيمت خوراكي و اجناس ديگه رو پايين بياريد
مردم كه دلار و سكه نميخورن
Netherlands
16:10 - 1397/09/01
اگه راست ميگين قيمت خوراكي و اجناس ديگه رو پايين بياريد
مردم كه دلار و سكه نميخورن
United States
19:40 - 1397/09/01
چی زدی بابا یه کم کمتر خوبیت نداره مردم چی میگن بهت میگن اور دوز کرده زشته نگو این چرت و پرت ها رو مردم که مفنگی نیستن حرف تو رو باور کنن
Canada
21:06 - 1397/09/01
تا ۱۴۰۰ با روحانی
Iran, Islamic Republic of
01:44 - 1397/09/02
وقتی دلارو کردید ۷تومان مردید
Iran, Islamic Republic of
09:25 - 1397/09/02
اخه مرد ناحسابی براچی دروغ میگی وقتی ارزش پول بالا میره به معنی آینه که مثلا با هزار تومن بتونی دو کیلو پیاز بخری که قبلا با این هزار تومن فقط یه کیلو پیاز میتونستی بخری. مزخرفات چیه سر هم میکنی مگه ملت نادانن نفهیفمن؟؟؟!!
Iran, Islamic Republic of
13:25 - 1397/09/02
با این تورم دروغ نگو
Iran, Islamic Republic of
17:55 - 1397/09/17
خواب دیدی خیر باشه امشب جای سرت را عوض کن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج