ماجرای چهلستون سوخته به کجا رسید؟
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۷۹۹۵۴۵
۰۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۲:۳۰
۳۲۵۵
ساماندهی نهایی کاخ تاریخی چهلستون سرهنگ آباد که سال گذشته طعمه حریق شد مشروط به تعیین تکلیف مالکان این بنای تاریخی است.

خبرگزاری تسنیم: فروردین ماه امسال بود که کاخ چهلستون سرهنگ آباد در زواره طعمه حریق شد، حریقی که یک کاخ تاریخی، گچبری‌ها و معماری تاریخی را یک‌جا طعمه خود کرد و آن تزئینات زیبا را خاکستری کرد.

این اتفاق در حالی رخ داد که پس از آن خبرهایی مبنی بر عمدی بودن آتش‌سوزی این کاخ شنیده شد و فرمانده انتظامی اردستان نیز به فاصله چند روز پس از آتش‌سوزی از دستگیری چند نفر به اتهام آتش زدن بنای تاریخی کاخ سرهنگ آباد در این شهرستان خبر داد.

از این اتفاق 8 ماه سپری شده و مرمت‌هایی نیز بر روی آن صورت گرفته است، کاخی که روزگاری در دل کویر پابرجا بود، بنایی که مرور زمان و نامهربانی‌ها سبب شد این بنای تاریخی که به ثبت ملی رسیده کمتر دیده شود.

به گفته کارشناسان میراث فرهنگی کوشک سرهنگ‌آباد توسط مصطفی قلی‌خان سهام‌السلطنه عرب عامری، در حدود سال 1299 قمری مصادف با دوره ناصرالدین شاه قاجار برای پذیرایی از شاهزاده‌های قاجاری ساخته شده است. این اثر زیبا داری چند مجموعه کوشک، آسیاب، حمام، خدمات و اصطبل است. این کاخ به دلیل نزدیکی با کاخ چهلستون به عنوان چهلستون دوم نیز یاد می‌شود.

کاخ چهلستون سرهنگ آباد زواره دارای سقف‌های چوبی و تزئینات سنگی شبیه به آنچه در عالی‌قاپو و چهل‌ستون مشاهده می‌شود، است و به‌رغم این که به‌عنوان کوشک و شکارگاه به فرمان سهام‌السلطنه بنا شده، ولی هیچگاه مورد استفاده او قرار نگرفت.

اعتباری بالغ بر 5 میلیارد ریال برای مرمت مجموعه کوشک کاخ چهلستون سرهنگ‌آباد زواره

در این مدت خبرهایی از مرمت مجموعه کوشک کاخ چهلستون منتشر شده، فرماندار شهرستان اردستان چندی پیش در حاشیه بازدید از مراحل مرمت کاخ سرهنگ آباد در جمع خبرنگاران گفت: برای مرمت این مجموعه اعتباری بالغ بر 5 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و استانی در نظر گرفته شده است.

ماجرای چهلستون سوخته به کجا رسید؟

علیرضا غیور با اشاره به اجرای عملیات انتقال برق به این مجموعه با صرف اعتباری بالغ بر 800میلیون ریال توسط امور برق شهرستان، تصریح کرد: مجموعه تاریخی چهلستون سرهنگ آباد در سال 1299 هجری قمری توسط مصطفی قلی خان سهام السلطنه عرب عامری در دهستان سفلی از توابع بخش زواره در شهرستان اردستان بنا شده است.

وی بیان کرد: عملیات مرمت این مجموعه تاریخی که در دهستان سفلی بخش زواره واقع شده، شامل مرمت و استحکام بخشی، سازه‌های معماری و همچنین سازه‌های چوبی عمارت است.

مرمت بنای سرهنگ آباد به تثبیت‌ساز رسیده است

اما آخرین خبرها از مرمت این بنای تاریخی را مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان به تسنیم گفت؛ فریدون اللهیاری با اشاره به عمارت چهلستون سرهنگ آباد اظهار داشت: مرمت این عمارت در مرحله تثبیت سازی است، کارهای مهمی در آنجا انجام شده و قسمت‌های عمده تثبیت سازی شده است.

وی افزود: اجرای کامل مرمت بستگی به مالک و تعیین تمکلیف مکان دارد، باید تکلیف مالکان عمارت چهلستون سرهنگ آباد نسبت به بنا مشخص شود، ما فعلا تثبیت سازی موجود و بخش حفاظتی را انجام دادیم.

مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: تزئینات دیوارها نیاز به مرمت دارد تا بارندگی‌ها آسیب نرساند اما مرمت کامل بنا برمی‌گردد به تعیین تکلیف مالکین ،اگر خودشان قصد احیای عمارت را دارند ما نیز همکاری می‌کنیم.

انتظار تعیین تکلیف مالکین

وی تصریح کرد: و اگر مالکان مایل نباشند باید از طریق جذب سرمایه گذار این کار انجام گیرد این مجموعه که ارزشمند است و در موقیعی جغرافیایی خاصی قرار دارد، راهکار نخست این است که فعلا استحکام بخشی انجام دهیم ولی اولویت اساسی این است که این کاخ به بهره برداری برسد تا بنا بعد از مرمت‌ها حفاظت شود.

اللهیاری با بیان اینکه معمولا این نوع بناها به دلیل ورثه بودن و تعدد وراث واختلاف بین آن‌ها برای تعریف کاربری اغلب تجربه‌های موفق کمی داشته‌ایم خاطرنشان کرد: مسئله مهم این است که سرمایه‌گذرا بیاید و ورثه به تناسب مالکیتی که دارند حق و حقوق خود را بگیرند، همه این‌ها بستگی به تصمیم‌ها دارد.

وی افزود: زیرا در مالکیت، میراث ملی مالکیت را نفی نمی‌کند و حقوق مالکیت سر جایش است اما امیدواریم مالکین نیز دغدغه‌های میراث فرهنگی را نیز داشته باشنداگه این‌گونه نباشد به کاخ آسیب وارد می‌شود و حقوق آن‌ها نیز ضعیف می‌شود، اگر بنایی که در فهرست ملی به ثبت رسیده آسیب ببیند ما ناگزیر به حفظ آن مجموعه هستیم.

به نظر می‌رسد ساماندهی نهایی این کاخ تاریخی مشروط به تعیین تکلیف مالکان این بنای تاریخی است، بنایی که بخش زیادی از سازه‌های چوبی این اثر ملی از جمله ایوان بنا در جریان حادثه از بین رفت و در حال حاضر متروکه‌ای بیش نیست.

از صحبت‌های مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان این‌گونه برداشت می‌شود که مالکان تعیین تکلیف نکرده‌اند وتاکنون حاضر به مذاکره و توافق با میراث فرهنگی نشده‌اند اگر چه اللهیاری در بخش‌هایی از گفت‌وگوی خود از اهرم اختیارات سازمان میراث فرهنگی استفاده می‌کند و صراحتا اعلام می‌کند اگر مالکین وضعیت را مشخص نکنند بنا به ثبت ملی رسیده و میراث ناگزیر به حفظ آن مجموعه می‌شود.

به هر حال بناهایی از این دست در استان اصفهان باز هم داریم که به دلیل تعدد ورثه و اختلاف نظر به متروکه‌های تاریخی تبدیل شده‌اند.

گزارش از نگین فروغی

برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
06:46 - 1397/09/01
تا کی تاریخ ما و مدارک زیبا و منحصر به فرد گذشته هایمان باید دست خوش نا لایقی و سو مدیریت باشد واقعا دل انسان به درد می اید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 3
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
فرش ریحان 2
فرش تارنگ_2
شیرآلات زمانی_2
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
دکتر عارفی - موبایل فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
شفا_فوتر
چوب و هنر _فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
دیاکو_فوتر داخلی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
کالابرد_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
استیل رگال_فوتر