۳۵۰۰ برابر شدن نقدینگی طی ۴۰ سال
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
سمپاشی امحا_1
لایکو_1
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
سمپاشی امحا_3
اپیلاسیون نانا 3
لایکو_3
کتاب لند_3
سمپاشی امحا_4
لایکو_4
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_2
لایکو_2
اپیلاسیون نانا 2
سمپاشی امحا_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۸۰۰۰۰۰
۰۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵
۶۵۶۲
آل اسحاق با بیان اینکه علت پایین آمدن ارزش پول ملی عدم تطابق تولید با میزان نقدینگی است، اظهار داشت: باید بین تولید، اشتغال، درآمد و حجم نقدینگی تعادل برقرار باشد.

خبرگزاری فارس: یحیی آل اسحاق در گفت‌وگو با خبرنگار در مورد راهکارهای حفظ ارزش پول ملی، گفت: اصلی‌ترین مشکل در این باره این است که مقدار تولیدمان با مقدار مصرف و همچنین مقدار نیازمان به نقدینگی هم‌خوانی ندارد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه حجم نقدینگی به هزار و هفتصد هزار میلیارد تومان افزایش یافته است، افزود: طی سال‌های اخیر، حجم نقدینگی به یکباره سه برابر شد که اگر مطابق با افزایش نقدینگی تولید ناخالص داخلی کشور هم افزایش می‌یافت مشکلی ایجاد نمی‌شد. مشکل این است که نقدینگی افزایش یافته اما تولید افزایش نیافته است و عدم افزایش تولید در شرایط افزایش نقدینگی به معنای افزایش تورم و مشکلاتی است که آن را مشاهده می‌کنیم.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: افزایش حجم نقدینگی و عدم افزایش تولید منجر به افزایش بیکاری و همچنین افزایش تورم شده است.

آل اسحاق با بیان اینکه علت پایین آمدن ارزش پول ملی عدم تطابق تولید با میزان نقدینگی است، اظهار داشت: باید بین تولید، اشتغال، درآمد و حجم نقدینگی تعادل برقرار باشد.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه عمده‌ دلیل کاهش ارزش پول ملی در حوزه ریالی عدم تطابق تولید با نقدینگی است، بیان داشت: در حوزه ارزی هم وقتی عرضه و تقاضای ارز نظام نداشته باشد و به دلایل غیراقتصادی قیمت ارز افزایش یابد آن‌گاه ارزش پولی ملی هم کاهش می‌یابد.

3500 برابر شدن نقدینگی طی 40 سال

وی گفت: ظرف 40 سال گذشته حجم نقدینگی کشور 3500 برابر شده است و در 6 تا 7 سال گذشته حجم نقدینگی بصورت جهشی افزایش یافته است، بیان داشت: طی سال‌های اخیر حجم نقدینگی از 4 هزار و 500 میلیارد تومان به هزار و هفتصد هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: این در حالی است که تولید ناخالص داخل ما حتی در اندازه سال 90 هم نیست و این بدان معناست که علیرغم رشد 20 درصدی نقدینگی سالانه در سال‌های اخیر، تولید ما کمتر از 7 سال پیش است.

وی با بیان اینکه بنابراین در این شرایط قدرت خرید مردم و ارزش پول ملی کاهش یافته است، گفت: برای حفظ ارزش پول ملی باید حجم نقدینگی را درست کرد و حل معضل نقدینگی به مسائل مختلفی بستگی دارد.

* 40 درصد دارایی‌های بانک‌ها ساختگی است

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه ریشه افزایش حجم نقدینگی بستگی به نظام بانکی ما دارد، گفت: 40 درصد دارایی‌های بانکی موهومی و حساب‌های ساختگی است که توسط مجامع بانک‌ها ساخته شده است.

آل اسحاق بیان داشت: این بدان معناست که مجامع بانکی طلب‌های موهوم را جز مطالبات گذاشته‌اند و یک سری دارایی‌های بی‌ربط را قیمت‌گذاری‌ کرده‌اند و این امر اعتراف خود مسئولین بانکی است.

وی با بیان اینکه 35 درصد از دارایی‌های بانکی کشور منجمد است، بیان داشت: دارایی بانک‌ها به ملک و سایر کالاها تبدیل شده است و قابل جابجایی نیست.

آل اسحاق با بیان اینکه بنابراین 75 درصد از دارایی‌های بانک‌ها از رده خارج است، گفت: بنابراین بانک‌ها می‌خواهند با 25 تا 30 درصد دارایی‌های خود نیازهای کشور را پاسخ دهند که این امکان‌پذیر نیست.

وی با بیان اینکه کشور ما بانک محور است، گفت: بنگاه‌های اقتصادی بزرگ مانند پتروشیمی‌ها و خودروسازی‌ها، و ... معمولا 30 درصد آورده دارند و بقیه نقدینگی خود را از طریق بانک‌ها جذب می‌کنند بنابراین وقتی 70 درصد از دارایی‌های بانک‌ها منجمد و خارج از رده است با ابزارهای خودش نقدینگی را افزایش می‌دهد.

* برای حل مشکل نقدینگی باید وضعیت نظام بانکی را اصلاح کرد

وی با بیان اینکه بانک‌ها مجازند که 8 درصد دارایی‌های خود را به عنوان تسهیلات بپردازند، گفت: این در حالی است که بانک‌ها این رقم را به 17 درصد افزایش داده‌اند و چند برابر مجوز قانونی وام می‌دهند و با این کار دچار کسری می‌شوند و برای جبران این کسری اقدام به قرض گرفتن از بانک مرکزی می‌کنند و بانک مرکزی هم برای اینکه بانک‌ها بتوانند به فعالیت خود ادامه دهد با بهره‌های سنگین 30 درصدی به آنها وام می‌دهد و بدین ترتیب بانک‌ها به بانک مرکزی بدهکار می‌شوند و بدین ترتیب پایه پولی هم افزایش می‌یابد.

آل اسحاق با تاکید بر اینکه برای حل معضل نقدینگی باید وضعیت نظام بانکی را حل کرد،‌بیان داشت: مشکل در عدم برخورد با نظام بانکی است زیرا یک عده ذینفعان بازدارنده با استفاده از نظام فعلی بانکی منافعی مانند دریافت وام‌های 10 هزار میلیارد تومانی دارند و نمی‌خواهند از این منافع دست بکشند.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: برای اصلاح نظام بانکی برخورد قاطع و جراحی لازم است و اصلاح این بخش یک کار ریشه‌ای و اساسی است.

وی با بیان اینکه البته دشمن هم با ایجاد مسائل مختلف وقت ما را می‌گیرند، گفت: در مواقعی مسئولین به ناچار به جای پرداخت به مسائل داخلی باید وقت خود را صرف مسائل بیرونی کنند.

وزیر اسبق بازرگانی اظهار داشت: بخش اقتصادی متاسفانه هیچ‌گاه نتوانسته با ابزار، دانش و علم اقتصادی و تاکتیک‌های اقتصادی اقتصاد را داره کند.

* اقتصادی ایران ۴۰ سال است سیاست‌زده است

وی با بیان اینکه اقتصاد ما 40 سال است که سیاست زده است و همیشه مدیرهای اقتصادی زیر سلطه مدیرهای سیاسی بوده‌اند بیان داشت: فرق مسائل سیاسی و اقتصادی در این است که مسائل سیاسی کوتاه مدت است و در سیاست به دنبال قدرت، رای و سیاست هستند اما مسائل اقتصادی بلند مدت است و این بخش به دنبال تولید ، ، بهره‌وری، کم کردن هزینه و ارتباطات اقتصادی بین‌المللی است.

آل اسحاق بیان داشت: کاهش ارز پول ملی ریشه‌های اساسی دارد که عمده آن به مساله نقدینگی و متناسب نبودن آن به تولید برمی‌گردد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:50 - 1397/09/02
اینقدر بی عرضگی مدیریتتونو گردن نقدیندگی نندازید!!!
نقدینگی مسئله جدیدی نیست از اول بشریت و از زمانیکه این توجیهات بظار علمی نبوده بوده! مگه ان زمانهائیکه مردم پولشونو در خانه هایشان نگه داشته و انبار می کردند قیمتهای کالاها بصورت سر به فلک کشیده افزایش پیدا می کرد؟ چرا آنزمانها وقتی این توجیهات باصطلاح علمی نبود و دست مردم هم پول بود چرا کالاها چند برابر گران نمی شدند؟!
Iran, Islamic Republic of
16:54 - 1397/09/02
خوب با این اوصاف اگه دلار ۷ تومان ۴۰ سال پیش رو ضرب ۳۵۰۰ کنیم قیمت دلار باید ۲۴۵۰۰ تومان باشه تغریبا دو برابر الان؟!؟!؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۴
باید بدانیم در طول چهل سال گذشته ارزش دلار حدودا یک چهارم شده است و ارزش ریال نسبت به دلار حدود دو هزار برابر کاهش یافته . حاصل این که ارزش پول کشور مان حدود هشت هزار کاهش یافته است . بعنوان مثال هر سکه تمام در سال ۱۳۵۷ زیر پنچ هزار ریال بوده و الان بالای چهل میلیون ریال است یعنی بیش از هشت هزار برابر !؟!؟!؟
Iran, Islamic Republic of
17:01 - 1397/09/02
فقیرتر شدن ملت چند هزار برابرتر
Iran, Islamic Republic of
17:04 - 1397/09/02
چرا باید به سودجویان و طماعان این فرصت را داد که با توجیه و بهانه وجود نقدینگی که مشهود هم نیست کالای خود را به چند برابر ارزش واقعی به مردم تحمیل کنند و این امر را از طمعکاری و اشتیاق به سودجوئی صاحبان کالا ندانیم!!
Iran, Islamic Republic of
17:06 - 1397/09/02
کم خردی می تواند در عرضه کالاها با قیمتهای غیر واقعی تأثیر داشته باشد ولی نقدینگی نمی تواند این تأثیر را بگذارد!
Iran, Islamic Republic of
18:17 - 1397/09/02
نقدیندگی بهانه ای برای گرونی های کاذب و عدم وجود مدیریت!!
Iran, Islamic Republic of
22:53 - 1397/09/02
در طول این سال ریال ایران چند برابر افت کرده است،و دلار چقدر افزایش پیدا کرده است!
France
00:10 - 1397/09/03
تو جیب و حسابهای عده معدودی هست و در واقع هیچ تاثیری بر قدرت خرید مردم ندارد و به زودی به ضد تورم تبدیل خواهد شد.
Iran, Islamic Republic of
09:37 - 1397/09/03
نقدینگی در دولت اصلاحطبان به اوج خودش رسید
Iran, Islamic Republic of
09:37 - 1397/09/03
نقدینگی در دولت اصلاحطبان به اوج خودش رسید
Iran, Islamic Republic of
20:05 - 1397/09/03
ده هزار برابر شدن مختلصیگ وژن خوب !،،،
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
بهمن پور_داخلی1
استخدام_1
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
استخدام_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شفا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
کیان برنا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان