دریاچه نمک خور اصفهان؛ بزرگترین دریاچه نمک فصلی ایران
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
دکتر نداف کرمانی 1
کلاسینو_1
ریزخور_1
زمردی_داخلی1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر نداف کرمانی 3
لاله زار مال_3
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
زمردی_داخلی4
دکتر نداف کرمانی 4
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
زمردی_داخلی2
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
۸۰۱۵۶۶
۱۰ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۸
۷۰۶۰
بازدید از دریاچه نمک خور اصفهان چیزی است که می‌تواند گردش تان را در منطقه کویری خور و بیابانک کامل کند. جاذبه ای که برخی آن را با عنوان دریاچه نمک کویر مصر می شناسند چرا که این کویر در نزدیکی آن قرار دارد و به دلیل واقع شدن در شهرستان خور و بیابانک از آن با نام دریاچه نمک خور و بیابانک نیز یاد می کنند.

وب‌سایت کارناوال: بازدید از دریاچه نمک خور اصفهان چیزی است که می تواند گردش تان را در منطقه کویری خور و بیابانک کامل کند؛ جایی که قرار است در ادامه در موردش سخن بگوییم.

جاذبه ای که برخی آن را با عنوان دریاچه نمک کویر مصر می شناسند چرا که این کویر در نزدیکی آن قرار دارد و به دلیل واقع شدن در شهرستان خور و بیابانک از آن با نام دریاچه نمک خور و بیابانک نیز یاد می کنند.

دریاچه نمک خو راصفهان

این جاذبه عنوان بزرگترین دریاچه نمک فصلی ایران را به خود اختصاص داده است و در قلب کویر خودنمایی می کند.

شاید با شنیدن نام کویر، تصویری از سرزمینی بی آب و علف در ذهن تان شکل بگیرد که ارزش بازدید ندارد اما در همین گستره خشک و متروک گنجینه هایی تماشایی جا خوش کرده اند که نگاه ها را به خود خیره می کنند.

دریاچه نمک خور یکی از همین گنجینه هاست که با سپیدی نمک، لباسی همچون برف را بر تن کویر نشانده است.

با ما در این سفر همراه باشید و یکی از جاذبه های طبیعت اصفهان را بشناسید.

دریاچه نمک خو راصفهان

چرا دریاچه نمک خور؟

دریاچه نمک خور یکی از قدیمی ترین منابع نمک ایران به شمار می رود.

این دریاچه بزرگترین دریاچه فصلی نمک ایران است.

اشکال منظم هندسی سطح این دریاچه را پوشانده اند و جاذبه ای خاص را به نمایش گذاشته اند.

دریاچه نمک خو راصفهان


دریاچه نمک خور، بزرگترین دریاچه فصلی نمک ایران

در مرکز سرزمین عزیزمان ایران، جاذبه ای طبیعی و چشم نواز به چشم می خورد که دریاچه نمک خور نام دارد و خودش را در قسمت مرکزی تا جنوبی کویر مرکزی ایران گسترده است.

این دریاچه 2000 کیلومترمربع وسعت دارد و با عنوان بزرگترین دریاچه فصلی نمک ایران شناخته می شود.

دریاچه نمک خو راصفهان

ارتفاع 707 متر از سطح آب های آزاد نیز باعث شده تا این دریاچه جزو کم ارتفاع ترین نقاط در فلات ایران به شمار رود. به دلیل همین ارتفاع کم، دریاچه نمک خور را می توان یک پلایای منحصر به فرد در سطح نیز به شمار آورد.

پلایا به زمین های کم ارتفاع پوشیده از گل و خاک رس و نمکی گفته می شود که زمانی بستر دریاچه های خشکیده بودند. این پدیده زمین هایی را شامل می شود که در حوضه های بسته بیابانی قرار دارند و کم ارتفاع تر از نقاط اطراف خود هستند.

دریاچه نمک خو راصفهان


دیدنی ها و تفریحات

در سفر به دریاچه نمک خور می توانید از دیدنی ها و تفریحات زیر لذت ببرید:

1- پلی گون ها | اشکال نمکین زیبا

دریاچه نمک خو راصفهان

تا چشم کار می کند کویر است و هیچ گونه پوشش گیاهی دیده نمی شود؛ اما اشکال نمکین زیبا جای خالی تمام زیبایی ها را پر می کند و جلوه ای خاص را به زمین می بخشد.

این اشکال نمکی ساختارهای منظم چندضلعی هستند که به صورت شبکه ای شکل گرفته اند و با عنوان پلی گون یا چند ضلعی شناخته می شوند.

دریاچه نمک خو راصفهان

این اشکال در زمستان در اثر مخلوط شدن با خاک رس به رنگ سیاه در می آیند و در تابستان بر اثر شدت تبخیر به رنگ سفید دیده می شوند.

با کاهش مقدار نمک، پلی گون ها سخت و سفت می شوند و به هنگام افزایش مقدار نمک پلی گون ها حالت شکننده پیدا می کنند.

ارتفاع اضلاع این‌ اشکال متغیر است و گاهی به 30 سانتی‌متر نیز می رسد. مساحت آنها نیز تا یک و نیم مترمربع می رسد.

این پلی گون ها از کجا آمده اند؟

به هنگام بارش باران در منطقه، سیلاب های زمین های اطراف، به سمت دریاچه سرازیر می شوند و سطحی از آب دریاچه را در بر می گیرند.

این آب ها به دلیل شوری کویرهای اطراف اشباع از نمک هستند و هنگامی که به دریاچه می ریزند، به دلیل دمای بالای هوا و سرعت زیاد تبخیر، تنها لایه ای از نمک، از خود باقی می گذارند.

دریاچه نمک خو راصفهان

اختلاف زیاد درجه حرارت در روز و شب، لایه های نمک سطحی را می شکند و رطوبت لایه های زیرین از میان ترک ها و شکستگی ها به بیرون نفوذ می کند.

این رطوبت بر اثر خشکی هوا از بین می رود و چند ضلعی های نمکی (پلی گون های نمکی) سطح دریاچه را می پوشانند. البته حرکت لجن های سیاه لایه های زیرین نیز در این شکل گیری ایفای نقش می کنند که نمی توان آن را نادیده گرفت.

2- قدم زدن در دریاچه

سطح دریاچه در بیشتر روزهای سال آب ندارد و این امکان را به شما می دهد که به قلب دریاچه بروید و از تماشای طبیعت کویری و نمکی لذت ببرید.

دریاچه نمک خو راصفهان

البته به یاد داشته باشید که آب در سطوح زیرین در جریان است و از زیر پای شما عبور می کند. حواس تان به پلی گون ها نیز باشد و آنها را با پاهای تان تخریب نکنید.

3- عکاسی

عکاسی از این جلوه زیبای خداوندی یکی از فعالیت هایی است که می توانید آن را انجام دهید و لحظات خوش خود را در این سفر برای همیشه ماندگار کنید.

دریاچه نمک خو راصفهان

چشم انداز طلوع و غروب خورشید یکی از دیدنی ترین صحنه ها در این طبیعت است پس ثبت تصویر از آن را از دست ندهید.

4- گذر از عرض دریاچه | بلای جان دریاچه

فشردگی نمک در لایه های زیرین دریاچه باعث شده تا امکان رانندگی، دوچرخه سواری یا موتورسواری نیز بر روی قسمت هایی از آن به وجود آید.

دریاچه نمک خو راصفهان

البته به دلیل امکان گم شدن و وجود زمین های باتلاقی حتما با مشورت یک راهنما این کار را انجام دهید.

دریاچه نمک خو راصفهان

این کار و عبور از قسمت های مختلف دریاچه، به بافت پلی گون ها آسیب می رساند و منجر به از بین رفتن آنها می شود؛ بنابراین این فعالیت هر چند هیجان انگیز، آسیب به طبیعت را به دنبال دارد.

5- کویر طبقه | منطقه ای هم مرز با دریاچه خور

دریاچه نمک خو راصفهان

کویر طبقه منطقه ای صعب العبور است که به دلیل سطح تیز و برنده، حرکت خودرو و چهارپایان بر روی آن تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد.

این اشکال تیز و انفجاری از نمک سیاه تشکیل شده و در طی یک فرآیند کاملا طبیعی به این شکل درآمده اند. با عبور اشعه مادون قرمز خورشید از نمک سفید، این اشعه به لجن های سیاه رنگ لایه های زیرین می رسد که بهترین سطح برای جذب آن به شمار می روند.

دریاچه نمک خو راصفهان

با گرم شدن لجن ها بر اثر جذب اشعه حالت انبساطی در آنها به وجود می آید. انبساط این لایه ها باعث وارد آمدن فشار به لایه های سطحی می شود که شکسته شدن لایه های سطحی و خروج آنها از زمین به سطح کویر را در پی دارد.

این لجن ها در اثر فرسایش بادی و باران خشک می شوند و به اشکال تیز و برنده ای بر روی سطح کویر تبدیل می شوند.

دریاچه نمک خو راصفهان


آب و هوای منطقه

میزان ریزش باران در دریاچه به صورت میانگین 20 میلیمتر در سال است که منجر به آب و هوای بسیار گرم و خشک در منطقه می شود. دمای هوا در گرم ترین زمان در روز 55 درجه است.

دریاچه نمک خو راصفهان

به طور کلی هوا در چهار فصل سال خشک است اما در فصول گرم میزان رطوبت آن به میزان بسیار ناچیزی کاهش پیدا می کند.


بهترین فصل سفر

بهترین زمان برای بازدید از دریاچه نمک مهر ماه تا اردیبهشت ماه است؛ اما در هر فصل زیبایی خاصی در این دریاچه انتظار شما را می کشد:

دریاچه نمک خو راصفهان

بهار و تابستان (فصول خشک): در فصول خشک تبخیر در بالاترین حد خود قرار دارد و پوشش سفیدی از نمک سراسر دریاچه را فرا می گیرد. به یاد داشته باشید که در این فصول تابش آفتاب شدید و دمای هوا بالا است.

پاییز و زمستان (فصول بارش): در فصول بارش، دریاچه، به صورت مخلوطی از گل رس و نمک به نظر می رسد. در این فصول هوا معتدل تر و مناسب تر است و تابش آفتاب شدید نیست

 • آب آشامیدنی
 • دارو های عمومی
 • دفترچه بیمه
 • کیسه زباله
 • کوله پشتی
 • کمک های اولیه
 • کرم ضد آفتاب
 • کلاه آفتابگیر
 • کارت شناسایی
 • میان وعده

امکانات دریاچه نمک خور

در حوالی دریاچه نمک خور امکاناتی وجود ندارد و ایجاد هر گونه امکانات هم می تواند آسیب هایی جدی را برای این اثر به همراه داشته باشد. بنابراین می توانید روی امکانات شهرهای نزدیک حساب باز کنید.

دریاچه نمک خو راصفهان


کجا بمونیم؟

برای اقامت می توانید از مراکر اقامت عمومی در شهرهای اطراف استفاده کنید و یا اقامت در خانه های محلی که در روستاهای منطقه برای پذیرایی از گردشگران تجهیز شده اند را تجربه کنید. اگر به اصول کمپینگ آشنایی دارید می توانید کمپ در کویر را نیز برگزینید.

دریاچه نمک خو راصفهان


راه دسترسی

آدرس: استان اصفهان، 40 کیلومتری شرق مرکز شهرستان خور و بیابانک، محور ارتباطی طریق‌الرضا(ع) خور ـ طبس

دریاچه نمک خو راصفهان

با حرکت از شهرستان خور به سمت طبس بعد از طی مسافت 40 کیلومتر قسمت جنوبی دریاچه را خواهید دید. می توانید در مکان امنی توقف کرده و گشتی در آن بزنید.

مسیرهای دیگری هم برای رسیدن به دریاچه وجود دارند؛ اما به علت باتلاقی بودن زمین های اطراف و گاه خود دریاچه به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شوند.


دیدنی های اطراف

دیدنی های دیگری نیز در این منطقه وجود دارند که می توانند برنامه سفر شما را کامل کنند:

 • کویر مصر | 92 کیلومتر
 • آبشار نمک پتاس | 1 کیلومتر
 • شهر تاریخی جندق | 143 کیلومتر

دریاچه نمک خو راصفهان


عمق نمک دریاچه خور | متفاوت با سایر دریاچه های ایران

دریاچه نمک خو راصفهان

سفره های آب های شور زیرزمینی و لجن های سیاه لایه های زیرین دریاچه به طور دائم در حرکت هستند و همین امر موجب می شود تا از شکل گیری و تراکم پلتفرم های نمکی (زیرساخت های نمکی) جلوگیری شود.

در نتیجه این اتفاق، عمق نمک در این دریاچه بسیار نازک تر از سایر دریاچه های نمک ایران است و اندازه گیری ها حدود 5 سانتیمتر تا 10 متر را نشان می دهند.


دریاچه نمک خور | گنجینه طلایی برای ایران

دریاچه نمک خو راصفهان

دریاچه نمک خور، ارزش اقتصادی زیادی دارد و می توان آن را به عنوان یکی از گنجینه های ایران به حساب آورد. بر اساس مطالعات صورت گرفته قابلیت استخراج پتاس از آن وجود دارد و می توان آن را بزرگترین معدن پتاس در جهان دانست.

پتاس یا پتاسیم هیدروکسید یا پتاس یک ترکیب معدنی است که از قوی‌ترین بازها به شمار می رود. این ترکیب کاربردهای زیادی در صنایع دارد که مهم ترین آنها توانایی خنثی سازی اسیدها است. تولید صابون مایع یکی از موارد شاخص کاربرد این ترکیب محسوب می شود.

دریاچه نمک خو راصفهان

کانال هایی در قلب کویر حفر شده که آب شور را به حوضچه های تبخیر منتقل می کنند تا در کارخانه پتاس در ۴۰ کیلومتری خور ترکیبات مهم آن استخراج شود.

به غیر از پتاس، 16 نوع ماده دیگر نیز از این نمک ها به دست می آید که از میان آنها می توان به نمک صنعتی، نمک طعام، نمک طبی، نمک شستشو و منیزیم اشاره کرد.


بیابان خور، میزبان یکی از گیاهان کمیاب

پوشش گیاهی چندانی در منطقه وجود ندارد؛ اما زمین های نزدیک دریاچه نمک خور، میزبان گیاه نادر و کمیاب اسکنبیل هستند که ریشه آن گاه به ۲۰ متر می رسد تا بتواند به آب دسترسی پیدا کند.

دریاچه نمک خو راصفهان


ویژگی های زمین شناسی دریاچه خور

دریاچه نمک خور در میان کویر قرار گرفته و در اطراف آن دو نوع زمین به چشم می خورد:

 • زمین های به شدت باتلاقی با درصد چسبندگی زیاد در مناطق غربی، شرقی و شمالی
 • زمین های پف کرده در مناطق جنوبی

دریاچه نمک خو راصفهان

کویر در این قسمت از دو بخش موسوم به چاله شمالی و جنوبی تشکیل شده است که تفاوت های زیر در میان آنها مشاهده می شود:

 • چاله جنوبی 3 برابر چاله شمالی وسعت دارد.
 • در چاله شمالی ارتفاع از سطح دریا 15 متر بیش از چاله جنوبی است.
 • نمک سیاه 20% سطح چاله شمالی را پوشانده و منطقه ای موسوم به کویر طبقه را ایجاد کرده است در حالی که تنها 5% از چاله جنوبی نمک سیاه دارد.

سخن آخر

طبیعت کویری ایران پر از دیدنی هایی است که شاید کمتر به آنها توجه می کنیم. شاید جنگل، دریا و دشت و کوهستان تصور بیشتر ما نسبت به واژه طبیعت باشند؛ اما کویر هم زیبایی های خاص خودش را داراست.

دریاچه نمک خو راصفهان

در یاچه نمک خور یکی از جلوه های زیبای کویر ایران است که می تواند تصویری ماندگار را گوشه ذهن تان حک کند.

تا به حال شانس دیدن این دریاچه را داشته اید؟

آیا دریاچه نمک دیگری را می شناسید؟

چه جاذبه های دیگری را در مناطق کویری ایران سراغ دارید؟

منتظر دیدگاه های تان هستیم...

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
زمردی_فوتر موبایل اصلی
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی
پارسیس_فوتر ساختمان
شفا_فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر
زمردی_فوتر اصلی
قالیشویی بانو_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو