فرق قانون پوشش ما و کشف حجاب رضاخانی
۸۰۱۸۲۱
۰۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۲
۹۸۶۲
محسن مهدیان در یادداشتی در خبرگزاری فارس نوشت: برخی از مروجین و موافقین کشف حجاب ممکن است علاقه خاصی به غرب و دموکراسی و حقوق بشر و غیره داشته باشند؛ این متن برای آنهاست.

محسن مهدیان در یادداشتی در خبرگزاری فارس نوشت: برخی از مروجین و موافقین کشف حجاب ممکن است علاقه خاصی به غرب و دموکراسی و حقوق بشر و غیره داشته باشند؛ این متن برای آنهاست.

برداشتن روسری در خیابان معنی اش چیست؟ بد نیست یکبار حجاب را فرادینی و تنها از منظر دموکراسی تحلیل کنیم. معنی کشف حجاب یعنی ایستادن مقابل احکام؟ ازین هم بالاتر چون ممکن است برخی لامذهب یا شل مذهب باشند. یعنی ایستادن مقابل قانون؟ ازین هم بالاتر چون ممکن است کسی این قانون را قبول نداشته باشد. برداشتن حجاب ایستادن مقابل دموکراسی و جمهوریت است. یعنی چی؟

اکثریت این کشور مسلمانند. اسلام دین غالب است. حجاب از احکام دینی است. پس به حکم دموکراسی باید به حقوق اکثریت احترام گذاشت. ممکن است بگوئید: "حجاب اختیاری است. بی حجاب و باحجاب باید آزاد باشند." این حرف ظاهر قشنگی دارد اما قرائت دیگری از تقابل خشن با دموکراسی است. چرا؟ به دو دلیل.

جهت اول ایستادن مقابل قانون است. قانون کشور حکم می کند حجاب رعایت شود. اخیرا حرف جدیدی باب شده است که "قانونه که باشه؛ قانون غلط نباید اجرا بشه؟" پاسخ اینست که فرض کنیم غلط باشد، اشکال قانون را نمی توان با بی قانونی حل کرد. اصلاح قانون باید قانونی رفع شود. مثل اینکه کسی بگوید من چراغ قرمز را قبول ندارم و از چهارراه رد شود. همه چیز دست خود مردم است. تلاش کنند جریانی رای بیاورد که فلان قانون را اصلاح کنند. عبور از چراغ قرمز فقط قانون شکنی نیست، تعرض به حقوق مردمست.

ممکن است بگویند: " مگه زمان رضا خان قانون کشف حجاب نبود؟ پس چرا مقابله کردید؟" پاسخ خیلی روشن است. از قانون مهمتر چیست؟ اراده مردم. اراده این مردم اسلام است. طبیعی است که اگر حکومتی خلاف اسلام، قانون تعیین کند، تاب نیاورند. سخن سر اراده اکثریت مردم است. همه چیز مردمند. قانون حجاب با قانون کشف حجاب یک تفاوت عمیق و البته ساده دارد. قانون کشف حجاب قانون برامده از دیکتاتوری بود ولی قانون حجاب برآمده از اراده مردمست. رضا خان با دیکتاتوری مقابل دین مردم ایستاد، مردم هم ایستادند.

اما گفتیم حجاب اختیاری است یک دیکتاتوری خاصی درش نهفته است. فارغ از ارزیابی حجاب اختیاری که از منظر دینی، هیچ مبنایی ندارد، اما این حرف ایستادن مقابل اکثریت است. چرا؟ چون فارغ از تقابل قانونی، یک حرف مهمتری وجود دارد و آن تقابل با دموکراسی و جمهوریت است. تقابل با مردم است. ایستادن مقابل اراده دینی مردمست.

کشف حجاب تعرض به حقوق اکثریت است که فراتر از تعرض به قانون است. هرچند دقیق تر توجه کنیم تعدی به قانون همان تجاوز به حقوق اکثریت است.

چرا؟ چرا تعرض و دست درازی است؟ چرایی را درست ببینید؛ اینطور وانمود می کنندکه مخالفت با کشف حجاب به جهت تحریک مردهاست. می گویند: "خب مردها تحریک نشوند" این حرف برای تنزل دادن مساله است. البته قواعد طبیعی و غریزی سرجای خودش قرار دارد و دستوری نیست، ولی علت اصلی ایندست مسائل نیست.

اینکه گفته می شود کشف حجاب تعرض به حقوق اکثریت است به جهت اینست که شرایط برای دینداری سخت می شود. چرا اکثریت باید به مشقت بیافتند که عده ای می خواهند مقابل اراده دینی مردم باشند؟ مثلا نگاه به موی زن نامحرم، بدون تحریک هم حرام است. یعنی حجاب اختیاری یک نفر، مشقت است برای دیگری.

اما ماجرا ازین نیز فراتر است. شهری که قرارست محیط دین ورزی و بستر معنویت برای جامعه باشد مستعد بی اخلاقی می شود. اصل ماجرا اینجاست. شهری که در ظاهر به معصیت گرفتار شد، مضاعف مستعد آلوده شدن است. جامعه هم مثل نفس آدم عمل می کند. وظیفه یک حکومت ساخت بستری است که مهیای دینداری باشد نه مروج بداخلاقی. اینجاست که تعرض به حقوق اکثریت است.

خلاصه اگر بر مدار دین نیستیم؛ به قاعده حقوق بشر غربی ها بر اراده اکثریت تمکین کنیم.

انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:0
-
16:59 - 1397/09/07
دور گردون گر دو روزی بر مراد ما نرفت....
ساندیسخورا نوبت ماهم میرسه
پاسخ ها
مرادبیگ
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۷
واله کشورهای خدا لایق دیده یه پدیده ایی دارند به اسم همه پرسی بد نیست اگر در موردی شبهه ایی وجود داره در مورد این موضوع به رای اکثریت استناد بشود حتی نوع حکومت !
بدون نام
Germany
۰۳:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۸
یعنی بهتر از این نمیشد حجاب رو کوبوند بد دفاع کردن همیشه بهترین راه حمله است .
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
این در مورد کدوم اکثریت صحبت میکنه
اکثریتی که اکثرشون زیر خاکن
Iran, Islamic Republic of
17:00 - 1397/09/07
تحمیل اراده اکثریت به اقلیت هم دیکتاتوریه.دموکراسی یعنی اینکه اقلیت هم باید بتونن بنا بر اراده خودشون زندگی کنند.اینجا البته پای حقوق زنها هم وسطه.اینکه من زن چهل ساله چرا باید با اراده پدر هفتاد و پنج ساله ام زندگی کنم؟
Iran, Islamic Republic of
17:05 - 1397/09/07
داداش تو خیلی قشنگ تفسیر کردی ولی خیلی وقته همه چی ازاد شده چه مشروب و چه حجاب وقتی تو تالار و اماکن تفریحی راحت مشروب سرو میشه و میزنن میرقصن با بی حجابی و تو خیابونا همه راحت میپوشن دیگه چطوری باید ازاد بشه حالا قانونی ازاد نمیکنن برا اینه یه سوپاپ اطمینانی داشته باشن که فلانی بگه اره من کشف حجاب کردم پس با حکومت مخالفتمو ثابت کردم .داداش اینارو ولش خربزه کیلو چند....
Iran, Islamic Republic of
17:21 - 1397/09/07
سفسطه خوبیه.
ادم نمیشین
جوابتون رو خدایی که بهش اعتقاد ندارین بده.
Netherlands
17:24 - 1397/09/07
واسه خودت خوب داستان ساختی
Iran, Islamic Republic of
17:28 - 1397/09/07
خانم یا یا آقا حقوق دان چند بار از لفاظ دین و مذهب و حقوق عمومی حرف می زنی این حق نا حق شدن پایمال شدن قشر ضیعف کشور که از خستگی تحمل باری سنگین که دولت روی شانه های مردم گذاشته
ندارند ابنجا چی میگوید . اینجا این حقوق های نجومی و منافاتی با دین و اختلاف بین مردمی که توی رفاه هستند و اون کسی که از سطل زباله روزی در میاورد نیست ابنجا قانون چی تعریف شده
Germany
17:30 - 1397/09/07
خودت متوجه شدی .چی زدی.
Iran, Islamic Republic of
18:31 - 1397/09/07
حجاب جزءقوانین هست قانون دین قانون خدا قانون اکثریت مردم مسلمان ایران قانون غریزه بشر قانون برای حفظ خانواده
Iran, Islamic Republic of
18:40 - 1397/09/07
اگه همه طبق قانون عمل کنند درست ولی قانون و شرع دین ماهم‌میگه دست دزد قطع بشه چرا اجرا نمیشه مشکل ما اینه مسئولان قانون رعایت نمیکنند فقط هرجا به ضررشون باشه قانون یادشون میاد
Iran, Islamic Republic of
19:11 - 1397/09/07
نمی دانم بعضیها کدا م ازادی میخواهند هر قطعه از بدن داد می زند من را نگاه کن اخر این اباس پوشیدن امروزی کجایش حجاب است فرقی ندارد بیشتر مردها وزنها
Iran, Islamic Republic of
19:14 - 1397/09/07
الان به نظر شما بیشتر مردم نظرشون در مورد حجابی که شما حرفش رو میزنید چیه ؟
Iran, Islamic Republic of
19:49 - 1397/09/07
حرفها کاملا منطقی و درست است اما به شرطی که نویسنده عزیز این پیش فرض را اثبات کند که اولا کل مردم ایران مسلمان هستند و دوما اراده آنان بر حفظ حجاب اجباری می باشد در غیر این صورت حرف های نویسنده عزیز مثل خانه روی آب پایه و اساسی ندارد
Iran, Islamic Republic of
19:50 - 1397/09/07
میشه بگید حجاب اختیاری چه دیکتاتوری درش نهفته است؟
Iran, Islamic Republic of
19:52 - 1397/09/07
خیلی عالیه اما شرع مقدس اسلام خیلی دستورات دیگه هم داره لطفا اجرا کنید !
Iran, Islamic Republic of
20:53 - 1397/09/07
ای کاش بعضی مغز های شستشو شده این مطالب رو درک میکردند..
حداقل به حقوق سایر افراد جامعه احترام میذاشتن...
Iran, Islamic Republic of
22:32 - 1397/09/07
مگر کشورهای مسلمان مثل مالزی اندونزی پاکستان امارات ترکیه قانون اجبار حجاب دارن فکرنکنم چنین قانونی درکشورشان تصویب شده باشد بعضی ها تنور تعصب گری را خیلی داغ میکنند که حتما ایرانی ها بایستی حجاب کامل را داشته باشند ایرانی باید استثنا باشد در دنیا پس اگر اینطوره همه زنان بایستی با چادر وروبند بدون تبعیض در ملای عام ظاهر شوند که مرد نامحرم دست وصورت شان را هم نبینند چون گناهه ومصیت دارد
Iran, Islamic Republic of
00:02 - 1397/09/08
چی گفت این بنده خدا ؟ یا چی بافت؟
Iran, Islamic Republic of
07:35 - 1397/09/08
مقاله عالی بود جدیدا در داخل قطار مترو عملا بعضی از خانمها حجاب ندارند و شالشان روی شانه هایشان است بدون توجه به اینکه فروشندگان مرد در حال تردد هستند متاسفانه عادی شده است.
پاسخ ها
حامد
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
به نظر من که نافرمانی مدنی خوبی است. این قانون حتی اگر اکثریت نیز با آن موافق باشند اشتباه است.
بی معنی است عملی که در یک ایدئولوژی پسندیده حساب می شود تحمیل به دیگران کرد. فکر کنید شما را ملزم به رعایت کردن دستوری از یک دین دیگر بکنند.
Iran, Islamic Republic of
10:19 - 1397/09/08
اگر اکثریت با نظر شما موافقند چرا هم پرسی برای حجاب برگزار نمی کنید؟
Iran, Islamic Republic of
03:58 - 1397/09/18
فرقش این بود که رضا شاه واری کرد که همه برای حفظ حجاب تقلا کنن ولی الان همه از حجاب فرارین از بس دوردیی دیدن
Iran, Islamic Republic of
21:57 - 1398/01/22
تشکر از برترینها که این موضوع رو نه به طور کامل اما به اندازه کافی تشریح کرد.ای کاش اون کسایی که مخالف حجاب هستن و یا خودشون اون رو قبول ندارن دو تا استدلال محکم بیارن که برتری بی حجابی نسبت به حجاب چیه تا ما هم یکم روشن شیم...به جای این که اینقدر به تمسخر بپردازن یا خودشونو به اون راه بزنن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج