فرزندت را قورت نده خانم خداداد!
۸۰۳۶۰۲
۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۰
۱۴۴۷۳
برای دشمن‌تراشی، چه تیغی بهتر از ناسیونالیسم؟ به طناب ملی‌گرایی بچسبیم و در چاه افراط بیفتیم. این الگوی مکرر را می‌توانید در برنامه ٢٠:٣٠ و دیگر سیاست‌های کلی تندروها دنبال کنید. بت اسطوره در افکار عمومی فقط با تبر خیانت می‌شکند.

روزنامه شهروند: برای دشمن‌تراشی، چه تیغی بهتر از ناسیونالیسم؟ به طناب ملی‌گرایی بچسبیم و در چاه افراط بیفتیم. این الگوی مکرر را می‌توانید در برنامه ٢٠:٣٠ و دیگر سیاست‌های کلی تندروها دنبال کنید. بت اسطوره در افکار عمومی فقط با تبر خیانت می‌شکند.

فرزندت را قورت نده خانم خداداد!

برای همین نخستین برچسب علیه فعالان سیاسی مخالف و حتی بعضی فرهنگیان و نویسندگان منتقد در این کشور «جاسوس» یا «خائن» بوده است. اما این انگ در مقابل بعضی هنرمندان، بازیگران یا سلبریتی‌های ورزشی چندان کاربرد ندارد. در چند ‌سال اخیر آنها سردمدار انتقاد از سیاست‌های اقتصادی و برخی عملکردهای افراط‌کارانه بوده‌اند و برای همین هدف اسطوره‌زدایی قرار گرفته‌اند.

نمی‌توان به آنها «جاسوس» یا «خائن» گفت، بنابراین می‌گردند و از طریقی دیگر به همان ترفندهای ناسیونالیستی برمی‌گردند؛ انتشار فهرستی از آنها در قالب افرادی که فرزندان‌شان را به تابعیت کشورهای اروپایی یا آمریکا درآورده‌اند. پس قبل از خواندن انتقاد اصلی نویسنده این مطلب علیه بعضی از بازیگران، به این نکته دقت کنیم که اتاق فکر ٢٠:٣٠ و برنامه‌های نظیر آن کیستند و به دنبال چیستند.

بعد برویم سراغ خیل بازیگرانی که پاشنه‌های آشیل را پیش آورده‌اند و ببینیم چطور روبه‌روی تبر تابوشکنی‌، صف‌به‌صف می‌افتند. درست است که سام درخشانی در پاسخ به حمله برنامه نوشت: «محبوبیتی که ٢٠:٣٠ به آدم میده، صد تا سریال نمیده»، اما گویا خبر از تیغ دودم ندارد. به‌هرحال آتش نفرت گاهی خشک و ‌تر را با هم می‌سوزاند.

همین چند روز پیش عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، رسول خضری در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، خط فقر را ٦‌میلیون تومان اعلام کرده و گفته بود قریب به ٥٠‌درصد مردم در فقر مطلق‌اند. یعنی زمانی که خانم شیلا خداداد درحال گرفتن تولد برای فرزند آمریکایی‌‌شان هستند، کارگران هفت تپه ناچارند برای گرفتن حقوقشان اعتراض کنند. البته این درست که هر کس نان مهارت‌های خویش را ‌می‌خورد، اما عده‌ای مهارت دارند و نان ندارند.

ضمن این‌که ماجرا زمانی ریاکارانه به نظر می‌رسد که وسط این بازی و غوغا، برگ‌های زیر و رو ببینیم. مقصودم سلبریتی‌هایی هستند که درباره ارزش ایرانی‌بودن، مام وطن، وضع قشر ضعیف جامعه و امثال اینها می‌نویسند و از سوی دیگر، در راهروهای سفارتخانه‌ها را برای گرفتن تابعیت فرزندشان می‌دوند. این هم ترفند بعضی سلبریتی‌هاست برای فرار از تفاوت حرف و عمل‌شان؛‌ دوباره توسل به مردم؛ دوباره ناسیونالیسم.

درواقع ملی‌گرایی و وطن‌دوستی این روزها، هم به دست تندروها برای کوبیدن سلبریتی‌ها چماق می‌شود و هم سپر دفاعی سلبریتی‌ها علیه تهاجم افراطی‌ها. بیچاره وطن! غیر از اینها، بعضی از سلبریتی‌ها خواسته یا ناخواسته درحال جریان انداختن جویی هستند که رایحه مشک و عنبر از آن نمی‌آید؛ بدبو و مشمئزکننده است همراه با نوعی مد پوک مبنی بر این‌که بچه‌ام کانادایی است، بچه‌ام آمریکایی است، بچه‌ام اروپایی است و... درواقع زمانی که حرف از تاریخ و سبقه سنگین ایران به میان می‌آید، پست‌به‌پست درباره تاریخ پرابهت وطن می‌نویسند و زمانی که پای کشور جهان سوم فعلی وسط کشیده می‌شود، رخت‌وبخت‌شان را برمی‌دارند و خودشان را از ایران و ایرانی کنار می‌کشند.

می‌دانید رفقا؟ ما ریاکار شده‌ایم، شما ریاکار شده‌اید و این نفاق چنان به جان‌مان نشسته که مبتلا به کوررنگی شده‌ایم. رنگ و ریا دقیقا یعنی این‌که من در حرف و عمل دوگانه باشم. وقتی بنویسی «گرانی، فقر، تورم بی‌رویه، اختلاس، فساد اداری و اقتصادی زیبنده ملت ما نیست» و از سوی دیگر فرزندت را از همین «ملت» سوا می‌کنی، نشان‌دهنده چیست؟

وقتی بنویسی «صدای این مردم را باید شنید» و خودت فرسنگ‌ها دور باشی از شنیدن صدای این مردم، نشان‌دهنده چیست؟ وقتی بنویسی «می‌خواهم در چشمان هم‌وطنانم شرمنده نباشم»، اما هم‌وطن‌بودن را به بهانه آینده‌ای بهتر دور زده باشی، نشان‌دهنده چیست؟ زندگی مجلل هیچ‌کس به هیچ‌کس ارتباطی ندارد، مادامی که حقی از دیگری ضایع نکرده باشد، اما حرف و عمل دوگانه را چه کنیم؟ برای همین از تیغ دودم حرف می‌زنم.

وقتی حرف و عمل یکی نباشد، لاجرم به هر در و دیواری بزنید، بی‌فایده است. کما این‌که انواع گفت‌وگوهای مسئولی که درباره زندگی فرزندش در خارج از کشور و دلایل آن به دل هیچ‌کس نمی‌نشیند. مردم باور نمی‌کنند. حرف و رفتار دوگانه را نمی‌پذیرند. حق هم دارند.

از یک‌سو سنگ قشر طبقه پایین را به سینه بزنم، از سوی دیگر سنگ روی سنگ بگذارم برای بیرون کشیدن بنای مجلل لواسان از دل کوه! برای همین اگر خاموش بمانیم، خودمان را مردمی جلوه ندهیم، دلسوز قشر پایین‌دست جامعه نباشیم و در دورهمی‌های تلویزیونی نرد عشق با مردم این آب و خاک نبازیم، خیلی راحت‌تر از این است که فرزندمان را قورت بدهیم خانم خداداد.*

پی‌نوشت:
اشاره به آخرین پست اینستاگرام شیلا خداداد در واکنش به حمله اخیر ٢٠:٣٠.

انتشار یافته: 27
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:48 - 1397/09/12
اون اطاق فکری ک نشست فکرکرد...دمش گرم..خوب فهمیدوقتی همه خبرهاازحقوق نگرفتنه مردمه...نشست ک مردموروبروی بازیگرابزاره........الکی یچیزمسخره روسوژه کنه ک چرابازیگران اونوربچشونوبدنیابیارن
Iran, Islamic Republic of
13:51 - 1397/09/12
مطلب خیلی بی ربط بود با اصل قضیه
پاسخ ها
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
اتفاقاً خیلی با ربط و عالی بود. دم نویسنده اش گرم.
من
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
دقیقا، منم ارتباطشو نفهمیدم!
درسته که خب شیلا خداداد گفته بچمو قورت میدم و دوباره تو ایران به دنیا میارم‌.الان تیتر زدن که بچتو قورت نده !خب حالا کل این متن چه ربطی به اون یه جمله ی شیلا داشت؟مشکل فقط جمله ی شیلا خداداد بود؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
13:52 - 1397/09/12
احسنت.حرف حساب زدی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
پس چرا راجع به فرزندان سیاسیون هم .... اونا خارج لش داشته باشند اشکال نداره؟
United States
14:13 - 1397/09/12
ریاست کاری صفت است اکتسابی که همه ما از زعمای قوم کسب میکنیم شاید باورش سخت باشد اماهرکدام از ما ناخودآگاه اگاهی حرفهای را تکرار میکنیم که همین چند روز پیش از تریبون‌های مختلف شنیده ام .اما در مجموع با مقاله شما موافقم
Iran, Islamic Republic of
14:19 - 1397/09/12
دارندگی و برازندگی
France
14:22 - 1397/09/12
آخه میلیارد میلیارد پول همین مردم بدبخت و نمایندگان مثلاً محترم مجلس می خورند بعد میشن داعیه ی دلسوز تر از مادر که چرا فلانی بچه اش تو آمریکا بدنیا اومده
Iran, Islamic Republic of
14:27 - 1397/09/12
واقعا درسته حالم از بعضی ازین بازیگرا به هم میخوره که مدام واسه ی مردم دل می سوزونن ولی عارشون میشه بچه شونو میون همین مردم به دنیا بیارن،میگن ما از غصه ی مردم شبا خوابمون نمیبره ولی اون همه هزینه میکنن تا تو خارج بچه شونو به دنیا بیارن،حرفشون با عملشون هیچ تناسبی نداره،اینا که از ایرانی بودن خودشون فرارین لازم نیست واسه ی این مردم دل بسوزونن ما به ترحم اینا احتیاجی نداریم
پاسخ ها
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
موافقم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
والله کسی بخیل نیست برن هرجا میخوان بزان ولی این طور جواب دادن مثل نیش زدن بود. دیگه هم دم از کشور و وطن نزنن. همین
Iran, Islamic Republic of
14:34 - 1397/09/12
اون یه قسمتی که فرمودین بعضی ها مهارت دارن ولی نان ندارن عالی بود در کل خوب بود مطلب
Iran, Islamic Republic of
14:42 - 1397/09/12
فردوسی طوسی : رستم یلی بود در سیستان ..من اش کردمش رستم داستان....رسانه های دولتی و اجتماعی هر فردی را شاخ میکنند برای مردم پس گله ایی نیست.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
خدایاروزی برسه که این بازیگرای غربگرابرن کنار،وبازیگراوکارگردان های وطن فروش برن کنار
Iran, Islamic Republic of
15:31 - 1397/09/12
خودتو قورت بده نده بچه تو بخور نخور به ؟
Iran, Islamic Republic of
15:35 - 1397/09/12
اقای نویسنده تابعیت را در سفارت نمیدهند در امور مهاجرت کشور مربوطه میدهند.جهت اطلاع.
Iran, Islamic Republic of
15:45 - 1397/09/12
همین ماها اینارو آدم کردیم با هزار بزک دوزک میان جلوی دوربین هر کدومشون یه جور دل میبرن هرکدومشون چندتا شوهر میکنن اونوقت میشن سلبریتی میان واسه ما لفظ قلم حرف میزننو واز تابیعت بچه هاشون حرف میزنن. نمیخواد بچتو قورت بدی تو بیا ماها روبخور. چندشا
United Arab Emirates
16:12 - 1397/09/12
وای خدا بچه اش چقدخوشگله خدا نگه دارش باشه و مادرش هم موفق در کارهاش
Iran, Islamic Republic of
16:42 - 1397/09/12
اعمال این سلبریتی ها ناشی از احساس حقارته اینها وامثال دلدادگان دنیا در یک دور یاطل گرفتار شدن یعنی دلزده از هرآنچه که دارن و حریص برآنچه که ندارن.بقول بزرگی زمانیکه ارزشها عوض بشن٬ عوضیا باارزش میشن.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
نقد خوبی بود ایول
Iran, Islamic Republic of
23:40 - 1397/09/12
مطمئن باشین اگه کسی از بین ما هم توانایی رفتن به خارج از کشور رو داشته باشه بچشو میبره اونجا به دنیا میاره حالا چرا ما داریم واسه چیزی که به ما ربطی نداره میسوزیم موندم!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
ممکنه ولی چه خوبه که آدم حرف دهنش رو بفهمه
Iran, Islamic Republic of
00:37 - 1397/09/13
من واقعا درک نمیکنم ک مثلا چرا هی به شیلا خداداد گیر میدن
بابا خودشم اگ کار نکنه ناسلاپتی شوهرشم یه متخصص معروف و کاربلده
وقتی پولشو داره واقعا چرا نباید بچشو یه جای دیگه بدنیا بیاره
خدایی بنظرم خیییییلیای دیگه هم اگر میتونستن
اینکارو انجام میدادن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
هر جا میخواد بچه اش و میتونه به دنیا بیاره اما این فریبکاری و ریاکاری و نالیدنهای الکیش که اگه پیر شد غلط میکنه بگه جوونی کجایی که یادت بخیر و ...رو راه نندازه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج