مطهری: پرتاب موشک بعد از امضای برجام تحریک‌آمیز بود
۸۰۳۸۱۱
۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۵
۷۳۶۵
علی مطهری گفت: دو سه روز بعد از امضای برجام، موشکی با نوشتۀ «اسرائیل باید از بین برود» به هوا پرتاپ شد که این کار در آن زمان به نوعی تحریکِ طرف مقابل بود. قطعاً موشک نیاز است اما هر کاری باید در جای خود انجام شود. اگر کشور ما در مسأله برجام متحد بود و از سمت اروپایی‌ها به مقداری در ایران سرمایه‌گذاری می‌شد، خروج ترامپ از برجام نیز به راحتی ممکن نبود.

خبرگزاری ایسنا: علی مطهری گفت: دو سه روز بعد از امضای برجام، موشکی با نوشتۀ «اسرائیل باید از بین برود» به هوا پرتاپ شد که این کار در آن زمان به نوعی تحریکِ طرف مقابل بود. قطعاً موشک نیاز است اما هر کاری باید در جای خود انجام شود. اگر کشور ما در مسأله برجام متحد بود و از سمت اروپایی‌ها به مقداری در ایران سرمایه‌گذاری می‌شد، خروج ترامپ از برجام نیز به راحتی ممکن نبود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در همایش «دانشجو، سمبل آرمان‌گرایی» که عصر دوشنبه - 12 آذر - در دانشگاه قم برگزار شد، اظهار کرد: از دوران قبل از انقلاب تا کنون، تعبیری با عنوان «جنبش دانشجویی» در کشور به کار می‌رود که فلسفه وجود چنین جنبشی در دوران قبل از انقلاب کاملا مشخص و واضح است، اما مکرراً در رابطه با این مسأله که آیا ادامه فعالیت چنین جنبشی در کشور پس از انقلاب نیاز است یا خیر، بحث‌های زیادی صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: اینکه پس از انقلاب، نیازی به چنین جنبشی در کشور نداریم، صحیح نیست؛ چراکه هر حکومت و دولتی نیاز به نقد دارد و چنانچه حکومتی نقد نشود به سوی فساد سوق پیدا می‌کند، حضرت علی(ع) نیز در این رابطه می‌فرمایند «از حکومت من نقد کنید؛ چه در آشکار و چه پنهان».

نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه "اهمیت جنبش دانشجویی در همین نقدهاست"، گفت: دانشجو و دانشگاه همیشه یکی از دیده‌بان‌های جامعه است که به موقع آژیر خطر را به صدا درمی‌آورد، اما توجه به این نکته ضروری است که نقد نیز آداب و شرایط خاص خود را دارد و یک نقاد باید تفاوت بین نقد، تخریب یا لجن‌مال کردن را بداند.

مطهری خاطرنشان کرد: نقد در واقع مرز بین تملق و چاپلوسی از یک طرف و تخریب و لجن‌مال کردن از سوی دیگر است. در گذشته بیشتر تملق و چاپلوسی مطرح بود و امروزه متاسفانه تخریب رایج شده است در حالی که نقد درست آن است که ما نقاط مثبت و سازنده یک نظریه را بگیریم و نقاط منفی آن را دفع کرده و منصفانه قضاوت کنیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از شرایط نقد کردن، تسلط بر موضوع است، تاکید کرد: هرکسی نمی‌تواند و حق ندارد هر نوع موضوع و نظریه را نقد کند، بلکه باید علاوه بر تسلط و تخصص بر یک امر، نیت خیر داشته و همچنین منصف باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: یک دانشجو از آنجا که جوان تحصیلکرده جامعه است، می‌توان گفت از آگاهی و علم نسبتاً خوبی برخوردار است اما از طرفی باید توجه داشت که دانشجو در سن جوانی به سر می‌برد و این دوره، دوران غلبه احساس، خشم و شهوت است و به طور کلی احساسات بر عقل غلبه دارد؛ بنابراین باید مراقبت کند زمانی که از مسأله‌ای آگاهی ندارد، پس از تحقیق راجع به آن موضوع، درباره‌اش اظهار نظر کند.

مطهری در ادامه اظهار کرد: اگر می‌گوییم آرمان انقلاب اسلامی و به‌طورکلی آرمان کشور ما، استقلال، آزادی، عدالت‌خواهی و ... است، باید از معنا و مقصود چنین کلماتی آگاهی کامل داشته باشیم، نه اینکه آن معنایی را که از چنین تعابیری در ذهن ما وجود دارد برای این آرمان‌ها استفاده کنیم.

این نماینده مجلس در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان درباره اینکه "کدام بخش از حاکمیت اجازه ادامه روند برجام در کشور را نمی‌دهد؟" گفت: از همان ابتدای امضای برجام، بخشی از نظام ما مخالف اجرای آن بود و رفتار و عملکرد آن‌ها چه در مجلس، نیروهای مسلح و... نشان‌دهنده چنین مطلبی بود. دو سه روز بعد از امضای برجام موشکی با نوشته «اسرائیل باید از بین برود» به هوا پرتاب شد که این کار در آن زمان به نوعی تحریک طرف مقابل بود. قطعا موشک نیاز است اما هر کاری باید در جای خودش انجام شود.

وی تصریح کرد: به اعتقاد من، اگر کشور ما در مسأله برجام متحد بود و از سمت اروپایی‌ها به مقداری در ایران سرمایه‌گذاری می‌شد، خروج ترامپ از برجام نیز به راحتی ممکن نبود. این‌که برخی می‌گویند رهبری برجام را ندیده‌اند، به هیچ وجه صحیح نیست، بلکه ایشان متن برجام را خودشان از نزدیک مشاهده کردند و با اجازه ایشان، برجام امضا شد.

مطهری درباره مسأله علنی نبودن آراء نمایندگاه مجلس اظهار کرد: متاسفانه کشور ما هنوز آمادگی این مسأله را ندارد که نمایندگان آراء خود را به صورت شفاف مطرح کنند، اما شخصاً از آشکار ساختن آراء خود، هیچ ترس و واهمه‌ای از کسی ندارم. البته باید این را پذیرفت که برخی گروه‌های فشار در کشور وجود دارد که نمایندگانی را که آشکارا آراء خود را بیان می‌کنند، اذیت می‌کنند و در فشار می‌گذارند.

وی تاکید کرد: شخصا آراء خودم را همه‌جا بیان می‌کنم و از بیان آن واهمه‌ای ندارم و در مصاحبه‌های خود نیز مکرر گفته‌ام که در ابراز آراء خود مخالف شفافیت نیستم اما هنگامی که نماینده یک شهرستان رأی خود را اعلام می‌کند و پس از آنکه به شهرستان خود برمی‌گردد، در نماز جمعه به او حمله می‌شود و شیشه خودروی او را می‌شکنند، در این هنگام شفافیت به صلاح نیست؛ چراکه حریت نماینده باید حفظ شود و چه‌بسا حریت نماینده در چنین شرایطی بالاتر از شفافیت اوست.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
02:13 - 1397/09/13
واقعا برای دانشجویان دانشگاه قم مایه تاسفه..
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
براي تو بيشتر
Iran, Islamic Republic of
02:26 - 1397/09/13
این خبرای مهم رو زودتر یا فردا میذاشتی تو داغ ترین دو شب اونقدری نیستن رازت میگه دوروز بعد برجام رو موشک می نویسی پرت میکنی همینه
Iran, Islamic Republic of
03:50 - 1397/09/13
کل دنیا میگن ایران به برجام متحد بود وامریکا یه طرف امده بیرون
این یارو قبول نداره
بابا حرف نزن نمیگن لالی
Iran, Islamic Republic of
06:17 - 1397/09/13
قربون اون آدم فهیم خوب بعضی متوجه نیستن امنیت یعنی چی
Iran, Islamic Republic of
06:34 - 1397/09/13
سلام دورود بر روح پدرت
زنده باشی نماینده دلاور
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
احسنت
Iran, Islamic Republic of
06:49 - 1397/09/13
علی مطهری خام خیال است
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۰۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
از حرف زدنت خجالت بکش تو هی لیاقت بردن نام ایسان هم ندارید
Iran, Islamic Republic of
07:15 - 1397/09/13
اصلا هم تحریک آمیز نبود موشک ما ربطی به کسی نداره این شماها هستین تحریک آمیز که کاری به حال ملت ندارین، کفن جیب نداره ها
Iran, Islamic Republic of
07:32 - 1397/09/13
افرین احسنت نمی شود جای غذا موشک خورد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
بخاطر موشکه که نمیتونن کاری بکنن جوجو
Iran, Islamic Republic of
08:46 - 1397/09/13
اتفاقا راست میگه چرا ایران باید این کارو بکنه
Iran, Islamic Republic of
09:55 - 1397/09/13
خدا لعنتتون کنه که خون مردمو تو شیشه کردین چی میشه این دولت و مجلس همشون ازاین کشور بردند تا مردم روی آسایش ببینند.مطهری دیگه شورش را در آورده چرا نمی ره.
Iran, Islamic Republic of
11:40 - 1397/09/13
به این آدم بگید اصلا موضوع موشکی ونفوذ منطقه ای ایران از بحث برجام جداست توچرا بلندگوی دشمن میشی. رحمت بر پدرت ولی حیف این پسر اوست.
Iran, Islamic Republic of
11:46 - 1397/09/13
امان از دستهای پشت پرده.!!! الان دیگه ؟!!
Iran, Islamic Republic of
11:53 - 1397/09/13
برجام اخرش میدونست روحانی به اینجامیکش شرمن گفت ایران فرق لفت وتعلیق نمیدونه واین توهین به ایران وایرانی بزرگ برجام باتلاق
Iran, Islamic Republic of
13:45 - 1397/09/13
چقدر تن پدرت را در قبر می لرزانی؟؟؟
United Arab Emirates
00:30 - 1397/09/14
درود خدا بر آقای مطهری. واقعا حرفهای شما حق است کاش همه نمایندها مثل شما باسواد وشجاع باشند
United Arab Emirates
00:30 - 1397/09/14
درود خدا بر آقای مطهری. واقعا حرفهای شما حق است کاش همه نمایندها مثل شما باسواد وشجاع باشند
Iran, Islamic Republic of
01:30 - 1397/09/14
مطهری نمیشود یکمی کم حرف بزینی تو دیگر شورش را درآوردی تو به خاطر پدرت بتو رای دادند خیال نکن که خودت کسی هستی به حرفهای تو آندازه یک مورچه ادرش قایل نیستبم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج