پیشنهاد لغو ویزای بستگان مقامات ایرانی در آمریکا
۸۰۴۰۷۴
۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۵
۸۵۵۳
دو منبع نزدیک به خانواده‌های آمریکایی‌های زندانی در ایران به NBC گفته‌اند، این خانواده‌ها از دولت ترامپ خواسته‌اند، ویزای آمریکا برای فرزندان مقامات عالی‌رتبه ایرانی را رد کرده و باطل کند، اما کاخ سفید هنوز اقداماتی در این خصوص انجام نداده است.

تابناک: دو منبع نزدیک به خانواده‌های آمریکایی‌های زندانی در ایران به NBC گفته‌اند، این خانواده‌ها از دولت ترامپ خواسته‌اند، ویزای آمریکا برای فرزندان مقامات عالی‌رتبه ایرانی را رد کرده و باطل کند، اما کاخ سفید هنوز اقداماتی در این خصوص انجام نداده است.

خانواده‌های زندانیان آمریکایی، پاسخ و واکنش دولت به درخواست خود را بخشی از ناتوانی وسیع‌تر در جهت تضمین آزادی بستگان خود می‌دانند، که علی‌رغم وعده‌ی رئیس‌جمهور برای حل این مسأله است.

حداقل چهار شهروند آمریکایی و یکی از مقیمان قانونی ایالات‌متحده در حال حاضر در ایران پس از محاکمه محرمانه به اتهام جاسوسی، در زندان هستند.

خانواده‌های این افراد در پی این درخواست فهرستی از نام چندین تن از اتباع ایرانی که در ایالات‌متحده آمریکا زندگی می‌کنند و فرزندان یا بستگان مقامات ارشد ایرانی، ازجمله بستگان رئیس‌جمهور حسن روحانی هستند، را به دولت و قانون‌گذاران آمریکایی ارائه کرده‌اند.

دو منبع در نهاد جامعه ایرانی ـ آمریکایی به NBC گفتند، این فهرست در شناسایی بستگان مقامات ارشد ایران در آمریکا بسیار دقیق است.

از جمله اعضای درون این فهرست پسر معصومه ابتکار است که در حال حاضر معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در دولت ايران است. بر اساس مشخصات درج‌شده در رسانه‌های اجتماعی، پسر او در لس‌آنجلس دانشجو است.

نام دختر علی لاریجانی، سخنگوی مجلس ایران، نیز در لیست قرار دارد. طبق مستندات هویتی پزشکی، او در بیمارستان اوهایو مشغول کار است.

بر اساس اطلاعات لینکدین، برادرزاده حسن روحانی، در حال حاضر در دانشگاه نیویورک است. پدر وی مشاور پیشین روحانی بود که بعد از انتقادات سخت مخالفان روحانی ایران از سمت خود کنار گذاشته شد.

دوستان خانواده‌های آمریکایی که در ایران بازداشت‌شده‌اند می‌گویند، ویزاهای صادره برای فرزندان مقامات برجسته ایرانی باید تحت بررسی دقیق‌تر قرار بگیرند و به‌ عنوان یک اهرم بالقوه فشار استفاده شود.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا در مورد گزینه لغو یا تهدید به لغو ویزای آمریکا برای بستگان مقامات ایرانی گفته: «ایالات‌متحده در حال تلاش برای استفاده از هرگونه گزینه‌ای برای فشار بر حکومت ایران برای پایان دادن به بازداشت‌های خودسرانه شهروندان آمریکایی است و همچنان بر این پرونده فشار خواهد آورد تا زمانی که این مسأله حل‌وفصل شود. این مقام رسمی که مجاز به افشای نام خود نبود، اضافه کرد: من نمی‌توانم جزئیات بحث‌های دیپلماتیک خصوصی یا مشورت‌های سیاست داخلی را در این خصوص ارائه دهم.

تعدادی از قانون‌گذاران هر دو حزب از این ایده حمایت می‌کنند؛ از جمله سناتور جمهوری‌خواه تد کروز از تگزاس و نماینده دموکرات الیوت انگل از نیویورک که انتظار می‌رود رئیس بعدی کمیته امور خارجی مجلس باشد.

یکی از مقامات که نخواسته نامش فاش شود، گفت: انگل از هر گونه اهرمی که باید برای آزادی آمریکایی‌ها استفاده شود، حمایت می‌کند. ماریا جفری، سخنگوی کروز، گفت: دولت باید برای حکومت ایران روشن کند که آن‌ها هیچ منفعت و برگ برنده‌ای از نگه‌ داشتن گروگان‌های آمریکایی به دست نمی‌آورند. اگر این مسأله هنوز روشن نیست، باید اقدامات بیشتر انجام شود.

یک کارمند ارشد جمهوری‌خواه کنگره، که نخواسته است نامش فاش شود، گفته: کنگره بعدی در مورد توافق در مورد چند مسأله باید تصمیم بگیرد، اما حتی بیشتر دموکرات‌های مجلس نیز این فاجعه را فهمیده‌اند که ایران می‌تواند بدون عواقب وخیم گروگان‌های آمریکایی را در حبس نگه دارد.

در ماه آوریل، مجلس آمریکا مصوبه قانون حقوق بشر و حسابرسی گروگان‌گیری ایران را تصویب کرد که تحریم‌هایی را علیه مقامات ایرانی که مسئول بازداشت آمریکایی‌ها و سایر اتباع خارجی هستند، تحمیل می‌کند. همچنین این قانون پیشنهاد اعمال تحریم‌هایی بر اعضای خانواده این مقامات را در نظر گرفته است.

در اوایل سال جاری، کروز نیز با یک قطعنامه مشابه به نام «قانون گروگان‌گیری ایران» پیشنهاد کرد: اعطای ویزای آمریکا به خانواده‌های مقامات ایرانی منع شود.

دونالد ترامپ در دوران انتخابات ریاست جمهوری در توییتر متعهد شد، اجازه نخواهد داد که شهروندان ایالات‌متحده در ایران زندانی شوند و سختگیری‌های دولت او باعث ایجاد انتظاراتی برای خویشاوندان آمریکایی که در زندان‌های ایران شده بود.

اما این امیدها به ناامیدی رسیده‌اند. از زمان سوگند ترامپ، دولت او در سایر کشورها موفق بوده و آزادی آمریکایی‌ها را در کره شمالی، مصر، ترکیه و ونزوئلا تضمین کرده است. اما در سال جاری یکی دیگر از آمریکایی‌ها به نام مراد تهباز، که در ژانویه 2018 بازداشت‌ شده بود، در ایران حبس شده است.

وزارت امور خارجه آمريکا گفته که رئیس‌جمهور در اوایل امسال، رابرت اوبريين، را به‌عنوان نماينده ويژه در امور زندانیان "به‌منظور هماهنگ کردن رويکرد ديپلماتيک در مورد اين مسائل و موارد ديگر،" تعیین کرده است. این مقام همراه با یک گروه بازیابی گروگان‌ها در زمان دولت اوباما ایجاد شد.

حتی برخی از این خانواده‌ها و وکلای آن‌ها به کاخ سفید پیشنهاد دادند که اعطای مجوز استثنا از تحریم‌های ایران به سایر دولت‌ها منوط به آزادی بازداشت‌شدگان آمریکایی شود. بعضی از مقامات ایالات‌متحده به این ایده باز توجه جدی کرده‌اند اما درنهایت دولت تصمیم گرفت که این دو موضوع را پیوند ندهد.

یکی از مقامات وزارت امور خارجه هنگامی‌که از او در خصوص این پیشنهاد سؤال شد، گفت: ایالات‌متحده سیاست عدم اعطای امتیاز را در این خصوص پیش‌گرفته و رئیس‌جمهور مشخص کرده است که ما برای زندانیان مجدداً هیچ امتیازی نخواهیم داد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 37
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:39 - 1397/09/13
اگر ویزای بچه های زالو زاده ها رو لغو کنند 1024 تا شرط هم امریکا بذار قبول میکنن. شک نکنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
خیلی لذت بخش میشه
کاش این کار انجام بشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
دم امریکا گرم
@
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
ان شا الله به زودی اجرایی بشه و ما شاهد شوت شدن و دیپورت شدن این آقازاده و خانم زاده ها باشیم!
Iran, Islamic Republic of
15:46 - 1397/09/13
آقازاده ها باید بتوانند در ناز و نعمت در هر کشور دنیا که دلشان می‌خواهد زندگی کنند و به ملت احمق ایران هم ربطی ندارد
پاسخ ها
سرباز ۴۰۲سومار
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
احمق توهستی که نان و نمک ملت ایران را میخوری و به آنها توهین میکنی به یقین تو هم یکی از زالوزاده های هستی که خون ملت ایران رو مکیدی
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
15.46 جیره خورنکبت زاده احمق امثال تویه نفهمه که به همه توهین میکنی دلشان خیلی غلط میکنه که بامال بیت المال هرغلطی میخان بکنن
همان
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
بدون نام 15.46غارغار توهم روزی به پایان میرسد ادمهای احمقی مثل توهمه رااحمق میدانند
آزاد
France
۰۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
بابا حالا باباش آقازاده هستش میتونه بره کشورهای دیگه ما که نیستیم نباید حسودی کنیم برو دختر و پسر هر مسئولی هستی خوش باش بخدا هر کدومتون شرایطش باشه میرید و به فکر دیگران نیستید یکم فهمیده باشیم چرا فکر میکنیم خدا هستیم و اگر ما جاشون بودیم نمیرفتیم ایشالا به بهترینها برسید خدا به ما هم قدرت بده که توانشو پیدا کنیم به درجات خوب برسیم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
آزاد باید اینو بدونی .آقازاده ها ارزش حسادت ندارن.اونا مثل انگل میچسبن به کشورهای مرفه وحاضر وآماده.چون خودشون وپدراشون عرضه ی ساختن کشور رو ندارن.
Iran, Islamic Republic of
15:58 - 1397/09/13
بهترین پیشنهادی که شادی ملت رو به همراه داره درود بر پیشنهاد دهنده این خبر.....
Iran, Islamic Republic of
15:59 - 1397/09/13
اخ چقدر خوب میشه ویزای این اقا زاده ها را لغو کنن وهیچ کشوری بهشون ویزا نده اونوقت میان ایران ببینم قانونهایی که پدراشون گذاشتن را چطوری اجرا میکنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
شما باور نکنید آمریکا به هیچ وقت اقدامی نمیکند که مردم ایران شاد شوند
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
خدا کنه نمیدونم فرزندان مسولین تو کشور شیطانی چیکار میکنن
Iran, Islamic Republic of
16:12 - 1397/09/13
ترامپ اگه اینکاررو بکنه بزرگترین کار رو تو تاریخ دنیا رقم میزنه ودعای ملت ایران رو براورده میکنه وتوی کتابهای تاریخ نوشته میشه
Iran, Islamic Republic of
16:23 - 1397/09/13
پيشنهاد بسيار عالي و بجايي هست دليل نداره بچه مسولي امريكا باشه اگه امريكا بده بايد برا همه بد باشه
Iran, Islamic Republic of
16:40 - 1397/09/13
کاش لغو نشه، چون اونا بیان ایران میشن انگل جامعه
Iran, Islamic Republic of
17:14 - 1397/09/13
خوبه برگردید ایران با هم از شرایطی که پدرهایتان برایمان ساختند استفاده کنیم و لذت ببریم
Iran, Islamic Republic of
19:38 - 1397/09/13
نمیدونم اینه که یکسره مرگ بر آمریکا می گویند چرا بچه هشون می فرستند آمریکا پس نتیجه میگیریم .......
Iran, Islamic Republic of
20:15 - 1397/09/13
خیلی عالیه و اگر نخواستند از آمریکا خارج شوند باید توسط دولت آمریکا زندانی شده و در زندان گوانتانامو شکنجه شوند.
Iran, Islamic Republic of
21:38 - 1397/09/13
انشالله تصویب بشه
مرحمی برزخم دل مردم بدبخت ایران میشه
Iran, Islamic Republic of
21:45 - 1397/09/13
کاش ترامپ این خدمت رو به ملت ایران کنه و تمامی آقازاده ها و خانوم زاده ها را از آمریکا ریپورت کنه...چون شعار مرگ بر آمریکا گفتنش مال ما مردم عادیه.وتفریحات وزندگی توی آمریکا برای این افراده
Iran, Islamic Republic of
22:05 - 1397/09/13
از اینور میگن مرگ بر آمریکا بگید، از اونطرفت تمام فرزندان سرانجام حکومت تو امریکان
Iran, Islamic Republic of
22:06 - 1397/09/13
خداازدهنشون بشنوابتکاربای بای بچتون انداختن ازامریکابیرون بااینهمه خدمات ویارفته به برادران امریکایی خدمات بدهه
Iran, Islamic Republic of
22:34 - 1397/09/13
این آقایان خوب مارو بیچاره کردن از بس گفتن مرگ بر آمریکا
مملکت رو سر کل کل با آمریکا به خاک سیاه نشوندن
ب
Iran, Islamic Republic of
22:52 - 1397/09/13
این که عالیه بیان ببینن پدراشون چی بسر ملت آوردن
Iran, Islamic Republic of
23:01 - 1397/09/13
اخ اگه اینکارو بکنن .من یکی هواخواه ترامپ میشم اصلا چرا اخراج بگیرن بکشن بچه های ای دزدای خاین به وطن و
Iran, Islamic Republic of
23:35 - 1397/09/13
مگه آمریکا شیطان بزرگ نیست چرا مسولین ولایت مدار بچه هاشونو میفرستن خونه شیطان !
پاسخ ها
شاهین
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
خوب به ساده بودنت اشاره کردی مراد بیک
کاش کمی زرنگی رو از حسام بیک یاد می‌گرفتی :))
خیلی چیزا هست که برای من تو مجاز نیست اما برای ژنهای خوب و حضرات خوبه
این که گفتی یه نمونه بارزش بود
توئیتر فیلتر کردن اما خوداشون همه عضون
Iran, Islamic Republic of
23:46 - 1397/09/13
اگه ترامپ اینکارو کنه به تمام معنا مرده. واز نظر من اسطوره
اسطوره حتما نباید گل قیچی برگردون بزنه یا فیلم ساز ویا پهلوانویا....
United Arab Emirates
00:20 - 1397/09/14
ادم های معمولی تو ایران بمونن و از آرمانهای انقلاب دفاع کنند تا نکبت زادها به کشور های کفار برن و لذت زندگی ببرن
Iran, Islamic Republic of
06:00 - 1397/09/14
واقعا عالی میشه اگر این اقا زاده های زالو صفت رو از امربکا بزیزن بیرون.البته برخیهاشون رو
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
چرا برخی هاشون رو؟؟؟؟!!!
Iran, Islamic Republic of
08:23 - 1397/09/14
یکی از راههای ارز اوری آمریکائیها پذیرش افراد مرفه است این کار را نمی کنند
Iran, Islamic Republic of
09:12 - 1397/09/14
از صمیم قلب دلم میخواد ترامپ بتونه اینکار بکنه و حتما هم انجام اش بده . پولهای بی حسابی هم که خارج کردن بلوکه کنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج