سلحشوری: مبارزه با فساد در کشور ما نمایشی است
۸۰۵۷۷۹
۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۹
۷۰۸۱
یک نماینده اصلاح‌‌‌طلب مجلس گفت: در کشور ما مبارزه با فساد نمایشی است. مردم اعدام سلطان سکه را یا نپذیرفتند یا انواع تفکرات وجود داشت. قوه قصاییه مستقل یکی از نهادهایی است که با فساد می‌‌تواند مبارزه کند.

خبرگزاری ایلنا: پروانه سلحشوری عصر امروز در همایش مبارزه با فساد در ایران به رویکرد جامعه شناختی به مساله فساد پرداخت و گفت: متاسفانه صندلی‌‌‌های قدرت در ایران اینقدر جذاب است که نه خود افراد و نه کسانی که آنها را به کار گماشته‌‌اند، حاضر نیستند آن را ترک کنند.

وی با بیان اینکه اگر این مجلس یکی از کارهای خوبش را بشود، نام برد همین قانون منع به کارگیری بازنشستگان است، اظهار داشت: ما در قانون‌‌هایمان اینقدر اما و اگر می‌‌‌آوریم که نفس قانون کارکرد خودش را از دست می‌‌دهد. مجوزهایی صادر می‌‌‌شود که افراد در پست خود باقی بمانند.

این نماینده اصلاح‌‌‌طلب مجلس ادامه داد: با وجود یک قانون چطور می‌‌‌توانیم همان قانون را دور بزنیم؟ قانون هرگز نتوانسته کارکرد خودش را در ایران داشته باشد. فساد یکی از مهمترین نگرانی‌‌ها در حال حاضر در جوامع بشری در سطح کلان است که از هر جامعه به جامعه دیگر متفاوت است.

وی با بیان اینکه فساد از حالت موردی گذشته و دامنه آن خیلی فراتر رفته است، خاطرنشان کرد: اگر مسئله فساد اجتماعی باشد، علت به وجود آمدن آن چیست؟ آیا عزمی برای مبارزه با آن وجود دارد؟ هر نوع فساد اخلاقی را هم ما می‌‌توانیم فساد بنامیم.

در بحث فساد اداری نهادهایی وجود دارند که در آن فساد دخیل هستند اما از نظر حقوقی فساد یک جرم است چون منافع بشر را تهدید می‌‌کند. الان رانت‌‌‌خواری و لابی‌‌گری‌‌های سیاسی و اجتماعی و بحث اختلاس وجود دارد.

این عضو فراکسیون امید با اشاره به بحث اختلاس و موسسات مالی ابراز داشت: سیستماتیک و ساختاری بودن فساد را می‌‌شود با یک مصداق روشن کرد. رییس‌‌جمهور گفت سی هزار میلیارد به مالباختگان پرداخت کردیم چرا باید مجبور شویم از بیت‌‌المال پرداخت کنیم؟

مجلس دهم اغلب نمایندگانش در دور اول وارد شدند اما از بدو ورود ما شاید تا هزار اس ام اس و تلفن بودیم و تا نصف شب تماس داشتیم که می‌‌گفتند من همه زندگی‌‌ام را در این موسسات باخته‌‌ام. نمایندگان تحت فشار بودند و از طرف دیگر تظاهرات مقابل مجلس و نهاد ریاست جمهوری وجود داشت.

سلحشوری اضافه کرد: هر چند که باید این نیز گفته شود که چرا به خاطر سی یا پنجاه درصد سود خانه‌‌تان را فروختید که امروز هیچ نداشته باشید؟ من این را به یکی از مالباختگان گفتم که او خیلی عصبانی شد. اما این فساد به عمق رفته زیاد بود شاید هیچ کس به ذهنش نمی‌‌رسید. دولت سی هزار میلیارد را می‌‌دهد و از طرف دیگر کسانی که این مشکل را به وجود آوردند تنها پانزده سال حبس می‌‌شوند و این نشان می‌‌دهد مجازات با جرم اصلا تطابق ندارد.

وی ادامه داد: کسانی که مجوز داده بودند اصلا پاسخگو نبودند. رشوه دیگر به عنوان یک ضد ارزش تلقی نمی‌‌شود. ما خودمان در سطح خُرد هم داریم به فساد دامن می‌‌زنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به تخطی از هنجارها بیان کرد: این امر باعث شده که فساد نهادینه شود. تمام این مسائلی که مطرح شد، پذیرفته شده است وقتی مسئولان می‌‌‌‌‌‌پذیرند که اختلاس سه هزار میلیاردی و دوازده هزار میلیاردی وجود دارد و در مورد آن صحبت می‌‌‌کنند، انگار دارند در مورد دوازده میلیون صحبت می‌‌‌کنند.

سلحشوری با بیان اینکه وقتی به کسی پاسخگو نیستند فساد کم نمی‌‌شود بلکه روز به روز بیشتر می‌‌شود، یادآور شد: اینکه مردم از فسادها مطلع شدند ما آن را به فال نیک می‌‌گیریم اما این روند کاهش نداشته است.

وی با اشاره به لزوم شفافیت عنوان کرد: شاخص‌‌‌ها می‌‌تواند نشان دهد که ما در فساد هستیم یا نه. ما در رتبه صد و سی هستیم. از نظر این شاخص‌‌ها دانمارک اول بود. سال بعد از آن نیوزلند با اختلاف یک امتیاز اول شد. در اجتماع باید هم ساختار و هم کنشگر را دید. سلسله‌‌های ما به خاطر فساد به انقراض کشیده شده است. الان اگرچه کنشگر در ساختار فعلی نمی‌‌تواند تحرک چندانی داشته باشد اما نمی‌‌شود نقش کنشگر را نادیده گرفت.

سلحشوری افزود: در کشور ما مبارزه با فساد نمایشی است. مردم اعدام سلطان سکه را یا نپذیرفتند یا انواع تفکرات وجود داشت. قوه قصاییه مستقل یکی از نهادهایی است که با فساد می‌‌تواند مبارزه کند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 24
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
23:12 - 1397/09/17
اگه نبود که شما سرکار نبودی سرکار خانم
Iran, Islamic Republic of
23:55 - 1397/09/17
خدالعنت کنه هرچه اختلاس گره اینا باید اون دنیا جواب این مردم مظلوم بدهند اینجوری نیست خداحقه. بااین کارهاشون زندگی برای مردم کردن جهنم خدا میدونه از جهنم بدتره وقتی برای نان شب زن وبچه ت لنگی وشرمنده میریزم خونه آدم بمیره بهتره تا برخونه
Iran, Islamic Republic of
00:02 - 1397/09/18
کدوم دستگاه پاک و یا آدم درست وجود داره که بخواد با فساد گسترده مبارزه کنه
فسادی که نهادینه و ریشه دار شده
Iran, Islamic Republic of
00:09 - 1397/09/18
مرحبا به این شیرزن.
مبارزه بافساد نمایشی وگزینشی انجام میشود
Iran, Islamic Republic of
00:16 - 1397/09/18
دیگه هیچ کسی کاری نمیتونه بکنه، فقط امیدوارم خداوند نظری کنه و به همه ی ما رحم کنه و از این شرایط بد نجاتمون بده...
Iran, Islamic Republic of
00:20 - 1397/09/18
شیر زنی به مولا....کل این دولتیهای بی عرضه فدای یه لنگه کفشت
Iran, Islamic Republic of
00:21 - 1397/09/18
کاملا با حرف این خانم موافقم
Iran, Islamic Republic of
00:23 - 1397/09/18
فقط ی چیز خدا همتونا لعنت کنه همین
Iran, Islamic Republic of
00:45 - 1397/09/18
همه اینها را مردم میدانند، اما اینکه یک نفر به هر دلیلی از یک تریبون قابل شنیدن حرف مردم را میزند جای امیدواری است
Iran, Islamic Republic of
06:07 - 1397/09/18
همه ما می دونیم که اگر با فساد نهادینه به طور واقعی برخورد بشه بعید می دانم به اندازه چند نفر از مسئولین باقی بمانند
Iran, Islamic Republic of
07:10 - 1397/09/18
به والله حقیقت گفتی افرین براین شیرزن
Iran, Islamic Republic of
07:16 - 1397/09/18
وقتی نماینده نمایشی چادری میشه انتظار دیگه ای نمیشه داشت
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1397/09/18
... چطور میشه باهاشون مبارزه کرد .
Iran, Islamic Republic of
10:32 - 1397/09/18
دود دود دود خانومها شیررن مثل شمشیرن
Iran, Islamic Republic of
11:14 - 1397/09/18
آفرین‌بر شجاعت تو و امثال شما ؛ گاهی‌یه‌حرفی‌ ولو برخلاف‌منافعتان‌بزنید‌که‌ما‌اعتماد‌مان‌را‌کامل‌نسبت‌به‌گفتمان‌عدالت‌خواهی‌از‌ دست‌ندیم‌ ؛
حداقل‌در‌مورد‌‌قانون‌بازنشسته‌ها و دور زدن‌ قانون‌ و بکار‌گمارده‌شدن بعضی‌ها خوب سخن‌گفتی . آفرین‌نماینده‌مردم.
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1397/09/18
خانم سلحشوری ازبیانات شما میشه فهمید زنی پاک دامن ودلسوز وطنی،ولی خوب نفرمایید اینجا ایران است و بروبچه ها ناراحت میشن باید مدرک بیاری،ثابت کنی و همانند دکتر استیضاح میشی،ماملت هم ازقبل نمی فهمیدم فساد وجود داره الان هم شتر دیدی؟نه ندیدیم.
Iran, Islamic Republic of
14:08 - 1397/09/18
خانوم سلحشوری نیازی به گفتن نیست ازاین حرفها کوش همه پره مهم اینکه کسی برخوردنمیکنه یانمیخوادبرخوردکنه چون دست دارن توش
Iran, Islamic Republic of
06:58 - 1397/09/19
این حرفها مصلحتی است فساد از مسّولان است ونمایندگان هم یکی از آنها
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج