یلدای نجومی؛ وضعیت سفره خانواده‌ها در شب یلدا
۸۰۶۸۷۲
۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
۹۴۰۶
به گفته برخی فروشندگان به دلیل افزایش بیش از حد قیمت آجیل و شیرینی سبد یلدای امسال با میوه پُر می‌شود. كمتر از دو هفته ديگر به اولين شب زمستان و طولاني‌ترين شب سال باقي مانده است اما یلدای امسال را می‌توان نسبت به سال گذشته متفاوت دانست؛ چراکه گرانی دلار و تغییر برخی سیاست‌گذاری‌ها در عرصه تجارت خارجی بر دیگر اقلام کالاهای خوراکی و مصرفی تاثیر گذاشته و افزایش قیمت‌ها نیز فرصت خرید را از خانواده‌های ایرانی گرفته است.

روزنامه قانون: كمتر از دو هفته دیگر به اولین شب زمستان و طولانی‌ترین شب سال باقی مانده است اما یلدای امسال را می‌توان نسبت به سال گذشته متفاوت دانست؛ چراکه گرانی دلار و تغییر برخی سیاست‌گذاری‌ها در عرصه تجارت خارجی بر دیگر اقلام کالاهای خوراکی و مصرفی تاثیر گذاشته و افزایش قیمت‌ها نیز فرصت خرید را از خانواده‌های ایرانی گرفته است.

وضعیت سبد معیشت خانواده ها و سفره های شب یلدا واکاوی شد

به گفته برخی فروشندگان به دلیل افزایش بیش از حدقیمت آجیل و شیرینی سبد یلدای امسال با میوه پُر می‌شود. اما زمانی که به بازار مراجعه می‌کنیم، می‌بینیم که قیمت میوه نیز چنگی به دل نمی‌زند و رغبت خرید را از مردم می‌گیرد. در بازار قیمت شیرینی از ۲۲ هزار تومان تا ۳۵ هزار تومان و قیمت آجیل نیز از ۸۰ هزار تومان تا ۲۲۰ تومان قیمت خورده است. با این وجود لیست قیمت میوه‌ها نیز شگفت‌آور به نظر می‌رسد. قیمت هر کیلو انار ۱۱ هزار تومان، سیب قرمز ۱۲ هزار تومان، هندوانه سه هزار تومان، نارنگی ۸ تا ۱۰ هزار تومان، پرتقال پنج هزار و ۵۰۰ تومان، ازگیل ۱۳ هزار تومان، خرمالو ۱۳ هزار تومان و انگور ۱۱ هزار تومان در میوه‌فروشی‌های سطح شهر قیمت خورده است. قیمت میوه، شیرینی و آجیل شب یلدا سر به فلک می‌کشد و هرساله ضعف در نظارت و عدم پیگیری دستگاه‌های مسئول برای چند و، چون این نوع گرانی‌ها شرایطی را برای ورود فرصت طلبان در این ایام فراهم می‌کند.

هر سال دریغ از پارسال

«هیچ قنادی اجازه افزایش قیمت در شب یلدا را ندارد»! هر سال این جمله از سوی مسئولان مربوطه مطرح می‌شود،‌ اما در بازار اثری از آثار آن به چشم نمی‌خورد. امسال مسئولان بازهم شعارهای كلیشه‌ای را مرور می‌كنند. چندی پیش رییس اتحادیه قنادان گفت كه هیچ قنادی اجازه افزایش قیمت در شب یلدا را ندارد. علی بهره‌مند اظهار داشت: قدرت خرید مردم در خرید شیرینی به طور محسوسی کاهش داشته و ما در تمام نقاط شهر تهران شاهد این کاهش فروش بوده‌ایم وقتی شیرینی که سال قبل قیمت آن 18 هزار تومان بود ولی امسال 23 هزار تومان شده، طبیعی است که قدرت خرید مردم کاهش پیدا کند. «هر سال دریغ از پارسال»، این درد دل مشتریانی است كه به مغازه‌ها مراجعه می‌كنند، اما قدرت خرید اجناس مورد نیاز خود را ندارند.

جای خالی آجیل در سفره شب یلدا

از سوی دیگر افزایش قیمت ارز بر بازار آجیل و خشکبار نیز تاثیر گذاشته و باعث شده تا مردم در آستانه شب یلدا توان خرید خشکبار برای گرامیداشت سنت قدیمی خود را نداشته باشند.

در این میان انتظار می‌رفت بازار خرید آجیل و خشکبار داغ شود، اما کاهش قدرت خرید مردم و افزایش چند برابری قیمت آجیل بر بازار سایه افکنده و به نظر می‌رسد محافل بسیاری امسال در بلندترین شب سال بدون آجیل برگزار خواهد شد. با این حال اگرچه بخشی از آجیل مورد نیاز مردم توسط کشاورزان داخلی تامین می‌شود و تغییرات نرخ ارز نمی‌تواند این بخش را با نوسان زیاد مواجه کند، اما وضعیت حاکم بر بازار چیزی جدا از این موضوع را نشان می‌دهد؛ به صورتی که قیمت بسیاری از خشکبار با افزایش سه برابر به نسبت سال گذشته مواجه و بسیاری از فعالان این صنف با کاهش فروش روبه‌رو شده‌اند.

وضعیت سبد معیشت خانواده ها و سفره های شب یلدا واکاوی شد

رکود حاكم بر بازار آجیل و خشکبار

این اواخرنیز رییس اتحادیه آجیل و خشکبار گفته است: با توجه به افزایش قیمت اقلام آجیل و خشکبار و کاهش تقاضا نمی توان بازار خوبی را برای شب یلدا متصور بود.مصطفی احمدی رییس اتحادیه آجیل و‌خشکبار تهران ، درباره آخرین وضعیت بازار آجیل در آستانه شب یلدا اظهار کرد: با توجه به افزایش قیمت اقلام آجیل و خشکبار و کاهش تقاضا نمی توان بازار خوبی را برای شب یلدا متصور بود.متوسط قیمت اقلام آجیل و خشکبار ۸۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است. این در حالی است که قیمت پسته، تخمه ژاپنی و تخمه کدو ۱۰۰ درصد افزایش داشته است. مقدار تولید، نوسان نرخ ارز، صادرات و عرضه و تقاضا دلیل اصلی افزایش قیمت آجیل و خشکبار در سال جاری است.

کاهش تولید و افزایش قیمت اقلام آجیل و خشکبار ناشی از سرمازدگی و خشکسالی موجب شد تا ۲۰ درصد افراد از دریافت پروانه کسب انصراف دهند. قیمت اقلام مختلف آجیل در میادین میوه‌و تره‌بار شهرداری تهران به این شرح است:‌ بادام هندی ۱۵۰۰۰۰، بادام منقا یک پوست‌کاغذی ۹۲۰۰۰ ، بادام منقا دو پوست ۷۰۰۰۰،بادام زمینی ۲۱۰۰۰، ‌پسته فندقی۱۵۵۰۰۰، پسته اکبری۱۸۵۰۰۰،‌تخمه‌کدوی درشت۴۶۰۰۰، فندق با پوست خام۵۸۰۰۰،‌کشمش طلایی۲۸۵۰۰۰،‌ کشمش سبز معمولی۳۰۰۰۰،‌گردو با پوست کاغذی۶۳۰۰۰،‌ مغز بادام۱۱۷۰۰۰،‌مغز پسته خام و بوداده۲۵۰۰۰۰،‌ مغز فندق خام۱۱۲۰۰۰،‌ نخودچی دوآتشه۱۷۵۰۰ و‌ مویز بدون هسته۵۲۰۰۰ تومان قیمت خورده است.

كاهش قیمت زیرپوستی آجیل

یک مقام مسئول این اواخر از كاهش قیمت آجیل خبر داده است. محمد ارزانی ممقانی، رییس اتحادیه آجیل و خشکبار از کاهش ۲۵ درصدی اقلام آجیل و خشکبار در بازار خبر داد و گفت: با توجه به کاهش نرخ ارز در روز‌های اخیر، قیمت آجیل و خشکبار تحت تاثیر این موضوع حداقل ۲۵ درصد در بازار کاهش یافته است. باوجود محدودیت واردات بادام زمینی و آفتابگردان، کمبودی در توزیع این اقلام برای شب یلدا نیست و در صورت ادامه روند محدودیت واردات برای شب عید دچار چالش خواهیم شد. با استمرار روند کاهش نرخ دلار، قیمت آجیل و خشکبار با روند نزولی در بازار روبه‌رو خواهد شد؛ چراکه یکی از عوامل گرانی اقلام خشکبار در ماه‌های اخیر موضوع صادرات و نوسان نرخ ارز بوده است. این درحالی است كه این كاهش قیمت در بازار احساس نمی‌شود و قیمت آجیل به شكلی افزایش داشته كه برخی خانوارها آن را از سفره شب یلدای امسال خود حذف می‌كنند.

وضعیت سبد معیشت خانواده ها و سفره های شب یلدا واکاوی شد

میوه‌های یلدا با طعم گرانی

ناصر اطرج، رییس اتحادیه میدان میوه و تره بار استان اصفهان گفته است: ذخیره بعضی از اقلام مانند سیب درختی، کیوی، هندوانه و... امسال نسبت به گذشته کمتر است. به گفته او افزایش صادرات و کاهش ذخیره اقلام مختلف میوه موجب افزایش قیمت میوه شده است. تا زمانی که صادرات این میوه‌ها کاهش نیابد یا متوقف نشود، نباید انتظار کاهش یا حتی ثبات قیمت میوه را داشته باشیم. ذخیره سیب درختی به میزان ۶۰ درصد کاهش یافته است.

قیمت هر کیلوی این میوه در بازار بین سه تا هشت هزار تومان است که تا پایان ماه و شب یلدا تغییر می‌کند. قیمت هر کیلو انار سه تا هفت هزار تومان، پرتقال تامسون شمال هر کیلو ۱۵۰۰ تا سه هزار تومان و پرتقال تامسون جنوب هر کیلو ۲۵۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان است. هر کیلو هندوانه بین ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان به فروش می‌رود. این میوه‌ها به دلیل وارداتی بودن و وابسته بودن به دلار، با افزایش قیمت در شب یلدا مواجه‌اند. هم‌اکنون در بازار قیمت نارگیل بین ۶۰۰۰ تا ۱۶۸۰۰ تومان و قیمت آناناس بین ۱۳ تا ۲۰ هزار تومان است. البته گفتنی است که این میوه‌ها در نقاط مختلف تهران و شهرستان‌ها با قیمت‌های متفاوتی به فروش می‌رسند.

نرخ میوه از سوی اتحادیه میوه و سبزی

در حال حاضر نرخ هر کیلو انار، سه هزار و ۵۰۰ تا ۹ هزار تومان از سوی رییس اتحادیه میوه و سبزی اعلام شده است. قیمت هر کیلو انگور بی‌دانه زرد سه هزار و ۵۰۰ تا هفت هزار، انگور بی دانه قرمز ۵ تا ۱۱ هزار، پرتقال جنوب ۴ تا ۹ هزار، پرتقال شمال یک هزار و ۵۰۰ تا سه هزار و ۵۰۰ تومان، خرمالو شمال ۲ تا ۵ هزار، خرمالو کن ۴ تا ۹ هزار، بِه ۳ تا ۸ هزار، هندوانه ۸۰۰۰ تا یک هزار و ۶۰۰، خربزه ۲ تا ۵ هزار، خیار‌بوته‌ای ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار و ۵۰۰ و خیار گلخانه ۳ تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان است.

هم اکنون هر کیلو موز با نرخ ۹ تا ۱۲ هزار، سیب گلاب پاییزه ۴ تا ۷ هزار، سیب لبنانی زرد ۴ تا ۷ هزار، سیب لبنانی قرمز ۳ تا ۹ هزار، کیوی ۴ تا ۸ هزار، گریپ‌فروت تو سرخ ۳ تا ۵ هزار و ۵۰۰، لیموشیرین از ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار، نارنگی انشو ۳ تا ۵ هزار و‌۵۰۰ و نارنگی یافا از ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزارتومان در میدان عرضه می‌شود. اسدا... کارگر رییس اتحادیه میوه و سبزی تهران می‌گوید: برای عرضه میوه در شب یلدا کمبودی در عرضه نداریم.

انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:0
Germany
09:32 - 1397/09/23
مردم اکثرا نون ندارن بخورن اونقت اومدی وضعیت سفره شب یلدا رو بررسی میکنی.برو وضعیت خود سفره های شبانه روزی رو بررسی کن
Iran (Islamic Republic of)
10:32 - 1397/09/23
قدیمها یلدا پسته نداشت انار نداشت. هندونه داشت که از تابستون نگهش داشته بودند و نخود و کشمش ولی صفایی داشت یلدا که این روزها نداره
Iran (Islamic Republic of)
10:32 - 1397/09/23
قدیمها یلدا پسته نداشت انار نداشت. هندونه داشت که از تابستون نگهش داشته بودند و نخود و کشمش ولی صفایی داشت یلدا که این روزها نداره
Iran (Islamic Republic of)
11:14 - 1397/09/23
مردم عزیز ایران . جان هر کس که دوست دارن نخرین . یه بار . فقط یه بار نخرین . نتیجه میگیریم از این اتحاد . مطمئن باشید .
پاسخ ها
بدون نام
-
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
زن بچه ها از مدتها قبل به انتظار شب یلدا هستن مگه میشه حرف شما کاملا درسته در کل باید ملتی متحد بشن تا این فساد از بین بره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
كاش ميشد يكبار متحد بشيم
من
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
اون نخریدنها مال کشورهای هست که ملت اینقدر قدرتمند هست با قوانین که اره یه هفته نخرن تغییر ایحاد میشه ولی اینجا قول میدم یه سالم نخرید تحریم کنید اب ازاب تکان نمیخوره میگیئ نه امتحان کنید
Iran (Islamic Republic of)
12:01 - 1397/09/23
خدا از باعث و بانیش نگذره
Iran (Islamic Republic of)
12:28 - 1397/09/23
هر چی سرمون بیاد حقمونه،مردم ایران مثل ماست میمونن ،نه اعتراضی نه ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
موافقم
Iran (Islamic Republic of)
13:01 - 1397/09/23
خواهشا این رو سانسور نکن.

از قدیم سیاست اینگلیس این بوده عرب باید شکمش سیر باشه اجم گشنه .
این سیاست سالهاست که باید اجرا شود وگرنه...
France
17:49 - 1397/09/23
سفره مردم خالی اما سفره مسئولین پر
France
18:13 - 1397/09/23
متاسفانه،مثل بقیه خوراکیها،گوشت و لبنیات و....
میوه و آجیل را هم نباید بخوریم
دیگه این خوراکی‌ها همه لاکچری هستن و دست ما به آنها نمی‌رسه.
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
22:22 - 1397/09/23
آدم اگه تو این شرایط آجیل نخوره نمیمیره انقدر نمیخریم تا بمونه رو دستشون
Iran, Islamic Republic of
08:33 - 1397/09/24
کاری کنیم بچه هامون چه گناهی دارن پدرامون به ما ظلم کردن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
نه عزیزم خودت ظلم کردی بارایت و ترامپ هم کمک کرد
Iran (Islamic Republic of)
12:03 - 1397/09/24
هر روز سفره ما کوچکتز میشه و جیب آقایون بزرگتر
ولی خدای ما هم بزرگ و انتقام گیرنده ست
Iran (Islamic Republic of)
19:02 - 1397/09/24
رمان قلعه حيوانات رو بخونيد قشنگ وضعيت الان ايران رو توصيف کرده
Iran (Islamic Republic of)
09:17 - 1397/09/25
مگه عیدآمده که آجیل بخریم مردم یک شب هزار شب نمی شه آجیل نخرید تا تو مغازه بمونه کرم بزنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج