ماجرای نامه تشکر کارگران هفت‌تپه
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کتاب لند_1
استخدام_1
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 1
استخدام_3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر استرکی_3
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر استرکی_4
استخدام_4
دکتر استرکی_2
استخدام_2
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۸۰۷۱۲۶
۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۷
۶۴۸۳
کارگران کارخانه نیشکر هفت‌تپه که ماه‌ها از دریافت حقوق و مطالبات خود عاجز مانده بودند، چندی پیش تصمیم گرفتند صدای خود را با اعتراضی چند روزه به گوش مسئولان برسانند. وزیر کار به محض آن که در جریان این رویداد قرار گرفت نماینده ویژه خود را اعزام و مامور بررسی ماجرا کرد؛ در نهایت با پیگیری‌های مستمر وزارت کار و همکاری مسئولان استانی، تلاش‌ها نتیجه داد و آرامش به اردوی کارگران هفت‌تپه بازگشت.

خبرگزاری ایسنا: کارگران کارخانه نیشکر هفت‌تپه که ماه‌ها از دریافت حقوق و مطالبات خود عاجز مانده بودند، چندی پیش تصمیم گرفتند صدای خود را با اعتراضی چند روزه به گوش مسئولان برسانند. وزیر کار به محض آن که در جریان این رویداد قرار گرفت نماینده ویژه خود را اعزام و مامور بررسی ماجرا کرد؛ در نهایت با پیگیری‌های مستمر وزارت کار و همکاری مسئولان استانی، تلاش‌ها نتیجه داد و آرامش به اردوی کارگران هفت‌تپه بازگشت.

ماجرای اعتراض کارگران نیشکر هفت‌تپه از ۲۷ آبان امسال شروع شد، زمانی که نزدیک به ۶۰۰۰ کارگر شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه به دلیل مشکلاتی که برای کارخانه ایجاد شده بود نتوانستند حقوق و مطالبات خود را دریافت کنند. البته این اولین بار نبود که اعتراض کارگران نیشکر هفت‌تپه در صدر اخبار قرار می‌گرفت و در سالهای گذشته هم چندین بار دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زده و نسبت به وضعیت قراردادهای کار،‌ تاخیر چند ماهه در پرداخت حقوق و مالکیت کارخانه اعتراض کرده بودند.

کارخانه‌ای که در دهه ۴۰ از دل خوزستان و روی آثار به جامانده از تمدن ایلام سر برآورد تا روزهای سپید را نظاره‌گر باشد، غافل از آن که تغییراتی که از سال ۱۳۹۴ در مالکیت این شرکت ایجاد شد، مشکلاتی را برای کارگران پدید آورد و کام کارگران نیشکر را تلخ کرد.

از این رو ماجرای اعتراض کارگران هفت‌تپه را باید تراژدی غم انگیز خصوصی سازی در کشور دانست که شرایط آن تاکنون بر وفق مراد کارگران پیش نرفته است و با وجود درخواست‌های مکرر کارگران برای پس گرفتن کارخانه از دست بخش خصوصی، آن طور که اعلام شده قرار نیست این کارخانه به دولت برگردد و با تعهدات مالک و توافقات صورت گرفته به سرعت روی ریل توسعه قرار خواهد گرفت.

اعتراضات هفته‌های اخیر کارگران نیشکر هفت‌تپه واکنش بسیاری از کارشناسان و مقامات کارگری را هم به دنبال داشت. دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران توجه به نیروهای کار و سرمایه‌های انسانی را اصل اول تمام خصوصی‌سازی‌ها دانست و گفت: امروز بخش اعظمی از مشکلات کارخانه‌های خصوصی سازی شده ناشی از سوء مدیریت و راندمان و کیفیت پایین تولید است، در حالی که اگر با کارگران به جای قرارداد سه ماهه، قرارداد دائم بسته شود آن‌ها دلگرم شده و انگیزه کار کیفی و تولید بهتر را پیدا می‌کنند.

به گفته هادی ابوی، در سال‌های گذشته خصوصی‌سازی بنگاه‌ها به داستان از چاله‌به‌چاه افتادن کارگران تبدیل شده و دودش به چشم نیروهای کار آن‌ها رفته است.

وی به سازمان خصوصی سازی پیشنهاد کرد قبل از واگذاری بنگاه‌ها به بخش خصوصی، نظر کارگران را بشنود و اهلیت و صلاحیت مدیرانی که این بنگاه‌ها را خریداری می‌کنند، بسنجد.

یک کارشناس حوزه کار نیز از سازمان خصوصی‌سازی خواست تا به جای واگذاری شرکتهایی مثل هفت‌تپه به بخش خصوصی ناکارآمد، آنها را برابر اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش تعاونی واگذار یا مدیریت آنها را به شیوه تعاونی‌ تعیین کند تا دولت هر از گاهی گرفتار این گونه شرکت‌ها نشود و تاوان ضرر و زیان آنها را ندهد.

در همین راستا، کریم یاوری ـ مدیرکل پایداری مشاغل وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در گفت وگو با ایسنا، رصد و پیگیری و شناسایی بنگاههای مشکل دار را از جمله برنامه‌های در دستور کار وزارت کار عنوان کرد و گفت: با توجه به آن که موضوع رصد و شناسایی بنگاههای بحرانی و حل معضلات آنها در اولویت رسیدگی وزارت کار قرار دارد کارخانه کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، از جمله بنگاههای بحرانی مذکور است.

به دستور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی و به نمایندگی از طرف ایشان در سفری چهار روزه به استان خوزستان و با حضور در جمع کارگران، مامور رسیدگی و بررسی مشکلات شدم و پیگیری‌های لازم از طریق مقامات و مسئولان استانی در این زمینه صورت گرفت.

وی افزود: خوشبختانه با پیگیری‌های مستمر و شبانه روزی وزیر کار، توانستیم حقوق معوق دو ماه کارگران را پرداخت کنیم و دو ماه باقی مانده نیز به سرعت و با برداشت نیشکر تولیدی به آنها پرداخت خواهد شد.

نماینده ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور رسیدگی به شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در پاسخ به این سوال که مشکل اصلی کارخانه را در چه چیز می‌داند؟ گفت: بی توجهی و سهل انگاری کارفرمایان نسبت به تولید و مطالبات قانونی کارگران را در وقوع این اتفاقات موثر می‌دانم و معتقدم کارفرمایان توجه مدیریتی کافی و دلسوزی لازم را نسبت به واحد تولیدی به معنای واقعی نداشتند.

آنطور که یاوری گفته تمام مطالبات کارگران نیشکر هفته‌تپه در هفته‌های اخیر از محل کارفرمایان پرداخت شده است و خواسته کارگران این است که کارخانه هرچه سریع‌تر به مدار تولید برگردد و حیات اقتصادی خود را ادامه دهد تا معیشت ۶۰۰۰ کارگری که از این طریق امرار معاش می‌کنند، به خطر نیفتد.

وی در عین حال از استقرار مدیریت جدید در کارخانه خبر داد و گفت: آقای کیومرث کاظمی از مدیران با سابقه و با تجربه‌ای‌ است که هم اکنون به عنوان مدیر جدید در کارخانه مستقر شده و انجام وظیفه می‌کند و ضمنا مقبول کارگران هم است که به ایشان اختیارات لازم برای انجام اقدامات مربوط به تولید و مسایل مالی و ادارای داده شده است.

مدیرکل پایداری مشاغل وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، مجموع حقوق و مطالبات معوق کارگران چهار ماه بود که با تلاش و زحمات شبانه‌روزی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حقوق دو ماه کارگران هفت تپه به طور کامل پراخت شده و دو ماه باقیمانده به دنبال راه‌اندازی و اورهال کارخانه و حضور کارگران در اسرع وقت با برداشت شکر پرداخت خواهد شد.

 در فاصله حدود یکماهی که از اعتراض و نارضایتی کارگران نیشکر هفت‌تپه اقدامات حمایتی و پیگیری‌های متعددی از سوی ارگانها، سازمان‌ها و دستگاههای اجرایی صورت گرفت، از نمایندگان مجلس و مقامات استانی تا وزارت اقتصاد، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت به کمک آمدند و بیشترین سهم را وزارت کار در این بین ایفا کرد.

پیگیری‌های مستمر شریعتمداری وزیر کار و همکاری مسئولان و مقامات استانی نتیجه داد و کارگران نیشکرهفت‌تپه با گرفتن ۵۰ درصد مطالبات خود و قول مساعدی که برای پرداخت ۵۰ درصد مابقی در روزهای آتی گرفته‌ بودند، به مزارع نیشکر بازگشتند و این گونه شد که اعتراض‌ها پایان گرفت.

در نهایت مجمع نمایندگان کارگری کشت و صنعت هفت تپه در نامه‌ای تشکر آمیز از پیگیری مسئولانه وزارت کار و شخص وزیر در اعزام نماینده ویژه او برای رسیدگی سریع به مشکلات کارگران قدردانی کردند.با اعلام روز گذشته استاندار خوزستان مبنی بر پرداخت سومین حقوق معوق کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، حقوق یک ماه دیگر کارگران به آنها پرداخت شده و کارگران اکنون تنها یک ماه طلب دارند.

شرکت نیشکر هفت‌تپه یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های تولید شکر در ایران است که بیش از نیم قرن از تأسیس آن می‌گذرد. این شرکت کار خود را در آذر ۱۳۴۰ با بیش از ۲۰۰ هکتار سطح زیر کشت و تولید ۱۲ هزار و ۶۰۰ تن شکر آغاز کرد و هم‌ اکنون با بیش از ۷۰۰۰ هکتار برداشت محصول و بیش از ۳۰۰۰ هکتار کشت جدید مشغول به کار است. نیشکر هفت‌تپه در ۱۴ کیلومتری شهر تاریخی شوش قرار دارد و از مهم‌ترین قطب‌های اشتغالزایی خوزستان به شمار می‌رود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:07 - 1397/09/21
قشنگ معلومه میخوان حرکت کارگری نابود کنن! هیچ یک از کارگرهای هفت تپه تشکر نمیکنه چون هر چی که گرفتن و نگرفتن وظیفه حکومت و دولت بوده! مگه چیزی جز حقوق خواستن؟!
Iran, Islamic Republic of
10:07 - 1397/09/21
اگر مسئولین درست به وضایف خود عمل میکردن مشکلی پیش نمی آمد......
Iran, Islamic Republic of
10:09 - 1397/09/21
واقعا در صدر خبرهای صدا و سیما بود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
اگر دستپخت محمود بود اینقدر صدا و سیما بهش نمی پرداخت.
مثل خیلی از شاهکارهای معجزه هزاره سوم
United Arab Emirates
10:14 - 1397/09/21
چرا وچه کسانی این چند تا کارخانه خوب در کشور را میخوان از بین ببرند! ولین همه کارگر را بیکار کنند!
Iran, Islamic Republic of
12:05 - 1397/09/21
پرداخت حقوق اونهم معوقه جای تشکر دارد بجای اینکه وزیر کار بابت این عقب افتادگی معذرت خواهی کند به زور از کارگران میخاند نامه تشکر آمیز بنویسن بابت دیر پرداخت و عدم پرداخت حقوق
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی1
تاپ لپتاپ_1
بهمن پور_داخلی3
تاپ لپتاپ_3
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
تاپ لپتاپ_4
شیرآلات زمانی_2
تاپ لپتاپ_2
بهمن پور_داخلی2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آف دکور _فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی بانو_فوتر2
آف دکور _فوتر
دکتر عارفی - فوتر
کیان برنا_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر