اردوغان: قاتل خاشقجی به بن‌سلمان نزدیک بود
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
استخدام_1
دکتر استرکی_1
کتاب لند_1
کتاب لند_3
دکتر استرکی_3
استخدام_3
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_4
کتاب لند_4
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 4
استخدام_2
اپیلاسیون نانا 2
کتاب لند_2
دکتر استرکی_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۸۰۷۹۴۲
۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۸
۳۹۱۴
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (جمعه) در کنفرانس قضات و دادگستری‌های کشورهای ناظر و عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول سخنرانی کرد.

خبرگزاری فارس: «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (جمعه) در کنفرانس قضات و دادگستری‌های کشورهای ناظر و عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول سخنرانی کرد.

اردوغان در ابتدای این سخنرانی با اشاره به لزوم اجرای عدالت در مواجه با ستمگری و ظلمی که در برخی کشورهای غرب آسیا رواج دارد، گفت: «جهان اسلام گرفتار مشکلات است. گروه‌های تروریستی مانند داعش، القاعده، الشباب و فِتو (جنبش گولنیست‌ها) جهان اسلام را به محاصره خود درآورده‌اند. هدف غایی این سازمان‌های تروریستی، قطع شریان حیاتی جهان اسلام است».

وی سپس درباره قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد ریاض در کنسولگری سعودی در استانبول، توضیح داد: «ما نمی‌توانیم درباره این مسئله سکوت کنیم و بی‌تفاوت بمانیم. از نظر من، عاملان این جنایت به خوبی شناسایی شده‌اند. 15 نفر به استانبول اعزام شدند و آشکار است که آنها در قتل خاشقچی دست داشتند».

رئیس‌جمهور ترکیه ضمن تاکید بر اینکه سعودی‌ها ملزم هستند هویت عاملان قتل خاشقچی را به روشنی بیان کنند، ادامه داد: «آنها اما گفتند 18 نفر را بازداشت کرده‌اند که این رقم بعدا به 22 نفر افزایش پیدا کرد. بسیار خب! نام آمر قتل را بگویید... سعودی‌ها به دروغ گفتن ادامه دادند».

اردوغان با گرفتن انگشت اتهام به سوی «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی، خبر داد: «از شنود مکالمات داخل کنسولگری آشکارا فهمیدیم یکی از اعضای تیم ترور که به استانبول آمد و قتل را طرح‌ریزی کرد، بسیار به ولی‌عهد سعودی نزدیک بود و فقط از دستوراتی که بن‌سلمان به او می‌داد تبعیت می‌کرد».

وی ضمن اشاره به درخواست ریاض برای سفر دادستان کل سعودی به ترکیه، گفت: «ما نیز پذیرفتیم... ولی دادستان کل سعودی هیچ مدرکی یا سندی به دادستانی استانبول تحویل نداد. برخلاف آن اما دادستانی ما علاوه بر تحویل مدارک گسترده به آنها، گفت که می‌دانیم آمر قتل کیست و چه کسانی به شرکای جرم پناه داده‌اند».

رئیس‌جمهور ترکیه با ابراز تاسف از اینکه دادستان کل سعودی بجای مدارک، اما جعبه‌هایی پر از آجیل و خوراکی با خود به ریاض برد، خاطر نشان کرد: «بعضی از کشورهای حاشیه خلیج فارس که بَرده آمریکا یا سعودی بودند، در مواجه با این جنایت سکوت کردند و از لزوم اجرای عدالت صحبت نکردند... چون به دلارهای آنها نیاز دارند».

اردوغان ضمن اشاره به تصمیم مجلس سنای آمریکا در تصویب قطعنامه‌هایی علیه رژیم سعودی، افزود: «چرا آنها توانستند این کار را به سرعت انجام دهند؟ چون ما تمام مدارکی را که به دست آورده بودیم در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی آنها قرار دادیم. نه فقط آمریکا بلکه آلمان، سعودی، بریتانیا، فرانسه و هر کشوری که درخواست کرد، این مدارک را به آنها دادیم».

وی مجددا درخواست آنکارا از ریاض برای استرداد عاملان قتل خاشقچی به ترکیه را تکرار کرده و دلیل آن را رخ دادن جنایت در استانبول و خاک این کشور عنوان کرد.

رئیس‌جمهور ترکیه در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به بحران‌های منطقه تصریح کرد: «کسانی که برای سال‌ها عراق و سوریه را به بهانه داعش و سوریه نابود کردند باید به خاطر این ویرانی سرزنش شوند، اما کسانی که این فرصت‌ها را به آنها دادند بیشتر لایق سرزنش هستند و باید پاسخگو باشند».

اردوغان با تروریستی خواندن شبه‌نظامیان کُرد در شمال سوریه، اضافه کرد: «یک سازمان تروریستی (نیروهای دموکراتیک سوریه) یک سوم خاک سوریه را تصرف کرده و با حمایت آمریکا و برخی کشورهای اروپا هرنوع ظلم و ستمی را در حق مردم سوریه اعمال می‌کنند».

وی ضمن اشاره به خطر حی و حاضری که این سازمان تروریستی برای ترکیه دارد، گفت: «تمام جهان اسلام باید علیه آنها قد علم کنند زیرا استفاده از این گروه به عنوان ابزار (کشورهای غربی) باعث شده سوریه به سمت تجزیه و نزول پیش برود... ما در برابر چنین تهدیدی سکوت نخواهیم کرد... همانطور که در جرابلس، عفرین و ادلب اقدامات نظامی مشخصی انجام دادیم».

رئیس‌جمهور ترکیه با تاکید بر تعهد خود به برقراری صلح و ثبات در شرق رود فرات، اعلام کرد که از شب گذشته عملیات نظامی را در شمال عراق، شهر سنجار و نزدیکی کوهستان قندیل آغاز کرده‌اند.

اردوغان با بیان اینکه یا ترکیه باید این سازمان‌های تروریستی را نابود کند یا اینکه به دست آنها نابود خواهد شد، توضیح داد: «پس ما سازمان‌های تروریستی در شمال سوریه را برای همیشه نابود می‌کنیم».

وی ضمن انتقاد مجدد از حمایت‌های نظامی آمریکا از شبه‌نظامیان کُرد سوری خاطر نشان کرد: «آمریکا 22 پایگاه در شمال سوریه دارد و بیش از 20 هزار کامیون سلاح و خودروی نظامی به این منطقه منتقل کرده است. چه کسانی این تسلیحات را دریافت کردند؟ پ‌ک‌ک، پ‌ی‌د و ی‌پ‌گ... و آنها نهایتا از این سلاح‌ها برای حمله به ترکیه استفاده می‌کنند».

رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه کشورهای غربی می‌خواستند تروریست‌ها را به شرق فرات منتقل کنند، ادامه داد: «اما نگذاشتیم در این کار موفق شوند... البته ما به عنوان ترکیه، زمان زیادی را در موضوع شرق فرات از دست دادیم، به همین خاطر حتی یک روز هم برای عملیات در شرق فرات تعلل نخواهیم کرد».

اردوغان با ملزم کردن کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی برای حمایت از ترکیه در مبارزه با تروریسم، گفت: «البته اگر به دنبال صلح، ثبات و عزت هستند... ما به عنوان ترکیه در آزمون مهم و حساسی قرار گرفتیم که از آن سربلند نیز بیرون آمدیم... هیچ کسی حق ندارد به خاطر اجرای عدالت از ما انتقاد کند».

وی با بیان اینکه کشورهای اروپایی از دموکراسی و قانون برای پوشش سرکوبگری‌های خود استفاده می‌کنند، افزود: «کشورهای غربی در مواجه با کوچکترین خطر تهدیدی، اقدامات فاشیستی انجام می‌دهند. اما به نظر می‌رسد در سخنوری و حرافی درباره دموکراسی و آزادی بیان بسیار ماهر هستند».

رئیس‌جمهور ترکیه در پایان با انتقاد از نحوه حکومت برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس خاطر نشان کرد: «متاسفانه برخی از کشورهای اسلامی و دولت‌های آنها، بسیار از عدالت، قانون، آزادی و حقوق اساسی بشری دور هستند. نهایتا رویکردها در قبال قتل خاشقچی، این حقیقت را به زشت‌ترین شکل خود نمایان کرد. این یک حقیقت کاملا عریان است. امیدوارم این کنفرانس جایگاهی برای کنار گذاشتن اختلافات در جهان اسلام باشد».

برچسب ها:
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
United States
14:12 - 1397/09/23
ول کن نیستید نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟لعنت بر پدر مادرش
Iran, Islamic Republic of
14:16 - 1397/09/23
تو خودت بزرگترین قاتلی مردک کردها رو قتل وعام میکنی به بهانه کودتا شهروندان کشورتو زندانی میکنی تو حرف نزن قاتل
Iran, Islamic Republic of
17:14 - 1397/09/23
آقای اردوغان دلار ها راگرفته حالا قاتل خاشغچی از نزدیکان بن سلمان بوده تا دیروز ازهمان ساعات اول یقه بن سلمان راگرفته بود تادلارها راگرفت قتل درجه ۲شد این مرد چقدر ادم شالاتانه
Iran, Islamic Republic of
18:27 - 1397/09/23
اردوغان لطفا قاشقچی رو رها کن
Iran, Islamic Republic of
22:22 - 1397/09/23
برو بابا! تو که خودت کردها را به بهانه امنیت ملی از زن و بچه می کشید دیگه نظر نده!
Iran, Islamic Republic of
23:08 - 1397/09/23
اصلا من اعتراض دارم چرا نامزد این بابا ترکیه ایی بود مگه افغانی باشه چه ایرادی داشت
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
تاپ لپتاپ_1
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_3
تاپ لپتاپ_3
بهمن پور_داخلی3
تاپ لپتاپ_4
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی4
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
تاپ لپتاپ_2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
آیلین_فوتر بلفارو
شاخه نبات_ فوتر
شفا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کلینیک فرشته_فوتر