جزئیات بازگشت ۱۷۸۴ لوح تخت‌جمشید به ایران
۸۰۸۰۴۱
۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۹
۴۹۴۹ 
معاون رئیس‌جمهور به تشریح جزئیات بازگشت ۱۷۸۴ لوح تخت جمشید از مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو پرداخت و گفت: ما با آمریکایی‌ها برای بازگرداندن مابقی الواح در حال رایزنی هستیم کما اینکه آمریکایی‌ها فرصتی سه‌ساله خواستند که ایران موافقت نکرده است.

خبرگزاری تسنیم: علی اصغر مونسان درخصوص بازگشت بخشی از الواح تخت‌جمشید از مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو اظهار داشت: این الواح که بیش از 80 سال قبل به‌امانت برای فعالیت‌های پژوهشی در اختیار مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو قرار گرفته بود، و هم‌اکنون نیز 11 هزار قطعه آن در آمریکا نگهداری می‌شود، قرار است بخش دیگری از آن به ایران بازگردد.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: براین‌اساس پس از پیگیریهای متعدد، قرار شده است 1784 لوح به ایران بازگردد و خزانه‌داری آمریکا نیز برای ورود این الواح به ایران موافقت کرده است.

مونسان به مشکل بیمه کردن این الواح که مربوط به باروی تخت‌جمشید است و با رأی دیوان‌عالی آمریکا و کسب مجوز افک به ایران برگردانده می‌شوند، نیز گریزی زد و گفت: برای انتقال این الواح به‌دلیل تحریم‌ها مشکل بیمه شدن وجود دارد بنابراین آمریکاییها می‌خواهند این الواح گلی را در همان آمریکا تحویل دهند ولی ما درصدد هستیم این الواح را در لاهه تحویل بگیریم.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون این 1784 الواح هخامنشی در حال بسته‌بندی است، گفت‌: ما با آمریکایی‌ها برای بازگرداندن مابقی این الواح در حال رایزنی هستیم کما اینکه آمریکایی‌ها فرصتی سه‌ساله خواستند که ما موافقت نکردیم و باید در زمانی کوتاهتر این الواح به ایران بازگردد.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین در حاشیه سفر خود به استان فارس خاطرنشان کرد: در 6ماهه نخست سال جاری حدود 4 میلیون و 800 هزار گردشگر از کشورمان دیدن کردند که این رشد 58درصدی را نشان می‌دهد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
00:43 - 1397/09/24
شاید دوستان تعجب کنند که چرا امریکا چنین انتیک های را به ایران پس داده؟,یگ بخاطر اینکه بودن انها در امریکا سندی بر بی هویتی خودشان میشود مثلا چند هزار سال پیش ایران صاحب تمدن بود ودستی در اعتلای هنر جهان داشت واین برای انها گران بود ودوم اینکه با ارسال انها اعتبار جهت ساماندهی وحفظ اثار جهانی از سازمانهای وابسته به سازمان ملل استفاده وراه را برای چپاول میراث کشورهای دیگر هموار کند
Netherlands
07:51 - 1397/09/24
فقط بودجه میراث فرهنگی را افزایش بدید
Netherlands
07:51 - 1397/09/24
فقط بودجه میراث فرهنگی را افزایش بدید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج