حداقل دستمزد ۱ میلیون و حداقل هزینه‌ها ۲ میلیون
۸۰۹۱۹۷
۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۴
۴۲۷۵ 
در حالی مرکز آمار ایران متوسط هزینه خانوار شهری را ماهیانه ۲میلیون و ۷۴۶ هزارتومان اعلام کرده است که دستمزد کارگران افزایشی نداشته و حداقل دستمزد یک میلیون و ۳۷۵ هزار و۵۵۴ تومان است.

خبرگزاری تسنیم: شورای عالی کار در آخرین نشست خود در سال ۱۳۹۶ حداقل دستمزد ماهانه کارگران برای ۳۰ روز کاری را با ۲۰ درصد افزایش نسبت به دوره قبل خود، یک میلیون و ۱۱۴ هزار و ۱۴۰ تومان تعیین کرد.

بر اساس این گزارش، حق مسکن ۴۰ هزار تومان و بن نقدی کارگری همان رقم ۱۱۰ هزار تومان مورد توافق نمایندگان کارگری و کارفرمایی قرار گرفت. طبق مصوبه‌ای که شورای عالی کار داشت، حق اولاد برای هر فرزند زیر ۱۸ سال ۱۱۱ هزار و ۴۱۴ تومان و به نسبت برای هر تعداد فرزند این میزان افزوده می‌شود؛ بنابراین حداقل حقوق دریافتی برای یک فرد متاهل که دارای یک فرزند زیر ۱۸ سال است، با احتساب حق مسکن و بن نقدی به یک میلیون و ۳۷۵ هزار و ۵۵۴ تومان رسید و همین طور حداقل حقوق برای افراد مجرد یک میلیون و ۲۶۴ هزار و ۱۴۰ تومان پرداخت خواهد شد.

درحالی که حداقل حقوق کارگران در سال ۹۷ حدود یک میلیون و ۳۷۵ هزار و ۵۵۴ تومان تعیین شد، متوسط هزینه خانوارشهری طبق گزارش مرکز آمار ۲ میلیون و ۷۴۶ هزار تومان است و وزارت کار نسبت به برگزاری جلسه شورای عالی کار و اقدام برای ترمیم دستمزد کاری نکرده است که این موضوع گلایه کارگران را به همراه دارد.

مطابق نتایج مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، متوسط میزان درآمد ماهیانه خانوار شهری با رشد ۱۵.۶ درصدی به ۳ میلیون و ۵۷ هزار تومان و میزان هزینه خانوار شهری نیز با رشد ۱۵.۷ درصدی به ماهیانه ۲ میلیون و ۷۴۶ هزار تومان رسیده است.

نتیجه این آمارگیری نشان می‌دهد، متوسط هزینه کل خالص سالانه یک خانوار شهری ۳۲۹.۵۲۵ هزار ریال (سالانه ۳۲ میلیون و ۹۵۲ هزار و ۵۰۰ تومان) بوده است که نسبت به رقم مشابه در سال قبل ۱۵.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

از هزینه کل سالانه خانوار شهری ۷۶.۷۵۰ هزار ریال با سهم ۲۳.۳ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ۲۵۲.۷۷۵ هزار ریال با سهم ۷۶.۷ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است. در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم با ۲۲.۱ درصد مربوط به هزینه آرد، رشته، غلات، نان و فرآورده‌های آن و در بین هزینه‌های غیرخوراکی بیشترین سهم با ۴۳.۰ درصد مربوط به مسکن بوده است.

طرح آمارگیری هزینه ودرآمد خانوار با هدف برآورد متوسط هزینه‌ها و درآمد یک خانوار شهری و یک خانوار روستایی در سال گذشته با آمارگیری از ۱۸ هزار و ۷۰۱ خانوار نمونه در نقاط شهری و ۱۹ هزار و ۲۶۱ خانوار نمونه در نقاط روستایی کشور انجام شد.

نتایج مطالعات مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، متوسط میزان درآمد ماهیانه خانوار شهری با رشد ۱۵.۶ درصدی به ۳ میلیون و ۵۷ هزار تومان و میزان هزینه خانوار شهری نیز با رشد ۱۵.۷ درصدی به ماهیانه ۲ میلیون و ۷۴۶ هزار تومان رسیده است.

علاوه بر این متوسط میزان درآمد ماهیانه یک خانوار روستایی با رشد ۱۴.۱ درصدی به یک میلیون ۶۸۰ هزار تومان و میانگین هزینه خانوار روستایی نیز با رشد ۱۳.۹ درصدی به یک میلیون و ۴۸۹ هزار تومان رسیده است.

البته طبق اظهارات نرخ سبد معیشت حدود ۵ میلیون و سیصد هزار تومان است.

فرامرز توفیقی، نماینده کارگران در شورای عالی کاردر ارتباط با آخرین محاسبات «سبد معیشت» می‌گوید:سبد معیشت خانوار از مرز ۵ میلیون تومان گذشته‌است؛ سه هفته قبل، سبد معیشت خانوار، حدود چهار میلیون و نهصد هزار تومان بود، ولی اکنون با این جهش اخیر قیمت‌ها، نرخ سبد از ۵ میلیون تومان هم رد شده است و اگر بخواهم دقیق‌تر باشم باید بگویم نرخ سبد حدود ۵ میلیون و سیصد هزار تومان است.

وی تأکید می‌کند: همان چهار میلیون و نهصد هزار تومان هم برای ما کارگران «آرمانی» است؛ اگر به این محاسبات حداقلی تمکین کنند و بپذیرند که هزینه‌ی نیروی کار نیز مانند سایر هزینه‌ها (ارز، مواد اولیه، مالیات و ...) بایستی بالا برود و حتی از آنجا که نیروی انسانی مزدبگیر اکثریت جمعیت را تشکیل می‌دهد و رفاه نسبی آن، متضمن امنیت اجتماعی است بر آن هزینه‌ها هم برتری و ارجحیت دارد، جای خرسندی بسیار خواهد بود.

انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:47 - 1397/09/26
مقدار بیمه ای که که از حقوق کم میشه رو هم حساب کنید حقوق یه مجرد میشه یک و صد
Iran, Islamic Republic of
14:51 - 1397/09/26
خیلی بابا بی وجدانید یک کارگر الان اگر ماهی سه میلیونم بگیره کمه مخصوصا متاهلم باشه اخه با این چیزی که شما اعلام کردی چی کار کنیم خودتون که ککتونم نمیگزه واقعا که خجالت بکشید
Iran, Islamic Republic of
15:06 - 1397/09/26
واقعا عالیه ...بااین پول میشه تاسرکوچه رفت آخه
Iran, Islamic Republic of
15:09 - 1397/09/26
عاملین این موضوع چه کسانی هستن؟ خیلیا دارن سود این مشکل و میبرن
Iran, Islamic Republic of
15:09 - 1397/09/26
حالا ببین بیچاره ضرغامی چه زجری میکشه!!!!!
Iran, Islamic Republic of
15:11 - 1397/09/26
واقعا تمام ظلم در این جامعه فقط به کارگر میشه نه دولت نه کارفرما کوچکترین آسیبی نمی بینن
Iran, Islamic Republic of
15:14 - 1397/09/26
باز ازاین حرفا زدید که مردمو عصبی کنید نماینده مثلا کارگر خودتو خسته نکن سر جات بشین چون کاری ار پیش نمی ره لطفا ففط ساکت شید
Iran, Islamic Republic of
15:39 - 1397/09/26
چه میگی من یکی نفهمیدم.حرف آخر شما چه......
Iran, Islamic Republic of
15:46 - 1397/09/26
اینکه همون شد باز،،هیچ غلطی نکردن و نمیکنن،،فقط فشار رو کارگراست همین
Iran, Islamic Republic of
16:20 - 1397/09/26
خودتون یکبار از روی گزارش بخونید ببینیدچیزی سر در میارید.!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
16:42 - 1397/09/26
تو غلط کردی هزینه یک ماه ۲ میلیونه
Iran, Islamic Republic of
19:04 - 1397/09/26
شادی روح حمال قاچاقچی ، علی برکت الله
اینا فقط دارن از اخبار قاچاقچی که معلوم نبود چه خری بوده یه نفعی میبرن ، ولی کسی با کارگرا کاری نداره
Iran, Islamic Republic of
19:47 - 1397/09/26
کارگر یعنی بدبخت بدون حامی کارگر تو ایران یعنی برده هر طور میخواد کارفرما باهاش برخورد میکنه خودم کارگرم مستاجر با حقوق 1200 زهر مار بشه این حقوق
Iran, Islamic Republic of
20:58 - 1397/09/26
خدا لعنت کنه این مسولان بی کفایتو کارگران بدبخت تو زجر و عذاب زندگی میکنن، آخه بی وجدانا با این گرونیها میشه بااین حقوق ها زندگی کرد......
Iran, Islamic Republic of
21:00 - 1397/09/26
تشکر از آقای روحانی واطرافیانشان دعای هر کارگر تو ایران
Iran, Islamic Republic of
02:58 - 1397/09/28
کارای کلی کشور به دوشه کارگره وهیچ گونه بهایی بش داده نمیشه خودمونو سرگرم حرف مفت نکنیم
Iran, Islamic Republic of
03:37 - 1397/09/29
آقای در وزارتخانه قبلی کگه مشغول کار بودید همشیه گرانی خودرو را می زدید حالا چطور میخواهید حق کارگر تعیین کنی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج