پناه بردن جوانان به دوستی های خیابانی
۸۰۹۳
۰۷ شهريور ۱۳۹۰ - ۱۴:۳۷
۱۲۷۵۰
روابطی که به قیمتی گزاف تمام می شوند
یکی از معضلات اجتماعی که هر روز به تعداد جوانان درگیر به آن اضافه می شود، دوستی‌های خیابانی است که به دنبال آن احتمال افزایش ارتباط‌های نامشروع در جامعه وجود دارد.
یکی از معضلات اجتماعی که هر روز به تعداد جوانان درگیر به آن اضافه می شود دوستی‌های خیابانی است که به دنبال آن احتمال افزایش ارتباط‌های نامشروع در جامعه وجود دارد، غافل از اینکه آینده ای مبهم، پر از ناراحتی های روحی و جسمی را برای خود رقم می زند.

پسرها: به دخترانی که با ما دوست شدند اعتماد نمی کنیم
دکتر امان الله قرائی مقدم، جامعه شناس و استاد دانشگاه در مورد دوستی های خیابانی گفت: در بررسی هایی که سال گذشته بر روی 50دختر در استان البرز به صورت نمونه انجام دادیم ملاحظه کردیم که اکثر آنها دچار مشکلات روحی و فکری و عصبی شده اند و کارشان به جاهای باریک کشیده شده است. هنگامی که از پسران سوال می شد، آیا با چنین دخترانی ازدواج می کنند، آنها به طور 100درصد قبول نمی کردند و می گفتند:به دخترانی که به راحتی با ما دوست شدند، اعتماد نمی کنیم.

این جامعه شناس هدف از تشکیل بسیاری از این نوع دوستی ها را رفع نیازهای جنسی به خصوص از سوی پسران دانست و افزود: بسیاری از پسران به جهت ایجاد ارتباط جنسی دوست می شوند و صداقت و دوستی برای آنها مفهومی ندارد و در مورد دختران نیز آن دسته از دخترانی که بی بند و بارند و از نظر اعتقادی ضعیف هستند به این سمت و سو گرایش پیدا می کنند.

وی درباره عوامل موثر در این افزایش می‌گوید: عوامل بسیاری مثل کمرنگ شدن ارزش‌ها و اعتقادات، کاهش نقش والدین به عنوان والد و حرف‌شنوی فرزندان از آن‌ها، اینترنت، برنامه‌های ماهواره و حتی صدا و سیما در این زمینه موثرند. ضمن این که این گونه روابط بیشتر به یک مد اجتماعی بدل شده است.

این استاد دانشگاه با تاکید بر این که طلاق در بین این افراد به مراتب بیشتر است می‌گوید: این طلاق‌ها بیشتر به دلیل سرد مزاجی رخ می‌دهد ضمن این که اکثریت این پسران از ازدواج با چنین دخترانی اکراه دارند.

چگونه جوانان به دوستی‌های خیابانی و دوست‌یابی‌های اینترنتی پناه می‌برند؟
دکتر ابوالحسن تنهایی، جامعه شناس و استاد دانشگاه ضمن اینکه ریشه این روابط را روان شناختی و فیزیکی می داند درباره علت کشیده شدن این روابط به اینترنت گفت: نبود موقعیت های اجتماعی مناسب در جامعه و خانواده ها علت اصلی این امر است زیرا مدارس و دانشگاه ها شرایط لازم را برای برقراری روابط سالم فراهم نمی کنند.

این جامعه شناس ادامه داد: جریان میل جنسی بین دختر و پسر مثل آب است و در همه جا نفوذ پیدا می کند وقتی جامعه به این نیاز توجه نمی کند این ها از راه دیگری با هم تماس برقرار می کنند در نتیجه جوانان به دوستی های خیابانی روی می آورند یا به چت کردن در اینترنت پناه می برند.

تنهایی راهکار جامعه شناسانه برای کنترل روابط بین دختر و پسر را در مدیریت دانشگاه ها و مراکز تربیتی و آموزشی می داند و می گوید این مدیریت باید به دست متخصصان و بر اساس اصول علمی صورت گیرد .همه ادیان برای کنترل روابط جنسی برنامه داشته اند حال وظیفه متخصصان این است که در این جامعه و با توجه به مسائل اقتصادی ازدواج را سامان دهند.

دوستی‌های خیابانی، فرزند فقر فرهنگی/گستاخی،عصیان و پرده دری حاصل این روابط است
پروفسور حسین باهر بنیانگذار مکتب رفتار شناسی و مشاور در امور رفتار، دوستی‌های خیابانی را ناشی از فقر در زمینه‌های مختلف موجود در جامعه دانست و گفت: دوستی‌های خیابانی چند دلیل دارد.فقر اقتصادی،فقر فرهنگی،فقر اجتماعی و فقر عرفانی عوامل اصلی گرایش جوانان به این سمت و سو است.

این مشاور در امور رفتار در ادامه افزود: هنگامی که زمینه‌های این نوع کمبودها را در جامعه فراهم کردیم گرایش به سمت گستاخی، عصیان، پرده دری و فحشا افزایش می یابد. به عنوان مثال؛ یک دختر به خاطر فقر اقتصادی بعد از تحمل یک مدت زمان کوتاه، طاقت نمی آورد و با سوار شدن در ماشین های گران قیمت تن فروشی می کند یا فردی به خاطر فقر فرهنگی، شیشه مصرف می کند.

این استاد دانشگاه به اپیدمی شدن این جریان اشاره نمود و گفت: در برخی از شهرها شاهد اپیدمی شدن(هر بیماری قابل انتقال و یا غیر قابل انتقال) این جریان هستیم،بهتر است مدیریت در این بخش جامعه را به کسانی بسپاریم که توانایی حل این مشکلات را دارند چون ایران از نظر فرهنگی و دینی بسیار غنی بوده، فقط مدیریت درستی در این زمینه نیاز است.

در صورت هرس کردن دوستی‌های خیابانی، روابط زیر زمینی‌تر می شوند
دکتر شهرام وزیری روانشناس بالینی و استاد دانشگاه در خصوص افزایش این گونه روابط بین دختران و پسران گفت: دوستی‌ها و روابط بین دختر و پسر مساله‌ای نیست که فقط ما با آن مواجه باشیم و فقط در کشور ما رخ دهد، در اکثرکشورها این مساله وجود دارد اما بعضی از کشورها تلاش می‌کنند که این روابط به سمت و سوی خاصی کشیده شود.

این روانشناس بالینی ادامه داد: طبیعتا علت اصلی این مشکل خود ما هستیم. در یک کشوری که سیستم ارزشی و شعارهایی با هدف رسیدن انسان به کمال و تعالی وجود دارد، اصل موضوع که نظارت خدا بر بندگان است، آموخته نشده است.

وزیری افزود: وقتی این جمله در بین جوانان فهم شود در این صورت اشکالی ندارد که پسر و دختری ارتباط دوستانه داشته باشند و مسایل را باهم حل وفصل کند و هدفشان ارتقاء خودشان باشد، اما ما نتوانسته ایم این جمله را تعریف کنیم و از طرف دیگر تمام مجراهای موجود را هم بسته ایم و یک طوری هم برخورد کرده ایم که این مسئله به صورت نادرست دیده شود.

این روانشناس بالینی خاطر نشان کرد: وقتی یک جوان خود را در معرض دیده شدن قرار می دهد، گناهی ندارد، ما مقصر هستیم که کاری نکرده ایم و آموزش نداده ایم و با نیازهای آنها مواجه نبوده ایم و به آنها یاد نداده ایم که معیار اصلی پلیس و خانواده نیست معیار اصلی ناظری است که در تمام پیچ و خم زندگی و اعمال ما نظارت دارد.

وی با اشاره به نقش آموزش و پرورش در جهت دهی به روابط دختر و پسرگفت: این قضیه را نمی شود با هرس کردن از بین برد زیرا هر چقدر هرس کنیم زیرزمینی تر می شود.

روابط خیابانی را دست کم نگیریم
دکتر محمود گلزاری عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی درباره دوستی خیابانی دختران جوان گفت: در سال های اخیر پرسش‌نامه معتبری در این باره بین چند دبیرستان دخترانه توزیع شده است که این تحقیقات تهیه و اعتبارسنجی شده OSR (رابطه با جنس مخالف) نام داشت که چهار وضعیت:1. هم اکنون رابطه دارم، 2. قبلا رابطه داشته ام، 3. علاقه یک طرفه دارم، 4. ارتباط نداشته و ندارم را می‌سنجید (البته این پرسشنامه 14 سوال داشت).

وی در ادامه می‌گوید:در سال‌های اخیر(سه سال اخیر) با اجرای این آزمون در چند دبیرستان دخترانه در تهران، حدود 80 درصد اظهار کرده‌اند که یا هم اکنون رابطه دارند، یا قبلا داشته‌اند یعنی در مجموع دوستی با جنس مخالف را تجربه کرده‌اند.

منبع: برنا

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برترین مجله اینترنتی ایران


انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج