تلگرام‌های فارسی هم‌چنان در بیم و امید
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی 1
زمردی_داخلی1
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
زمردی_داخلی3
کلاسینو_3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر نداف کرمانی 3
سفیر بار ساقدوش_3
زمردی_داخلی4
دکتر نداف کرمانی 4
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
کلاسینو_2
ریزخور_2
دکتر نداف کرمانی 2
اپیلاسیون نانا 2
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۸۱۶۰۰۱
۱۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۵
۱۰۷۴۸
پس از مهلت مجددی که به هاتگرام و طلاگرام تا پایان آذر داده شده بود که از تلگرام مستقل شوند، این نسخه‌های فارسی در حالی به فعالیت خود ادامه می‌دهند که هنوز درباره وضعیت ادامه فعالیت آن‌ها اظهار نظری نشده است.

خبرگزاری ایسنا: پس از مهلت مجددی که به هاتگرام و طلاگرام تا پایان آذر داده شده بود که از تلگرام مستقل شوند، این نسخه‌های فارسی در حالی به فعالیت خود ادامه می‌دهند که هنوز درباره وضعیت ادامه فعالیت آن‌ها اظهار نظری نشده است.

پس از فیلترینگ مقطعی تلگرام در دی‌ماه سال گذشته و سپس فیلتر دوباره‌ی آن در ۱۰ اردیبهشت امسال که تا امروز ادامه یافته، در کنار پیام‌رسان‌های داخلی که مجال حضور بیش‌تری یافتند، نسخه‌های داخلی تلگرام که فیلتر نشده بودند، برخی از کاربران تلگرام را در این پیام‌رسان حفظ کردند؛ با این تفاوت که در تلگرام طلایی و هاتگرام، برخی از کانال‌هایی که در تلگرام اصلی وجود داشت نیز فیلتر می‌شوند.

درواقع، به‌دلیل متن باز بودن تلگرام، این اپلیکیشن قابلیتی دارد که می‌توان به‌راحتی برنامه‌ای جدید روی آن نوشت و به نظر می‌رسد در این نسخه‌های فارسی که با استفاده از API‌های تلگرام نوشته شده‌اند، هم‌چنین قابلیتی وجود دارد و این اپلیکیشن‌ها ابتدا کپی پیام‌های شما را نگه ‌می‌دارند و با انجام پردازش، آن را به تلگرام ‌می‌فرستند و دلیل اعمال مسدودیت برخی از کانال‌ها در این پیام‌رسان‌ها هم همین است.

در حالی که تا پیش از فیلتر تلگرام، این پیام‌رسان حدودا ۴۰ میلیون کاربر داشت، با گذشت چند ماه از فیلتر آن، کاربران بین تلگرام با فیلترشکن، پیام‌رسان‌های داخلی و نسخه‌های فارسی‌شده‌ تلگرام تقسیم شدند.

هاتگرام و تلگرام طلایی اگرچه تفاوت‌هایی با نسخه‌ اصلی تلگرام داشتند و در برخی موارد، مطالبشان از برخی فیلترها عبور می‌کرد، اما شاید مهم‌ترین تفاوتی که با پیام‌رسان‌های کاملا بومی داشتند، حفظ ارتباط با تلگرام اصلی بود.

پیام‌رسان یا فیلترشکن؟

البته این موضوع موجب واکنش برخی از مسوولان شد؛ تا جایی که عبدالصمد خرم‌آبادی - معاون سابق دادستان کل کشور در امور فضای مجازی- نسخه‌های فارسی تلگرام را به‌جای پیام‌رسان، فیلترشکن‌هایی دانست که مانع از مهاجرت کامل کاربران به پیام‌رسان‌های بومی شده‌اند.

وی در این باره اظهار کرده بود: «اعطای اینترنت بدون فیلتر به هاتگرام و تگرام طلایی به منظور دور زدن فیلتر تلگرام ضربه سختی به پیام‌رسان‌های داخلی وارد کرده است.»

این اظهارات موجب شد سیدابوالحسن فیروزآبادی -رییس مرکز ملی فضای مجازی- از بومی شدن این نسخه‌ها خبر دهد.

او در مرداد امسال درباره حمایت از هاتگرام و طلاگرام گفته بود: از همان ابتدا که سیاست خروج از انحصار تلگرام را داشتیم، برای دوران گذار، پذیرفتیم که تلگرام‌های نسخه فارسی چند ماهی فعال باشد. با آخرین مهلتی که به آن‌ها دادیم، تا ۱۵ شهریور باید به یک پیام‌رسان ۱۰۰ درصد بومی تبدیل شوند.

اما پس از گذشت دو ماه، خبری از استقلال این پیام‌رسان‌های فارسی و یا مسدود شدن آن‌ها نشد. این بار فیروزآبادی با بیان این‌که به دلایل زیادی امروز شاهدیم که پیام‌رسان‌های داخلی نتوانسته‌اند به خوبی عمل کنند، گفت:

بحثی مطرح شد که نسخه‌های فارسی تلگرام به‌صورت موقت فعالیت کنند، زیرا کوچ سه میلیون کاربر از تلگرام به پیام‌رسان‌های داخلی امکانات وسیعی می‌خواست به همین دلیل برای دوران گذار تا شهریور فرصت داریم که نسخه‌های فارسی که ویژگی‌های بیش‌تری داشتند و از لحاظ نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مناسب بودند، فعالیت کنند.

مهلتی دیگر؛ پایان آذر

وی با اشاره به هاتگرام و طلاگرام به‌عنوان نسخه‌های فارسی تلگرام که اجازه فعالیت دارند، اظهار کرد: به‌دلیل شرایط تحریم و استدلال‌هایی که نسخه‌های فارسی مطرح کردند، مهلت آن‌ها را تا پایان آذرماه تمدید کرده و امیدواریم تا آن زمان بتوانند مستقل از شبکه فعالیت کنند.

طبق گزارش‌ها این پیام‌رسان‌ها ادعا دارند به‌صورت آزمایشگاهی استقلالشان عملی شده اما شاید در پیاده‌سازی نیاز به سرور، دیتاسنتر و امکانات خاص باشد که در حال تهیه آن هستیم.

دبیر مرکز ملی فضای مجازی حتی در پاسخ به این سوال که اگر استقلال این پیام‌رسان‌های داخلی صورت نگیرد، چه می‌شود؟ تاکید کرد: در آن صورت درباره فعالیت‌های آن‌ها تصمیم‌گیری می‌شود.

البته این تصمیم‌گیری، قضایی است و برعهده مرکز ملی فضای مجازی نیست. البته در تصمیم‌گیری‌ها تاکنون نظر مرکز را خواسته‌اند.

در نهایت با وجود تمام شدن مهلت مجددی که به نسخه‌های فارسی تلگرام داده شده بود، هم‌چنان از سوی مسوولان اظهار نظر رسمی نشده است.

درواقع به نظر می‌رسد بخشی از کاربران از همان ابتدای فیلتر تلگرام به پیام‌رسان‌های داخلی کوچ کردند، برخی نسخه‌های فارسی تلگرام را با وجود برخی محدودیت‌ها پذیرفتند وکاربرانی که اصرار به استفاده از تلگرام داشتند، همچنان با استفاده از فیلترشکن از نسخه‌ی اصلی این پیام‌رسان استفاده می‌کنند.

اما این‌که چرا هم‌چنان از استقلال نسخه‌های فارسی صحبت می‌شود و در عین حال مسوولان با وجود مهلت‌های چندباره‌ای که می‌دهند، در این خصوص اظهار نظر نمی‌کنند هم مشخص نیست.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:38 - 1397/10/14
به کوری چشم شما به تلگرام داخلی نخواهیم امد حتی فیلتر باشه تمام شبکه های اجتماعی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
نه ايشاالله بگونااميدنباشي ?
Iran, Islamic Republic of
18:40 - 1397/10/14
کاش به جای بسیج شدن واسه فیلتر شبکه اجتماعی بسیج میشدی واسه اختلاسها دزدی ها گرانی ها بیگاری واقعا خودتان را زدید به نافهمی مگه آدام که کار اشتغال داشته باشه چگار داره تلگرام
Iran, Islamic Republic of
18:52 - 1397/10/14
دهنمونو گل بگیرین بره دیگه
Iran, Islamic Republic of
19:40 - 1397/10/14
سه ساعت منتظر وصل شدن فیلتر شکنم باشم از پیام رسان دزد اطلاعات ایرانی استفاده نمیکنم, اگه دین ندارید آزاده باشید لعنت به هر کسی که آزادیو از مردم میگیره
Iran, Islamic Republic of
21:00 - 1397/10/14
وقتی که می فهمید پیام رسان داخلی به درد نمی خورد پس خودتان را خسته نکنید
Iran, Islamic Republic of
21:18 - 1397/10/14
ببینید یه پیام رسان چقدر از وقت ، بیت المال ، مسئولین و مردم داشته خداوکیلی خود موسس تلگرام اینقدر هزینه نکرده
Iran, Islamic Republic of
21:47 - 1397/10/14
ببندید تا اعتراضات مردم از مجازی وارد واقعی شود..
Iran, Islamic Republic of
00:01 - 1397/10/15
میدونی چرا فیبترش نمیکنن چون چن تا تلگرام دیگه اومده رو دست طلایی و هاتگرام نمونش تله پلاس هست ک سرورش توی چین هست و سرعت بیشتری داره البته من ب لطف پروکسی از تلگرام اصلی استفاده میکنم، فیلتر تلگرام شکست خورده خودشونم میدونن
United Arab Emirates
15:23 - 1397/10/15
سلام مسعولان انُشآ الا کی نوبت فیلترنگ تلوزیون وخودتان است اینکار بعدا آنجآم خوآهد شد یا آلا ن هرچه زودتر این کار هم انجام پذیرد تا ملت از دست راحت شوند انَشا اِلله؟؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
خرید باکس 3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
دکتر نائبی_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
عارفی_2
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شاخه نبات_ فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
فنی آتل_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
زمردی_فوتر اصلی
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان