افزایش ۶ درصدی آمار سرطان سینه در کشور
۸۱۷۲۱۴
۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۷
۳۶۲۷
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه سالانه شش درصد به آمار مبتلایان سرطان سینه در کشور اضافه می‌شود، گفت: هر سال ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر از زنان به این بیماری مبتلا می‌شوند که شیب بالایی در ابتلا به سرطان سینه در کشور است.

خبرگزاری ایرنا: عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه سالانه شش درصد به آمار مبتلایان سرطان سینه در کشور اضافه می‌شود، گفت: هر سال ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر از زنان به این بیماری مبتلا می‌شوند که شیب بالایی در ابتلا به سرطان سینه در کشور است.

فوق تخصص جراحی سینه با اشاره به نرخ ابتلای دو تا سه برابری در آمریکا و اروپا در قیاس با ایران، افزود: نسبت شیوع سرطان سینه در ایران ۳۰ به یکصد هزار است.

افزایش ۶ درصدی آمار سرطان سینه در کشور

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد سرطان‌ها با مراجعه به پزشک تشخیص داده می‌شوند، بر اهمیت تشخیص زودهنگام تأکید کرد و گفت: زمانی که سرطان در مرحله اولیه تشخیص داده می‌شود ممکن است بیمار به شیمی‌درمانی احتیاج پیدا نکند و درمان قطعی انجام شود.

هادی زاده با بیان این که سرطان سینه درمان قطعی دارد، بیان کرد: ممکن است نتوانیم همه موارد ابتلا به سرطان پستان را پیشگیری کنیم، اما اگر بتوانیم این بیماری را در افراد زود تشخیص دهیم می‌توانیم برای آن‌ها زندگی طبیعی با طول عمر طبیعی فراهم کنیم.

** سالانه حدود ۲۵۰ مرد به سرطان پستان مبتلا می‌شوند

هادی زاده با بیان اینکه ۹۹ درصد مبتلایان به سرطان سینه را زنان و یک درصد را مردان تشکیل می‌دهند، یادآور شد: در ایران نیز سالانه چیزی حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ مرد به سرطان سینه مبتلا می‌شوند.

وی سن را یکی دیگر از عوامل مؤثر در ابتلا به سرطان عنوان کرد و گفت: با افزایش سن، احتمال ابتلا به سرطان افزایش می‌یابد.

هادی زاده، تقویت سیستم ایمنی را یکی از اقدامات لازم برای جلوگیری از تشکیل سلول‌های سرطانی عنوان کرد و با اشاره به اینکه با افزایش سن سلول‌های مشکل‌دار بیشتری ساخته می‌شوند، یادآور شد: از طرف دیگر با بالا رفتن سن سیستم ایمنی بدن ضعیف شده و تعداد سلول‌های مشکل‌دار افزایش می‌یابد. وی همچنین یکی از مهم‌ترین عواملی را که باعث بروز سرطان در زنان می‌شود، هورمون استروژن عنوان کرد و توضیح داد: استروژن هورمون زنانه‌ای است که باعث می‌شود هرماه تخمک‌گذاری صورت گیرد.

** شیردهی باعث کاهش ابتلا به سرطان پستان می‌شود

وی گفت: شانس ابتلا به سرطان سینه در زنانی که ازدواج می‌کنند و زیر ۳۰ سالگی باردار می‌شوند، نسبت به زنان دیگر کمتر است، زیرا شیردهی باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان می‌شود.

هادی زاده تصریح کرد: شانس ابتلا به سرطان پستان در زنانی که شیر می‌دهند نسبت به زنان دیگر کمتر است؛ شیر دادن نه‌تن‌ها برای کودکان مفید است بلکه شانس ابتلا به سرطان پستان را در مادران شیرده کم می‌کند.

هادی زاده فعالیت ورزشی را از دیگر عوامل مؤثر در کاهش ابتلا به سرطان عنوان کرد و یادآور شد: خطر ابتلا به سرطان پستان در زنانی که سه بار در هفته و هر نوبت ۳۰ دقیقه ورزشی می‌کنند که سبب ریزش عرق، نفس‌نفس و بالا رفتن ضربان قلب شود، نسبت به افرادی که ورزش نمی‌کنند، پایین‌تر است.

این فوق تخصص جراحی پستان با اشاره به اثر افزایشی مصرف دخانیات و الکل در ابتلا به سرطان پستان برخورداری از آرامش روانی را یکی از عوامل مؤثر در جلوگیری از ابتلا دانست و توضیح داد: اخیراً تحقیقات نشان داده است که ارتباطات، معنویت‌گرایی و تقویت ویژگی‌هایی همچون بخشش و عشق‌ورزی در کاهش احتمال ابتلا به سرطان مؤثر است.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج