کیست مویی؛ نشانه‌ها و روش‌های درمان آن
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کتاب لند_1
استخدام_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_1
دکتر استرکی_3
استخدام_3
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_3
کتاب لند_4
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 4
استخدام_4
استخدام_2
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر استرکی_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۸۲۱۵۵۱
۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۱
۹۶۷۸
وقتی یک کیسه کوچک پوستی که حاوی مو است در قسمت پایینی کمر و فاصله‌ی بین دو باسن ایجاد شود به آن کیست مویی می‌گویند. گاهی کیست مویی چیزی بیش از یک فرورفتگی حاوی چند موی پیچیده نیست، ولی کیست مویی مستعد عفونت است و ممکن است از آن ترشحات چرکی یا خونابه‌ای خارج شود.

برترین ها: وقتی یک کیسه کوچک پوستی که حاوی مو است در قسمت پایینی کمر و فاصله ی بین دو باسن ایجاد شود به آن کیست مویی می گویند. کیست مویی به صورت یک منفذ پوستی کوچک نمایان می شود. گاهی کیست مویی چیزی بیش از یک فرورفتگی حاوی چند موی پیچیده نیست، ولی کیست مویی مستعد عفونت است و ممکن است از آن ترشحات چرکی یا خونابه ای خارج شود. اگر مجرا بسته شود ترشحات چرکی داخل حفره جمع و باعث آبسه می شوند که با درد شدید همراه است.

هم زنها و هم مردها ممکن است دچار کیست مویی شوند، ولی کیست مویی در مردان شایع تر است. جالب است بدانید کیست مویی در بین سیاه پوستان شایع نیست. کیست مویی معمولا در اوایل بزرگسالی یعنی بین 18 تا 40 سالگی آغاز می شود. بیشترین رده سنی که به کیست مویی دچار می شوند 16 تا 26  سال هستند. از نظر آماری 26% مردم به کیست مویی دچار می شوند و به هیچ وجه اتفاقی نادر محسوب نمی شود..

کیست مویی؛ نشانه‌ها و روش‌های درمان آن

کیست مویی در جنگ جهانی دوم به بیماری رانندگان جیپ معروف بود. زیرا که این بیماری در افرادی که پرمو هستند و شغل هایی دارند که باید ساعات زیادی را در حالت نشسته بگذرانند، شایع تر است. البته علت به وجود آمدن کیست مویی به طور دقیق مشخص نیست، اما ممکن است به خاطر وجود نقص و اختلالی در تکامل جنینی باشد. همچنین به نظر می رسد کیست مویی بر اثر نفوذ موها به داخل پوست ایجاد شود، به همین دلیل اصطکاک و فشار، مالیده شدن پوست با پوست، لباس های تنگ، نشستن برای مدت طولانی (مانند راننده ها) و یا عوامل مشابه که می تواند مو را به سمت پوست خم کند، ممکن است موجب به وجود آمدن کیست مویی شود و یا شانس ابتلا به کیست مویی را افزایش دهد.

شاید بهترین راه برای پیشگیری از به وجود آمدن کیست مویی رعایت بهداشت و پاکیزگی فردی باشد. بهتر است ناحیه مورد نظر را مرتبا با صابون بشویید و خشک کنید و از نشستن طولانی مدت بپرهیزید. اگر شغل شما ایجاب می کند مدت زمان زیادی از روز را بنشینید، می توانید هر یک ساعت بلند شوید و اندکی نرمش کنید و حالت بدنتان را مرتبا تغییر دهید به طوری که در تمام مدت وزنتان روی یک نقطه متمرکز نشود.

نشانه های کیست مویی

در ابتدای ظهور کیست مویی شاید تشخیص آن توسط خود فرد سخت باشد چرا که ممکن است کیست مویی فقط یک فرورفتگی کوچک باشد. اما وقتی که کیست مویی عفونی شود با علائمی مثل درد هنگام نشستن و ایستادن، تورم، قرمز شدن پوست و درد زیاد در ناحیه اطراف کیست مویی، ترشح خون یا چرک از آبسه که بوی بدی دارد، خارج شدن مو از کیست، تشکیل حفره هایی در پوست و تب و لرز همراه باشد.

عوامل تشدید کننده کیست مویی

عوامل متفاوت و متعددی می تواند در رو به وخامت گذاشتن وضعیت کیست مویی تاثیر گذار باشد. ما در اینجا 2 عامل اصلی و شناخته شده ایی که وضعیت کیست مویی را بدتر می کند بررسی می کنیم:

  • میزان هورمون ها: یکی از موارد موثر در شرایط کیست مویی سطح هورمونی بدن است. این مورد به خصوص در زمان نوجوانی و جوانی اهمیت پیدا می کند، چرا که در آن دوره غدد ترشحی آن ناحیه فعال تر و کیست مویی بزرگ تر می شود.
  • کم تحرکی: در طی چند دهه ی گذشته به علت رشد باورنکردنی فناوری سبک زندگی و فعالیت روزانه ما تغییر کرد و به سمت سکون وکم تحرکی بیش تر پیش رفت. این موضوع باعث افزایش ابتلا به کیست مویی در سال های اخیر شده است. همچنین در نظر داشته باشید کم تحرکی و سکون منجر به بروز سریع تر التهاب کیست مویی می شود.

درمان کیست مویی

در صورتی که کیست مویی در شرایط ابتدایی و کوچک و بدون عفونت باشد، باید به پزشک مراجعه کنید و با خوردن آنتی بیوتیک از عفونت آن جلوگیری کنید.

اگر کیست مویی با چرک و درد همراه باشد می توان از روش تخلیه کیست مویی برای درمان استفاده کرد. در این روش پزشک به شما یک بی حسی موضعی می دهد و با یک چاقوی کوچک آبسه را باز می کند. سپس موها و چرک ها را از درون آبسه خارج و آن را تمیز می کند. زخم ایجاد شده در عرض 4هفته خوب می شود و اکثر افراد به درمان دیگری نیاز پیدا نخواهند کرد.

روش دیگری که برای درمان کیست مویی وجود دارد تزریق فنول است. در این روش پزشک ابتدا به شما بی حسی موضعی می زند. سپس ضدعفونی کننده ای به نام فنول را داخل کیست مویی تزریق می کند. ممکن است لازم باشد که این روند را چند بار تکرار کنید تا اینکه کیست مویی سفت و بسته شود. در نظر داشته باشید در صورت درمان کیست مویی با تزریق فنول، این احتمال وجود دارد که بعد از گذشت مدتی کیست مویی مجددا در همان نقطه ظاهر شود. به همین دلیل درمان کیست مویی با تزریق فنول به دلیل قطعی نبودنش چندان رایج نیست.

به توصیه پزشکان بهترین روش برای درمان کیست هایی که دائما عود می کنند جراحی است.

درمان کیست مویی با لیزر

هرچند روش درمان کیست مویی به وسیله جراحی روشی کارآمد است اما امروزه با پیشرفت زیاد فناوری در حوزه پزشکی، امکان درمان کیست مویی به وسیله لیزر وجود دارد. از جمله برتری های مهم لیزر نسبت به جراحی معمول، دوران نقاهت کوتاه تر است. البته در زمان درمان کیست مویی با لیزر بیمار درد بسیار کمتری هم حس می کند. در پایان برتری های درمان کیست مویی با استفاده از لیزر را با هم مرور می کنیم:

  • انجام بی حسی موضعی
  • عدم نیاز به تراشیدن زخم
  • عدم نیاز به پانسمان
  • کاهش چشمگیر درد
  • سرپایی بودن جراحی
  • کاهش دوره نقاهت

منابع:

http://jarah.clinic

https://fa.wikipedia.org

https://www.chetor.com/

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
تاپ لپتاپ_1
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_1
شیرآلات زمانی_3
تاپ لپتاپ_3
بهمن پور_داخلی3
تاپ لپتاپ_4
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی4
تاپ لپتاپ_2
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آف دکور _فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
آف دکور _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کیان برنا_فوتر
شفا_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان