آمار تامل برانگیز یک پژوهش درباره ازدواج سفید
۸۲۳۴۸۴
۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۱
۱۱۵۱۷
پنجمین نشست ستاد ساماندهی امور جوانان استان تهران به محل ارائه گزارشی از پژوهشی علمی با عنوان« اتاقی با درِ باز» درباره ازدواج سفید در چند کلانشهر کشور تبدیل و بیان شد که بیشتر افرادی که به این پدیده گرایش پیدا کرده اند از تحصیلکردگان هستند.

خبرگزاری ایرنا: پنجمین نشست ستاد ساماندهی امور جوانان استان تهران به محل ارائه گزارشی از پژوهشی علمی با عنوان« اتاقی با درِ باز» درباره ازدواج سفید در چند کلانشهر کشور تبدیل و بیان شد که بیشتر افرادی که به این پدیده گرایش پیدا کرده اند از تحصیلکردگان هستند.

در این پژوهش، پاسخ دهندگان اعتقاد مذهبی خود را نیز بیان کرده اند که بیشتر افراد دارای اعتقاد مذهبی اندک یا بی اعتقاد توصیف شده اند و نیز سه درصد گفته اند که افرادی مذهبی هستند.

این جلسه روز چهارشنبه به ریاست «انوشیروان محسنی بندپی» استاندار تهران و رئیس پیشین سازمان بهزیستی کشور درحالی برگزار شد که اعضای ستاد ابتدا در آن به موضوع ارائه تسهیلات ازدواج پرداختند اما بیشتر وقت آن به بحث و بررسی پدیده موسوم به ازدواج سفید صرف شد.

خانم «عقیلی» کارشناس پژوهش معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان نتایج پژوهشی علمی را که در خصوص ازدواج سفید به سفارش این وزارتخانه چندی پیش تهیه شده است تشریح و بیان کرد: 216 نفر از سه کلانشهر تهران، اصفهان و مشهد که تجربه ازدواج سفید داشتند به پرسش های این پژوهش پاسخ داده اند.

ازدواج سفید یا همباشی شیوه‌ای از زندگی مشترک تعریف می شود که در آن افراد بدون ثبت هیچ سند دولتی،‌ قانونی یا مذهبی، زندگی زیر یک سقف را تجربه می‌کنند و در این شیوه، زندگی بر اساس قوانین و مقرراتی پیش می‌رود که توسط دو طرف تعیین می کنند.

به گفته عقیلی، در این پژوهش آمده است که اینک حدود ١٢ میلیون جوان مجرد در کشور زندگی می کنند که در سن ازدواج هستند و حتی از این سن گذشته اند اما در تجرد به سر می برند و سال گذشته 11 درصد از آمار ازدواج کاهش و 6 درصد نیز آمار طلاق افزایش یافته است.

کارشناس وزارت ورزش و جوانان سایر یافته های علمی این پژوهش را در این زمینه به شرح زیر بیان کرد:
جوانانی که به ازدواج سفید و همخانگی روی می آورند به ارزش های دینی حساسیت کمتری دارند و عقاید دینی برای آنان اهمیت چندانی ندارد.

این نوع از زندگی در میان دانشجویان بیشتر مشاهده شده است؛ جوانانی که برای ادامه تحصیل دانشگاهی به کلانشهرها مهاجرت کرده اند، تحصیلاتشان تمام شده و در همان شهرها به شغل موقت و اداری خصوصی روی آورده اند که این نوع از ازدواج را ترجیح می دهند.

15 درصد افراد پاسخگو در این پژوهش که تجربه ازدواج سفید داشته اند در گروه سنی 15 تا 24، 45.3 درصد در میان گروه 25 تا 30، 11 درصد در گروه سنی 31 تا 36 و مابقی گروه های سنی 37 و بالاتر قرار داشتند.

43 درصد پاسخگویان از شهر تهران، 31 درصد از مشهد و 26 درصد از شهر اصفهان بودند.

تجربه ازدواج سفید در میان افراد تحصیلکرده 63 درصد فوق دیپلم و لیسانس، 23 درصد کارشناسی ارشد، 14 درصد دکترا و مابقی دیپلم و زیر دیپلم اعلام شده است.

46.3 درصد پاسخگویانی که رابطه همخانگی داشتند در شرکت های خصوصی، 39.5 درصد در بخش آزاد، سه درصد در دولت شاغل و 11 درصد بیکار محسوب می شدند و همزمان با کار و تحصیل، زندگی با همخانه را تجربه می کردند.

نوع اعتقاد مذهبی پاسخگویان نشان می دهد که 57 درصد دارای اعتقاد کم مذهبی، 40 درصد بی اعتقاد و سه درصد مذهبی هستند.

پاسخگویان، بی اعتقادی به ازدواج رسمی را با 41.4 درصد فراوانی، مهمترین دلیل گرایش به سوی همخانگی ذکر کرده اند؛ همچنین آزادی بیشتر و داشتن حق بر بدن خود با 20 درصد، نداشتن امنیت شغلی با 17درصد، آشنایی بیشتر با یکدیگر 14درصد و بی اعتمادی را با هفت درصد به ترتیب از مهمترین دلایل دیگر گرایش به ازدواج سفید برشمردند.

به گزارش ایرنا در این جلسه مدیران و کارشناسان حاضر پرسشی را مطرح کردند که چرا نام چنین پدیده ای باید ازدواج سفید باشد؛ در حالی که شرح حال آن نشان دهنده زندگی و ازدواج سیاه یا خاکستری است.

محسنی بندپی استاندار تهران در ادامه جلسه گفت: این نوع زندگی «هم باشی» است و پدیده ای غیرشرعی و غیراخلاقی و اقدامی به منظور برهم زدن کانون خانواده محسوب می شود.

وی در ادامه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد داد که نسبت به تغییر کلمه یا اصطلاح «ازدواج سفید» اقدام کند تا اکراه و ناپسندیده بودن آن هم مشخص باشد.

محسنی بندپی تاکید کرد: در ماده 80 قانون ششم توسعه تکلیف شده است که برای کاهش، کنترل و مهار آسیب های اجتماعی، اقدامات پیشگیرانه انجام دهیم که برای تحقق آن باید شناخت دقیقی از آسیب ها داشت.

استاندار تهران گفت: یکی از راه های کنترل و کاهش تعداد معلولان، اجرای طرح غربالگری ژنتیکی پیش از ازدواج است.

وی تصریح کرد: از مهمترین آسیب هایی که ازدواج سفید به دنبال دارد، نبود غربالگری ژنتیکی و تولد فرزندان دارای مشکل است.

محسنی بندپی با بیان اینکه علت نامگذاری این نوع ازدواج به سفید، ثبت نشدن آن در شناسنامه و مراجع قانونی است، خاطرنشان کرد: باید به ازدواج سفید به عنوان آسیب و فساد اخلاقی نگاه کرد چون در جایی ثبت نمی شود و زمینه ایجاد مشکلات جدید را فراهم می کند.

استاندار تهران گفت: سالانه 25 تا 30 هزار کودک معلول در کشور متولد می شود و این معلولیت ها ناشی از مشکلات ژنتیکی است.

**وضعیت پرداخت تسهیلات ازدواج در استان

در بخش دیگری از جلسه «رضا گلمحمدی» مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران گزارشی در خصوص تسهیلات ازدواج پرداختی در کشور و این استان طی سه ماهه سوم امسال ارائه کرد.

وی اظهارداشت: 951 هزار و 221 نفر متقاضی دریافت تسهیلات ازدواج در کل کشور بوده اند که از این تعداد 802 هزار و 268 متقاضی معادل 84 درصد موفق به دریافت این وام شده اند.

گلمحمدی افزود: برای مجموع این افراد رقمی معادل 12 هزار و 500 میلیارد تومان تسهیلات 15 میلیون تومانی به ازای هر متقاضی پرداخت شده است.

وی یادآورشد: طی مهر امسال 39 هزار و 896 متقاضی، آبان 54 هزار و 772 نفر و در آذر امسال 96 هزار و 473 نفر در استان تهران تسهیلات ازدواج دریافت کرده اند که این رقم معادل 87 درصد کل متقاضیان این استان است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران گفت: طی سه ماه گذشته هم تعداد وام گیرندگان افزایش و هم تعداد افراد در انتظار کاهش یافته است.

فرماندار قرچک نیز در ادامه این جلسه به ارائه گزارشی در خصوص عملکرد حوزه جوانان در این شهرستان پرداخت.

بهمن خطیبی به تشکیل جلسه های مستمر ستاد امور جوانان، فعال سازی مجمع مشاوران جوان، اعزام تیمی از نخبگان به مسابقات ملی و رسیدگی به مسائل جوانان اشاره کرد.

سیاوش شهریور فرماندار شمیرانات نیز گفت: برنامه ریزی برای کاهش پدیده های نوظهور اجتماعی که مولود زندگی شهرنشینی و صنعتی است در شهر و استان تهران ضرورت دارد.

در پایان این جلسه، محمد پیرای دبیر مجمع مشاوران جوان استان تهران هم از عملکرد برخی مدیران انتقاد کرد و از محقق نشدن مصوبات ستاد امور جوانان این استان گلایه داشت.

پیرای تصریح کرد: چرا آنگونه که فرمانداران در شهرستان ها به حوزه جوانان می پردازند در استان و ستاد مرکزی به جوانان بهای چندانی داده نمی شود؟

وی تاکید داشت: حضور خود مدیران کل در جلسه های مربوط به جوانان و ستاد امور جوانان اهمیت دارد و این موضوع باید پیگیری شود.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 29
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
19:39 - 1397/11/03
مگه با این خرج و مخارج و این سطح توقعات میشه ازدواج کرد
پاسخ ها
آدولف هیتلر
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۴
من نظرم و آخر همه این نظرات گذاشته شده بخونید مردم شاید به دردتون بخوره
علی۷۷۷
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۵
تا ساختار ازدواج اصلاح نشه و فکری بحال مهربه های ینگین با این درامد کم مردم نشه ازدواج سفید بهترین و کارسازترین راهه
France
19:56 - 1397/11/03
ازبین بردن تورم ، ازبین بردن بیکاری، حتما می تواند ازدواج سفید را از بین ببرد...‌مثلا می گویند فرزندان بیشتری داشته باشید ....پوشک قیمتش چنده ؟ می گویند کهنه بشویید...کجا پهن کنند که خشک شود؟ کجای آپارتمان چهل متری؟ شیر خشک دانه ای چنده؟ ....گوشت کیلو چنده؟......خوب اینا حاصلش می شه ازدواج سفید.....با شعار ، بدی های جامعه ازبین نمیره.....
Iran, Islamic Republic of
20:12 - 1397/11/03
واقعا جای تبریک و تقدیر و تشکر دارد ،چه فکر میکردیم چه شد .مگر قرار نبود مردم کشور ما جزو یاران امام زمان باشند .مگر قرار نبود دین اسلام ومذهب تشیع را به کشورهای دیگر صادر کنیم .این بود نتیجه خون شهدا .ای همرزمان شهدای انقلاب وجنگ تحمیلی که اکثر شما در کشور عهده دار وظیفه ای هستید آیا پیام و توصیه همرزمان شهیدتان ازدواج سفید بود؟
Iran, Islamic Republic of
20:14 - 1397/11/03
مذهبی ها صیغه میکنند، خیلی فرقی با ازدواج سفید نداره، اونا رو هم به آمار اضافه کنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
احمق ازدواج موقت قانونی و شرعیه ازدواج سفید زنای سیاه و فاحشگیه هر کی ازدواج سفید میکنه هرزه و فاحشه و بی غیرت و بی ناموس و بی بند و بار و بی اعتقاد و بی دین و ایمان و بی خانواده و بی آبرو است
Iran, Islamic Republic of
20:53 - 1397/11/03
با این تحقیق نشان داده شده که عده ای بی دین می خواهند فحشا را رواج و اسم مقدس ازدواج را بر ٱن بگذارند و کشور اسلامی ما در معرض انتقاد و خصوصا شیعیان را توسط وهابیون مورد هجمه قرار دهند. مسئولین بجای پاک کردن صورت مسئله به فکر حل ان باشند.
France
21:52 - 1397/11/03
من ازدواج سفید میخوام کسی هست؟
Iran, Islamic Republic of
22:16 - 1397/11/03
این پژوهش کلا درصد اشتباه نوشته مگه بیشتراز صددرصد داریم که نوشته.تحصیلات ادما مورد پژوهش اگه درصدهاشون جمع کنیم صد میشه دیگه دیپلم و زیر دیپلم نمیتونه درصدی داشته باشه فکرکنم مملکت همینطوری اداره میکنید که اوضاع این شکلی شده
Iran, Islamic Republic of
22:33 - 1397/11/03
ازدواج سیاه و سفید نداره که،ازدواج ازدواجه دیگه،ولی سفیدش بهتر تره.
Iran, Islamic Republic of
23:07 - 1397/11/03
ازدواج سفید برای مردم ما جدا از اعتقادات دینی چیز خوبی نیست، من یه پسرم و برای آینده خودم دختری که همچین تجربه ای داشته رو نمیتونم بپذریم حتی اگه خیلی عاشقش باشم
هر پسریم بگه من مشکلی ندارم یا داره دروغ میگه یا داغ احساساتشه
وقتی کمی بگذره شک و بدبینی کل وجودشو میگیره و زندگی وحشتناکی میسازه
اینجا ایرانه
ما مردمی با افکار خاصی هستیم
لطفا از این همخونگی ها نداشته باشین، بخدا برای همتون بده
Iran, Islamic Republic of
00:08 - 1397/11/04
آیا ما که عقد موقت کرده ایم و آن را در دفترخانه ثبت کرده ایم هم جزو این گروه قرار میگیریم؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
خیر نفهمیدی ازدواج سفید چیه ؟
Iran, Islamic Republic of
00:42 - 1397/11/04
دقیقا ایراد این ازدواج کجاست؟؟؟؟نه مهریه میدیم نه نفقه نه خرج عروسی و نه خرج طلا.از همه مهمتر یه عمر قرار نیست یه زنو تحمل کنیم و با پدر زنو مادر زن سروکله بزنیم.هر وقت هم خوشمون نیومد زنرو شوتش میکنیم اونور یکی دیگه میگیریم..ما مردا که ضرر نمیکنیم.اگر هم کسی ضرر کنه این زنها هستن.اونها هم باید به فکر خودشون باشن.به ما ربطی نداره.خب این کجاش ایراد داره.ازدواج رسمی الان کم کم 200 میلیون پول میخاد.جوون از کجا بیاره اینهمه پولو؟
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۷
دقیقا مثل صیغه موقت شرعی که بعد از تاریخ انقضا ژنه رو پرت میکنیم بیرون و به حول و قوه الهی و برای اجرای احکام اسلام، صیغه دیگری پیدا میکنیم. فی مدت المعلومه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۷
چه راحت واقعا بااين افکاراتون خخخخخ
خداروخيلى دست کم گرفتين
شايدم مرگ رو
Iran, Islamic Republic of
00:53 - 1397/11/04
به راحتی میشه با یک فرهنگ سازی این مشکل و حل کرد من اگه بخام خیلی جزئیات و هم بگم اینجا سانسور میشه

مشکل ما اینه که یه سری اتفاقات در تاریخ ایران افتاده که یا انکار میشه ویا حق و به اون کسانی میدند که نباید بدند

اعتقادات خانوادگی در ایران باستان بر پایه ای استوار بنا شده بوده با حمله تازی ها به ایران این اصل خیلی مهم یک جور دیگه البته در ظاهر بناشد و چون بنای جدید میخاست ماندگار باشد دست به تخریب بنای قبلی زد و اون و جور دیگه ای معرفی کرد

خیلی از جوانان هستند که این حملات تازی ها رو محکوم میکنند و معتقدند که قوانین تازی ها قوانین نادرست هستند که این نادیده گرفتن قوانین مربوط به خانواده هم میشه

نمیخام زیاد وارد مساله بشم و تنها راه جلوگیری از فساد خانوادگی معرفی کردن زرتشت به اون صورتی که در ایران باستان بوده است وگرنه ایران نابود میشه

در ایران باستان ازدواج به همین صورتی بوده که در اسلام هست اصلا ازدواج محارم و..... وجود نداشته... این ها فقط دروغ هایی بوده که که مهاجم های تازی به ایران باستان نسبت دادند که حمله شون و توجیح کنند

اگر حقیقت ها از جوانان پنهان و دروغ ها جایگزین بشه و همه به این امر پافشاری کنند ایران تبدیل به تایلند دوم جهان خاهد شد


خلاصه بگید که در ایران باستان ازدواج یکی از مقدس ترین سنت ها بوده و در زرتشت هم مثل اسلام ازدواج سفید و ازدواج محارم ممنوع بوده ایران و نجات بدید
Netherlands
03:19 - 1397/11/04
و باز هم کلاه‌ها را بالاتر بزارید مسئولین
Iran, Islamic Republic of
10:11 - 1397/11/04
چه فایده آخر عاقبت ندارن که..
Iran, Islamic Republic of
11:58 - 1397/11/04
با این وضع مردم و بیکاری بی پولی جوانان. بعد از این ازدواجی نخواهیم دید. نه سیاو و نه سفید. بلکه فقط بی بندوباری. خدایا خودت رحمی بکن
Iran, Islamic Republic of
11:58 - 1397/11/04
با این وضع مردم و بیکاری بی پولی جوانان. بعد از این ازدواجی نخواهیم دید. نه سیاو و نه سفید. بلکه فقط بی بندوباری. خدایا خودت رحمی بکن
France
18:45 - 1397/11/04
در یک بانک دولتی سالها به عنوان نیروی شرکتی کار میکنم تبدیل وضیعت نمیکنند تبعیص بیداد میکند این بود عدالت از اینکه ازدواج کردم ودو فرزند دارم پشیمانم با درآمد کم همیشه شکم گرسنه باید زندگی کنیم
Iran, Islamic Republic of
13:18 - 1397/11/05
استاندارتهران ودیگرمسءولین خودشونومیزنن به کوچه علی چپ ببینیدچکارکردیدبااین مملکت همه ساختارهارا ویران کردید
Iran, Islamic Republic of
17:01 - 1397/11/15
واقعا آمارش بالاست من به دلیل شغلم این حرف رو میزنم کاشکی ی جایی بود آدم راحت میتونست برا ازدواج همسر دل خواهش رو پیدا کنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
من زن میخوام
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1397/12/10
تنها یک ازدواج مورد تایید است که حقوق انسانیت ، عشق و وفاداری به همدیگه حفظ شود، ازدواج باید دائمی باشد، قبل از ازدواج باید تحقیق لازم انجام داد و شناخت و درک درستی از طرفت داشته باشی، بزرگترها باید کمک کنن تا جوانان انتخاب درستی داشته باشن. ازدواج موقت، صیغه ای، سفید و غیره متضاد با دوست داشتن و عشق است.
ازدواج فقط و فقط باید دائم باشد، بقیه ازدواج ها ، همان شباهتی است که در بین حیوانات دیده می شود. انسان با حیوان باید فرق داشته باشد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج