بارورسازی ابرها راهی برای کاهش خشکسالی نیست
۸۲۶۳۳۷
۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۶
۴۶۸۷
معاون توسعه و پیش بینی سازمان هواشناسی گفت: بر اساس اعلام سازمان هواشناسی جهانی، بارورسازی ابرها یک راهکار علمی برای تعدیل شرایط هوا شناخته شده، اما این فناوری نمی‌تواند در کاهش مشکلات خشکسالی نقشی ایفا کند.

خبرگزاری ایسنا: معاون توسعه و پیش بینی سازمان هواشناسی گفت: بر اساس اعلام سازمان هواشناسی جهانی، بارورسازی ابرها یک راهکار علمی برای تعدیل شرایط هوا شناخته شده، اما این فناوری نمی‌تواند در کاهش مشکلات خشکسالی نقشی ایفا کند.

علی عابدینی امروز در نشست تخصصی بارورسازی ابرها، چالشها و انتظارات با بیان اینکه تاکنون مطالعات زیادی روی فناوری بارورسازی ابرها انجام شده است، اظهارکرد: بی شک فرآیند بارورسازی یک فرآیند پیچده است که نیاز به ابزارهای متفاوتی دارد لذا لازم است تا قبل از انجام فرآیند بارورسازی ابرها تمامی زیرساختها از ابعاد گوناگون مورد ارزیابی قرار گیرد. اما آنچه تاکنون در خصوص این فناوری به دست آمده این است که فناوری بارورسازی ابرها می‌تواند نقش مهمی در تگرگ زدایی و مه شکنی داشته باشد.

وی با بیان اینکه نباید از فناوری بارورسازی ابرها توقع زیادی در حوزه ذخیره سازی آب داشته باشیم پیشنهاد داد: لازم است تا در این شرایط مرکز تحقیقات بارورسازی ابرها به آزمایشگاه‌های پیشرفته تجهیز شود تا بتوانیم اطلاعات دقیق‌تری از میزان بارش و شرایط عملیات بهتر داشته باشیم، اما باید به این مسئله نیز توجه کرد که بارورسازی ابرها در هیچ کجای دنیا برای مقابله با خشکسالی به کار گرفته نمی‌شود.

د ر ادامه ابراهیم میرزایی معاون فنی و شبکه ایستگاه‌های سازمان هواشناسی با بیان اینکه فناوری بارورسازی ابرها یک موضوع علمی پذیرفته شده در سراسر دنیا است، گفت: هیچ کسی در مورد امکان پذیر بودن افزایش بارش به روش بارورسازی شکی ندارد اما مسئله این است که باید انجام این فناوری به صورت تخصصی و با در نظر گرفتن تمام ابعاد صورت گیرد.

وی با اشاره به اختلاف نظرهای به وجود آمده بین سازمان هواشناسی و مرکز بارورسازی ابرها گفت: با توجه به اینکه فرآیند انجام کار بارورسازی بسیار پیچده است در تمام دنیا این کار تابع شرایط خاص و پیچده ای انجام می‌شود که تنها حتی در این شرایط می‌توان یک کار موفق را عملیاتی کرد لذا هدف ما این است که عملیات بارورسازی به صورت هدفمند دنبال شود.

به گفته‌ میرزایی، زمانی که بدون ابزار مورد نیاز عملیات بارورسازی ابرها اجرایی شود واین کار نیز انعکاس اجتماعی را به دنبال داشته باشد ما به عنوان دستگاه متولی مجبور به اظهار نظر علمی و کارشناسی هستیم.

وی تصریح کرد: به اعتقاد سازمان هواشناسی بارورسازی ابرها یک کار موجه از نظر علمی است اما بحث‌های اجتماعی این فناوری موجب شده تا تأثیرات مثبت این فناوری همچون مه زدایی و تگرگ زدایی مورد توجه قرار نگیرد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
19:38 - 1397/11/10
دنیا را اب برد.شهرمان شده عین شمال هروز باران کی انیجوری بودیم
Iran, Islamic Republic of
19:39 - 1397/11/10
پس برای چی ابرهارو بارور میکنید ؟ برای اینکه مردم وآب ببره؟
United States
19:49 - 1397/11/10
بذار طرح چند سال انجام بشه.بعدا جان بینفس هی بگین .اح
Iran, Islamic Republic of
21:34 - 1397/11/10
عزیزم ،بارور سازی ابرها مانع از خشک شدن ریشه بوته های صحرا وتبدیل آن به کویر میشود
Iran, Islamic Republic of
22:43 - 1397/11/10
زیاد نمیشه روی حرف های هواشناسی استناد کرد. چون قبلا توی اعلام هواشناسی سوتی زیاد دادن
Iran, Islamic Republic of
23:14 - 1397/11/10
چون علمشو ندارین و روش صحیحشو بلد نیستین این چرندیاتو به خورد ملت میدین، بارور سازی اصول داره هرکی هواپیمای ملخی فرستاد که نشد صاحب دانش علم بارورسازی ابرها که
France
00:26 - 1397/11/11
بهار که خوب بارید اما زمستان که مشهد خشکه...‌
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
در بارور سازی ابرا چون تخصص نداشتین باعث شده یکجا سیل بیاد یکجا یک قطره بارون هم نرسه....دست از سر ابرها بردارین تو رو خدا...
Iran, Islamic Republic of
09:28 - 1397/11/11
نصف مملکت را در یک هفته آب برد،مدیریت آب ندارید،ربطی به بقیه چیزها نداره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج