نصرالله: انقلاب ایران مسیر تاریخ را عوض کرد
۸۲۸۳۰۰
۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۴
۱۱۵۱۲
«سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان تأکید کرد: انقلاب اسلامی در ایران مسیر تاریخ را عوض کرد و اعتقاد داریم که این انقلاب، رابطه مستقیمی با سرنوشت مقاومت و منطقه دارد.

خبرگزاری مهر، «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان سخنرانی خود را در بیروت آغاز کرد.

وی در آغاز این سخنرانی تصریح کرد: دوست داشتم در روزهای اول تشکیل دولت، با مردم درباره این مسأله سخن بگویم.

سید حسن نصرالله ادامه داد: ما بعد از حدود ۹ ماه از رایزنی ها و بعضا مناقشات، دولت را در لبنان تشکیل دادیم. ما از همان اول، خود و دیگران را به آرامش و خویشتنداری دعوت کردیم تا دولت تشکیل شود.

دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد: نکته دیگر این است که بدون شک دولت مسئولیت های بزرگی دارد که باید به آنها عمل کند. فارغ از آرامشی که دولت باید بدان تکیه کند، این واقعیت وجود دارد که احزاب و جریان های سیاسی مؤثر در صحنه سیاسی لبنان، دارای نگرانی های زیادی در عرصه های داخلی و خارجی هستند.

وی افزود: علت اصلی این نگرانی هم پرونده های مهمی است که در لبنان وجود دارد. مشکلاتی در کشور وجود دارد که مردم لبنان نیز نسبت به آنها نگرانی دارند. این مسائل و مشکلات باید حل و فصل شوند. در هر صورت، این نگرانی احزاب سیاسی (به ویژه احزاب شرکت کننده در دولت) کاملا طبیعی است و نباید به این نگرانی حمله کرد و باید آن را درک کرد.

سید حسن نصرالله اظهار داشت: عقیده دارم که پس از تشکیل دولت، اولویت اصلی و اساسی، رسیدگی به وضعیت معیشتی مردم است. افکار، پروژه ها و طرح هایی برای این مسأله وجود دارد. مبارزه با فساد نیز باید در رأس اولویت ها باشد.

وی اظهار داشت: ما باید حکومتی داشته باشیم که به صورت جدی با فساد مبارزه کند. مبارزه با فساد به مثابه ایستادن در مقابل باندهای فاسد بوده و اوجب واجبات است. اولین نشانه تلاش جدی دولت برای حل و فصل مشکلات و بحران های اقتصادی داخلی در کشور، مبارزه آن با فساد است.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین تصریح کرد: همچنین اجتناب از هرگونه درگیری های رسانه ای میان گروه های سیاسی باید در اولویت قرار گیرد. درگیری های رسانه ای هیچ کمکی به حل مشکلات معیشتی مردم نمی کند. احزاب و جریان های سیاسی به منظور حل و فصل پرونده های مختلف باید با یکدیگر مذاکره و رایزنی کنند.

سید حسن نصرالله اضافه کرد: توجه کردن به منافع و مصالح احزاب و همچنین اهتمام به طایفه گرایی، هیچ مشکلی از مشکلات لبنان را حل نمی کند. این منافع لبنان و مصالح لبنانی هاست که باید در اولویت قرار گرفته تا بدین ترتیب تمامی مشکلات و معضلات مرتفع شوند.

وی اظهار داشت: احزاب و جریان های سیاسی و به ویژه احزابی که در دولت نیز مشارکت دارند، نباید امیدهایی به مردم بدهند که نتوانند به آنها جامه عمل بپوشانند. ما خواهان آن هستیم که در دولت، در کمال آرامش به مسائل مختلف رسیدگی شود و به هیچ وجه چه از طریق رسانه ها و چه از طریق رسانه های ارتباط جمعی، تشنج آفرینی صورت نپذیرد.

سید حسن نصرالله یاد آور شد: همه احزاب و گروه های سیاسی باید در داخل دولت مسئولیت تصمیمات و اقدامات خود را برعهده گیرند. درخصوص پرونده های داخلی، واقعیت این است که توافق از پیش تعیین شده ای میان احزاب و جریان های سیاسی وجود ندارد. لذا درهای گفتگو و مذاکره سیاسی میان احزاب و جریان های سیاسی برای توافق پیرامون این پرونده ها باز است.

وی اظهار داشت: ما در هر موضوعی در داخل کشور می توانیم از طریق مذاکره، گفتگو و رایزنی به راه حل های درست و معقولی دست پیدا کنیم که در نهایت منافع و مصالح لبنان و مردم این کشور را تأمین می کند. در خصوص وزارت بهداشت و انتخاب وزیر برای آن، جنجال های زیادی به پا شد. فشارهای آمریکا در این زمینه به خوبی دیده شد. اما در هر صورت باید اعلام کنم که هر کسی با هر گرایشی که مسئولیت وزارتخانه ای را بر عهده داشته باشد مهم نیست؛ مهم آن است که او وزیر تمامی مردم لبنان است.

سید حسن نصرالله افزود: ما در مذاکرات سیاسی خود برای انتخاب وزیر بهداشت، صراحتا اعلام کردیم که برای این وزارتخانه فردی مستقل و غیر حزبی انتخاب شود. امور هم در همین مسیر پیش رفت و شما امروز می بینید که وزیر بهداشت کنونی، به تشکیلات حزبی حزب الله وابسته نبوده است؛ لذا ما مصلحت لبنان را بر هر مصلحت دیگری ترجیح دادیم.

وی اظهار داشت: جنجال هایی که پیرامون وزارت بهداشت و انتخاب وزیر برای آن به پا شد، پیرامون این محور می چرخید که حزب الله قصد دارد از امکانات مالی این وزارتخانه به نفع خود بهره برداری کند. اما من صراحتا موضع اصولی حزب الله را اعلام می کنیم. ما از لحاظ اخلاقی و شرعی معتقدیم که پول و منابع مالیِ دولت، برای دولت و ملت لبنان است و هیچ کس حق ندارد خارج از چارچوب های قانونی، هیچ دخل و تصرفی در آن داشته باشد.

سید حسن نصرالله افزود: از اولویت های وزارت بهداشت، رسیدگی به وضعیت درمانی در کشور و کاهش هزینه های درمان برای لبنانی هاست. همچنین این وزارتخانه وظیفه تهیه داروهای مورد نیاز مردم را برعهده دارد. وزیر کنونی بهداشت هم باید این مسأله را مد نظر داشته باشد که وزارت بهداشت تنها متعلق به یک حزب و طایفه نیست بلکه متعلق به تمامی مردم لبنان است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: دشمن صهیونیستی و به ویژه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم ضمن دروغ گویی و فرافکنی اینگونه القاء می کنند که دولت کنونی لبنان، دولت حزب الله است. برخی هم در داخل لبنان، در مسیر این گزافه گویی ها حرکت می کنند. اما حقیقت این است که چنین مسأله ای از اساس کذب است.

سید حسن نصرالله در همین راستا اظهار داشت: واقعیت آن است که حزب الله در دولت مشارکت دارد و این مشارکت، مشارکت قوی و مؤثری است اما به هیچ وجه من الوجوه نمی توان گفت که دولت کنونی، دولت حزب الله است. اینگونه سخن گفتن از سوی دشمن صهیونیستی با هدف دشمن تراشی برای حزب الله در داخل و ایجاد مناقشات سیاسی میان گروه ها و جریان های مختلف، صورت می پذیرد.

وی عنوان کرد: یکی از اهداف اصلی و اساسی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از مطرح کردن این دروغ بزرگ (تعلق دولت به حزب الله) این است که آمریکایی ها، اروپایی ها و کشورهای حاشیه خلیج فارس را علیه دولت لبنان تحریک کند.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه تأکید کرد: دولت کنونی برای همه مردم است. ما در دولت به مسئولیت خود عمل می کنیم و دیگران نیز باید به همین ترتیب به مسئولیت خود عمل کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما به ائتلاف با گروه موسوم به «التیار الوطنی» به عنوان جزئی از ائتلاف های گسترده‌مان، اعتقاد داریم. همچنین روابط حزب الله با جنبش أمل همچنان عمیق و تنگاتنگ است.

سید حسن نصرالله همچنین اظهار داشت: ما اعتقاد داریم که انقلاب اسلامی در ایران به رهبری امام خمینی (ره)، مسیر تاریخ را عوض کرد. این انقلاب رابطه مستقیمی با سرنوشت فلسطین، سرنوشت مقاومت و سرنوشت منطقه دارد.

وی تأکید کرد: ما خود را در زمره اولین کسانی می بینیم که انقلاب اسلامی ایران برایشان مهم است. لذا من از تمامی مردم ساکن ضاحیه بیروت درخواست می کنم تا حضور باشکوهی در مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در این منطقه داشته باشند؛ حضور گسترده و باشکوهی که برازنده ۴۰ سال پیروزی باشد.

سید حسن نصرالله همچنین یادآور شد: سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، روز گرانقدر و ارزشمندی است. ما اعتقاد داریم که بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نشانگر شکست تمامی طرح ها و توطئه های ایالات متحده آمریکا و متحدان آن است.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:36 - 1397/11/15
بله به نفع شما
پاسخ ها
ممد
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۵
دقیقا. خوبه یکبار هم. خودش کاملا شفاف سازی کرد که تمام خرجش با ایرانه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج