ایران چگونه می‌تواند در جنگ، یک ناو آمریکایی را غرق کند؟
۸۲۸۳۶۶
۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۷
۱۳۰۷۷
نشنال اینترست:
موشک خلیج فارس از یک جستجوگر الکترواپتیکال/ مادون قرمز برای ردیابی هدف استفاده می‌کند تا کلاهک جنگی ۱۴۳۳ پوندی خود را به هدف شناور متحرک بکوبد. البته این مسأله تایید نشده چرا که ایران جستجوگر این موشک را در تصاویر پوشانده است.

پایگاه خبری انتخاب: سباستین رابلین در نشنال اینترست نوشت: در سال ۲۰۰۹ فاش شد که چین یک موشک میان‌برد بالیستیک سیار موسوم به دی اف ۲۱دی ساخته که به منظور غرق کردن کشتی‌هایی در مسافت ۹۰۰ مایلی قابل استفاده است.

برد این موشک که از هواپیماهای مستقر روی عرشه ناوهای هواپیمابر آمریکایی بیشتر است، باعث شد این دستاورد فنی به تردیدها درباره بقاپذیری این ناوها دامن بزند. این نگرانی نیز موجب شد که نیروی دریایی آمریکا از موشک‌های ضدبالستیک اس ام-۳ روی ناوشکن‌ها و ناوهای خود استفاده کند.

موشک‌های بالیستیک به منظور به حداکثر رساندن برد و شتاب خود، مسیری منحنی شکل را می‌پیمایند که گاهی پیش از شیرجه رفتن با شتاب باورنکردنی به سمت هدف، از جو زمین نیز فراتر می‌روند.

البته تا یک دهه قبل، هیچ موشک ضد کشتی بالیستیکی عملیاتی نشده بود. (در شوروی سابق یک‌ نمونه ساخته شد اما در عمل مورد استفاده قرار نگرفت).

دلیلش این است که برنامه‌ریزی موشکهای بالیستیک برای هدف قرار دادن شهر‌ها و پادگان‌ها بسیار آسان‌تر از هدف قرار دادن کشتی‌های در حال حرکت روی آب است.

تنها دو سال بعد ایران نیز اعلام کرد که موفق شده یک موشک بالیستیک ضد کشتی بسازد. سخنان تهران درباره توانمندی‌های فنی نظامی زبانزد است اما در سال ۲۰۱۳ تصاویر آزمایش موفقیت‌آمیز این موشک منتشر شد و در سال ۲۰۱۴ نیز نهادهای اطلاعاتی آمریکا، این توانایی ایران را تایید کردند.

این موشک که نام خلیج فارس را بر خود دارد، نسخه توسعه یافته موشک بالیستیک کوتاه‌برد فاتح ۱۱۰ می‌باشد.

موشک سیار فاتح ۱۱۰ به علت استفاده از سوخت جامد، قابل شلیک با سرعت زیاد است اما موشک‌های سوخت مایع به چند روز زمان برای سوختگیری نیاز دارند.

موشک خلیج فارس از یک جستجوگر الکترواپتیکال/ مادون قرمز برای ردیابی هدف استفاده می‌کند تا کلاهک جنگی ۱۴۳۳ پوندی خود را به هدف شناور متحرک بکوبد. البته این مسأله تایید نشده چرا که ایران جستجوگر این موشک را در تصاویر پوشانده است.

در سال ۲۰۱۳ رسانه‌های ایرانی مدعی شدند که موشک توانسته هدف متحرکش را با دقت هشت متری هدف قرار دهد. در سال ۲۰۱۴ سی اس آی اس ارزیابی کرد که این موشک به طور میانگین در دوازده متری هدف خود فرود می‌آید و احتمال داد که هم‌اکنون در واحد‌های دریایی سپاه ایران مورد استفاده قرار گرفته باشد.

اما برد موشک‌ خلیج فارس، یک‌چهارم موشک چینی دی اف-۲۱ است یعنی حدود ۱۹۰ تا ۲۲۰ مایل و با داشتن شتاب و ارتفاع کمتر حدود ۳ ماخ هنگام شیرجه به سمت هدف، احتمال هدف قرار گرفتن آن توسط موشک‌های ضدهوایی بیشتر است.

همانند موشک‌های ای اس بی ام چینی، موشک خلیج فارس به ابزار شناسایی خارجی هدف برای هدایت کردن سیستم هدایت اینرشیال خود نیاز دارد اما احتمال دارد بعدها، نوعی هدفیاب جی پی اس نیز روی آن نصب شود.

سرعت جابجایی ناوهای آمریکایی حدود ۳۰ گره معادل ۳۵ مایل در ساعت است که آنها را در محدوده احتمالی اصابت با موشک‌های خلیج فارس قرار می‌دهد. اما در صورت شناسایی زودهنگام این موشک‌ها، ناو آمریکایی می‌تواند با اجرای مانورهای گریز، خود را از تیررس موشک‌ها خارج کند.

به همین دلیل ایرانی‌ها برای هدف قرار دادن ناو آمریکایی ممکن است نیاز داشته باشند که موشک‌های متعددی را شلیک کنند.

اما عامل برطرف کننده محدودیت برای موشک‌های خلیج فارس، باریک بودن خلیج فارس است. پهنای خلیج فارس از ۳۵ مایل در تنگه هرمز تا سقف ۲۲۰ مایل امتداد می‌یابد. بنابراین استفاده از سکوهای پرتاب متعدد برای ایران آسان خواهد بود.

با رسیدن موشک به سرعت حداکثری ۳۸ مایل در دقیقه، فرصت هشدار برای ناوها نسبت به موشک‌های دوربرد کمتر خواهد بود.

به همین ترتیب شناسایی و ردگیری ناوها در خلیج فارس نسبت به پهنه اقیانوس نیز آسانتر خواهد بود. نیروی دریایی ایران و سپاه پاسداران از ابزارهای نظارتی متعددی برای پوشش خلیج فارس بهره می‌برند مانند قایق‌های موتوری و زیرآبی، بالگردهای آمریکایی سی اچ ۵۳ و اس اچ-۳ و رادارهای زمینی و پدافند باور-۲.

در سال ۲۰۱۴ ایران نسخه‌های سریعتری از موشک خلیج فارس (۴ ماخ) را معرفی کرد به نام‌های هرمز یک و دو که به ترتیب از رادارهای زمین پایه و دریاپایه برای مسیریابی بهره می‌برند و احتمالا نخستین موشک‌های بالیستیک ضد رادار در جهان هستند.

این موشک‌ها، بزرگترین مزیت دفاعی یک کشتی را به نقطه ضعف آن تبدیل می‌کنند یعنی از رادارهای قدرتمند ناو هدف برای ردیابی آن استفاده می‌کنند. یک کشتی می‌تواند برای گمراه کردن موشک، سیستم راداری خود را غیرفعال کند اما در این صورت خود را در معرض خطرات دیگر قرار می‌دهد.

موشک‌های هرمز با موشک دوربرد تر و جدیدا معرفی شده ذوالفقار که نسخه توسعه‌یافته فاتح ۱۱۰ است، از سکوی پرتاب سیار دو ریلی جدیدی بهره می‌برند. این ابزار امکان استفاده ازموشک‌های بیشتر در فرصت کمتری را پدید می‌آورد.

به علاوه جنگ خلیج‌فارس در سال ۱۹۹۱ ثابت کرد که ردیابی و شکار موشک‌های بالیستیک نصب شده روی کامیونها حتی با استفاده از مزیت شناسایی هوایی، کار دشواری خواهد بود.

در آگوست ۲۰۱۸ ایران نسخه دیگری از موشک فاتح با نام فاتح مبین را معرفی کرد که ادعا می‌کند از جستجوگر مادون قرمز و قابلیت رادارگریزی بهره می‌برد. البته این ویژگی‌ها هنوز به چشم دیده نشده است.

جستجوگر مبین بی‌تردید قابلیت ضد کشتی و حملات زمینی را به آن می‌دهد. دو ماه بعد در اکتبر ۲۰۱۸ فرمانده نیروی هوایی سپاه، سردار امیرعلی حاجی‌زاده طی یک سخنرانی مدعی شد که ایران موفق به ساخت نوع جدیدی از موشک هدایت‌شونده ای اس بی ام با برد تهاجمی هفتصد کیلومتر شده است.

نام این موشک جدید ذکر نشد اما از آنجا که برد آن با موشک ذوالفقار یکی است، ممکن است نسخه ضدکشتی همان موشک باشد.

اما شناورهای سطحی آمریکا نیز از سامانه‌های پدافندی چندلایه پیشرفته ای بهره می‌برند که برخی از آنها برای مقابله با موشک‌های پیچیده‌تری از خلیج فارس طراحی شده‌اند. به علاوه هواپیمابرهای آمریکایی عموما با همراهی مجموعه‌ای از شناورهای حمایت‌کننده حرکت می‌کنند.

با این وجود موشک‌های سپاه در زمین بازی محدودی یعنی خلیج فارس مستقر شده‌اند که امر ردیابی و حمله به شناورها را برایش بسیار آسان می‌کند. یک تهاجم گسترده و یکباره با استفاده از موشک‌های فراوان از زوایای مختلف، احتمالا سیستم دفاعی ناوهای آمریکایی را فلج خواهد کرد.

با احتساب حجم زیاد کشتی‌های تجاری در خلیج فارس، ایران در حال سرمایه‌گذاری روی توسعه موشک‌های ای اس بی ام خود است و این تلاش برای توسعه تسلیحات متعارف را با اشاره به لزوم دفاع در برابر تهدیدات عربستان، اسراییل و آمریکا، مشروع جلوه می‌دهد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 53
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
03:25 - 1397/11/16
هیچ جوری.
پاسخ ها
دشمن شناس
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
مطابق معمول و طبق وظیفه تا یه مطلب مهم منتشر میشه یه مشت منافق نوکر آل سقوط و جیره خوران دشمن و همدستان اسرائیل و وطن فروش ها حمله ور میشن و چندین و چند پست مشابه تخریب میزارند و سعی میکنند همه چی رو بد جلوه بدهند و مردم رو عصبانی و یا نا امید و افسرده کنند
40 سالست که این کار را میکنند و شکست خورده اند. هزار سال دیگر هم به آرزوی کثیفشان نخواهند رسید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
همون جوری که افراد مسلح نیروی دریایی آمریکا جلومون زانو زدند و التماس کردند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
ایران چگونه می‌تواند در جنگ، یک ناو آمریکایی را غرق کند؟
مثل آب خوردن! چجوری دوست داری؟؟؟
ایران صد ها روش برای اینکار داره و همواره راه های جدیدتری ابداع میکنه
ساده ترین راه موشک های بالستیک دوربرد ضد کشتیه که ایران در انواع خلیج فارس هرمز۱ و هرمز۲ و .. در اختیار داره
راه دوم موشکهای ضد ناوه که در انواع قادر قدیر نصر و کوثر از زمین و دریا و هوا قابل پرتابند
راه سوم استفاده از اژدر های قدرتمنده که ایران چندین نوع مثل اژدر مارک 48 و اژدر ذوالفقار و اشکوال و حوت رو در اختیار داره که سریعترین اژدر دنیاست و این ها از کشتی یا زیردریایی های پرتعداد ایران نظیر فاتح و غدیر و کیلو کلاس ها قابل شلیک هستند و میتونند دشمن رو غافلگیر و غرق کنند. از هلیکوپتر و هواپیماهای اوریون نیرو هوایی هم قابل رهاسازی هستند
راه دیگر توپخانه ی برد بلند با گلولهای هدایت شونده هستند که روشی ارزان و غیر قابل دفاع از طرف دشمنه. چون گلوله های توپ بسیار کوچکتر از موشک هستند و به تعداد بیشتری همزمان شلیک میشوند و به دلیل کوچکی و تعداد بالا سامانه های ناو مهاجم نمیتوانند از خود دفاع کنند
راه دیگر استفاده از قایق های راکت انداز سریع و پرتعداد سپاه است که در شبییه سازی ها و مانورهای دشمن هم موفقیت خود را نشان داده اند و کابوس نیروی دریایی آمریکا هستند.
روش دیگر استفاده از پهپباد های بمب افکن و راکت انداز یا موشک زن و یا پهپاد های انتحاری حاوی مواد منفجره است
روش دیگر استفاده از نیروی هوایی و موشکهای دور برد هوا به سطح یا بمب های هدایت شونده ی هواسر و یا بمب های سقوط آزاد است. که شامل مهمات هایی نظیر بمب قاصد و موشک ماوریک و بمبهای مارک 82 و 83 و بسیاری مهمات متنوع دیگر میشود
راه دیگر استفاده از مینهای دریایی است که شامل مینهای شناور و مینهای غوطه ور در عمق و مینهای مستقر در کف دریا میشود که بجز مینهای شناور بقیه دیده نمیشوند و قدرت انهدامی وغافلگیری بالایی دارند

و ........
United Kingdom
03:31 - 1397/11/16
چراربسک کنیم دوقایق تندوهدابت شونده که امریکا خیلی ازشون میترسه میفرستیم کلکشون ردبکنه اوناجرات نمکنن به ما نزدیک شن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
موشک را روی هوا می زنن تو می گی با قایق حمله کنن؟؟ چشم نخوری
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
12:48 زیادی فیلم دیدی باورت شده
موشکهارو رو هوا میزنند !!!! هر ناو تعداد محدودی موشک دفاعی داره و موشک ها رو نمیتونند هر هدفی رو رهگیری کنند. یک موشک ضد بالستیک چندین میلیون دلاری نمیتونه یه راکت مینی کاتیوشای چندصد هزار تومنی رو بزنه و اگه یه روز هم بتونه که بیشتر ضرر میکنند تا منفعت
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
این قایقها که می گوید موتورهاشون ژاپنی از نوع یاماها و هانداست وقتی ژاپن بهتون نداد با پارو تندرو می شید اگر ایران می خواهد پیروز بشه بایستی تکنولوژی ساخت موتورها را داشته باشه از موشک مهم تره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
ایران چندین نوع موتور شناور تولید میکنه فعلا تا 1300 اسب و همچنین واتر جت هم میسازیم
Iran, Islamic Republic of
03:44 - 1397/11/16
بخاطر همین ادعا ها و تهدیدهاست که ایران رو تحریم کردن ، به عملم که میرسه یه ماهواره اومدین بفرستین نتونستین سه نفرو به کشتن دادین
پاسخ ها
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
خیلیم دقیق فرمودین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
بر منافق و وطن فروش و جیره خور دشمن لعنت
Germany
05:30 - 1397/11/16
همش تهدید پس کو ما که چیزی ندیدیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
برطبل جنگ نکوبید!
مردم گرسنه اند!
جبران جنگ مشکل است!
مردم کار میخواهند و آرامش.....اگر سیل آمد همه را بیخ و بن ریشه کن میکند.
ایران آزمایشگاه چین و روسیه نیست!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
اخه ایران در مقابل ابر قدرتی متل امریکا چی کار میتونه بکنه خوب چرا نمیزنه امریکا رو نابوکنه یا اسراییل
بدون نام
-
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
والا اگر اینا این قدرت را داشتن همون اسراییل را از بین میردن دیه ...خووووو ندارن نمیتونن
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
با 8.55 موافقم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
تو کوری که ندیدی . اگه الکی بود که این همه آمریکا و اسرائیل و سعودی خودشونو پاره نمیکردند!
Iran, Islamic Republic of
06:44 - 1397/11/16
خلیج همیشه فارس درصورت اشتباه دشمن گورستان کفتار های وحشی واجنبی وحامیان منطقه ای آنها خواهد شد
Iran, Islamic Republic of
07:31 - 1397/11/16
قایق تندروهامون چی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
ناو های امریکا رو جرواجر میکنند
Iran, Islamic Republic of
08:09 - 1397/11/16
هر چند که با تند روی مخالف هستم. و گفتگو مناسب ترین راه حل پایان اختلافات هست ولی باید بگم که کاملا موافق تولید موشک بالستیک هستم و لازمه که بیشتر ساخته شود.
پاسخ ها
استراتژیست
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
موشکهای بالستیک تضمین کننده ی امنیت ما هستند. ما صدهاهزار آمریکایی رو در برد موثر موشک هامون داریم و تهدید کرده ایم در صورت حمله ی آمریکا تمام پایگاه های آمریکا رو موشکباران میکنیم. پایگاه های آمریکایی زیادی در اطرافمون هست مثل پایگاه اینجرلیک ترکیه یا پایگاه های داخل عراق و سوریه و قطر و بحرین و امارات و عربستان و پایگاه جده و ریاض و کلی پایگاه و نظامی آمریکایی در افغانستان و .....
حضور آمریکا در اطراف ما در واقع حضور آمریکا در تیررس ماست و همین برای ما ایجاد امنیت میکنه و هزینه های جنگ و تلفاتش رو برای آمریکا بسیار بسیار سنگین میکنه
United Arab Emirates
08:15 - 1397/11/16
بالاخره برتر هست یا نه؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
نه نه نه
Australia
09:07 - 1397/11/16
این رویاست یا ارزو .؟در هر صورت هرچی هست به نفع ایران نیست. یکبار تاریخ را بخوانید. وقتی هواپیماهای ژاپنی به کشتی های امریکا حمله کرد. نصیب مردم ژاپن چی شد. دو بمب اتم که میلیونها ژاپنی کشته شدند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
اون دوره ای که کسی بتونه از سلاح اتمی استفاده کنه گذشته و دنیا اجازه ی چنین کاری رو به کسی نخواهد داد علاوه بر آن ما هم برای کشتار عظیم امریکایی ها در حد سلاح اتمی برنامه هایی داریم که در صورت حمله ی اتمی به ایران میلیون ها آمریکایی رو به کام مرگ میفرسته
سوما بمباران هیروشیما هفتاد هزار ژاپنی را کشت و ما در جنگ عراق حدود نیم میلیون شهید دادیم. . ژاپنی ها
ترسیدند ولی ما نمیترسیم
چهارم اینکه ژاپن کشوری بسیار کوچک و پرجمعیت است که تراکم جمعیتی بسیار بالایی دارد. یعنی اصابت یک بمب یا موشک تلفات بسیار بالایی برای ژاپن دارد در حالیکه ایران کشوری پهناور و با تراکم جمعیتی پایین است و منابع و جمعیت و ما بسیار پراکنده اند و آسیب به هر نقطه کم تلفات خواهد بود و فلج کننده نخواهد بود
پنجم اینکه قطعا ارتش سایبری ی ایران روی پایگاه های موشک های هسته ای و سایر نقاط استراتژیک آمریکا و اسرائیل کار میکنندو اصلا تعجبی ندارد که در جنگ سلاح های هسته ای آمرکا کار نکنند یا به سمت نیروهای آمریکایی شلیک شوند
ششم .....
Iran, Islamic Republic of
09:22 - 1397/11/16
که چی ناو امریکا را غرق کنین الان دارین هشتاد میلیون ادم بی گناه و از گشنگی و تشنگی تو رویا و ارزوهاشون غرق میکنین هر ملتی دنبال صنعت و پیشرفت و تکنولوژی و رابطه ی سازنده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
برای اینکه بفهمن ظلم و فشار به ایران براشون عواقب سنگینی داره
Canada
09:30 - 1397/11/16
این موشکهای ما واسه اونا اسباب بازین، این حرفا هم همش برای ایجاد ایران هراسیه تا کارای خودشونو توجیه کنن. اگرم یه چیز بدرد بخور هم داشته باشیم مثل اس ۳۰۰ کلیدش دست دیگرانه!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
سامانه های بقسیار بهتری نسبت به اس سیصد داریم مثل تور و صیاد و طبس و سوم خرداد و باور 313 اما مساله۹ اینه که اس سیصد یه برند جهانیه و همه میشناسنش و ازش میترسند و گرنه ما خودمون الان بهترش رزو داریم و حتی اس سیصد رودستکاری و ارتقا دادیم
Iran, Islamic Republic of
10:00 - 1397/11/16
آخه ایران فکر میکنه تحقیق و ساخت تسلیحات نظامی رو فقط خودش داره انجام میده! مگه امریکا،روسیه، اسراییل ، چین و تعدادی دیگه از کشورها این چیزهارو نمیدونن؟ اونها هم هر روز سرگرم همین تحقیقات و ساخت و ازمایش هستن اما فرقش اینه که اونها از همه نون مردم کشورشون نمیزنن خرج موشک کنن که یه روزی شاید استفاده بشه!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
اتفاقا اونا هم از نون مردمشون میزنن
Iran, Islamic Republic of
10:01 - 1397/11/16
با سامانه لیزری جدیدی که دارند .همه موشک ها کشک شدند..
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
با یه دودزا لیزرشون از کار میفته چون لیزر از جنس نوره و باید در محیط شفاف و بدون مانع استفاده بشه
Iran, Islamic Republic of
10:46 - 1397/11/16
شک نکنید با شلیک یک موشک از طرف ایران، آمریکا در عرض یک روز نصف ایران را با خاک یکسان میکنه طرف حدود چهارده هزار جنگنده و شش هزار بمب اتمی داره که میتونه ایران را چند بار با خاک یکسان کنه، اینا همش طبل توی خالی هستن فقط حرف میزنن.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
والله؟؟؟
استراتژیست
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
موشکهای بالستیک تضمین کننده ی امنیت ما هستند. ما صدهاهزار آمریکایی رو در برد موثر موشک هامون داریم و تهدید کرده ایم در صورت حمله ی آمریکا تمام پایگاه های آمریکا رو موشکباران میکنیم. پایگاه های آمریکایی زیادی در اطرافمون هست مثل پایگاه اینجرلیک ترکیه یا پایگاه های داخل عراق و سوریه و قطر و بحرین و امارات و عربستان و پایگاه جده و ریاض و کلی پایگاه و نظامی آمریکایی در افغانستان و .....
حضور آمریکا در اطراف ما در واقع حضور آمریکا در تیررس ماست و همین برای ما ایجاد امنیت میکنه و هزینه های جنگ و تلفاتش رو برای آمریکا بسیار بسیار سنگین میکنه
Iran, Islamic Republic of
11:08 - 1397/11/16
امریگا اراده کنه ایران و داغون میکنه ،بیخود گنده حرف نزنید ،خودتونم گول نزنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
زرشک
اگه میتونست تا حالا صدها بار این کارو کرده بود
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1397/11/16
چه جنگی بشه ۱ ناوشکن از اونا میزنیم و چند تا هواپیما در مقابله کل ناوگانای هوایی و دریایی ایران ایول مهم شهادت و بهشت و حوریه آقایونم که اونموقع در غیبت به سر میبرن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
ترسو ها گورشون رو کم کنند و برن از این مملکت
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1397/11/16
ابزار دفاعی برای کشور لازم هست ولی مشکل این است که افراد ظرفیت ندارند یک زمانی با کلاشیننکف و آرپی جی می خواستند دنیا را فتح کنند حالا که تعدادی موشک دارند فکر می کنند می توانند آن اهداف تخیلی را پیاده کنند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
قشنگ معلومه منافقی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
ظرفیت اون هایی ندارند که فکر میکنند چون زور و سلاح و ناوگان و سلاح هسته ای دارند همه ی دنیا باید تحت فرمان آنها باشد
Iran, Islamic Republic of
15:19 - 1397/11/16
بسه خدا وکیلی این همه اراجیف شما به یه ناو یه تیر شلیک کنین کل کشور مورد حمله قرار میگیره مگه فقط تو اب جنگ میشه هدف بزرگی به نام ایران را در اختیار دشمن قرار میدین وچیزی جز نابودی برای ما نداره....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
یه تیر بزنن سمت ایران صدها هزار آمریکایی در پایگاه ها و کشور های همسایه ی ما با شلیک موشک ها مون پودر میشن
Iran, Islamic Republic of
17:10 - 1397/11/16
چرا نظرات دقیق و کارشناسی من رو منتشر نکردید و بجاش اراجیف یه مشت آدم معلوم الحال رو منتشر میکنید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
امیر
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
بخاب پتوت یخ کرد
Iran, Islamic Republic of
20:52 - 1397/11/16
یک میخ می اندازیم زیرش سوراخ میشه خودش غرق میشه می گیم کار ما نبوده.
Iran, Islamic Republic of
00:08 - 1397/11/17
با غرق کردن یک ناو داستان تمام نمی شه تازه اولشه کوتاه بینانه فکر نکنید ما تمام کشورمان و تمام زیر ساختها و تیر رس امریکاست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
آمریکا هم کلی نیرو در تیررس ما داره
ضمنا بیش از یک میلیون ایرانی در آمریکا هستند که خیلیاشون آماده ی حمله به اهداف آمریکایی هستند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج