آنفلوآنزا ریسک سکته مغزی را افزایش می‌دهد؟!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۸۲۸۸۲۲
۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۵
۶۶۱۶
طبق پژوهشی جدید که در کنگره بین المللی سکته مغزی در هانولولو ارائه شده آنفلوآنزا یا شبه آنفلوآنزا را هم باید به لیست ریسک فاکتور‌های سکته مغزی اضافه کنید. در واقع این تئوری که عفونت‌های آنفلوآنزا یا شبه آنفلوآنزا می‌توانند ریسک سکته مغزی را افزایش بدهند چیز تازه‌ای نیست.

برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: در ایالت متحده هر ساله 800000 نفر دچار سکته مغزی می‌شوند. ریسک فاکتورهای سکته مغزی شامل وزن، سیگار، سن و سابقه‌ی خانوادگی می‌شود.

اما طبق پژوهشی جدید که در کنگره بین المللی سکته مغزی در هانولولو ارائه شده آنفلوآنزا یا شبه آنفلوآنزا را هم باید به لیست ریسک فاکتورهای سکته مغزی اضافه کنید. در واقع این تئوری که عفونت‌های آنفلوآنزا یا شبه آنفلوآنزا می‌توانند ریسک سکته مغزی را افزایش بدهند چیز تازه‌ای نیست.

Medical News Today در سال 2015 گزارش کرده بود که احتمال سکته مغزی در کودکان در صورت داشتن عفونت مخصوصا در ناحیه‌ی سیستم تنفسی فوقانی، طی یک هفته شش برابر می‌شود.

مطالعه‌ای که در سال 2018 در European Respiratory Journal منتشر شد به ثبت اطلاعات پزشکی 762 نفر که در اسکاتلند زندگی می‌‌کردند و سابقه‌ی سکته مغزی داشتند پرداخت. محققان دریافتند احتمال سکته مغزی 28 روز بعد از عفونت ویروسی سیستم تنفسی افزایش می‌یابد.

آنفلوآنزا ریسک سکته مغزی را افزایش می‌دهد؟!

هرچند این مطالعات نسبتا کوچک‌اند، اما تحقیق جدیدی که توسط تیمی از دانشگاه کلمبیا در نیویورک انجام شده، تا به امروز بزرگ‌ترین پژوهش در این زمینه است.

افزایش احتمال سکته مغزی تا یک سال

دانشمندان اطلاعات پزشکی 30912 نفر را که از سال 2012 تا 2014 یا در بیمارستان بستری شده بودند و یا سرپایی درمان شده بودند و در سال 2014 به دلیل سکته مغزی ایسکمیک در بیمارستان بستری شده بودند مورد مطالعه و بررسی قرار دادند. سابقه‌ی این افراد از جهت هر گونه بستری یا درمان به دلیل شبه آنفلوآنزا در عرض دو سال پیش از سکته مغزی نیز بررسی شد.
دانشمندان دریافتند احتمال بروز سکته مغزی در عرض 15 روز بعد از بستری شدن در بیمارستان به دلیل علائم شبه آنفلوآنزا، 40 درصد افزایش یافته بود. به طور کلی ریسک سکته مغزی تا یک سال بیشتر شده بود.

جالب است بدانید افرادی که در نواحی روستایی زندگی می‌کردند نیز به اندازه‌ی شهرنشینان در معرض سکته مغزی بودند که این تیم تحقیقاتی را شگفت زده کرد.

سرپرست این پژوهش دکتر Amelia K. Boehme می‌گوید: «ما انتظار داشتیم ارتباط آنفلوآنزا و سکته مغزی بین شهرنشینان و ساکنین مناطق روستایی تفاوت‌هایی داشته باشد اما دریافتیم این ارتباط بین شهرنشینان و روستایی‌ها، مردان و زنان و همه‌ی نژادها مشابه است».

علت ارتباط میان شبه آنفلوآنزا و سکته مغزی هنوز مشخص نیست. اما به گفته‌ی این پژوهشگران، التهاب ناشی از عامل عفونت شبه آنفلوآنزا می‌تواند توجیه کننده‌ی این ارتباط باشد.

آنفلوآنزا و پارگی عروق گردن

شواهد گسترده‌تری نیز در مورد ارتباط شبه آنفلوآنزا و سکته مغزی در کنگره بین المللی سکته مغزی ارائه شد که نشان می‌دهد، طی پارگی یا دیسکسیون عروق گردن، بخشی از غشای سرخرگی در گردن پاره می‌شود. در نتیجه فضای داخل رگ محدود شده و منجر به کاهش یا توقف جریان خون می‌شود. پارگی عروق گردن یکی از ریسک فاکتورهای شناخته شدن برای سکته مغزی، بویژه در سنین 15 تا 45 سال است. به گفته‌ی محققان نزدیک به نیمی از افراد مورد مطالعه، سه سال پیش از پارگی عروق گردن دچار آنفلوآنزا یا شبه آنفلوآنزا شده بودند. اما شایع‌ترین زمان یک عفونت شبه آنفلوآنزایی، تقریبا 30 روز پیش از پارگی عروق گردن بوده است.

یافته‌ها حاکی از آن هستند که احتمال پارگی عروق گردن تدریجا بعد از آنفلوآنزا کمتر می‌شود. این روند نشان می‌دهد بیماری شبه آنفلوآنزا می‌تواند عاملی برای پارگی عروق گردن باشد. دکتر Philip B. Gorelick، استاد علم کاربردی و طب مولکولی در دانشگاه میشیگان در مورد یافته‌ها اینطور نظر می‌دهد: «اگر شما آنفلوآنزا داشته باشید و شروع کنید به داشتن علائم دیگری که مرتبط با سکته مغزی‌اند، مانند ضعف صورت، دست‌ها و یا پاها در یک طرف بدن یا هر دو طرف، مشکل در تکلم، بریده بریده حرف زدن، از دست دادن بینایی در یک یا هر دو چشم، بدترین سر دردی که تا به حال تجربه کرده‌اید، و یا سرگیجه، ممکن است دچار پارگی عروق گردن یا هر علت دیگری از سکته مغزی شده باشید». او می‌گوید: «من فکر می‌کنم افراد باید واکسن آنفلوآنزا دریافت کنند».

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش ریحان 1
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 4
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
فرش تارنگ_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
استیل رگال_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
کالابرد_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر داخلی
فرش تارنگ_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر عارفی - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کالابرد_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر
استیل رگال_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
رستوران پارسیان_فوتر