معرفی آرم خودرو‌ها و معانی آن‌ها
۸۳۰۵
۱۳ شهريور ۱۳۹۰ - ۱۳:۳۳
۳۶۹۵۸۱
آرم یا همان لوگو خودرو‌ها یکی از مهم‌ترین عناصر خارجی دیداری برای مشتریان است،در این گزارش به بررسی آرم معروف‌ترین لوگو‌های خودروسازان جهان و معنی آن‌ها پرداخته شده و در برخی موارد پیشینه آن‌ها بررسی شده است.

برترین‌ها: آرم یا همان لوگو خودرو‌ها یکی از مهم‌ترین عناصر خارجی دیداری برای مشتریان است، خودرو‌ها می‌آیند و می‌روند، اما لوگو‌ها ماندگار هستند. در بعضی موارد لوگو‌ها به مرور زمان و با رشد شرکت، معروف می‌شوند و در اغلب موارد، لوگو‌ها معنی عمیقی دارند که به آغاز فعالیت شرکت برمی گردد.

در این گزارش به بررسی آرم معروف‌ترین لوگو‌های خودروسازان جهان و معنی آن‌ها پرداخته شده و در برخی موارد پیشینه آن‌ها بررسی شده است.

آرم مرسدس بنز

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

پیشینه نام گذاری مرسدس بنز به دو شریک تجاری قدیمی به نام‌های گاتلیب دایملر و ویلهلم مایباخ پایه گذاران مرسدس بنز برمیگردد، مرسدس نام دختر بزرگتر مایباخ است و واژه بنز هم از ادغام بنز و Cie در سال ۱۹۲۶ گرفته شده است.

لازم به ذکر است که ستاره سه گوش مرسدس بنز برای نخستین بار در سال ۱۹۰۹ ثبت شد و سه گوش آن سه نوع حرکت در خشکی، آب و هوا را نشان می‌دهد و با ادغام شدن دایملر و بنز در سال ۱۹۲۶ این ستاره در یک دایره جای گرفت.


آرم تویوتا

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

در نظر اول لوگوی شرکت خودروسازی تویوتای ژاپن شبیه یک گاوچران است که کلاه بزرگی بر سر گذاشته است، اما در واقع این لوگو سه شکل بیضی است که قلب مشتری، قلب محصول و پیشرفت‌های تکنولوژیکی و فرصت‌های بی‌حد و مرز تویوتا را ترسیم می‌کند.


آرم مزدا

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

آرم مزدا چیزی شبیه یک لاله خوش فرم و نمایانگر بال‌های باز شده است. در فرهنگ ژاپن علامت ۷ به معنای ابتکار، درک هدف و لطافت است. نام مزدا هم از اهورا مزدا، خدای ایرانیان باستان و آیین زرتشت گرفته شده است.


آرم آئودی

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

لوگوی چهار حلقه‌ای آئودی در سرتاسر جهان شناخته شده است و عده کمی معنای آن را می‌دانند، این چهار حلقه ادغام چهار شرکت تحت یک لوگو را نشان می‌دهد. آئودی در سال ۱۹۳۲ با شرکت‌های Horch، DKW و واندرر ادغام شد تا "اوتو یونیون" را تشکیل دهد که همان آئودی امروزی است.


آرم ب‌ ام‌ و

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

Bavarian Motor Works (ب ام و) که به معنای موتورسازی باواریا است، از لوگوی گرد یا دایره‌ای به رنگ‌های سفید و آبی تشکیل شده که این رنگ‌ها از پرچم ایالت جنوب شرقی باواریای آلمان گرفته شده که مقر این خودروسازی است.

سال‌ها تصور می‌رفت این لوگو یک تیغه پروانه را نشان می‌دهد که در آسمان قرار گرفته و مربوط به گذشته این شرکت است که موتور‌های هواپیما تولید می‌کرد، اما بعد‌ها روشن شد که این لوگو با وجود اینکه در سال ۱۹۲۹ در یک تبلیغات استفاده شد، ارتباطی با موتور‌های هواپیما ندارد.


آرم هیوندای

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

لوگوی هیوندای شبیه نخستین حرف نام این خودروساز کره‌ای به نظر می‌رسد، ولی در واقع این لوگو که شبیه حرف "اچ" است، رابطه میان مشتری و شرکت را نشان می‌دهد. اگر این لوگو با دقت نگاه شود، به نظر می‌رسد دو نفر در حال دست دادن هستند.


آرم فولکس واگن

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

لوگوی فولکس واگن طی ۷۰ سال تغییراتی کرده است. هرچند در مورد منشا اولیه لوگو اخلاف نظر وجود دارد، اما بر اساس پیشینه فولکس واگن، اولین لوگوی این شرکت را فرانتس ژاویر رایمسپیس در سال ۱۹۳۸ در یک مسابقه رسمی طراحی کرد.

گفتنی است این لوگو بعد از جنگ جهانی دوم تا اندازه‌ای کامل شد و مهمترین تغییر آن در طرح نهایی افزودن رنگ به آن بود در حالی که اوایل بخش عمده لوگو به رنگ سیاه بود.


آرم پورشه

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

کمپانی پورشه توسط فردیناند پورشه در سال ۱۹۳۱ پایه گذاری شده که در تولید خودرو‌های اسپرت لوکس تخصص دارد و یکی از رؤیایی‌ترین برند‌های دنیاست، طراحی لوگو پورشه به اوایل دهه ۱۹۵۰ برمیگردد که فردیناند پورشه و تیمش این لوگو را طراحی کردند.

این لوگو با شاخ‌های شکل گوزن و رنگ‌های تشریفاتی قرمز و سیاه به منظور تمجید از شوابن، خانه دوم خانواده پورشه طراحی شده و اسب سیاه بر روی سپر زرد رنگ مظهر قدرت پیشروی و نشان متمایز اشتوتگارت است.


آرم ولوو

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

لوگوی ولوو یک دایره با یک کمان را نشان مید‌هد که نماد آهن است، این نماد آهن مورد استفاده قرار گرفته تا نشان دهد آهن سوئدی در خودرو‌های ولوو مورد استفاده قرار گرفته که نشان دهنده استحکام و دوام است.


آرم میتسوبیشی

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

واژه میتسوبیشی به معنای سه منشور است، برخی بر این عقیده‌اند که سه الماس ملخ کشتی است، اما اخیرا مطرح شده که این لوگو از ترکیب دو نشان خانوادگی تشکیل شده و نمایان‌گر هیچ بخشی از یک کشتی نیست، ارتباط این نشان با کشتی تصور اشتباهی بوده که بدلیل سابقه کشتی‌رانی و کشتی‌سازی شرکت در اذهان ایجاد شده است.


آرم رنو

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

آرم رنو شبیه الماس است و نخستین‌بار به صورت آرم ایستاده، روی در موتور به‌کار رفت، در سال ۱۹۲۲ میلادی قسمت مرکزی آرم برای خروج هوا بریده شد و رنو آرم امروز خود را از سال ۱۹۲۴ میلادی با خود همراه دارد.


آرم کیا

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

نام کیا برخاسته ﺍز نامی چینی-کرهﺍی ﺍست که شامل کلمه (کی) به معنای برﺁمدن و (ﺁ) به معنای ﺁسیا ﺍست که به ﺍختصار نام ﺍین شرکت معنای برﺁمده ﺍز ﺁسیا رﺍ ﺍلقا می‌کند.


آرم آلفا رومئو

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

علائم ثبت شده بر روی لوگو آلفا رومئو نشان رسمی شهر میلان و مربوط به جنگ‌های صلیبی بوده است.


آرم سیتروئن

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

آندره سیتروئن بنیانگذار سیتروئن کار در صنعت موتور را با تولید چرخ دنده آغاز کرد و در واقع دو علامت روبه بالا در آرم سیتروئن سمبل دندانه‌های چرخ دنده است.


آرم فراری

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

اسب رقصان در لوگو فراری برگرفته از هواپیمای جنگی خلبان تکخال فرانچسکو باراکا در جنگ جهانی بوده و رنگ زرد لوگو مربوط به پرچم شهر مودنا، زادگاه بنیان گذار فراری است. همچنین دو حرف انگلیسی S F بر روی لوگو مخفف اسکودریا فراری به معنای سرشاخه مسابقات اتومبیل رانی فراری است.


آرم لکسوس

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

نام لکسوس برگرفته از یک نام تجاری کاندید شده در تعیین نام این شرکت گرفته شده است که در ابتدا الکسیس بوده و، چون برای نام خودرو مناسب نبوده به لکسوس تغییر پیدا کرده است.


آرم مازراتی

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

آرم مازراتی مانند آرم آلفا رومئو سمبل شهری است که این خودرو برای اولین بار در آن تولید شده و آن شهر بولونیا نام دارد.


آرم لامبورگینی

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

کارخانه لامبورگینی در شهر تورینوی ایتالیا واقع شده که Toro در زبان ایتالیایی به معنای گاو و torino به معنای گاو کوچک است. در آرم کمپانی لامبورگینی یک گاو خشمگین مشاهده می‌شود که گارد گرفته و آماده حمله به حریف خود است.

لازم به ذکر است که نام اکثر مدل‌های لامبورگینی از گاو‌های وحشی صاحب نام ورزش گاوبازی گرفته شده که در این میان می‌توان به دیابلو به معنای شیطان، اسپادا به معنای شمشیر و گالاردو که یک نژاد معروف از گاو‌های مخصوص ورزش گاوبازی است اشاره کرد.


آرم پژو

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

در واقع آرم پژو برگرفته از اولین خودرو پژو به نام مدل شیرساخته شده که نشان محلی شهر بلفورد، مکان ساخت مدل ذکر شده را روی خود داشته است.


آرم کادیلاک

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

کادیلاک که از قدیمی‌ترین خودروسازان آمریکایی می‌باشد، در سال ۱۹۰۲ توسط آقای هنری للاند (Henry Leland) تاسیس شد. "للاند" نام کادیلاک را از آقای آنتونی دلاموته، معروف به سر کادیلاک، موسس شهر دیترویت برگرفت. آرم کادیلاک نیز نشان خانواگی آقای کادیلاک می‌باشد.


آرم شورولت

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

در اصل کمپانی شورولت در سال ۱۹۱۱ توسط لوئیس شورولت و ویلیام سی دورانت (موسس جنرال موتورز) تاسیس گردید. جالب است بدانید که آقای دورانت در سفری که در سال ۱۹۰۷ به فرانسه داشتند، طرح کاغذ دیواری اتاق هتلش نظر وی را جلب کرد و چند سال بعد یعنی در سال ۱۹۱۳، این طرح را به عنوان لوگوی کمپانی برگزید.


آرم فورد

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

کمپانی فورد در سال ۱۹۰۳ توسط آقای هنری فورد با همکاری برادران دوج در دیترویت تاسیس گردید. در آن زمان، محصولات کمپانی فورد بالغ بر ۵۰ درصد از خودرو‌های آمریکا را تشکیل می‌دادند. ساخت فورد مدل T تحول عظیمی در زمینه خودرو و خط تولید آن زمان بود. جالب است بدانید که برف پاک کن عقب خودرو برای اولین بار توسط کمپانی فورد در سال ۱۹۴۰ مورد استفاده قرار گرفت. آرم فورد با زمینه آبی نیز اولین بار در سال ۱۹۲۸ مورد استفاده قرار گرفت که بیش‌تر به دایره شبیه بود تا بیضی. آرم کنونی فورد از سال ۲۰۰۳ بر روی محصولات کمپانی نصب گردیده است.


آرم تسلا

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

با نگاهی به لوگوی این شرکت خودرو سازی متوجه میشویم علامت T بصورت مشخص نماینده حرف اول Tesla است. حالتی که حرف T دارد بیشتر نشان دهنده موتور برقی قرار گرفته در تمامی خودرو‌های این شرکت است. اگر قدری ببشتر به این لوگو نگاه کنید متوجه می‌شوید که بدنه حرف T شبیه به داخل یکی از حفره‌های موتور است که با کلاه T روی آن را پوشانده است. برای اینکه بهتر متوجه شوید، چند تا از این لوگو‌ها را کنار هم بصورت دایره‌ای بچینید. دقیقا شبیه موتور برقی تسلا خواهد شد.


آرم رولزرویس

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

لوگوی این کمپانی در سال ۱۹۰۴ تاسیس گردید. آرم این شرکت که دو حرف R نوشته شده بر روی هم است، حروف اول نام‌های خانوادگی آقای چارلز رولز و هنری رویس است. از سال ۱۹۱۱ نیز مجسمه فرشته طلایی بر روی جلوپنجره تمام محصولات این کمپانی نصب گردید که امیلی نام دارد و سمبل آرامش است. جنس مجسمه امیلی از طلای ۲۴ عیار است و به روش ریخته گری و دست ساز ساخته می‌شود.


آرم روور

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

روور‌ها گروهی راهزن دریایی یا سرگردان در دریا‌ها بودند. چیزی شبیه وایکینگ‌ها و از همین رو کشتی وایکینگ‌ها همیشه و به اشکال گواگون در نشان روور وجود داشته است.


آرم اشکودا

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

نشان اشکودا شبیه یک بوقلمون در حال پرواز است. حال آنکه بوقلمون‌ها پرواز نمی‌کنند، اما این نشان در واقع یک پیکان بالدار است که مفهوم کلی سرعت را به مخاطب القا می‌کند.


آرم سوبارو

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

سوبارو اولین کارخانه ژاپنی تولیدکننده خودرو است. این نشان اشاره به گروهی شش‌تایی ستارگان خوشه پروین در صور فلکی است که در زبان ژاپنی به نام موتسورا بوشی نیز خوانده می‌شود.


آرم فیات

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

در دهه ۸۰ شرکت فیات نشان ابتدی خود را به نفع حروف کلمه فیات که به طور نامنظم کنار هم قرار گرفته بودند را کنار گذاشت و آرم جدید فیات توسط طراح ارشد این شرکت طراحی شد. مایو‌مایول، طراح ارشد شرکت فیات نشان جدید فیات را به صورت اتفاقی به هنگام آزمودن یکی از مدل‌های این شرکت طراحی کرد. وی به هنگام تست خودرو از برابر یکی از تابلو‌های نئون تبلیغاتی فیات عبور کرد و نور این نئون که در پی زم سیاهی آسمان معوج به نظر می‌رسد؛ توجه وی را جلب کرد و به این طریق نشان چندساله فیات توسط وی طراحی شد.


آرم سیزتا

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

لوگوی سیزتا به طور آشکار گویای ملیت ایتالیایی کارخانه است. این لوگو طرحی از یک سر گرگ به نشانه افسانه یتبر است. استفاده از رنگ زرد نیز به خاطر نماد شهر مودنا در ایتالیا بوده است.


آرم جاگوار

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

در میان خودرو‌های انگلیسی جاگوار لوگوی برجسته‌ای دارد. آنچه از نام این خودرو بر می‌آید جاگوار نام یک پلنگ درنده است که به دنبال شکار می‌گردد.


آرم ایران خودرو

معرفی آرم خودرو ها و معانی آنها

اولین نشانه‌ای که در صنعت خودروسازی ایران مطرح شد آرم حک شده بر روی پیکان بود. تصویری از یک ارابه باستانی و شمایلی از یک اسب در حال حرکت که این آرم تا زمان توقف تولید پیکان همراه این خودرو بود.

پس از توقف تولید پیکان و آغاز تولید خودروی سمند مسوولان ایران‌خودرو طراحی آرم جدیدی برای سمند را در معرض فراخوان عمومی گذاشتند و در نهایت طرح استاد مرتضی ممیز که یک کله اسبی زیبا بود، به عنوان زیباترین و بهترین اثر برای قرار گرفتن بر بدنه خودروی سمند برگزیده شد. طرحی که با نام خودرو کاملا همخوانی داشت.


آرم استون مارتین

10 لوگوی جذاب دنیای خودرو

دیگر خودروسازی که لوگوی جذابی دارد اهل انگلستان است. استون مارتین بی‌شک سازنده‌ی برخی از خودرو‌های استثنایی این صنعت بوده، اما لوگوی آن نیز واقعاً جذاب بوده و از بال‌هایی شیک و کشیده به همراه درج نام شرکت در تقریباً مرکز خودرو تشکیل شده است. جالب آنکه استون مارتین این لوگو را در نمای عقبی برخی مدل‌ها بکار برده جایی که چراغ‌های عقب برخی مدل‌ها از این لوگو تقلید کرده‌اند.

انتشار یافته: 43
در انتظار بررسی:13
Iran, Islamic Republic of
10:07 - 1390/06/15
اطلاعات جالبی بود ممنون. اما من در جایی در خصوص آرم مزدا خواندک که این آرم از نماد اهورا مزدا زرتشت ما برداشته شده و حتی خود این شرکت نیز این موضوع را تاکید کرده. لطفاً بررسی کنید و در صورت صحت مطلب به این با اهمیتی را در اینجا عنوان کنید. متاسفانه به جایی رسیدیم که از بکاربردن کوچکترین نشانه ای از ایران می بایستی ذوق زده شویم.:(
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۷
آفرین به نکته خوبی اشاره کردی
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1390/06/15
سلام.ممنون از اطلاعاتتون
دوست عزیز درست میگید اگر به سایت شرکت مزدا برید در تعریف آرم مشخصا قید شده که الهام گرفته شده از سمبل ایران است.
پاسخ ها
Behzad
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۱
معنی ارم هوندا بگین لطفا ۰۹۳۷۵۱۸۷۹۷۲
Iran, Islamic Republic of
22:15 - 1390/06/16
darvaghe neshan mazda va esme sherkat az din zartosht (ahora mazda) sar cheshme gerefte va neshan mazda neshan dahandeye parandeii ast ke be soye aseman oj gerefte
Iran, Islamic Republic of
12:21 - 1390/06/28
در عین حال در آرم مزدا حرف "ام" هم وجود داره...
Iran, Islamic Republic of
23:00 - 1390/09/22
سلام من شنيده بودم كه علامت مزدا به مناسبت اعتراض به حمله شيميايي امريكا به ژاپن كه در ساعت 10 و10 دقيقه صورت گرفته به اين صورت درست شده در واقع اين علامت همون 10 و10 دقيقه است
Iran, Islamic Republic of
01:35 - 1390/09/28
سلام
چرا به چیزهای خیلی بدیهی توجه نمی کنید؟
من هیچ وقت تا حالا به ذهنم نرسیده بود که آرم تویوتا گاوچرون باشه!!!!
حتی از کسی هم نشنیدم!
خیلی تابلو هست که آرم تویویا خود تویوتا هست.
یعنی توش toyotaنوشته شده.
به نظرم در مورد تویوتا اشتباه گفتید!
Iran, Islamic Republic of
06:06 - 1392/03/12
کاش ماشین جدیدهارومیگفتیدمثلا پراید:غرور دوو:دنیای بزرگ پورشه:بهشت کوچک پاترل:گشت رنو:سرسخت.....
Iran, Islamic Republic of
13:36 - 1392/08/14
چرا معني لامبورگيني رو نذاشتين
پاسخ ها
2232
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۲
موافقم لامبورگینی رو عشقه
فربد
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
داداش لامبورگینی رو که نوشته یعنی گاو وحشی از کون میخونی و میبینی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
ارل
Iran, Islamic Republic of
20:27 - 1392/09/08
چرا ارم دوج رو نذاشتین
Iran, Islamic Republic of
17:36 - 1392/11/19
ماشینهای منطقه آزاد اروند عالی بود...
09363131223
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1393/08/20
سلام ,اون ماشينى که ارمش شبيه به يک اسب هست چيه????
منظورم لامبور گينى نيست,لطفا جواب بديد.
پاسخ ها
hasan
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۴
فراری
Iran, Islamic Republic of
21:05 - 1394/02/12
سلام بچه ها من عاشق ماشینم راستی آقا اشک اون اسب نشان فورد موستانگه که حدودا اسم10تا یا بیشتر ماشین روتشکیل میده کهباعث افتخار فورده
Iran, Islamic Republic of
01:02 - 1394/04/07
پس معنی لامبورگینی کجاست
Iran, Islamic Republic of
02:13 - 1394/08/25
سایپا معنیش چیه؟
پاسخ ها
mehi...ss
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
!مطمعن
Iran, Islamic Republic of
11:27 - 1394/09/02
پس بقیه کمپانیا چی ؟ فراری جیلی ب ام و ......
Iran, Islamic Republic of
01:16 - 1394/10/12
نشان و نام شرکت مزدا الهام گرفته از دین و نام اهورا مزدا
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1395/06/04
پس لکسوس چی شد پروتون پاگانی بوگاتی لایکن
Iran, Islamic Republic of
17:28 - 1397/03/14
تویوتا هم مثل خیلی از لوگو های معروف که فراماسونری اند هم نمادی از چشم هست
هم نماد نخ و سوزن است که این کارخانه سابق بر این نساجی بوده
هم اسم تویوتا توش به کار رفته
Iran, Islamic Republic of
19:30 - 1397/07/10
چند تا چیز اشتباه بود اولین خودرو ساز فورده دوم هنری فورد 1896راه اندازی و 1903 صبت شده سوم نگفت نماد فورد چیه من میگم رنگ ابی بزرگی شرکت فوردو نشون میده که رنگ اسمونه بزرگی اسمونو مثال میزنه
France
01:32 - 1397/07/28
پس سایپا چی ؟
پاسخ ها
س
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
سایپا که اسمش روی خودشه:
سایه ای که پا نداره (منظور یک خودروی معلول می باشد که با گذشت هر سال یک قسمت اون(به قول خودشون آپشن) ازش کم میشه که این آپشن ها شامل : زه کنار در، ضبط خودرو و... می باشد.
Iran, Islamic Republic of
18:40 - 1397/08/07
دوو نگفتین.... ارم دوو مثل کله ادم فضاییها هست. درسته؟!
Iran, Islamic Republic of
14:48 - 1397/08/23
فقط آرم ایرانخودرو اون وسط خخخخ
Iran, Islamic Republic of
13:14 - 1397/08/24
علامت Z آرم کدوم ماشین
پاسخ ها
حامد
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
لکسوس
Iran, Islamic Republic of
21:42 - 1397/09/04
عالی بود.خیلی ممنونم
Iran, Islamic Republic of
18:33 - 1398/01/31
معنی ارم شرکت هوندا نگفتین ؟؟؟
میشه یکی بگه
09375187972
Iran, Islamic Republic of
16:00 - 1398/02/22
همون جایی که معنی ماشینا ی دیگه هم هست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
بترین
Iran, Islamic Republic of
13:19 - 1398/04/01
سلام. ممنون از اطلاعات خوبتون برندی که شبیه ۷ بازه ولی مزدا نیس چیه؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
17:33 - 1398/04/12
واقعا اطلاعات خوبی بود من برای بازی کوییز اف کینز استفاده کردم برای لگو و سر گرمی واقعا ب درد خورد
Iran, Islamic Republic of
14:26 - 1398/08/23
لوگوی تویوتا نخ و سوزن است به خاطر سابقه این شرکت در نساجی نه گاو چران
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج