عجیب‌ترین اختتامیه جشنواره فیلم فجر و حواشی آن
۸۳۰۶۱۳
۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۶
۱۷۳۶۱
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با حضور وزیر ارشاد، بزرگان سینمای ایران از جمله جمشید مشایخی، عصر روز دوشنبه ۲۲ بهمن در برج میلاد برگزار شد. جشنواره فیلم فجر امسال با همه شور و هیجان و حاشیه‌هایش بالاخره با تقدیر ازهنرمندان برگزیده به کار خود پایان داد.

برترین ها - زینب نثار: اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با حضور وزیر ارشاد، بزرگان سینمای ایران از جمله جمشید مشایخی، عصر روز دوشنبه 22 بهمن در برج میلاد برگزار شد. جشنواره فیلم فجر امسال با همه شور و هیجان و حاشیه‌هایش بالاخره با تقدیر ازهنرمندان برگزیده به کار خود پایان داد.

عجیب‌ترین اختتامیه جشنواره فیلم فجر و حواشی آن؛ نپذیرفتن سیمرغ توسط یکی از برگزیدگان

سیمرغ‌ها را چه کسانی به خانه بردند؟

مهم‌ترین بخش مراسم اختتامیه که با اجرای محمدرضا شهیدی‌فر برگزار شد، اهدای جوایز بخش سودای سیمرغ بود. هیئت داوران این بخش ریما رامین‌فر، پوران درخشنده، مهرزاد دانش، محمدعلی باشه آهنگر، محمد احسانی و محمود کلاری بودند.

سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد از سوی هیئت داوران به هوتن شکیبا برای بازی‌اش در نقش عبدالحمید ریگیِ فیلم «شبی که ماه کامل شد» رسید. بازی درخشان هوتن شکیبا در نقش برادر تروریست معروف(عبدالمالک ریگی) تحسین بسیاری از منتقدان را برانگیخته بود.

هوتن شکیبا در برابر رقیب‌های قدری مانند نوید محمدزاده(بازیگر فیلم سرخپوست)، حامد بهداد(بازیگر قصر شیرین)، پیمان معادی(بازیگر متری شیش ونیم) و امین حیایی( بازیگر درخونگاه) توانست این جایزه را به دست آورد و از دریافت این سیمرغ در پوست خود نمی‌گنجید.

عجیب‌ترین اختتامیه جشنواره فیلم فجر و حواشی آن؛ نپذیرفتن سیمرغ توسط یکی از برگزیدگان

سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن هم به الناز شاکردوست اعطا شد برای ایفای نقش فائزه منصوریان(همسر برادر عبدالمالک ریگی) در شبی که ماه کامل شد. این بازیگر این بار در نقشی کاملا متفاوت از فیلم‌های قبلی‌اش ظاهر شده و توجه همه را با بازی خوبش توانست جلب کند.

الناز شاکردوست در این بخش با بازیگرانی نامداری از جمله فاطمه معتمدآریا(بنفشه آفریقایی)، ژاله صامتی(درخونگاه)، بهنوش طباطبایی(رد خون) و مهناز افشار(قسم) رقابت می‌کرد اما در نهایت نظر هیئت داوران را با بازی متفاوتش جلب کرد.

شاکردوست هنگامی که برای دریافت جایزه‌اش به روی سن رفت از کارگردان فیلم، نرگس آبیار تشکر کرد و گفت خانم آبیار در تاریک‌ترین دوره زندگی‌اش این نقش را به وی پیشنهاد کرده است.

عجیب‌ترین اختتامیه جشنواره فیلم فجر و حواشی آن؛ نپذیرفتن سیمرغ توسط یکی از برگزیدگان

علی نصیریان، استاد نامدار سینما هم برای بازی در «مسخره باز»، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل را دریافت کرد. استاد نصیریان هنگام دریافت جایزه‌اش گفت بعد از سال‌ها فعالیت هنری، اولین بار است که سیمرغ گرفته البته آن هم سیمرغ از نوع درجه 2 است. به نظر می‌رسید علی نصیریان از دریافت سیمرغ بازیگر نقش مکمل آن هم بعد از فعالیت‌ هنری طولانی کمی دلخور است.

عجیب‌ترین اختتامیه جشنواره فیلم فجر و حواشی آن؛ نپذیرفتن سیمرغ توسط یکی از برگزیدگان

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن هم به فرشته صدعرفایی اهدا شد برای حضور در شبی که ماه کامل شد. جایزه سیمرغ بهترین کارگردانی هم به نرگس آبیار برای شبی که ماه کامل شد، تعلق گرفت.

عجیب‌ترین اختتامیه جشنواره فیلم فجر و حواشی آن؛ نپذیرفتن سیمرغ توسط یکی از برگزیدگان

فیلم «شبی که ماه کامل شد» همچنین سیمرغ بلورین بهترین فیلم، بهترین طراحی لباس و بهترین چهره پردازی را هم به دست آورد و به این ترتیب بیشترین سیمرغ‌ را در جشنواره امسال درو کرد.

عجیب‌ترین اختتامیه جشنواره فیلم فجر و حواشی آن؛ نپذیرفتن سیمرغ توسط یکی از برگزیدگان

سیمرغ بلورین در بخش‌های بهترین جلوه‌های ویژه میدانی و بهترین صداگذاری به فیلم «ماجرای نیمروز؛ رد خون» تعلق گرفت. فیلم «قصر شیرین» به کارگردانی رضا میرکریمی هم توانست سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن و بهترین فیلمنامه را به دست آورد.

سیمرغ بلورین بهترین تدوین و بهترین صدابرداری به فیلم متری شیش و نیم به کارگردانی و نویسندگی سعید روستایی رسید. فیلم غلامرضا تختی ساخته بهرام توکلی هم توانست در بخش‌های بهترین طراحی صحنه و بهترین فیلمبرداری، سیمرغ بلورین دریافت کند.

مسخره باز همچنین جایزه بهترین جلوه‌های ویژه بصری را دریافت کرد. همایون غنی زاده هم سیمرغ بلورین بهترین فیلم هنر و تجربه را برای کارگردانی مسخره باز به دست آورد.

جایزه ویژه هیئت داوران هم به فیلم سرخپوست ساخته نیما جاویدی تعلق گرفت. سیمرغ بلورین بهترین انیمیشن به «آخرین داستان» ساخته اشکان رهگذر اهدا شد. متری شیش و نیم هم به تهیه کنندگی جمال ساداتیان توانست بهترین فیلم برگزیده مردمی جشنواره امسال شود.

البته قبل از اهدای جوایز بخش سودای سیمرغ، برترین آثار بخش فیلم کوتاه، مستند و نگاه نو معرفی شدند. جایزه بهترین فیلم مستند به «بهارستان؛ خانه ملت» اثر بابک بهداد تعلق گرفت. «بچه خور» هم به کارگردانی محمد کارت برنده سیمرغ بهترین فیلم کوتاه شد. همایون غنی‌زاده هم برنده جایزه بهترین فیلم نگاه نو برای مسخره باز شد که البته از دریافت جایزه خودداری کرد.

همایون غنی‌زاده و سیمرغی که آن را نپذیرفت

همایون غنی‌زاده، کارگردان جوان در مراسم اختتامیه جشنواره امسال دست به اقدامات جالبی زد. این کارگردان در بخش نگاه نو جشنواره با فیلم مسخره باز برنده جایزه بهترین فیلم نگاه نو شد اما آن را نپذیرفت. او هنگامی که نامش به عنوان برنده اعلام شده یکی از شهروندان افغانی مقیم ایران را به روی سن فرستاد.

عجیب‌ترین اختتامیه جشنواره فیلم فجر و حواشی آن؛ نپذیرفتن سیمرغ توسط یکی از برگزیدگان

این فرد افغانستانی در بخشی از سخنانش گفت غنی‌زاده او را به این دلیل به روی سن فرستاده تا به عنوان یک افغانی بتواند از مشکلات و مصائب زندگی افغان‌ها در ایران حرف بزند. البته او می‌داند این روزها همه مشکلات زیادی دارند و فقط می‌خواهد از ایرانی‌ها تشکر کند. این شهروند افغانستانی در بخش دیگری از سخنانش نامه همایون غنی‌زاده را خواند که گفته بود فکر می‌کند فیلمش در بخش نگاه نو حرف زیادی برای گفتن ندارد و او مستحق دریافت سیمرغ آن نیست.

همایون غنی‌زاده برنده جایزه بهترین فیلم هنر و تجربه در بخش سوادی سیمرغ هم شد. البته این بار جایزه را پذیرفت و برای دریافتش به روی سن آمد. او با کنایه به هیئت داواران گفت علی نصیریان بعد از 60 سال هیچ سیمرغی تا به حال دریافت نکرده بود اما امشب به من 2 سیمرغ می‌دهند. غنی‌زاده اضافه کرد فیلمش را شایسته سیمرغ نگاه نو نمیداند اما سیمرغ بخش هنر و تجربه را دوست دارد. به گفته برخی بخش از سخنان این کارگردان در پخش تلویزیونی سانسور شده است.

تقدیر از 23 آزاده که داستان مقاومت و اسارت آن‌ها در دوران دفاع مقدس، داستان فیلم 23 نفر بود، بخش دیگری از مراسم رارقم زد.. در این بخش 23 آزاده و بازیگران نقش آن‌ها روی سن آمدند و توسط گوهر خیراندیش، حبیب احمدزاده و منوچهر شاهسواری تجلیل شدند. گوهر خیراندیش به تحسین این فیلم و دلاوری‌های آزادگان سوژه فیلم پرداخت که ظاهرا بخشی از سخنان خانم خیراندیش هم در تلویزیون سانسور شده است.

داستان پول‌های کثیف در فیلم‌ها و واکنش مهناز افشار و حامدبهداد

یکی از حاشیه‌های مهم در جشنواره فجر امسال و نشست‌های خبری بعضی فیلم‌ها به موضوع بودجه هنگفت برخی فیلم‌ها و منبع نامشخص آن‌ها اختصاص داشت. خبرنگاران از شبهه ورود برخی پول‌های کثیف در سینما حرف زدند و خواستار پاسخگویی تهیه کنندگان و سازندگان فیلم‌هایی مانند سمفونی نهم، قصر شیرین، رد خون و جاندار شدند.

عجیب‌ترین اختتامیه جشنواره فیلم فجر و حواشی آن؛ نپذیرفتن سیمرغ توسط یکی از برگزیدگان

در یکی از نشست‌ها خبرنگاری از حامد بهداد درباره این شبهه‌ها درباره منبع مالی فیلم جاندار پرسید. بهداد در پاسخ گفت که او چیز زیادی درباره مسائل اقتصادی و این اتهامات نمی‌داند و او به عنوان هنرمند فقط فیلمنامه را می‌خواند و تصمیم می‌گیرد یک بازی خوب ارائه کند.

البته نحوه سخن گفتن مبهم، مکث‌ها و تعداد زیاد کلمات انگلیسی حامد بهداد در حرف‌هایش طی این نشست هم باعث انتقادات زیادی به او شد.

مهناز افشار هم که این روزها با پست‌هایش در فضای مجاز جنجال‌های زیادی درست کرده، دوباره با اظهار نظر درباره پرسش‌های خبرنگاران درباره منابع فیلم‌ها کلی بحث و جدل راه انداخت. او در توییترش گفته بود خبرنگاران در نشست فیلم فقط باید در مورد محتوا و فرم و مسائل زیباشناختی آن پرسش بکنند نه منابع مالی فیلم و این مسائل.

این اظهار نظر خانم افشار موجی از حملات اهالی رسانه را علیه او به راه انداخت. خیلی‌ها گفتند خبرنگار در یک نشست خبری حق دارد تصمیم بگیرد که درباره چه چیزی بپرسد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 28
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:36 - 1397/11/23
امسال جوایز عادلانه بود... نرگس ابیار و تیمش لیاقت سیمرغها رو داشتن
پاسخ ها
۱۲۱
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
واقعاعادلانه بودک بزرگ اقاسیمرغ درجه ۲گرفت!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
چه ربطی داره ،اخه که نمیشه به کسی که نقش مکمل بازی کرده جایزه بهترین بازیگر رو داد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
من هيچچي نميدونم از فجر مجر
فقط اينو ميدونم هرچي برترينها ميگه عجيب يعني درسته هرچه ميگه درست عجيبه
Iran, Islamic Republic of
11:44 - 1397/11/23
چرا فقط به فیلمهای غمناک سیاسی جایزه میدهند.
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
به تو چه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
چون به اندازه کافی فیلمهای مصیبت اجتماعی آپارتمانی مزخرف جایزه گرفتن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
این یارو غنی زاده فازش چی بود این مهاجر افغان و فرستاد رو صحنه که از مشکلاتشون بگه .یعنی این غنی زاده انقد احمقه که نمیدونه مردم خود ایران الان با انواع واقسام مشکلات دست و پنجه نرم میکنن بعد این توقع داره مسئولان گرامی و گرانقدر یه فکری ام به حال این مهاجرا بکنن.مثلا اومد فاز روشن فکری برداره ک بدجوری ری...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
"به تو چه" ساده ترين، كاملترين و مرتبط ترين پاسخ همه ي آدمهايي هست كه پاسخي براي يه حرف حساب ندارن. از مادربزرگ خدابيامرز همه مون بگير تا كاربر مودب و اصيل و خانواده دار 15:49 كه اينجا افاضات فرمودن.
United States
11:46 - 1397/11/23
مهناز افشار جیره خوار رانت های حکومتی از محمد علی رامین دزده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
نه اینکه نرگس آبیار ارث باباشو میده بابت فیلما
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
اخه چرا وقتی از چیزی مطمین نیستی میای نظرم میدی عین اسب کلتو کردی تو زندگی مردم زشته یه دره آدم باشه خوبه بقیه ام بیان بهت بگن تو ... هستی
Iran, Islamic Republic of
12:46 - 1397/11/23
من داشتم پخش زنده ی برنامه رو نگاه میکردم،دفعه اول همایون غنی زاده نیومد روی سن،ولی برای سیمرغ دیگری که مجددا اسمش رو خوندن اومد روی سن،و گفت"آقای نصیریان با 60 سال سابقه کاری سیمرغ نبردن ولی من امشب دوتا سیمرغ......... " و دیگه صحبتاش رو پخش نکردن و یه مجری دیگه شروع کرد به چرت و پرت گفتن و وقت تلف کردن برای دوربین تلویزیون، و به محض اینکه حرفای غنی زاده تموم شد مجددا صحنه ی جشنواره رو نشون دادن و ادامه برنامه!!!!! واقعا ما نفهمیدیم چرا اینکارو باهاش کردن و از کجا میدونستن چی میخواد بگه که تلویزیون سخنرانیش رو نشون نداد!!!و خیلییییی مشتاق شدیم که ببینیم چی گفته! به داداشم گفتم حتما دانلود کن ببینیم چی گفته که اینا توی پخش زنده نشون ندادن سخنرانیش!!
برترین هل عاشقتم که انقد دقیق و ریز همه چیو نوشتی...خدا قوت.
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
برنامه زنده نبود.با چند دقیقه تاخیر پخش میشه که میدونم کجا را باید سانسور کنن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
با وجود اینکه من دیدم که آقای همایون غنی زاده چی گفت ولی به جرأت میتونم قسم بخورم که خودشم نفهیمد که چی گفت!! فقط اینو فهمیدم که خودشو خیلی بالاتر و فهیم تر از بقیه میدونه و این در حالی بود که آقایی که جزو هیأت ژوری بود و اسمش یادم نمی آد رو با جایزه ای که متعلق به این آقا بود سر پا نگه داشت و ... بعد هم جایزه رو گرفت و رفت . والا چی بگم شاید که سخنان گهربار ایشان در حد و اندازه فهم من نبود!!!...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
برای اینکه پخش زنده در واقع زنده نیست و حداقل 2-3 دقیقه تاخیر داره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
اینا انقد ترسوان که حتی اختتامیه یه برنامه هنری رو هم با تاخیر پخش میکنن
Iran, Islamic Republic of
13:06 - 1397/11/23
همه میدونن که این جوایز سفارشی بود دیگه این سیمرغا هم ارزشی نداره
Iran, Islamic Republic of
13:34 - 1397/11/23
آدمهای از خود راضی اینچنینی در میان هم وطنانشان هم جایی ندارند . غني زاده زشت ترین کار ممکن را کرد . اگر شهامت داشت خودش می رفت بالا نه اینکه یک کارگر بی پناهی را بفرستد و مضحکه کند . شعور این اقا همین مقدار است
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
این آقا رو خیلی خوب نمیشناسم و با کارهاش خیلی آشنا نیستم ولی چیزی که در شخصیتش ب نظرم جالب اومد این بود که خیلی ناشیانه خواسته از مارلون براندوی بزرگ تقلید کنه که در مراسم اسکار یک سرخپوست بومی آمریکایی رو به جای خودش به مراسم فرستاد که البته خودش در مراسم حضور پیدا نکرد ولی این آقا خودشم اومده بود یک نمونه دیگه از این ماجرا هم در اسکار آقای فرهادی اتفاق افتاد که به جای خودشون خانم انوشه انصاری و.پروفسور نادری رو به مراسم فرستادن
حالا وقتی مارلون براندو این کار رو میکنه هموطناش بهش افتخار میکنن ما توهین میکنیم
آقای فرهادی هم گرچه انگیزه شون مثل براندو.و این آقا بخاطر تبعیض نژادی نبود و خیلی ها هم کارشو تایید نکردن ولی هیچ کس هم بهش توهین نکرد
لطفا منصف باشیم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
خدایا آدم می مونه چی بگه از این نظرات احمقانه!
.
.
شما شناخت و فهمت راجع به به روال جشنواره های فیلم انقدر کمه که هنوز نمیدونی در تمام دنیا این یک کار عادیه که صاحب جایزه شخص دیگری رو جای خودش بفرسته رو سن!
اونوقت میای اینجا نظرات گوهربار میدی
Iran, Islamic Republic of
13:34 - 1397/11/23
متاسفم واقعا متاسفم از این همه بیسوادی غني زاده
Iran, Islamic Republic of
13:35 - 1397/11/23
به امید اینکه سینمای ایران از آثار بی محتوايي مانند همايون غني زاده پاک شود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
چند بار پشت سر هم با اسامی مختلف پیام میدی شما؟؛-)ا
Iran, Islamic Republic of
13:50 - 1397/11/23
متری شش و نیم به کارگردانی سعید روستایی مگه نیس؟؟؟ اشتباه نوشتین توی مطلب
Iran, Islamic Republic of
22:09 - 1397/11/23
من فکرمیکنم این جشنوارها فقط فرصتی شده برا بازیگرا که سروریخت زننده خودشون به نمایش بزارن خاک بر سرتون که ارزش انسان بودن براتون درهمین حده
Iran, Islamic Republic of
23:53 - 1397/11/23
درسته ،خبرنگار فقط حق داره در مورد مسائل سیاسی بپرسه که هیچ ربطی به سینما نداره که اتفاقا شما هم همیشه جوابهای مزخرفی در آستین دارین ولی اگر از منابع مالی فیلم بپرسه اشکال داره!!
Iran, Islamic Republic of
08:54 - 1397/11/26
غني زاده از اسمش معلومه ژن خوبه رستورانم كه داره ديگه تين اداها چيه درمياره؟:)))))
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج