افزایش نجومی قیمت خودرو؛ مسئولان چه می‌کنند؟
۸۳۲۶۴۸
۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۶
۹۵۳۸
بازار خودرو با نزدیکی به آخرین ماه سال، به واسطه حضور گسترده دلالان و واسطه‌گران قیمت‌های شگفت انگیزی به خود می‌بیند. قیمت خودروهای داخلی در روزهای اخیر در بازار با چنان افزایشی مواجه شده است که تغییر قیمت‌ها در یک هفته اخیر را واقعاً باور نمی‌کنید.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: بازار خودرو که طی ماه‌های گذشته روزهای پر فراز و نشیبی را تجربه کرده بود در ماه‌های پایانی سال با چنان نابسامانی مواجه شد که وقتی به رقم‌های اعلامی ازسوی فروشندگان نگاه می‌کنید پرداخت چنین پولی به مشابه یک طنز تلخ جلوه می‌کند.

مردم سوال دارند که این همه نهاد، وزارتخانه و مسئول واقعاً چه کار می‌کنند که با چنین آشفته بازاری در این حوزه مواجه هستیم؟ بازاری که قیمت خودروهای داخلی در آن فقط در یک هفته تا ۲۸ میلیون تومان افزایش یافته است.

این موج افزایش قیمت در شرایطی اتفاق افتاده است که چندی پیش وزیر صمت اعلام کرد: "خودروسازان حق گران کردن خودرو‌های تحویل تا شهریورماه سال ۱۳۹۷ را ندارند".

رضا رحمانی درخصوص افزایش قیمت خودرو، به بند دوم مصوبه ستاد تنظیم بازار اشاره کرده و گفته بود: خودروسازان مکلف به تحویل خودروهای پیش فروش شده با تاریخ تحویل اول شهریور ماه تا ۳۰ دی ماه به قیمت قبل هستند.

البته این هشدارهای وزیر فقط به همین مورد ختم نشد و وی در ادامه با تاکید بر اجرای دقیق ماده ۴ آئین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان افزود: «همانطور که پیش از این بارها عرض کرده‌ام، همه باید به تعهداتشان پایبند باشند و اگر از این تعهد عدول کنند، سازمان حمایت در دفاع از حقوق مصرف‌کنندگان برخورد نظارتی را اعمال خواهد کرد».

وزیر صنعت درباره ضرر و زیان خودروسازان از این مساله نیز توضیح داد: همانگونه که پیش از این اعلام کرده‌ام، در عمل به تعهدات حساس هستیم و هیچ مماشاتی با خودروسازان نخواهیم داشت؛ زیرا با قرارداد قطعی خرید کرده‌اند و همه باید به این تعهد پایبند باشند.

رحمانی افزود: در هر موضوعی وقتی قولی به مردم می‌دهیم باید به آن عمل کنیم؛ وقتی خودروسازان در پیش فروش‌های عادی خود به مردم تعهد داده‌اند که قیمت مطابق زمان تحویل مندرج در قرارداد محاسبه می‌شود، باید به آن پایبند باشند.

ازسوی دیگر معاون امور صنایع وزارت صمت نیز درخصوص لزوم اعلام زمان تحویل خودروهای معوق توسط خودروسازان به مشتریان گفت: این مساله، جزو تکالیف خودروسازان بوده و شرکت‌های خودروساز باید با درنظر گرفتن راهکارهای عبور از تحریم‌ها، زمان تولید خودروهای معوق را اعلام کنند.

فرشاد مقیمی درخصوص تمهیدات این وزارتخانه برای کمک به خودروسازان به منظور عبور از بحران تحریم‌ها اظهارداشت: با هدف حمایت از خودروسازان برای عبور از شرایط بحرانی موجود، بسته ساماندهی بازار خودرو به تصویب ستاد اقتصاد مقاومتی کشور به ریاست آقای جهانگیری معاون اول محترم رئیس‌جمهور رسیده است.

وی افزود: این بسته دارای چند سرفصل و محور اصلی است که از آن جمله می‌توان به تأمین سرمایه در گردش خودروسازان در بخش ارزی و ریالی با هدف بازگشت به سقف تولید قبلی و واگذاری دارایی‌های غیر مولد خودروسازان تا سقف هزار میلیارد تومان و همچنین داخلی سازی قطعات و کاهش ۳۰ درصدی وابستگی ارزی خودروسازان به خارج از کشور اشاره کرد.

معاون وزیر صنعت ضمن تاکید بر زمان بر بودن تحویل خودروهای معوق به دلیل نیاز به دور زدن تحریم‌ها گفت: در هر صورت، شرایط تحریم وجود دارد ولی آنچه در شرایط کنونی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است این است که مکانیزم‌هایی را برای دور زدن تحریم‌ها با هدف واردات قطعات مورد نیاز خودروسازان به منظور حفظ و ادامه چرخه تولید با جدیت دنبال می‌کنیم.

اما با این حال و با وجود تأکیدات و هشدارهای مسئولان باز هم اوضاع آشفته بازار خودرو به سامان نشد و فرمان این بازار در دست واسطه گران و در مسیر نا معلوم در حرکت است.

اگرچه دو شرکت ایران خودرو و سایپا با صدور اطلاعیه‌ای به مشتریان خود اعلام کردند که محصولات پیش فروش شده را با قیمت‌های قبلی تحویل آنها خواهند داد اما متأسفانه همچنان سایر شرکت‌ها تعهدی به حرف وزیر نداشته و تغییری در قیمت محصولات خود در تحویل‌های قبل از دی ماه امسال اعمال نکرده‌اند! مراجعه به نهادهای نظارتی نشان می‌دهد که اظهارات وزیر تنها در سطح رسانه‌ها بوده و اقدامات عملی نظارتی در این رابطه انجام نشده است.

دست‌اندرکاران بازار سه دلیل عمده برای این مساله عنوان می‌کنند. محدودیت در عرضه خودرو از سوی شرکت‌های خودروساز عمده‌ترین دلیلی است که ازسوی فعالان بازار در ارتباط با افزایش قیمت‌ها عنوان می‌شود. با افت تولید شرکت‌های خودروساز از خرداد ماه سال جاری، روند عرضه این شرکت‌ها به بازار دچار اختلال شد. ناتوانی خودروسازان در تأمین نیاز بازار سبب شد تا قیمت‌ها روند صعودی به خود بگیرد. این مساله خود عاملی شد تا واسطه‌ها و دلالان حضور پررنگی در بازار داشته باشند.

البته این موضوع خود با ابهاماتی روبرو است زیرا چندی قبل در خبرها آمده بود خودروسازان برای کسب سود بیشتر در این بازار آشفته، خودروهای تولیدی خود را در انبارها دپو کرده‌اند تا با قیمت بالاتر به مشتریان بفروشند.

بعد از رسانه‌ای شدن این خبر معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر رفع دغدغه‌های مردم ازسوی خودروسازان گفت: خودروهای تولیدی باید به صورت روزانه، مستمر و همزمان با تولید در اختیار مشتریان قرار گیرد و هیچ خودرویی نباید در پارکینگ خودروسازها و نمایندگی‌ها انبار شود.

این مقام مسئول همچنین گفته بود، برای سایر خودروسازان نیز با هماهنگی بعمل آمده با رئیس جمهوری توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت، تسهیلاتی اختصاص داده خواهد شد.

مقیمی خاطرنشان کرد: برای تولید‌کنندگان خودرو در بخش‌خصوصی، تسهیلات سرمایه در گردش از محل ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته به صنایع کوچک و بزرگ در نظر گرفته شده است.

وی تاکید کرد: خودروسازان باید تولید خود را به گونه‌ای مدیریت کنند که در سریع‌ترین زمان ممکن خودروهای ثبت‌نام شده در اختیار مشتریان قرار گیرد.

ازسوی دیگر اقدام خودروسازن مبنی بر پیش فروش خودرو با تحویل فوری یک ماهه بر این ابهام افزوده است به نحوی که این سوال به ذهن متبادر می‌شود که اگر آنها توان تأمین قطعات و تحویل خودروهای قبلی پیش فروش شده را ندارند، چگونه ممکن است آگهی تحویل فوری عرضه کنند.

بازگشت دلالان به بازار با توجه به ناتوانی ادامه‌دار خودروسازان در عرضه خودرو دومین دلیلی است که فعالان به آن اشاره می‌کنند و حضور پررنگ واسطه‌ها را در چند روز اخیر عامل بی‌ثباتی بازار می‌دانند.

سومین نکته‌ای که دست‌اندرکاران بازار به آن اشاره می‌کنند، نبود نظارت ازسوی دستگاه‌های نظارتی است. آنها می‌گویند در نبود نهادهای نظارتی، واسطه‌ها و دلالان، بازار را به دست گرفته و قیمت‌های بی‌ثباتی برای بسیاری از خودروها به‌خصوص پرتیراژها اعلام می‌کنند. بنابراین شاهد هستیم که سه رأس یک مثلث، یعنی ناتوانی شرکت‌های خودروساز در عرضه، بازگشت دلالان و عدم نظارت بر بازار سبب شده طی هفته‌های اخیر بازار از حالت عادی خارج و در جاده بی‌ثباتی حرکت کند.

در این زمینه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران وقوع این نابسامانی را قابل پیش‌بینی می‌خواند و تاکید دارد که ریشه این مساله را باید در چراغ سبز وزارت صنعت، معدن و تجارت به شرکت‌های خودروساز مبنی بر عرضه محصولاتشان با قیمت ۵ درصد زیر حاشیه بازار جست‌وجو کرد. سعید موتمنی، آزادسازی قیمت خودرو را در شرایطی که عرضه از مبدا دچار اشکال است، آفتی می‌داند که این روزها به جان بازار خودرو افتاده است. این فعال بازار می‌گوید: وزارت صمت باید ابتدا به وضعیت عرضه خودروسازان سر‌وسامانی می‌داد و بعد مجوز افزایش قیمت‌ها را صادر می‌کرد.

درحالی موتمنی معتقد است وزارت صنعت در ابتدا باید موانع موجود از سر راه تولید خودرو را برمی داشت بعد اقدام به افزایش قیمت محصولات از مبدا می‌کرد که رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش از آزاد‌سازی قیمت خودرو وعده افزایش تولید و به همراه آن کاهش قیمت‌ها را داده بود. ولی با کاهش عرضه نه تنها قیمت‌ها در بازار روند نزولی نداشته بلکه پیش‌بینی می‌شود که قیمت کارخانه‌ای خودروها نیز با قیمت‌گذاری حاشیه بازار باز افزایش یابد.

به این ترتیب به نظر می‌رسد هر چه به پایان سال نزدیک‌تر می‌شویم با توجه به رشد همیشگی تقاضا در این بازه زمانی، قیمت‌ها همچنان روند صعودی خود را حفظ کنند. بنابراین می‌توان گفت که آژیر قرمز در بازار شنیده می‌شود. برای جلوگیری از ادامه این وضعیت باید هر چه سریع‌تر وزارتخانه و نهادهای نظارتی در بازار دخالت کرده و ثبات را به بازار بازگردانند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 54
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:14 - 1397/11/28
گوشت گرون میشه وارد میکنن مرغ گرون میشه وارد میکنن برنج گرون میشه وارد میکنن ، این مسولین حالا چرا ماشین وارد نمی کنن خدا لعنتشون کنه...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
گل گفتی
Iran, Islamic Republic of
12:17 - 1397/11/28
طبق معمول دنبال بهانه برای حمایت ازمافیای ماشین سازی
Iran, Islamic Republic of
12:18 - 1397/11/28
مسولان!منظورت از مسول کیه؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
دلالان
Iran, Islamic Republic of
12:19 - 1397/11/28
ما خودمون مقصریم که انقلاب کردم پس تاوانشو داریم پس میدیم
France
12:19 - 1397/11/28
لعنت خدا بهشون،نون نداریم اب نداریم گوشت نداریم مرغ نداریم کاهو نداریم برق نداریم گاز نداریم پول نداریم،فقط امنیت داریم.ب خدا قسم ظلم داره میشه تو حق جونای مث من.من یه کارگر شغل ازادم حقوق ماهانم ۱تومنه بدون بیمه.ب خدا باید دیگه ادمیتو بزارم کنار منم دزدی‌کنم
Iran, Islamic Republic of
12:19 - 1397/11/28
نه وزیر،نه رئیس جمهور هیچ غلطی نمیکنن،مرغ،گوشت،موادغذایی،میوه،همه چی گرونه،نمی تونید کاروکاسبیتونوجمع کنید،البته کلآ،چون همتون یکی هستین
United States
12:21 - 1397/11/28
کی به کیه ؟پراید رو بزنید صد ملیون مردم برا خرید صف میکشند
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1397/11/28
مسوولین فعلا در خواب زمستانی هستند.
United Kingdom
12:30 - 1397/11/28
دزدی دیگه... اینم پرسیدن داره
Iran, Islamic Republic of
12:32 - 1397/11/28
یک فرمول ساده است که عمق فاجعه و مدیریت ضعیف رو نشون میده ، وزارت صنعت و وزیر نالایقش اعلام کرده آشغالسازهای داخلی ۵ درصد زیر قیمت حاشیه بازار محصولاتشون رو بفروشند حالا هرچی قیمت حاشیه بازار که توسط دلالهای کثیف تعیین میشه بالاتر باشه آشغالسازها سود بیشتری نصیبشون میشه ، با همین روش ساده سود های هزاران میلیاردی نصیب این مافیای کثیف شده و جیب مردم بیچاره خالی ، تنها راه چاره تحریم و نخریدن خودروهای آشغاله که متاسفانه غیرت و همبستگی در بین مردم وجود نداره
Iran, Islamic Republic of
12:32 - 1397/11/28
مدیریت بحران که می گویند این است ما ملت بسیار خوش شانس می باشیم که در کشور ما از زلزله یا سیل می آید وگرنه فاتح همه خوانده شده بود
Iran, Islamic Republic of
12:35 - 1397/11/28
مسئولین محترم پورسانتشون رو گرفتن و دم نمیزنن.
Iran, Islamic Republic of
12:47 - 1397/11/28
شکر به دولت و روحانی
پاسخ ها
دولت بی سرف ،مردم بیسعور
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
من که تعصبی نسبت به هیچ خری ندارم
چون انسان خیلی کم میبینم
اما هر کسی دیگه ای هم بود هیچ فرقی نداشت
United Arab Emirates
12:47 - 1397/11/28
ادم خندش میگیره وقتی بعضی ها میگن خودرو گران شد مسئولان چه کار میکنند انگار مردم فکر میکنن که مسئولان مربوطه هیچ خبری از گرانی خودرو ندارند
Iran, Islamic Republic of
12:52 - 1397/11/28
چه خبره تو ایران مسئولین کجایند مردم بدبخت شده
Iran, Islamic Republic of
13:12 - 1397/11/28
خاک تو سر مملکت با این مسولین بی عرضه و دزد
Iran, Islamic Republic of
13:14 - 1397/11/28
دولت خبر داره مجلس خبر داره چپ خبر داره راست خبر داره ولی کسی نمی تونه کاری انجام بده چون تولید نیست و.....دلار نیست وبازار دلالی هم داغ داغ۰ وایرانی جماعت هم می خرد‌هرچه قدر باشد وهرچی باشد
Iran, Islamic Republic of
13:15 - 1397/11/28
دارن به ............ما ملت میخندن واز این همه مقاومت در برابر استکبار لذت میبرن . بلندتر فریاد بزنید ، مممممرگ بر امریکا .
Iran, Islamic Republic of
13:17 - 1397/11/28
دولت مثل خر تو گل گیر کرده مسولان نظام هم گو گیجه گرفتن. از یک طرف غارت ودلال بازی داخلی از یک طرف تحریم وفشار خارجی.
5
Iran, Islamic Republic of
13:23 - 1397/11/28
روحانی کاری کرد کسانی که به او رأی دادند .
امروز می گویند شکر خوردیم .
Iran, Islamic Republic of
13:23 - 1397/11/28
روحانی کاری کرد کسانی که به او رأی دادند .
امروز می گویند شکر خوردیم .
Iran, Islamic Republic of
13:24 - 1397/11/28
بود و نبود مسئولین و وزرا و رئیس جمهور فرقی به حال مردم نمی کند
Iran, Islamic Republic of
13:31 - 1397/11/28
دولت رسما اعلام ورشکستگی‌کند و امورات‌را بخود مردم بدهد بهتر است واقعا در اینده چگونه می خواهد همه چیز بحال قبلی بر گردد شدنی نیست واویلا است
Iran, Islamic Republic of
13:32 - 1397/11/28
مسئولان فعلا با خانواده در حال سفرهای زمستانی هستن چون خیییییییییلی خسته شدن از این همه بار و فشار مسئولیت
Iran, Islamic Republic of
13:35 - 1397/11/28
مسئولین محترم حتی عاجز از مقابله با مافیای کاهو هستن و تازه شما میپرسی برای خودرو چه میکنن . اصلا قرار نبوده کاری بکنن . اساسا توی این مملکت کسی برای انجام خدمت مسئول نمیشه . فقط میاد تا چندتا رانت بگیره و چندسالی حقوق نجومی بگیره و بعدش خداحافظ . دلت خوشه ها
Iran, Islamic Republic of
13:40 - 1397/11/28
دقیقا هر روز مسئولین همین حرفها رو میزنند خنده داره واقعا البته ادم احمق زیاد داریم که میرن میخرنند خدا رو شکر همه چی ارومه
Iran, Islamic Republic of
13:48 - 1397/11/28
دوستان این مملکت که صاحب نداره ولی هرچی میکشیم از حماقت خودمون وقتی هر قیمتی باشه هرجنسی باشه میخریم وقتی شعور اجتماعی و فرهنگ بسیار پایین تو جامعه هکمرانی میکنه این میشه وضعیتمون
Iran, Islamic Republic of
13:53 - 1397/11/28
مسکن رو ول کردی چسبیدی به خودرو ؟؟؟
اولویت با مسکن هستش که قیمتش سر به فلک کشیده
Iran, Islamic Republic of
13:59 - 1397/11/28
میخورن میخابن وقت پاشدن میکشن میرن توفاز میان چنتادروغ میدن تحویل مردم
Iran, Islamic Republic of
14:00 - 1397/11/28
مسؤولان چه میکنند؟
یعنی شما نمیدانید؟
مسؤولان دارن میخورند و میبرند و به ریش ما میخندن.
خاک بر سر ما که داریم صف میکشیم تا پول دسترنج خود را تحویل آنها دهیم.
Sweden
14:06 - 1397/11/28
چون ملت غیور از گرانی استقبال کردن گرانترش کردند.
Iran, Islamic Republic of
14:14 - 1397/11/28
هیچ رییس جمهور که فقطمیزند ظریف به کمکفلسطین افتخار میکند رییس مجلس مارکوپولو شده سفر به چین و ژاپن میرود مابقیه هم دنبال خرید عیدشان هستند حال بر ای مردم بدبخت چی میگذرد به درک سانسور چی خواهش میکنم سانسور نکن
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1397/11/28
مسئولان به کنار ساحل میروند گرانی خودرو به اونا مربوط نیست مقصر گرونی ترامپه
واقعا فکر میکنید مامسئول داریم
همین که آقازاده ها کنار ساحل برن زیر ماسه و تفریح کنن برا ما کافیه
Iran, Islamic Republic of
14:48 - 1397/11/28
کشور از دست در رفته
کسی هم به روی خودش نمیاره
فقط هی شعار و شعار و دروغ عوام فریبی
تا دلت هم بخواد عوام ایله داریم
Germany
14:49 - 1397/11/28
اونها به وظیفه شون که اختلاسه میرسن سهم بقیه روهم میدن که مشکلی براشون پیش نیاد
Germany
14:49 - 1397/11/28
اونها به وظیفه شون که اختلاسه میرسن سهم بقیه روهم میدن که مشکلی براشون پیش نیاد
Iran, Islamic Republic of
16:26 - 1397/11/28
من امید دارم همه چیز درست میشه.خدایا شکرت
United Arab Emirates
17:18 - 1397/11/28
مسئولان مشغول بستن بار خود هستند
Iran, Islamic Republic of
18:16 - 1397/11/28
بگم مسیولان چه میگویند؟ تماشا ........ اونها ازاین سریال خوششان میاد .میدونی چرا؟ نه ، خودت فکرکن.
Iran, Islamic Republic of
18:42 - 1397/11/28
هیچ غلطی نمیکنند اتفاقا خوشحالن ک ب ملت داره فشار میارن
Iran, Islamic Republic of
20:24 - 1397/11/28
بابا ایران خودرو و سایپا مال خودشونه کی ضرر به خودش میزنه
Iran, Islamic Republic of
21:11 - 1397/11/28
و همچنان تحریمها کاغذ پاره ای بیش نیست !!!!
فهمیدیم که امریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه!!
فقط دلم به حال این مردم بدبخت میسوزه که شدن بازیچه دست بعضیا
جوونیمون گذشت همش در انتطار روزهای بهتر ولی افسوس که همیشه باید حسرت دیروزو بخوریم ......
کاش هرجای دیگری بدنیا اومده بودم ....
Iran, Islamic Republic of
21:11 - 1397/11/28
و همچنان تحریمها کاغذ پاره ای بیش نیست !!!!
فهمیدیم که امریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه!!
فقط دلم به حال این مردم بدبخت میسوزه که شدن بازیچه دست بعضیا
جوونیمون گذشت همش در انتطار روزهای بهتر ولی افسوس که همیشه باید حسرت دیروزو بخوریم ......
کاش هرجای دیگری بدنیا اومده بودم ....
Iran, Islamic Republic of
22:51 - 1397/11/28
مسئول؟؟؟؟..حیف عنوان مسئول...!!! اونا نشستن فقط به ریش ماها میخندن
Iran, Islamic Republic of
09:40 - 1398/02/22
تولیدات داخل جوابگوی نیاز کشور تیست باید واردات خودرو کار کرده ازاد شود
Iran, Islamic Republic of
09:45 - 1398/02/22
خودرو سازان ضعف مدیریت خودشون رو با غارت مردم جبران می کنند
Iran, Islamic Republic of
09:46 - 1398/02/22
تا رقابت سالم نباشد خودرو سازان درست نمی شوند باید تعرفه واردات کاهش یابد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج