چگونه رحمتی شماره یک تاریخ لیگ شد
۸۳۳۳۷۸
۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۱
۶۰۴۱
مهدی رحمتی از رکورد ابراهیم صادقی عبور کرد و یک رکورد جاودانه در تاریخ لیگ برتر خلق کرد.

خبرآنلاین: در تاریخ لیگ برتر فقط یک بازیکن است که در 18 دوره این رقابت‌ها بازی کرده؛ مهدی رحمتی کاپیتان استقلالی‌ها، تنها بازیکنی است که در تمام ادوار رقابت‌های لیگ برتر به میدان رفته است. دروازه‌بان اسبق تیم ملی علاوه بر اینکه تنها بازیکنی است که در 18 دوره‌ی رقابت‌های لیگ برتر بازی کرده، رکورددار تعداد بازی در لیگ برتر هم است.

پیش از رحمتی، ابراهیم صادقی بازیکن وفادار سایپا رکورددار بازی در لیگ برتر بود. کاپیتان استقلالی‌ها حالا با 439 بازی در لیگ برتر از رکورد 437 بازی صادقی در لیگ عبور کرده و رکورددار بازی در لیگ برتر فوتبال ایران شده است. به بهانه‌ی اینکه رحمتی رکورددار بازی در تاریخ لیگ برتر شده، روزهای خوب او در فوتبال را مرور کرده‌ایم.

تمجید حجازی

مهدی رحمتی برای گذراندن خدمت سربازی در آخرین دوره‌ی لیگ آزادگان راهی تیم فجرسپاسی شیراز شد. او در دومین فصل حضورش در فجر و در اولین دوره‌ی لیگ برتر برای نماینده شیراز به میدان رفت. رحمتی در هفته‌ی نهم آن فصل جایی که فجر به مصاف استقلال رشتی رفت که زنده‌یاد ناصر حجازی هدایت آن تیم را بر عهده داشت، چهره شد. او در آن بازی موفق شد دروازه‌ی تیمش را بسته نگه دارد. پس از آن بازی، حجازی از رحمتی به عنوان دروازه‌بانی بزرگ برای آینده ایران نام برد.

رحمتی تا لیگ سوم در فجرسپاسی حضور داشت و در این مدت قهرمانی جام حذفی را به همراه این تیم بدست آورد. سپاهان قدرت جدید آن روزهای فوتبال ایران، مقصد بعدی رحمتی بود. رحمتی جوان در کنار کمیل سوسکو، سنگربانان اصلی زردپوشان اصفهانی در آن فصل بودند. درخشش رحمتی در آن سال‌ها باعث باز شدن درهای تیم ملی به روی این بازیکن شد و او اولین بازی ملی خود را در بازی‌های غرب آسیا انجام داد.

رفت و برگشت به اصفهان

اولین دوره حضور رحمتی در سپاهان بیش از یک فصل طول نکشید و او در لیگ پنجم به تیم محبوبش استقلال پیوست. رحمتی در آن دوره رقیب قدرتمندی به نام وحید طالب‌لو داشت و حضور در دروازه‌ی آبی‌پوشان بین او و طالب‌لو تقسیم می‌شد که البته سهم طالب‌لو که سابقه بیشتری در استقلال داشت، بیشتر از رحمتی بود. رحمتی همراه با استقلال در آن فصل به اولین قهرمانی خود در لیگ برتر رسید.

در فصل بعد وضعیت رقابت بین طالب‌لو و رحمتی به همان منوال ادامه داشت تا اینکه در دربی به رحمتی فرصت بزرگی داده شد تا با درخشش در این بازی تبدیل به دروازه‌بان اول استقلال شود. این فرصت اما برای رحمتی تبدیل به تهدید شد؛ دروازه‌ی استقلال روی اشتباه او از نزدیکی نقطه‌ی کرنر باز شد و نهایتا استقلال بازنده از زمین خارج شد. نمایش ضعیف رحمتی در دربی، این بازیکن را تا 10 بازی به روی نیمکت تبعید کرد.

رحمتی در آن فصل تنها 9 بازی انجام داد و یک کلین‌شیت داشت تا ضعیف‌ترین فصل دوران بازیگری‌اش ثبت شود. او در پایان فصل، دیگر جایی در استقلال نداشت و مجبور شد در لیگ هفتم به مس کرمان که دومین فصل حضورش در لیگ برتر را تجربه می کرد، بپیوندد. رفتن از استقلال به مس نوعی سقوط آزاد محسوب می‌شد ولی باعث احیا رحمتی شد؛ این دروازه‌بان تبدیل به دروازه بان اول ایران شد و شماره یک تیم ملی را بدست آورد.

سپاهان لیگ نهم یکی از گران‌ترین و پرستاره‌ترین تیم‌های تاریخ لیگ برتر بود و برای قهرمانی مجموعه‌ای از بهترین‌ها را در کنار هم قرار داد که یکی از آن‌ها مهدی رحمتی بود که برای سومین بار شاگرد قلعه‌نویی شد. طبق اخبار آن روزها، رحمتی گران‌ترین بازیکن آن سال‌ها بود و مبلغ قرارداد سالیانه‌اش مضربی از 11 بود. مثلا از 555555555 تومان در فصل بعد به 666666666 رسید. رحمتی با سپاهان دو دوره قهرمان لیگ شد.

روزهای خوب در استقلال

در لیگ یازدهم نوبت فتح‌الله‌زاده بود که استقلال را تبدیل به تیمی کهکشانی کرده و ستارگان فوتبال ایران را در این تیم جمع کند. مهدی رحمتی هم در آن فصل به استقلال برگشت و دیگر خبری از رقیب جدی هم در این تیم نبود و این دروازه‌بان به تنهایی از دروازه‌ی آبی‌پوشان پایتخت محافظت می‌کرد.

استقلال در آن فصل در لیگ توفیقی نداشت ولی در جام حذفی به قهرمانی رسید. مهدی رحمتی در بازی فینال پیراهن ناصر حجازی که از طرف خانواده حجازی به او اهدا شده بود را به تن کرد که سر و صدای زیادی به پا کرد.

در لیگ دوازدهم امیر قلعه‌نویی به استقلال بازگشت و رحمتی برای چهارمین بار در کنار این مربی قهرمانی لیگ را بدست آورد. رحمتی در این مقطع تبدیل به یک بازیکن غیر قابل جایگزین در مسابقات ملی و باشگاهی شده بود و هیچ مربی‌ای حاضر نبود که حتی برای یک بازی هم رحمتی را روی نیمکت بگذارد و با 119 بازی پیاپی رکورددار بیشترین تعداد بازی متوالی در تاریخ لیگ برتر هم شد. به جز این حضور مستمر، بازی در تیم ملی و لیگ قهرمانان آسیا باعث شد تا این دروازه‌بان رکورددار دروازه‌بانی در تیم ملی و حضور در لیگ قهرمانان آسیا شود.

خداحافظی از تیم ملی

در این سال‌ها دو اتفاق مسیر زندگی حرفه‌ای رحمتی را تحت تاثیر قرار داد. در یکم بهمن ماه سال 1391 مهدی رحمتی در نامه‌ای از خداحافظی موقت خود از تیم ملی خبر داد ولی این خداحافظی موقت تبدیل به طولانی‌ترین خداحافظی موقت تاریخ شد و پس از آن کارلوس کی‌روش درهای تیم ملی را به روی او بست و درخشش رحمتی در بازی‌های باشگاهی هم باعث بازگشت او نشد.

در پایان لیگ سیزدهم مهدی رحمتی با امیر قلعه نویی دچار اختلاف شد تا در لیگ چهاردهم جایی در جمع آبی‌پوشان پایتخت نداشته باشد. در لیگ چهاردهم این دروازه‌بان به پیکان پیوست. پیکان در پایان فصل همراه با رحمتی در رده ماقبل آخر قرار گرفت تا این دروازه‌بان پرافتخار، سقوط به لیگ یک را هم در کارنامه خود ببیند.

اولین جام در دوران کاپیتانی

در لیگ پانزدهم با رفتن قلعه نویی از استقلال، رحمتی برای سومین بار به این تیم پیوست و تا اوایل لیگ هفدهم بی رقیب دروازه‌بان اول استقلال بود. اما در هفته ششم آن فصل منصوریان که به همراه استقلال از نظر نتیجه‌گیری به روزهای به بحرانی رسیده بود، رحمتی را نیمکت‌نشین کرد و حسین حسینی دروازه‌بان استقلال شد.

حضور منصوریان پس از آن تصمیم در استقلال چندان طول نکشید و وینفرد شفر جانشین او شد. پیرمرد آلمانی هم تمایلی به تغییر در درون دروازه نداشت و حسین حسینی که مدت‌ها منتظر فرصت برای درخشش بود، از این فرصت نهایت استفاده را کرد و توانست رکورد بسته نگه داشتن دروازه در تاریخ فوتبال ایران را بشکند.

مهدی رحمتی هم که سالیان سال از طرف هواداران استقلال ملقب به عقاب آسیا شده بود، روی نیمکت شاهد رکوردشکنی رقیب خود و اعطای لقب عقاب آسیا از سوی هواداران به حسینی بود. با وجود درخشش حسینی، آن فصل برای رحمتی خالی از افتخار نبود و توانست قهرمان جام حذفی شود. این اولین باری بود که رحمتی به عنوان کاپیتان جام قهرمانی را بالای سر برد.

بازگشت دوباره

در لیگ هفدهم پس از 11 سال تعداد بازی رحمتی در یک فصل بیش از انگشتان دو دست نشد و گمان این می‌رفت که دوران بازی رحمتی در استقلال به پایان رسیده است ولی در ابتدای لیگ هجدهم حسین حسینی به دلیل مصدومیت چند بازی نخست را از دست داد و این بار نوبت رحمتی بود که از این فرصت استفاده کند و پیراهن شماره یک استقلال را مجددا از آن خود کرد.

او با ادامه حضور خود در دروازه استقلال رکورددار بیشترین تعداد بازی در تاریخ لیگ برتر شد. مهدی رحمتی از 540 هفته ممکن (بدون احتساب بازی عقب افتاده با ذوب‌آهن) در 439 هفته حضور داشته و تنها 101 بازی را از دست داده است.

رکوردهای رحمتی

مهدی رحمتی با 439 بازی بیشترین تعداد بازی در لیگ برتر را دارد. او با 180 کلین‌شیت، رکورددار کلین‌شیت در لیگ هم است. رحمتی در تاریخ فوتبال ایران در بین دروازه‌بان‌های تیم ملی، با 74 بازی بیشترین تعداد بازی ملی را در اختیار دارد. او با 32 کلین‌شیت در تیم ملی، رکورددار کلین‌شیت هم است. رحمتی در تاریخ لیگ برتر بیشتر از هر دروازه‌بان دیگری پنالتی گرفته.

در بین دروازه‌بانان ایرانی، او رکوردار کلین‌شیت در لیگ قهرمانان آسیا است. کاپیتان استقلالی‌ها با 9 کلین‌شیت رکوردار کلین‌شیت در دربی هم است. مهدی رحمتی اولین دروازه‌بانی است که در لیگ برتر پنالتی از دست داده؛ او در لیگ دوم در بازی فجر سپاسی مقابل صنعت نفت آبادان نتوانست دروازه‌ی صنعت نفت آبادان را از روی نقطه‌ی پنالتی باز کند.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:58 - 1397/11/30
برو بابا کو افتخارش افتخار بیرانوند ده برابر پنگون هست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
زرت واسه منقاروند،اگه کیروش دلال بیشرف نبود منقاروند خواب تیم ملی هم نمیدید اما فوتبال کثیف ایران که شده دلال بازی رحمتی و خیلیهای دیگه رو سوزوند
Iran, Islamic Republic of
09:19 - 1397/11/30
واینچنین بودکه لقب جاودانه پنگوئن آسیاراازآن خودکرد
Iran, Islamic Republic of
09:21 - 1397/11/30
منقاروند جوجه شغال زشت دنیا
خخخخخگگگگگخخخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
11:01 - 1397/11/30
پس خاستی عقابمون بهتربن نشه.تبرریک عقاب جوون
Iran, Islamic Republic of
14:00 - 1397/11/30
سید مهدی رحمتی عزیز ، عقاب آسیا
Iran, Islamic Republic of
16:21 - 1397/11/30
لنگیا بخونن. اینم مدرک و سند ببینید تمام رکوردها دست کیه. عقاب آسیا
البته شما لنگیا هیچ سند و مدرک و منطقی رو قبول نداریدمسخره ها
Iran, Islamic Republic of
19:04 - 1397/11/30
بازیکن ول همین است کل تیمهای لیگ برتر دسته یک را گشته این آقا اگر بازیکن خوبی بود به مربیش قلعه نوعی بی احترامی نمیکرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
لنگ لطفا شما دم از ادب و احترام نزنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج