سخنگوی وزارت خارجه: به FATF نگاه حزبی نداریم
۸۳۹۰۰۰
۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۲:۳۰
۷۶۲۷
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تأکید کرد این وزارتخانه به هیچ وجه از دریچه حزبی و جناحی به FATF نگاه نمی‌کند و در این زمینه به بحث کارشناسی اعتقاد دارد.

خبرگزاری تسنیم: بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه روز سه‌شنبه در پاسخ به سوالی در خصوص عدم تصمیم گیری نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد اف ای تی اف و تعطیلات پیش رو و فرصت بافی مانده تا پایان مهلت اخیری که نهاد اف ای تی اف در اختیار ایران قرار داده است گفت:

وزارت امور خارجه به این مسئله به هیچ وجه از دریچه حزبی، جناحی و گرایشات سیاسی نگاه نمی کند. ما نگاه و دیدگاهی را مطرح می کنیم که منافع و مصالح کلیت کشور را در آن در نظر گرفته شده باشد ولذا در این بحث که اصرار کارشناسی داریم نگاهی است کلان و همه جانبه به مجموعه مسائل و منافع کشور.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: تمامی کشورهای جهان اگر بخواهند در نظام بین المللی و جهانی از منافع خود دفاع و جایگاه و موقعیت شایسته خود را حفظ کنند، ناگزیرند بسیاری از نرم ها و ترتیبات بین المللی را بپذیرند.

در ایران، اراده مقامات کشور و خواست عمومی این است که روابط عادی و معمول خود در زمینه های اقتصادی و تجاری و سایر زمینه ها را با دیگر کشورها و جامعه بین المللی داشته باشیم.

دقت کنید که ما در بسیاری از حوزه های حقوقی، سیاسی، خلع سلاح، فرهنگی، تجاری، اقتصادی، ارتباطات هوایی، دریایی و زمینی و ... عضو سازمان های بین المللی تخصصی هر یک از این حوزه ها هستیم که عضویت در آنها در واقع یعنی پذیرش اجرای استانداردهای خاص هر یک از این سازمان ها و نهادهای بین المللی تخصصی از سوی کشورمان.

ما اگر قصد داریم در حوزه بانکی و مالی در جهان امروز از حداقل های ارتباطات و مبادلات بانکی و مالی بهره مند شویم ناگزیر به پذیرش و رعایت استانداردهای تعریف شده ای هستیم که امروزه از سوی تمامی کشورهای جهان پذیرفته شده اند(بغیر از یک یا دو کشور).

قاسمی با اشاره به شرایط خاص روابط خارجی اقتصادی کشور بعد از بازگشت تحریم های یکجانبه غیرقانونی آمریکا گفت: ما به صورت همزمان هم با تعدادی از همسایگان، و هم شرکای سنتی مانند هند، چین و روسیه و هم اتحادیه اروپایی، برای بی اثر کردن تحریم های غیرقانونی آمریکا در حال رایزنی هستیم و پیشرفت های خوبی هم حاصل شده است.

مسئله اینجاست که تمامی این طرف هایی که تصمیم گرفته اند تحریم های نامشروع آمریکا را اجرا نکنند و با ما کار تجاری داشته باشند، همگی استانداردهای اف ای تی اف را پذیرفته اند و چاره ای جز این ندارند که با کشورهایی کار کنند که آنها نیز عضو این استانداردها باشند.

قاسمی در پایان تاکید کرد: اصرار کارشناسی وزارت امور خارجه این است که:

1) با پذیرش اف ای تی اف قرار نیست تمامی مشکلات کشور در روابط اقتصادی خارجی یک شبه و تمام و کمال حل شود؛

2) در عین حال، تردید نکنید که با نپیوستن به این نهاد مشکلات و موانع ما در راه تجارت با جهان سخت تر، پرهزینه تر و حتی در بسیاری از حوزه ها غیرممکن خواهد شد؛

3) با نپیوستن به اف ای تی اف حتی شرکای ما در کار قانونی و شفاف با ما مشکلات جدی و پرهزینه ای خواهند داشت که ممکن است نتوانند به راحتی همکاری با ما را ادامه بدهند و این را به صراحت به ما گفته اند؛

4) به نظر می رسد بخشی از ابراز نگرانی ها در سطح جامعه به دلیل نگاه جناحی و سیاسی به موضوع می باشد که لازم است همه کارشناسان و متخصصان در یک تلاش همگانی به وظیفه ملی خود در روشنگری و کمک به اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام برای اتخاذ بهترین تصمیم که بتواند منافع و مصالح و امنیت ملی کشور را تضمین کند، به دور از نگاه سیاسی، جناحی و فردی، عمل کنند.

بدون تردید هر گونه تصمیمی در این خصوص می تواند با آثار مثبت یا عوارض منفی بسیاری برای کشور همراه باشد و باید اجازه داد که تصمیم گیرندگان با آگاهی کامل، مسئولیت هرگونه تصمیمی در این ارتباط را بپذیرند.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:21 - 1397/12/15
عرضه تصویبش را هم ندارید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج