ماجرای‌ شکنجه‌ گروگان در باغ یخ زده!
۸۴۰۴۵۱
۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۴
۱۰۹۴۰
با دستگیری متهم اصلی پرونده گروگانگیری در مشهدکه با صدور دستورات ویژه قضایی صورت گرفت سرنخ‌هایی از معامله ۹۸ هزار یورویی فاش شد.

روزنامه خراسان نوشت: ماجرای این حادثه وحشتناک، از ششم اسفند زمانی روی میز قاضی شعبه ۴۰۵ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد گشوده شد که شهروندان نگران در تماس با پلیس ۱۱۰، از یک ماجرای آدم ربایی به سبک فیلم‌های هالیوودی خبر دادند.

در پی اعلام این گزارش بلافاصله نیرو‌های کلانتری کوی پلیس مشهد عازم خیابان جمهوری اسلامی ۴ (محل وقوع حادثه) شدند و به تحقیق در این باره پرداختند. بررسی‌های مقدماتی نشان می‌داد که چند جوان نقابدار، جوان ۳۰ ساله رهگذری را با کتک کاری و تهدید سلاح سرد، درون یک دستگاه خودروی پژو ۲۰۶‌انداخته و به سوی بزرگراه شهید کلانتری متواری شده‌اند. گزارش خراسان حاکی است با توجه به اهمیت و حساسیت این موضوع و به دستور قاضی سیدجواد حسینی (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) رسیدگی به این پرونده گروگانگیری توسط قاضی دکتر حسن زرقانی در شعبه ۴۰۵ دادسرای عمومی و انقلاب آغاز شد.

ماجرای‌ شکنجه‌ گروگان در باغ یخ زده!

با توجه به این که فرصت‌های طلایی برای جمع آوری اسناد و مدارک محکمه پسند و همچنین ردیابی‌های اطلاعاتی از اهمیت ویژه‌ای برای کشف جرم برخوردار بود، مقام قضایی با صدور دستورات خاص، پیگیری این پرونده را به پلیس آگاهی خراسان رضوی سپرد و بدین ترتیب گروه زبده‌ای از کارآگاهان دایره مبارزه با آدم ربایی و سرقت مسلحانه با هدایت و نظارت مستقیم سرهنگ حسین بیات مختاری (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) وارد عمل شدند و به تحقیق، در این باره پرداختند.

تجزیه و تحلیل‌های کارشناسی و رصد‌های اطلاعاتی کارآگاهان که به سرپرستی سرهنگ غلامی ثانی (رئیس اداره جنایی آگاهی) ادامه داشت، بیانگر آن بود که گروگانگیران نقابدار به سوی استان خراسان شمالی گریخته‌اند در همین حال نشانی دو تن از متهمانی که در این پرونده شناسایی شده بودند در مناطق مختلف مشهد مورد بررسی قرار گرفت، اما آن‌ها در محل‌های مذکور حضور نداشتند.

در ادامه عملیات‌های پلیسی که در چند شاخه فرعی دنبال می‌شد کارآگاهان با استفاده از راهنمایی‌های قاضی زرقانی به اطلاعاتی دست یافتند که نه تنها هویت گروگان را مشخص می‌کرد بلکه تحقیقات میدانی بیانگر آن بود که گروگان و گروگانگیران از قبل یکدیگر را می‌شناختند و به خاطر معاملات ارزی (یورو و دلار) دچار اختلاف حساب شده‌اند! با به دست آمدن این اطلاعات، گروهی از کارآگاهان عملیات تخصصی را به غرب کشور کشاندند جایی که گروگان در آن جا سکونت داشت. بررسی‌های غیرمحسوس کارآگاهان نشان داد که متهمان پرونده مدتی قبل از این ماجرا در اردبیل نیز با گروگان مذکور که «رضا- ت» نام دارد به خاطر همین اختلاف حساب‌ها درگیر شده‌اند که در این میان، یکی از عاملان این درگیری به نام «س- ک» روانه زندان شده است.

در اثنای همین بررسی‌ها و از طریق رصد‌های اطلاعاتی، سرنخ‌هایی به دست آمد که نشان می‌داد قرار است گروگانگیران، گروگان خود را به مشهد انتقال دهند بنابراین گروه عملیاتی پلیس آگاهی با هماهنگی نیرو‌های کلانتری کوی پلیس، محل تردد و حضور متهمان را در عملیاتی پوششی به محاصره درآوردند تا این که یکی از متهمان اصلی به نام حمید به همراه گروگان وارد حلقه کمین شد و به دام افتاد.

این متهم ۳۲ ساله که به مقر انتظامی منتقل شده بود با صدور دستوری از سوی قاضی شعبه ۴۰۵ دادسرای عمومی و انقلاب مورد بازجویی‌های تخصصی قرار گرفت و ضمن اقرار صریح به ماجرای گروگانگیری گفت: من از پدر همسرم و دیگر بستگانم در دو نوبت مبلغ ۹۸ هزار یورو به شاکی (گروگان) پرداخت کردم تا او در قبال آن دلار با قیمت پایین به من بدهد، اما او به وعده اش عمل نکرد و قصد کلاهبرداری داشت به همین دلیل هم با چند تن از دوستانم درحالی که ماسک بهداشتی به چهره داشتیم تصمیم به ربودن او گرفتیم.

این درحالی است که شاکی پرونده مدعی شد متهم بدن مرا با سیم داغ سوزانده و پا برهنه روی برف‌های باغ یخ زده‌ای برده است که مرا آن جا مخفی کرده بودند تا با شکنجه و کتک کاری پول‌ها را از من بگیرد! درحالی که من فقط یک واسطه بودم و آن‌ها ارز‌های خود را به فرد دیگری داده‌اند! شایان ذکر است در بازرسی از داخل خودروی تیبای متهم تبر و چماق نیز کشف شد که تحقیقات در این باره همچنان برای دستگیری دیگر متهمان ادامه دارد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
08:29 - 1397/12/19
استغفرا...خدایاپناه به ذاتت چه کارامیکنن مردم اینارواعدام کنیدواقعاهزاران لایک به نیروی انتظامی
پاسخ ها
سید علی ولایتمدار
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
افرین زهرا جان
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج