حق‌آبه برخی تالاب‌ها به دریاچه ارومیه داده می‌شود!
۸۴۰۷۹۶
۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۳
۶۷۸۶
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: حقابه تالابهای آذربایجان غربی به رسمیت شناخته شود.

خبرگزاری ایسنا: معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: حقابه تالابهای آذربایجان غربی به رسمیت شناخته شود.

حجت جباری در گفت و گو با خبرنگار با بیان اینکه با احتساب تالاب‌های طبیعی، آب بندها و مخازن سدها 70 زیستگاه آبی در استان وجود دارد اظهار کرد: آذربایجان غربی 31 تالاب دائمی دارد که از این تالابها، نوروزلو و میاندوآب جزو تالاب‌های دائمی استان است که به دلیل مجاورت در مسیر رودخانه در وضعیت مطلوب و پرآبی قرار دارد.

وی با بیان این‌که 6 تالاب آذربایجان غربی در سایت رامسر ثبت شده است، افزود: دریاچه ارومیه، تالاب قوپی علی بابا مهاباد، کانی برازان و درگه سنگی، یادگارلو و حسنلو در سایت رامسر ثبت شده‌اند که وضعیت این تالاب‌ها به غیر از یادگارلو نسبتا خوب ارزیابی می‌شود.

جباری با بیان این‌که میزان آب موجود در تالاب‌ها به میزان بارندگی‌ها و آبگیری بستگی دارد، ادامه داد: تالاب درگه سنگی نقده آبگیری کامل شده و تالاب قوپی علی بابا نیز به دلیل این‌که با ظرفیت پایین آبگیری می‌شود 25 درصد آب دارد.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: تالاب یادگارلو به دلیل احداث زه‌کش در مجاورت تالاب 20 سال است که خشک شده است.

وی خاطرنشان کرد: تالاب‌ها در گودترین بخش‌ها ایجاد شده‌اند اما توسعه کشاورزی و کمبود بارندگی‌ها، آبگیری تالاب‌ها را با مشکل مواجه کرده است، از طرفی در گذشته آب کشاورزی بعد از فصول کشاورزی در اختیار تالاب‌ها بود اما به دلیل اهمیت دریاچه ارومیه با مسدود کردن سر دهنه رودخانه‌ها و انهار، این حقابه به دریاچه ارومیه داده می‌شود که برخی تالاب‌ها را با مشکل کم آبی مواجه کرده است.

جباری با بیان این‌که حقابه تالاب‌های استان مطالعه شده و در قالب طرحی به وزرات نیرو ارسال شده است افزود: امید است با ارائه این طرح و تصویب آن حقابه تالاب‌های استان به رسمیت شناخته شود، چرا که نابودی تالاب‌ها تنفس زیست محیطی را با مشکل مواجه می‌کند.

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج