با «استیدیا» (Stadia) پلتفرم بازی گوگل آشنا شوید
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ریزخور_1
زمردی_داخلی1
دکتر نداف کرمانی 1
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 3
زمردی_داخلی3
لاله زار مال_3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
دکتر نداف کرمانی 4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
زمردی_داخلی4
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نداف کرمانی 2
لاله زار مال_2
زمردی_داخلی2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۸۴۵۳۱۹
۱۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۰
۱۱۹۰۲
بعد از ماه‌ها شایعه، پیش‌بینی، حدس و گمان و… بالاخره شرکت گوگل رسما وارد صنعت بازی شد. این شرکت در مراسم GDC ۲۰۱۹ از پلتفرم استریم مخصوص بازی خود با نام «استیدیا» (Stadia) پرده برداشت.

مجله دیجی کالا - احسان ناخدا: بعد از ماه‌ها شایعه، پیش‌بینی، حدس و گمان و… بالاخره شرکت گوگل رسما وارد صنعت بازی شد. این شرکت در مراسم GDC ۲۰۱۹ از پلتفرم استریم مخصوص بازی خود با نام «استیدیا» (Stadia) پرده برداشت. با اینکه انتظار یک کنسول را می‌کشیدیم، ولی گوگل ترجیح داد به جای اینکه سراغ کنسول‌های معمول برود، یک سرویس ابری راه بیندازد و به افراد اجازه دهد روی هر دستگاهی که می‌خواهند، بازی‌های موردعلاقه‌شان را تجربه کنند. در طول مراسم، گوگل از قابلیت‌های پلتفرم خود گفت و کنترلر مخصوص به آن را نمایش داد. همچنین اعلام شد که استودیو‌هایی مخصوص به این پلتفرم راه‌اندازی شده‌اند.

پلتفرم بازی گوگل رسما معرفی شد؛ با استیدیا آشنا شوید

همایش با صحبت‌های سوندار پیچای، مدیرعامل اجرایی گوگل، آغاز شد. او از تجربه گوگل با سرویس‌های استریم مخصوص بازی در این سال‌های اخیر گفت و توضیح داد که هدف آن‌ها این است که امکانی فراهم کنند تا بتوانید هر زمانی که بخواهید، روی هر دستگاهی بازی‌های خود را به راحتی و بدون هیچ زحمتی تجربه کنید. در همین حال نام استیدیا رسما اعلام شد و فیل هریسون (نایب رئیس گوگل) مراسم را ادامه داد. گفتنی است که فیل هریسون پیش‌تر به عنوان مدیر برند‌های پلی‌استیشن و ایکس‌باکس فعالیت می‌کرد.

با اینکه همایش گوگل مشخصا برای نشان دادن استیدیا به عموم مردم بود، ولی آن‌ها در بخشی از صحبت‌های خود هم به سازندگان اشاره کردند و گفتند که به عنوان یک سازنده، شما مجبور بودید به علت محدودیت سخت‌افزاری جاه‌طلبی و خلاقیت خود را کم‌تر کنید. اما حالا با استیدیا محدودیتی وجود ندارد و می‌توان به حد تصورات خود دست پیدا کنید.

در حال حاضر نمی‌دانیم استیدیا در چه تاریخی روانه بازار می‌شود و بازی‌های آن چه قیمتی خواهند داشت. با این حال، در ادامه مطلب سعی شده تمامی جزئیات تایید شده را در اختیارتان بگذاریم.

آیا استیدیا واقعا قابل استفاده است؟

شاید یکی از مهم‌ترین سوالاتی که داشته باشید این است که آیا کلا می‌توان از استیدیا استفاده کرد یا باید برای تجربه آن شرایط خاصی را مهیا نمود. در مراسم GDC ۲۰۱۹ تعدادی از سایت‌ها توانستند برای اولین از این سرویس استفاده کنند. با این حال، هنوز نمی‌توان چیزی را به صورت قطعی اعلام کرد. مشخصا در زمان انتشار تجربه هر فرد بر اساس کیفیت اینترنت متفاوت خواهد بود. وب‌سایت گیم‌اسپات در گزارش خود نوشته بود که هنگام تجربه سرویس در برخی صحنه‌ها با لگ و تاخیر مواجه شده. با این همه، نتیجه کار امیدوارکننده بوده است.

پلتفرم بازی گوگل رسما معرفی شد؛ با استیدیا آشنا شوید

گوگل درباره این موضوع اظهار داشت که تاخیر‌ها مشکلی را برای بازی‌کنندگان ایجاد نخواهد کرد. فیل هریسون با صراحت گفت که این موضوع مشکلی بزرگی نخواهد بود و برای نمونه هم به بازی Doom Eternal اشاره کرد.

آیا استیدیا یک کنسول به حساب می‌آید؟

به صورت کلی، استیدیا نه کنسول است و نه سخت‌افزار. استیدیا اساسا با کنسول‌هایی که در خانه می‌گذارید یا در دست می‌گیرید، تفاوت دارد. این سرویس در صورت اتصال به اینترنت، بازی‌ها را روی تمامی پلتفرم‌ها استریم می‌کند. این بدین معنی است که می‌توانید بازی‌های باکیفیت را روی هر چیزی – از تلفن‌همراه بگیرید تا کروم‌بوک – تجربه کنید. گفتنی است که در صورت استفاده از کروم‌کست، استیدیا روی تلویزیون‌ها هم اجرا می‌شود.

متمرکز نبودن استیدیا روی یک دستگاه یا پلتفرم خاص ویژگی بزرگی به حساب می‌آید و شرکت گوگل هم حسابی روی آن مانور داده است. استیدیا قرار است در سال جاری میلادی روانه بازار شود. به گفته گوگل، در فصل تابستان تاریخ دقیق عرضه این سرویس اعلام خواهد شد.

پلتفرم بازی گوگل رسما معرفی شد؛ با استیدیا آشنا شوید

همان‌طور که تا الان متوجه شده‌اید، استفاده از این سرویس تماما به کیفیت اینترنت و محلی که در آن زندگی می‌کنید، بستگی دارد. بدین لحاظ نباید آن را به عنوان یک کنسول کامل در نظر گرفت. در هنگام معرفی استیدیا، مدیرعامل شرکت معروف یوبی‌سافت هم در مصاحبه‌ای اظهار داشت که استیدیا بیش‌تر نقش مکمل کنسول‌ها و کامپیوتر‌ها را بازی می‌کند.

کنترلر استیدیا

روی کامپیوتر می‌توانید از تمامی کنترلر‌های موجود برای تجربه استیدیا استفاده کنید. گوگل همچنین کنترلر مخصوص استیدیا را عرضه می‌کند. این کنترلر مخصوص این سرویس طراحی شده و از ویژگی‌های متعددی بهره می‌برد که از جمله آن‌ها می‌توان به دکمه اشتراک‌گذاری و دستیار گوگل اشاره کرد.

پلتفرم بازی گوگل رسما معرفی شد؛ با استیدیا آشنا شوید

آیا استیدیا قیمت مشخصی دارد یا مثل نت‌فلیکس کار می‌کند؟

گوگل اعلام کرد از قیمت و چگونگی ارائه سرویس اطلاع دارد، ولی در حال حاضر نمی‌خواهد اطلاعاتی را به اشتراک بگذارد. فعلا تمام تمرکز گوگل روی نشان دادن قابلیت‌های استیدیا است و می‌خواهد با نشان دادن ویژگی‌ها و قدرت‌های آن، سازندگان و مردم را مجاب به استفاده از آن کند. مهم‌تر از همه، هنوز نمی‌دانیم که بازی‌های استیدیا چه قیمتی دارد یا اصلا چگونه عرضه می‌شوند. ممکن است بازی‌ها را به صورت مستقیم بخریم یا اینکه همانند نت‌فلیکس، مجبور باشیم برای استفاده از آن‌ها اشتراک‌های ماهیانه و سالیانه تهیه کنیم.

استیدیا از عهده چه کار‌هایی برمی‌آید؟

کل استیدیا را می‌توان در کلمه «استریم» خلاصه کرد. از این رو، تمامی مزایای استریم را برای این سرویس هم در نظر بگیرید. برای مثال، گوگل جابه‌جایی سریع و یکپارچه بین دستگاه‌ها و پلتفرم‌های مختلف را به نمایش گذاشت. دقیقا مشابه کاری که نینتندو با حالت‌های مختلف نینتندو سوییچ انجام داد. علاوه بر این، استریم این امکان را به شما می‌دهد که بازی‌ها را بدون توجه به پلتفرمی که دارید، با بالاترین کیفیت ممکن اجرا کنید. در زمان انتشار، استیدیا می‌تواند بازی‌ها را با کیفیت ۴ K و سرعت ۶۰ بر ثانیه همراه با قابلیت HDR اجرا کند. گوگل برنامه دارد در آینده رزولوشن را به ۸ K برساند و نرخ فریم را تا سرعت ۱۲۰ در ثانیه بالا ببرد.

پلتفرم بازی گوگل رسما معرفی شد؛ با استیدیا آشنا شوید

از آنجایی که مراحل رندرگیری از طریق مجموعه سرور‌ها انجام می‌گیرد، سازندگان می‌توانند از قدرت پردازش بالای آن استفاده کنند. با توجه به نحوه کار و ساختار استیدیا، گوگل تاکید کرد که امکان دانلود و تجربه آفلاین بازی‌ها وجود ندارد.

گوگل دو قابلیت ویژه State Share و Crowd Play هم برای استریمر‌ها و بازی‌کنندگان معرفی کرد. با استفاده از این دو ویژگی، افراد می‌توانند به راحتی با دوستان و مخاطبین خود ارتباط برقرار کنند. با استفاده از State Share می‌توانید لحظاتی را برای دوستان یا مخاطبان خود درست کنید و آن‌ها هم قادر هستند تا دقیقا از همان نقطه شروع به تجربه بازی کنند. Crowd Play هم به استریمر‌ها اجازه می‌دهد یک صف کامل از مخاطبین خود درست کنند و به انجام بازی‌های چندنفره با آن‌ها مشغول شوند.

استیدیا چه بازی‌هایی دارد؟ آیا این سرویس بازی انحصاری خواهد داشت؟

از آنجایی که کنفرانس گوگل کاملا به معرفی این سرویس و ویژگی‌های آن اختصاص داشت، به همین خاطر چیزی از بازی‌ها ندیدیم. با این حال تاکنون انتشار بازی Doom Eternal برای استیدیا تایید شده است. شرکت Q Games هم اعلام کرد که با توجه به قابلیت State Share روی یک بازی برای این پلتفرم کار می‌کند.

جید ریموند، عضو سابق الکترونیک آرتز و یوبی‌سافت، استودیو جدیدی برای ساخت بازی‌های انحصاری استیدیا به راه انداخته و آن را مدیریت می‌کند. این مجموعه همچنین به استودیو‌های خارجی برای استفاده از این تکنولوژی کمک می‌کند.

پلتفرم بازی گوگل رسما معرفی شد؛ با استیدیا آشنا شوید

با توجه به اتفاقات اخیر، می‌توان تصور کرد که یوبی‌سافت هم حساب ویژه‌ای روی این پلتفرم باز کرده است. این شرکت مدتی قبل بازی Assassin’s Creed Odyssey را به مرورگر‌های کروم آورد و در طول کنفرانس هم نمایش‌هایی از آن را دیدیم.

فیل هریسون در رابطه با بازی‌های انحصاری اظهار داشت که آن‌ها مهم خواهند بود، ولی او بیش‌تر به آثاری که برمبنای این سرویس‌ها ساخته می‌شوند، علاقه داردو حتی اگر این بازی‌ها روی پلتفرم‌های دیگری هم عرضه شوند مشکلی وجود ندارد.

رمز کونامی

یکی از ویژگی‌های جالب و مخفی کنترلر استیدیا، رمز کونامی است. می‌توانید کد کنترلر خود را در وب‌سایت استیدیا وارد کنید و مدل آن را بررسی نمایید. ظاهرا این کد استفاده دیگری ندارد، ولی در هر صورت قابلیت جالبی به شمار می‌رود.

آیا سرویس‌های ابری جایگزین کنسول‌ها می‌شوند؟

سرویس‌های ابری مخصوص بازی موضوع جدیدی نیستند. ما پیش از این هم سرویس PlayStation Now را داشتیم. با این حال بالاخره به نقطه‌ای رسیده‌ایم که این تکنولوژی به صورت جدی‌تری مورداستفاده قرار می‌گیرد و روی تجربه و نحوه ارائه بازی‌ها تاثیر می‌گذارد. البته که این اصلا به این معنا نیست که نسل کنسول‌ها و سخت‌افزار‌ها به پایان رسیده و باید آن‌ها را کنار بگذاریم.

پلتفرم بازی گوگل رسما معرفی شد؛ با استیدیا آشنا شوید

رقبای استیدیا چه سرویس‌هایی هستند؟

همان‌طور که بالاتر گفتیم، سرویس PlayStation Now مدت تقریبا زیادی است که فعالیت می‌کند. مایکروسافت هم اخیرا از تکنولوژی استریم xCloud رونمایی کرد؛ با استفاده از این تکنولوژی می‌توانید بازی‌هایی مثل Forza Horizon ۴ را روی موبایل‌ها اجرا کنید. مایکروسافت برنامه دارد تا در ادامه سال استفاده از این سرویس را عمومی کند.

منبع: GameSpot

انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1398/01/15
ایول
کجا دارن میرن، کجا داریم میریم
دمشون گرم
Iran, Islamic Republic of
15:44 - 1398/01/15
خیلی خوبه
یه سیستم میگیری دیگه هر روز لازم نیست ارتقا بدی! همه چی رو میکشه!
رو هر سیستمی میتونی بازی کنی راحت اخ چه شود!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
به ما که نمیرسه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
دکتر نائبی_4
خرید باکس 4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کلینیک النا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
تدبیرکالا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
شفا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر