کمال گرایی در رابطه چه پیامد‌هایی دارد؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۸۴۵۷۹۳
۱۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۷
۱۰۴۱۲
خیلی‌ها وقتی کمال گرا لقب داده می‌شوند فکر می‌کنند مورد تحسین قرار گرفته‌اند. در واقع این افراد تصور می‌کنند کمال گرا بودن نشاندهنده‌ی موفق بودن و داشتن ویژگی‌های ممتاز است. اما خیلی زود متوجه می‌شوند که کمال گرایی، صفتی نیست که کمکی به آن‌ها بکند.

برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: خیلی‌ها وقتی کمال گرا لقب داده می‌شوند فکر می‌کنند مورد تحسین قرار گرفته‌اند. در واقع این افراد تصور می‌کنند کمال گرا بودن نشاندهنده‌ی موفق بودن و داشتن ویژگی‌های ممتاز است. اما خیلی زود متوجه می‌شوند که کمال گرایی، صفتی نیست که کمکی به آن‌ها بکند.

کمال گرایی در رابطه چه پیامد‌هایی دارد

کمال گرایی چیست؟

کمال گرایی اغلب ریشه در اضطراب و ضعف در خود باوری دارد. نیاز به این احساس که هر کاری که انجام می‌دهید کامل و بی‌عیب است منجر به احساس شکست مداوم خواهد شد. چه کسی کامل است؟ کمال گرایی در بیشتر موارد موجب تسلیم شدن، رها کردن پشتکار و عدم تجربه‌ی فعالیت‌های جدید یا فرا گرفتن مهارت‌های جدید می‌شود، چون فرد می‌ترسد شکست بخورد. بعضی از کمال گرا‌ها ترجیح می‌دهند کار جدیدی را امتحان نکنند تا مجبور نشوند ضعف‌ها و ایراد‌های خود را بپذیرند. اضطرابی که کمال گرا‌ها را احاطه می‌کند می‌تواند گاهی واقعا توانفرسا باشد. افراد کمال گرا ممکن است دچار حملات پانیک، حساسیت پذیری شدید و افسردگی شوند. تلاش این افراد برای کامل بودن وسیله‌ای است برای کنترل اضطرابی که از شکست ناشی می‌شود. برای یک فرد کمال گرا، روبرو شدن با محدودیت‌ها و ضعف‌ها واقعا چالش برانگیز است. کمال گرایی اغلب موجب بروز اختلاف‌هایی در روابط می‌شود.

چه می‌شود اگر با یک کمال گرا ازدواج کنید؟

وقتی کسی به راحتی تحت تاثیر شکست و ناکامی‌اش قرار می‌گیرد و استاندارد‌های غیر واقعی برای خودش دارد چگونه می‌تواند با همین توقعات و انتظاراتش اطرافیانش را درگیر نکند؟

به این سوال‌ها پاسخ دهید تا متوجه شوید همسر شما هم یک کمال گرا است یا خیر:. آیا احساس می‌کنید مدام مورد انتقاد قرار می‌گیرید؟. آیا همسر شما مرتبا شما را ناامید می‌کند؟. آیا همسر شما سعی می‌کند تمام امور مربوط به شما را نیز کنترل کند، چون به شما اعتماد ندارد که بتوانید کارهای‌تان را طبق استاندارد‌های او پیش ببرید؟

اگر پاسخ شما مثبت است پس یعنی همسر شما با این اضطراب درگیر است که مدام شما را کنترل کند. یادتان باشد، کمال گرایی با ترس از شکست تغذیه می‌شود و اگر همسرتان فکر کند شما نمی‌توانید کاری را کاملا درست انجام دهید، اضطرابش بیشتر خواهد شد. شاید با همسرتان جروبحث کنید که اجازه دهد کار‌ها را به روش خودتان انجام دهید یا دست از کنترل شما بردارد تا با هم دچار اختلاف نشوید. هیچکدام از این رهکار‌های در درازمدت به نفع هیچکدام‌تان نیستند؛ همسر شما از تمام فشار‌ها و قید و بند‌هایی که برای خودش ایجاد کرده خسته و فرسوده خواهد شد و شما نیز از رفتار‌های او خشمگین و ناراضی و آزرده خواهید شد. از سویی دیگر، آن‌هایی که با کمال گرایی درگیرند به مرور زمان دچار اختلاف‌ها و جروبحث‌های روزافزون خواهند شد که هیچ راه حلی نیز نمی‌توانند برای آن‌ها پیدا کنند.

نکاتی برای‌تان داریم تا با کمک آن‌ها حد و حدودی برای خود مشخص کنید و از اختلافات مرتبط با کمال گرایی بکاهید.

کمال گرایی در رابطه چه پیامد‌هایی دارد

مشکل را شناسایی کنید

اگر مشکلی را تشخیص ندهیم نمی‌توانیم برطرفش کنیم. اگر دارید این مقاله را می‌خوانید پس به احتمال زیاد کمال گرایی رابطه‌ی شما را تحت تاثیر قرار داده است. اگر فکر می‌کنید همسرتان دچار کمال گرایی است، این موضوع را در گفتگویی مهربانانه و با روشی دوستانه مطرح کنید. هر چه بیشتر در مورد مشکلی که موجود دارد بدانید، راحت‌تر می‌توانید قدم بعدی را بردارید.

از مشاوره به صورت فردی یا با هم دیگر کمک بگیرید

اگر مشکل کمال گرایی در رابطه‌ای وجود داشته باشد چیزی است که نیاز به استراتژی‌هایی برای کنترل اضطراب و افزایش خود باوری دارد. کمک گرفتن از یک مشاور حرفه‌ای که در زمینه‌ی اضطراب کار می‌کند در بهبود شرایط حال حاضر بسیار مفید خواهد بود. زوج درمانی نیز ایده‌ی خوبی است. در اغلب موارد شما به عنوان یک زوج که درگیر کمال گرایی هستید نیاز به یک زاویه دید سوم دارید تا مطمئن شوید نیاز‌های هم را می‌توانید برآورده کنید.

ارتباط خیلی مهم است

ارتباط موثر در تمام جبنه‌های یک رابطه‌ی دو نفره اهمیت دارد و می‌تواند یک ازدواج موفق و سالم را از یک ازدواج پُرچالش نیز متمایز کند. هر دو طرف باید احساس کنند که حرف‌های‌شان شنیده می‌شود و ارزش دارد. ارتباط شفاف و سالم باید بر پایه‌ی درک متقابل و احترام میان دو طرف باشد. حتما به طور منظم زمان‌هایی را برای گفتگو با هم در نظر بگیرید و اجازه ندهید مشغله‌ها و مسئولیت‌ها، فرصت این ارتباط صمیمانه را از شما بگیرند.

کمال گرایی در رابطه چه پیامد‌هایی دارد

حد و مرز‌ها را مشخص کنید

شما به عنوان همسر یک فرد کمال گرا حتما باید به باور‌ها و استاندارد‌های خودتان پایبند بمانید و تحت تاثیر باور‌های منفی همسر کمال گرای‌تان نباشید. شاید شما نیاز به مشاوره‌ی فردی داشته باشید تا مهارت‌های لازم را فرا بگیرید. وقتی همسرتان از شما انتقاد می‌کند یا به دلیل اضطراب زیادی که درگیرش است می‌خواهد کاملا کنترل‌تان کند، با آرامش به او یادآوری کنید که حدود باور‌های شما کجاست و همانجا باید او اضطرابش را پایان بدهد، چون در این منطقه فقط شمایید که کنترل خود را به دست می‌گیرید. توافق و سازش، ابزار قدرتمندی در ازدواج است، اما پایبند ماندن به اصول و باور‌های شخصی‌تان نیز ضروریست.

کار کردن روی مشکل کمال گرایی در یک رابطه‌ی زناشویی بدون تردید کار بسیار سختی است، اما اگر هر دو طرف تصمیم بگیرند رابطه‌شان را بهتر کنند می‌توانند این چالش را پشت سر بگذارند و رابطه‌ای قوی‌تر، سالم‌تر و متعادل‌تر برقرار کنند.

منبع: marriage

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
03:55 - 1398/01/16
بسیار مفید و بدرد بخور بود سپاسگزارم
Iran, Islamic Republic of
11:14 - 1398/01/17
من به شدت کمال گرا هستم متاسفانه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
دکتر عارفی - موبایل فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
استیل رگال_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کالابرد_فوتر