قطعه جدید هیراد ،پر از اشکال و ایراد فنی
۸۵۰۰۸۳
۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۶
۵۳۶۱ 
انگار قصه ترانه‌های آفت‌زده در دنیای موسیقی را پایانی نیست. این قصه از آن جا شروع شد که برخی تهیه‌کننده‌ها با دغدغه تجارت پا به دنیای موسیقی گذاشتند و با همین رویکرد تعداد خواننده‌های پاپ را بدون توجه به مولفه های اولیه و مهم خوانندگی به سرعت از تعداد حداقل به حداکثر رساندند و رقابت و یارگیری مخاطب را مقدم بر هر اصلی دانستند.

روزنامه خراسان: انگار قصه ترانه‌های آفت‌زده در دنیای موسیقی را پایانی نیست. این قصه از آن جا شروع شد که برخی تهیه‌کننده‌ها با دغدغه تجارت پا به دنیای موسیقی گذاشتند و با همین رویکرد تعداد خواننده‌های پاپ را بدون توجه به مولفه های اولیه و مهم خوانندگی به سرعت از تعداد حداقل به حداکثر رساندند و رقابت و یارگیری مخاطب را مقدم بر هر اصلی دانستند.

قطعه جدید حمید هیراد ،پر از اشکال و ایراد فنی

خواننده‌هایی که بیشتر از کار اصلی خود در دنیای موسیقی حاشیه‌ساز بودند. حمید هیراد نیز با توجه به حاشیه‌هایی مانند سرقت ادبی و پلی‌بک در کنسرت شیراز جزو خواننده‌های جنجالی این دوران موسیقی کشور بوده است. خواننده‌ای که به نظر می‌رسد این بار هم در قطعه جدید خود «دیر کردی» راه پر اشتباه خود را تکرار کرده است که در ادامه جزئیات آن را می‌خوانید.

هیراد خواننده برتر لیگ پرحاشیه‌ها

بعد از اتفاقاتی که منجر به تشکیل کمپین نه به سرقت ادبی و التزام حمید هیراد به رعایت کردن آن شد به نظر می‌رسید او بیشتر مراقب قدم‌های خود در موسیقی است اما این طور نبود و نیست. هیراد با پلی‌بک در کنسرت شیراز و کپی در تریلر موزیک ویدئوی کوتاه «خاتون» از گروه موسیقی کره‌ای به نام «BTS» دوباره به صدر خواننده‌های پرحاشیه برگشت. بعد از این اتفاقات بود که سرعت انتشار قطعه‌های او کمتر شد و او این بار به تازگی در قطعه جدید خود به نام «دیر کردی» خود دست به کار شده و ترانه اثر را سروده است؛ اما چه سرودنی!

«دیرکردی» کلیشه‌ای و مبتذل است

برای شروع کافی‌است متن ترانه «دیر کردی» را بخوانید. آن وقت متوجه تناقض‌های بی‌شمار آن مانند چرخش‌های آن از زبان محاوره به رسمی، جابه‌جایی ترکیب افعال و... خواهید شد. در ادامه بی‌آن که نامی از خواننده ببریم ترانه را در اختیار علیرضا بدیع، شاعر و ترانه‌سرای کشورمان قرار دادیم تا او آن را از لحاظ تخصصی و فنی بررسی کند. بدیع، ترانه را به شدت سطحی، مبتذل و حتی غیرقابل ارزیابی دانست و گفت: «در این ترانه دوگانگی زبان وجود دارد. ترانه تکراری، کلیشه‌ای و دم‌دستی است و هیچ بدعت و نوآوری در آن دیده نمی‌شود. جابه جایی ارکان و تناقض معنایی دارد. در جایی می‌گوید: «خنده‌هام از خاطرت میره» و بعد بلافاصله ادامه می دهد «تازه می‌فهمی دلت گیره».»

ترانه‌سراهای خوب کم نیستند

خواننده‌های زیادی در کشور ما علاوه بر خواندن، ترانه‌سرای قطعه‌های خود هستند که از شاخص‌ترین آن‌ها می‌توان به محسن یگانه، روزبه بمانی و به تازگی اهورا ایمان اشاره کرد. سوال این جاست که اهمیت تکیه بر ترانه‌هایی که خواننده آن‌ها را گاه و بی‌گاه بر اساس احساس نه اصول فنی ادبی می‌نویسد چقدر است که حتی خواننده و مجموعه منتشرکننده اثر زحمت ویرایش آن توسط یک ترانه‌سرا و اهل فن را به خود نمی‌دهد یا از آثار ترانه‌سراهای محبوب کشورمان استفاده نمی‌کند؟ در صورتی که این ابتدایی‌ترین حق شنونده اثر است و سهم موثری در کاهش و افزایش سلیقه شنیداری جامعه دارد.

دفتر شعر وزارت ارشاد حواسش نیست

اصلی‌ترین سوال زمانی پیش می‌آید که بدانیم هر قطعه‌ای که با مجوز وزارت ارشاد منتشر می‌شود از فیلترهای دفتر شعر و دفتر موسیقی معاونت هنری این وزارتخانه که هر کدام شامل شورای چند نفره بررسی هستند عبور می‌کند و به مرحله انتشار می‌رسد. از ظاهر امر این گونه پیداست که پس از کناره‌گیری محمد علی بهمنی شاعر و ترانه‌سرای توانمند کشورمان از ریاست دفتر شعر به دلیل بی‌توجهی به کیفیت اشعار در صدور مجوز اشعار کمتر کسی در این دفتر حواسش به متن ترانه‌هایی‌ است که مانند قطعه «ماه پیشونی» هوروش‌بند جایزه قطعه برگزیده مردمی در جشن سالیانه موسیقی ما را می‌گیرند و ما را از «آسیمه سر» به «هر بار این درو» رسانده‌اند.

بخشی از ترانه قطعه «دیر کردی»

دیر کردی ببین از زندگی جا ماندم
دیر کردی زمین خوردم و تنها ماندم
دیر کردی حسرتت هر لحظه بر بادم داد
دیر آمد در برم تا گفتم ای داد ای داد
من می‌رم امشب تازه می‌فهمی دلت گیره
من میرم امشب خنده‌هام از خاطرت میره
من میرم امشب تازه می‌فهمی دلت گیره

انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:56 - 1398/01/21
ملت فقط این اشغال رو بزرگ کردن وگرنه اینا تو خوب هفت سالم نمیدیدن اینجوری آخر خیر بشن
Iran, Islamic Republic of
08:11 - 1398/01/21
انصافا بسه،بکشیدبیرون اگه بیرون نمی کشید ما بریم جلوتر،به همه چی گیرمیدین
Germany
08:11 - 1398/01/21
وقتی آقای صدا و حبیب و داریوش نیستند کاش این زپرتی ها هم لال میشدن
Iran, Islamic Republic of
08:12 - 1398/01/21
حالم بهم میخوره از تو و ماکان و ابراهیم زاده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
احسنت
Iran, Islamic Republic of
08:14 - 1398/01/21
انقدم شعرش بد نیست
متوسط
Iran, Islamic Republic of
08:45 - 1398/01/21
اگه این همه گیر توکار واسع چی مجوز پخش میدین بعد ابروی طرف ببرین
Canada
09:13 - 1398/01/21
یک قطعه موسیقی دقیقا مانند یک وعده غذا عمل می کند لذا اگر قطعه حرفه ای باشد احساسات انسان را تقویت می کنند،و باعث تحرک انسان می شود،و انرژی مفید و سازنده می دهد اما اگر قطعه ای ضعیف و پیش پا افتاده باشد مانند غذایی مسموم عمل می کند و انسان را بد حال و بی تحرک و افسرده می کند.
Iran, Islamic Republic of
09:14 - 1398/01/21
وقتی مارکت موسیقی از بزرگان تهی بشه نتیجه ای جز این انتظار میره؟
چنین افرادی چطور مجوز فعالیت میگیرن اصلا؟
بهتون اطمینان میدم اگر فعالیت همه آزاد بشه این افراد خود به خود کنار میرن و مخاطب وقتی موسیقی قوی در دسترسش باشه هرگز سراغ این افراد نمیره.
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1398/01/21
این بار از کی کش رفته!؟
Iran, Islamic Republic of
09:33 - 1398/01/21
اینقدرهاهم بد نیست

شعرش هم که به خودش ربط نداره
مربوط به شاعر میشه

وقتی که همه اساتید ممنوع الکارن نباید انتظاری بیش از این داشت

مقصر کسان دیگه ای هستن
Iran, Islamic Republic of
09:50 - 1398/01/21
این خواننده معلوم الحاله ....امثال اینا صرف پول میخونن اصن چیز دیگه براشون مهم نیست صداعم که ندارن فقط بهشون بگو یه بیت زنده بخون بعد متوجه میشید اصن خواننده هستن یا نه ؟؟؟ وقتی ابی و داریوش و معین و مارتیک وگوگوش نتونن تو کشور خودشون بخونن این روحوضیای دمدستی میشن خواننده روز!!!!
Iran, Islamic Republic of
09:52 - 1398/01/21
مهم اینه به دل میشینه ....حالا شما هی بکوب طرف رو..ولی همین حالام خیلیا این اهنگ رو دوست دارن و روی ریپیت هی گوش میدن!!!!!
Iran, Islamic Republic of
10:25 - 1398/01/21
خیلی هم عالیه شعرش،یکی میخواد مراقب دفتر وزارت ارشاد باشه اینا بخوان مواظب هیراد باشن؟؟!!!
Iran, Islamic Republic of
10:41 - 1398/01/21
شعرش قشنگه بد نیست معلومه از روی حسادت دارن اینجوری قضاوت میکنند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
جنابعالی شاعری همچین تزی میدی کلنگ؟
Iran, Islamic Republic of
11:43 - 1398/01/21
من که شاعر نیستم، اگه شعر بگم قشنگتر از این میگم.
Iran, Islamic Republic of
12:04 - 1398/01/21
انصافا نمیخواید بکشید بیرون از این هیراد بدبخت؟یعنی ماکان بند و هوروش بند و همه یندا و بقیه خوبن فقط این بنده خدا همش ایراد داره .فقط بکوبید زورتون به همینا میرسه فقط
Iran, Islamic Republic of
12:17 - 1398/01/21
خیلی هم با.تراک های قبلیش فرق داشت و باهمه آهنگ های امسال متفاوت بود خیلی هم قشنگ بود بیکارید؟؟؟؟ دوس داره اجرا کنه و بخونه عالی بود ،
Iran, Islamic Republic of
15:31 - 1398/01/21
من صداش رو خیلی دوست دارم.و این شعرش رو که خیلی با سوز میخونه.

اشکال تو کارش هست که هیچ کدوممون بی اشکال نیستیم.جوونی کرده.
خدا هممون رو هدایت کنه.
Iran, Islamic Republic of
00:05 - 1398/01/22
این شعر بود یا معر ؟؟؟؟؟ کلا وزرارت ارشاد رد داده . اگه چهارتا تا باسواد و از پیشکسوتان موسیقی در راس ارشاد بودن الان اینهمه خواننده درپیت نداشتیم .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج