مجلس به برگزاری انتخابات «استانی» رای داد
۸۵۵۲۲۸
۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۳
۸۴۵۹ 
نمایندگان مجلس در جریان بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس به ماده‌ای رای دادند که طی آن شمارش و تجمیع آرای کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت استانی و تناسبی خواهد بود.

خبرگزاری فارس: نمایندگان مجلس شورای اسلامی درنشست علنی امروز دوشنبه (3 اردیبهشت 98) در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، تبصره 2 ماده 8 این طرح را اصلاح کردند.

شمارش و تجمیع آرای نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت استانی و تناسبی و با شرایط زیر است:

۸ ــ ۱ : از هر حوزه انتخابیه فرعی صرفا نامزد یا نامزدهایی که حداقل ۱۵ درصد از آرای صحیح ماخوذه آن حوزه را کسب کرده‌اند مجاز به کسب حوزه استانی و تناسبی می باشند.

۸ ــ ۲: درصد کسب آرای فهرست‌های احزاب، جبهه ها و نامزدهای مستقل از کل آرای صحیح ماخوذه در حوزه انتخابیه اصلی، ملاک تخصیص کرسی در مجلس شورای اسلامی می‌باشد.

۸ ــ ۳: پس از تعیین سهم هر فهرست و نامزدهای مستقل که کرسی به آنها تعلق گرفته است، به ترتیب هر نامزدی که بالاترین آرا را در سطح حوزه انتخابیه اصلی به دست آورده است، تا سقف سهم هر فهرست از کرسی ها به عنوان نماینده حوزه انتخابیه فرعی به مجلس شورای اسلامی راه می‌یابد.

در تبصره ۲ این ماده آمده است که چنان چه در حوزه انتخابیه فرعی هیچ یک از نامزدها نصاب ۱۵ درصد از آرای صحیح ماخوذه را کسب ننماید، انتخابات فقط در همان حوزه به صورت دو مرحله ای برگزار خواهد شد. در این صورت به تعداد دو برابر نمایندگان مورد نیاز از بین نامزدهایی که بیشترین آرا را در مرحله اول کسب کرده‌اند، برای حضور در انتخابات مرحله دوم معرفی می‌شوند و در صورتی که تعداد نامزدهای باقی‌ مانده کمتر از دو برابر مذکور باشد، تمام نامزدها برای حضور در مرحله دوم انتخابات معرفی می گردند و نامزد و یا نامزدهایی که بالاترین رای در همان حوزه انتخابیه فرعی را کسب کنند تا سقف کرسی‌های باقی‌ مانده به مجلس شورای اسلامی راه می یابند.

طبق این مصوبه وزارت کشور با هماهنگی شورای نگهبان، زمان انجام مرحله دوم انتخابات را ظرف مدت یک ماه پس از اعلام نتیجه‌ مرحله اول و تایید جهت انتخابات توسط شورای نگهبان تعیین و اعلام می‌کند.

در تبصره ۷ این ماده نیز آمده است: در صورتی که سهم کرسی های اختصاص یافته به فهرست‌ها و نامزدهای مستقل به صورت اعشاری درآید کرسی ها متناسب با ارقام صحیح توزیع می‌شود و کرسی های مازاد به ترتیب به بالاترین اعشار اختصاص می‌یابد. طبق تبصره این ماده آرای هر نامزد شامل آرایی است که به صورت منفرد کسب کرده و یا از طریق فهرست‌های انتخاباتی موضوع این قانون به وی ارائه شده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:07 - 1398/02/03
این ترفند باعث می شود که مردم در انتخابات شرکت کنند چون هیجان وانگیزه واز همه مهمتر پول بیشتری در ان است.
Iran, Islamic Republic of
11:14 - 1398/02/03
این مجلس بیشتر به درد خودشون میخوره تا مردم بهتره درش گل گرفته بشه واقعا نمایندگان اونجا چکار میکنن نه عرضه دارن نه دل دارن نه غیرت و نه احساس مسوولیت میکنن بی عرضه ترین مجلسیه که ایران دیده تف به همشون
Iran, Islamic Republic of
12:11 - 1398/02/03
قطعا ديگر در انتخابات مجلس شركت نخواهم كرد عمرا به جناح هاي سياسي رأي بدم
Iran, Islamic Republic of
13:13 - 1398/02/03
ایندفعه را کور خوندید.دیگه دستتان رو شده.ما که دیگه اصلا رای نمی دهیم.
Iran, Islamic Republic of
16:21 - 1398/02/03
پیش بسوی نظام پارلمانی
United States
17:13 - 1398/02/03
چرا مجلس اینقدر اینقدر بهش آب و تاب داد.
که چی بازارچه گرم کننده نامردم برن تعدادی دیگر مثل این به خواب رفته هارو بفرستند مجلس و بعدش تو جامعه بین المللی برای خودشون اعتباری کسب کنند و صداوسیمای دروغگو هم اعلام کنه که90% مردم در انتخابات شرکت کردن. لطفاً سانسور نکنید وپخشش کنید
ممنون
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج