توضیح لاریجانی درباره اصلاح قانون انتخابات
۸۵۵۲۴۱
۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۸
۵۴۴۲ 
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به دنبال حذف هیچ جریانی نیست و ما به دنبال حذف اهل سنت هم نیستیم.

خبرگزاری مهر: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به دنبال حذف هیچ جریانی نیست و ما به دنبال حذف اهل سنت هم نیستیم.

 در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس جلیل رحیمی جهان آبادی رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی گفت: این مملکت هزار مشکل دارد. یک ماه کامل وقت مجلس را گرفتید و قانون انتخابات را مثل لحاف چهل تکه می‌دوزید.

نماینده مردم تایباد ادامه داد: عزت و شرافت مملکت به این است که به هیچکس ظلم نشود. چرا اهل سنت را حذف می‌کنید؟ این امر موجب رشد افراط گرایی در کشور می‌شود و تیشه به ریشه مملکت می‌زند.

وی افزود: حالا که انتخابات را استانی می‌کنید اجازه دهید اهل سنت به تعداد نماینده‌ای که امروز در مجلس دارد بتواند سهمیه داشته باشد و فهرست مستقل منتشر کند.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: طبق این قانون ارائه فهرست مستقل از اهل سنت مانعی ندارد و نمایندگان اهل سنت می‌توانند فهرست مستقل ارائه کنند.

رحیمی ادامه داد: در این پیشنهاد نمایندگان اهل سنت می‌خواهند که به تعداد کرسی‌هایشان در مجلس سهمیه داشته باشند و بتوانند فهرست مستقل بدهند. ما سهمیه ۲۱ کرسی از کرسی‌های مجلس را می‌خواهیم.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: این قانون به دنبال حذف هیچ جریان و اقلیت دینی و مذهبی نیست. ما به دنبال حذف اهل سنت نیستیم.

در ادامه احد آزادیخواه نماینده مردم ملایر در مخالفت با این پیشنهاد گفت: خدا نکند طرحی در مجلس بیاید که ذره‌ای بوی اختلاف مذهبی بدهد. برادران اهل سنت، برادران دینی ما هستند. من افتخار نوکری آنها را دارم.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: افتخار نظام پارلمانی ما این است که امروز با حضور تمام اقلیت‌های دینی و مذهبی، مجلس شورای اسلامی را تشکیل دادیم. در صورت تصویب این طرح در بسیاری از استان‌ها که اکثریت آن را هموطنان اهل سنت تشکیل می‌دهند، نمایندگان اهل سنت رأی خواهند آورد.

علی مطهری نماینده تهران نیز در موافقت با این پیشنهاد، خواستار رأی مثبت نمایندگان به آن شد

نماینده دولت و رئیس کمیسیون شوراها نیز مخالفت خود را به این پیشنهاد اعلام کردند.

نمایندگان مجلس با ۶۳ رأی موافق، ۱۰۴ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۲ نماینده حاضر در مجلس با این پیشنهاد مخالفت کردند.

لاریجانی در پایان مجدد تأکید کرد: مطابق این طرح، نامزدهای اهل سنت و اقلیت‌های دینی در حوزه‌های انتخابیه رأی خواهند آورد.

انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:45 - 1398/02/03
اگه خیلی شجاعت دارید قانون انتخابات ریاست جمهوری و شوراها رو از هم جدا کنید اونوقت ببینید چقدر مردم میان پای صندوق
پاسخ ها
یدی عمو
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
لطفا قانون اصلاح مردم در انتخابات را اصلاح نمایید.!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
14:10 - 1398/02/03
استانی شدن انتخابات مشارکت مردم شهرستانهای کوچک و روستاها را کم میکند .اکنون هم ببشترین آمار مشارکت مربوط به همین جاهها میباشد ولی با این طرح دیگر نمایندگان این مناطق در عمل قادر به رقابت با مراکز استانها و شهرهای بزرگ نیستند و این خلاف قانون اساسی است که میگوید شرایط یکسان در حق تعین سرنوشت و برخورداری یکسان از امکانات کشور برای همه مردم که آنرا در عمل لغو میکند وتنها افراد ثروتمند که توان تبلیغات و رقابت و شناخته شده در شهرهای بزرگ از آن بهره میبرند
Iran, Islamic Republic of
14:18 - 1398/02/03
چرا رفراندوم رابطه با آمریکا برگزار نمیکنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج