قیمت‌ میوه به زودی کاهش می‌یابد
۸۵۵۹۹۲
۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۸
۴۹۰۱
روسای اتحادیه‌های مرتبط بخش خصوصی می‌گویند که قیمت انواع میوه و تره‌بار در سال جاری با توجه به فراوانی آنها به زودی روند کاهشی را در پیش خواهد گرفت.

ایسنا: روسای اتحادیه‌های مرتبط بخش خصوصی می‌گویند که قیمت انواع میوه و تره‌بار در سال جاری با توجه به فراوانی آنها به زودی روند کاهشی را در پیش خواهد گرفت.

قیمت‌ میوه به زودی کاهش می‌یابد

از ماه‌های پایانی پارسال تاکنون وضعیت بازار میوه و تره‌بار به گونه‌ای بوده است که قیمت آنها روندی افزایش داشته و هر یک از مسئولان در بخش خصوصی و دولتی دلیلی برای آن می‌آورند و این افزایش قیمت‌ها تاکنون ادامه دار بوده است به گونه‌ای که قیمت پیاز در بازار به کیلویی حدود ۱۵ هزار تومان در روزهای اخیر رسیده است و در این زمینه محمد شفیع ملک‌زاده - رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی - معتقد است که قیمت این محصول تره‌باری هنگام خرید از کشاورزان کیلویی ۱,۵۰۰ تومان است و برخی از واسطه‌ها با مدیریت بازار قیمت این محصول را افزایش داده‌اند.

قیمت میوه

این اظهارات در حالی است که اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی گفت: فضای امروز بازار میوه و تره‌بار همچون سال‌ها و دهه‌های گذشته نیست که کشاورز از قیمت واقعی محصول خود خبر نداشته باشد و آن را تا ۱۰ برابر ارزان‌تر از نرخ بازار به واسطه‌ها بفروشد. پس اینکه گفته می‌شود کشاورزان پیاز را کیلویی ۱,۵۰۰ تومان می‌فروشند و در بازار ۱۵ هزار تومان است عقلانی و منطقی نیست و غیر ممکن است در فضای بازار امروز که کشاورز از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به راحتی می‌تواند قیمت محصولش را متوجه شود، این کار را انجام دهد.

وی افزود: در برخی موارد علت افزایش قیمت میوه وقوع سیل در مناطق تولید این محصولات بوده است که می‌توان به عنوان مثال به پیاز و سیب زمینی اشاره کرد چرا که مسلماً اگر برداشت آنها آغاز شود به زودی قیمت سیب زمینی و پیاز نیز ارزان می‌شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی درباره دیگر دلایل گرانی و افزایش قیمت میوه گفت: چند مشکل در بازار میوه وجود دارد که می‌توان به ناخالص فروشی، ارائه ندادن فاکتور، اجبار فروشندگان میوه برای پرداخت حق‌الزحمه کارگران میدان مرکزی میوه و تره‌بار اشاره کرد که قطعاً باعث افزایش قیمت میوه می‌شود چرا که به عنوان مثال هنگامی که فروشندگان میوه می‌خواهند از بار فروشان و عمده‌فروشان میوه، میوه‌ای خریداری کنند به دلیل آنکه کارگران آن غرفه حقوقی از صاحب غرفه دریافت نمی‌کنند میوه فروشان مجبورند هزینه کارگر را برای جابجایی بار پرداخت کنند.

از سوی دیگر مسئله فاکتور است که بارها اعلام کردیم که فروشندگان میوه با وجود پیگیری عمدتاً نمی‌توانند فاکتوری از فروشندگان عمده این محصولات در میدان مرکزی میوه و تره‌بار دریافت کنند و همین مسئله باعث می‌شود که خالص فروشی هم رعایت نشود چرا که وقتی فاکتوری در کار نباشد هر قیمتی که بخواهند را می‌توانند به فروشندگان میوه تحمیل کنند و از سوی دیگر نیز پول سبد یا جعبه میوه را نیز روی قیمت میوه می‌آورند و آن را محاسبه می‌کنند. این مسائل و مشکلات سبب می‌شود که قیمت میوه بالاتر از آن چیزی که باید، باشد.

مشکلات فروشندگان میوه حل شد

این مشکلات فروشندگان میوه در حالی مطرح شده است که حسن صابری هرندی - رئیس اتحادیه بار فروشان - در این باره به ایسنا توضیح داد که این مشکلات با توافقات و هماهنگی‌های صورت گرفته در فرمانداری تهران حل شده و در این زمینه‌ها مصوبات خوبی داشته‌ایم. به عنوان مثال هیچ کدام از بار فروشان حق ندارند برای فروش محصول‌شان از ارائه فاکتور امتناع کنند و صدور فاکتور الزامی شده است.

دوم اینکه درباره هزینه کارگر نیز باید گفت که بر اساس توافقات صورت گرفته در فرمانداری تهران مقرر شد تا هزینه کارگر را برای جابجایی بار تا روی باسکول، غرفه‌دار میدان مرکزی میوه و تره‌بار یعنی بار فروش بدهد و مابقی هزینه از آنجا را نیز خریدار میوه تقبل کند. همچنین برای خالص فروشی نیز توافقات مناسبی انجام شده و بنابراین مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

وی درباره وضعیت قیمت بازار و فاصله آن از تولید تا مصرف نیز گفت: این مسئله به هیچ وجه صحت ندارد که قیمت یک محصول همچون پیاز از سر مزرعه تا میوه فروشی ۱۰ برابر است و به شدت این موضوع تکذیب می‌شود اما درباره قیمت میوه و تره‌بار نیز باید گفت که امسال سال فراوانی است و تولید آنقدر افزایش می‌یابد که قیمت آنها به زودی کاهش خواهد یافت.

برچسب ها:
انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:07 - 1398/02/05
قیمت میوه و پیاز و خرما و..... باید به زمان احمدی نژاد برگردد****»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»
Iran, Islamic Republic of
11:17 - 1398/02/05
آقایون اتحادیه دروغ خودتون بدید نه دروغ ملت
Moldova, Republic of
11:38 - 1398/02/05
... ایشالا به درک‌ واصل بشین که ما رو بدبخت و بیچاره کردین، ایشالا خدا همتون رو بدبخت مثل ما بکنه..
Iran, Islamic Republic of
11:42 - 1398/02/05
خیلی سخته با این گرونیها کنار اومدن. بیش از چند ماهه نتونستم دو کیلو میوه یا گوشت بگیرم. چرا دولت فکری به حال ما مستمربگیرانمیکنه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
چرا مردمو به این حد رسوندن که نفرین کنن .....
Iran, Islamic Republic of
11:43 - 1398/02/05
کاشکی گرونتر بشه مردم بد بخت تر ...
پاسخ ها
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
این ۴۰ساله دارید میندازید گردن واسطه ها مگه واسطه ها کین
Iran, Islamic Republic of
11:55 - 1398/02/05
بزک نمیر بهار میاد
Iran, Islamic Republic of
11:56 - 1398/02/05
فقط انشالله سرطان بگیرید
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1398/02/05
حکومتی که یک هفته قیمت‌ها رو ثابت نگه نداره به چه دردی میخوره
Iran, Islamic Republic of
12:28 - 1398/02/05
مرغ رسوندین به گوشت گوشت رسوندین به گو
شی گوشی رسوندین به ماشین ماشین رسوندین به خونه دیگه چی می خواین از جونه ملت.
Iran, Islamic Republic of
12:31 - 1398/02/05
چی حل شد تازه رفتم بازار بخدا میوه گندیده درجه ۵ نه درجه ۳گرفتم کیلوی۸هزازتومان ای خدا...‌‌‌‌‌......
Iran, Islamic Republic of
12:33 - 1398/02/05
چی بگیم از کی بگیم ازچی بگیم.
-
12:33 - 1398/02/05
سرمای بی موقع همرو خراب کرد آن طرف هم که سیل همرو برد:
United Arab Emirates
12:40 - 1398/02/05
هرچه به سر مردم میاد حقشونه چون اعتراض نمیکنن مثل کبک سرشون رو کردن تو برف تا روحانی و مسئولین هرچه دلشون میخوان بر سرشون میارن
Iran, Islamic Republic of
13:34 - 1398/02/05
شاید کشاورزان به نت دسترسی ندارند. کاش اینقدر پیشرفته بودند که از طریق اپلیکیشن بدون واسطه به دست خریدار میفروختند.
Iran, Islamic Republic of
14:16 - 1398/02/05
.به زودي...! شتر در خواب بیند پنبه دانه....
Iran, Islamic Republic of
14:19 - 1398/02/05
لعنت به شما مسئولین چرا دروغ می گویید
Netherlands
14:23 - 1398/02/05
به همین خیال باش
Iran, Islamic Republic of
17:15 - 1398/02/05
خدایا توگواهی که معلولین شدیددرمنزل مظلوم آرزوی خریدن میوه برای خانواده دارند اما حسرت دردل با حقوق ماهیانه تعیین وتصویب اقتصادان پورابراهیمی نماینده کرمان ورییس بودجه دولت نوبخت :حقوق ماهیانه معلولین بهزیستی 100 وهشت تومن ؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!چطورامرارمعاش کنند؟؟؟؟!!!! قسم به شیرمادرتون این مطلب پیامک به نمایندگان مجلس ودولت محترم ارسال یا ارجاع فرمایید بخاطرنوع دوستی
Iran, Islamic Republic of
17:48 - 1398/02/05
با چرت وپرت وقت مردم رو نگیرید مدیریت صفر همین
Iran, Islamic Republic of
22:53 - 1398/02/05
ههههه وقتی دولت خودش همه چی وگرون میکنه حرفی برای گفتن باقی نمی مونه نمونش همین پرتقال که قبل عید۲تا۲وپونصدبودولی به لطف آقایون دولتیش شدکیلو۵تومن سیب وکه دیگه نپرس بدبخت ماییم که زیربارگرونی که خوددولت بی تدبیر باعث وبانیشه داره کمرمون میشکنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج