معرفی رمان‌های جدید و خواندنی به بهانه نمایشگاه کتاب
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
زمردی_داخلی1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر نداف کرمانی 1
دکتر نداف کرمانی 3
لاله زار مال_3
کلاسینو_3
ریزخور_3
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
زمردی_داخلی4
دکتر نداف کرمانی 4
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
ریزخور_2
لاله زار مال_2
زمردی_داخلی2
دکتر نداف کرمانی 2
مجتمع فنی تهران_F
۸۵۶۵۴۸
۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۴
۱۰۸۸۰
هر سال در هنگامه‌ی نمایشگاه کتاب در اردیبهشت ماه، تب و تاب خرید کتاب و کتابخوانی در همه ما اوج می‌گیرد. بسیاری از علاقمندان کتاب و به خصوص ادبیات در مواجهه با کتاب‌های مختلف و فراوان تازه چاپ شده، در شناسایی آثار مورد علاقه خود دچار ابهام و سردرگمی میشوند.

برترین‌ها - بهنام منقولی: هر سال در هنگامه‌ی نمایشگاه کتاب در اردیبهشت ماه، تب و تاب خرید کتاب و کتابخوانی در همه ما اوج می‌گیرد. بسیاری از علاقمندان کتاب و به خصوص ادبیات در مواجهه با کتاب‌های مختلف و فراوان تازه چاپ شده، در شناسایی آثار مورد علاقه خود دچار ابهام و سردرگمی میشوند. در این مطلب قصد داریم پنج رمان خواندنی و مشهور که هرکدام به نوبه خود آثار مهم و تاثیرگذاری هستند، جوایز بسیاری را به خود اختصاص داده اند و به تازگی به فارسی ترجمه و منتشر شده اند را برای شما معرفی نماییم.

۱. «روشنگری شگفت انگیز پروفسور کاریتا» اثر «استیون لوکس»

معرفی رمان های جدید و خواندنی به بهانه نمایشگاه کتاب

استیون لوکس، استاد جامعه شناسی و سیاست در دانشگاه نیویورک است. اگر داستان مشهور «دنیای سوفی» یوستین گوردر را دوست داشته اید احتمالا عاشق «روشنگری شگفت انگیز پروفسور کاریتا» خواهید شد که در سبک و سیاق دنیای سوفی این بار شما را به سفری درباره مکاتب سیاسی و تاریخ اندیشه غرب می‌برد. این کتاب در سال ۱۹۹۵ به سرعت به یکی از پرفروش‌ترین آثار دنیا تبدیل شد و به زبان‌های بسیاری ترجمه گشت. در عین محتوای عمیق و جدی آن، لحن سبک، عامیانه و طنزآمیز و روایتی جذاب و جادویی دارد. سبک آن به شدت تحت تاثیر نویسندگان دوره روشنگری اروپا و به خصوص کتاب مشهور «کاندید» اثر ولتر قرار دارد.

داستان درباره مردی است به نام پروفسور کاریتا که در کسوت استادی، زندگی خوب و باثباتی دارد، اما یک روز ناگهان تصمیم می‌گیرد تا دنیای خود را از محدوده کتابخانه اش گسترش دهد و در جستجوی «بهترین دنیای ممکن» به نقاط مختلف جهان سفر کند. او در این سفر‌ها در کشور‌های مختلف با فلسفه‌های سیاسی بشری در مقام عمل و به مثابه سیستم‌های سیاسی مواجه می‌گردد و نقاط قوت و ضعف اندیشه‌های سیاسی را از نزدیک تجربه می‌نماید.

«روشنگری شگفت انگیز پروفسور کاریتا» اثر «استیون لوکس» با ترجمه «مانی صالحی علامه» در ۳۶۰ صفحه و قیمت ۳۷.۰۰۰ تومان توسط نشر نیلوفر منتشر گردیده است.


۲. «من یک گربه هستم» یا «ما گربه هستیم» اثر «ناتسومه سوسه کی»

معرفی رمان های جدید و خواندنی به بهانه نمایشگاه کتاب

«ناتسومه سوسه کی» از سرآمدان نهضت ادبی ژاپن در اوایل قرن بیستم است. او نخستین کسی است که از خودبیگانگی روشنفکران ژاپنی را دستمایه آثار خویش قرار داد و تنگنا‌های ناشی از رشد نامتوازن ژاپن را در دوره «میجی» و ورود به مدرنیته واکاوی کرد. سوسه کی از علاقمندان و تحصیل کرده ادبیات انگلیسی بود و به همین دلیل تسلط بسیاری بر نحوه روایت ادبی داشت. وی برخلاف ایجاز رایج در ادبیات ژاپن، در آثارش اصالت را به گفتار و زبان می‌دهد و این گونه سبک غنایی ژاپن را احیا می‌کند. اهمیت وی تا جایی است که نویسنده بزرگی همچون هاروکی مورکامی کاملا تحت تاثیر و دنباله رو اوست. بسیاری از منتقدان سوسه کی را بزرگترین نویسنده ژاپن می‌دانند. کتاب مشهور دیگر وی «بوچان» نام دارد که پیش از این به فارسی ترجمه شده است.

«من یک گربه هستم» با زبانی گزنده و طنزآلود، کاستی‌های جامعه سرمایه داری و مدرنیته و اخلاقیات جدید را هدف قرار می‌دهد؛ همه این‌ها توسط گربه‌ی قهرمان داستان که آواره و بیزار از زندگی است! با پیچیدگی و در عین حال ظرافت و زیبایی و طنازی خاصی روایت میشود. شخصیت پردازی داستان بسیار دقیق و ظریف انجام شده است و البته نمادین، افرادی که داعیه فرهنگ دارند در مقابل زرپرستان قرار داده میشوند. این رمان پس از یک قرن همچنان تازه و خلاقانه است و با وجود طولانی بودن به دلیل استفاده از تمهیدات مختلف روایی و زبان طنز و هجوآمیز خود بسیار جذاب و با طراوت می‌باشد.

از این کتاب همزمان دو ترجمه فارسی منتشر گردیده است. ترجمه «احمد علیقلیان» با نام «ما گربه هستیم» که توسط نشر مرکز در ۶۱۶ صفحه و قیمت ۹۱.۵۰۰ تومان منتشر شده است به دلیل انتخاب صیغه‌ی اول شخص برای راوی ترجمه دقیق تری است. ترجمه دیگر با نام «من یک گربه هستم» توسط پرویز همتیان بروجنی توسط نشر نگاه در ۶۴۸ صفحه و قیمت ۷۰.۰۰۰ تومان منتشر گردیده است.


۳. «تندباد» اثر «لوران گوده»

معرفی رمان های جدید و خواندنی به بهانه نمایشگاه کتاب

لوران گوده، نویسنده فرانسوی و برنده‌ی جایزه معتبر گنکور است. او نمایشنامه نویسی بود که به داستان نویسی روی آورد. وی در آثارش معمولا به بیان رویداد‌ها از زبان شخصیت‌هایی در نقاط مختلف جهان می‌پردازد. دغدغه عمده وی نحوه‌ی مواجهه انسان‌ها با مصیبت‌هایی است که توسط دیگران یا طبیعت و سنت‌های جامعه به آن‌ها تحمیل میشود. «الدورادو» مشهورترین اثر وی به همراه داستان «فریادها» پیش از این توسط نشر چشمه به چاپ رسیده اند.

لوران گوده پس از توفان کاترینا که در سال ۲۰۰۵ ایالت‌های جنوب غرب آمریکا را درنوردید به قصد نوشتن داستانی در آینده شروع به جمع آوری مستندات و عکس و مقاله‌هایی درباره‌ی آثار طوفان و نحوه مواجهه‌ی مردم با این پدیده نمود و داده هایش را در سال‌های بعدی گسترش داد تا شخصیت هایش جان گرفتند و نهایتا در سال ۲۰۱۰ حاصل آن‌ها در قالب رمان تندباد به چاپ رسید.

داستان کتاب از این قرار است که با وجود شروع طوفان و تخلیه شهر‌های ساحلی جنوب آمریکا، اکثر سیاه پوستان مناطق فقیرنشین حاضر به ترک خانه‌های خود که تنها دارایی شان می‌باشد نیستند، زیرا هیچ تصوری از زندگی در مکان‌های دیگر ندارند. شخصیت اصلی داستان فردی است رنج دیده و تلخ مزاج که دوست دارد «سیاه و آزاد بمیرد».

رمان «تندباد» نوشته «لوران گوده» با ترجمه حسین سلیمانی نژاد در ۱۴۱ صفحه و قیمت ۱۸۰۰۰ تومان توسط نشر چشمه به چاپ رسیده است.


۴. «ساما» اثر «آنتونیو دی بِندِتو»

معرفی رمان های جدید و خواندنی به بهانه نمایشگاه کتاب

آنتونیو دی بِندِتو، روزنامه نگار و نویسنده شهیر آرژانتینی است که در سال ۱۹۸۶ درگذشت. وی از نوجوانی داستان مینوشت و به شدت تحت تاثیر فیودور داستایوسکی و لوئیجی پیراندلو بود به همین دلیل بسیاری از کارهایش حال و هوایی قرن نوزدهمی و کلاسیک دارند. از نظر فلسفی به اندیشه‌های اگزیستانسیالیستی تمایل داشت و به همین دلیل بعضی منتقدان، «ساما» مشهورترین اثر دی بِندِتو را با تهوع سارتر و بیگانه‌ی کامو مقایسه می‌نمایند. «ساما» که یکی از مهم‌ترین آثار ادبیات اسپانیایی و لاتین محسوب میشود داستانی است درباره‌ی آزادی انسان و محدودیت‌های ذاتی آن.

در اواخر قرن هجدهم «دون دیه گو دِ ساما» به شهر کوچک و دورافتاده‌ای در کنار رودخانه پاراگوئه اعزام شده است. او پیش از این در حکومت دست نشانده اسپانیایی‌ها صاحب منصب بوده است، اما حالا با قانون جدید درباره‌ی لزوم اسپانیایی بودن مسئولین دولتی، تنزل یافته است و دیگر پیشرفت شغلی و جاه طلبی نمی‌تواند داشته باشد. ساما شخصیتی است مغرور و متکبر در برخورد با عوام، اما خجالتی و بی دست و پا در برابر زنان. بدتر از همه اینکه در حد افراطی شکاک و خشن است.

داستان «ساما» اثر «آنتونیو دی بِندِتو» با ترجمه «میلاد زکریا» در ۲۵۶ صفحه و قیمت ۳۲۹۰۰ تومان توسط نشر مرکز به چاپ رسیده است.


۵. «دویدن در خیابان‌های پکن» اثر «شو زوچن»

معرفی رمان های جدید و خواندنی به بهانه نمایشگاه کتاب

با وجود آنکه چین فرهنگ و ادبیاتی غنی دارد، اما کمتر اثری از ادبیات معاصر آن در بازار نشر ایران به چشم میخورد. شو زوچن یکی از نویسندگان مدرن چین می‌باشد که حال و هوای داستان هایش فراتر از تصورات رایج خارجی‌ها نسبت به چین است. شو زوچن، نویسنده جوان و مستعد چینی تحصیل کرده در رشته ادبیات می‌باشد که آثار وی به بسیاری زبان‌ها ترجمه شده اند. «دویدن در خیابان‌های پکن» را در سال ۲۰۰۶ منتشر نمود که باعث شهرت وی گردید. اثر مشهور دیگرش «پکن همچون دریا» نام دارد. وی در حال حاضر سردبیر مجله مشهور «ادبیات خلق» در چین می‌باشد.

«دویدن در خیابان‌های پکن» درباره‌ی جوانی است به نام دون خوانگ که تازه از زندان آزاد شده است و پولی به اندازه یک وعده غذای خود دارد، سرپناهی ندارد و نمی‌داند باید چگونه زندگی کند تا اینکه به دختری فروشنده در کنار خیابان بر میخورد. از این لحظه زندگی کاری و عشقی وی متحول می‌شود. «دویدن در خیابان‌های پکن» در یکی از محلات مدرن و ثروتمند این شهر می‌گذرد و ذهن ما را با بدبختی‌های روزمره آدم‌هایی که با مشاغل سخت و یا زیرزمینی و غیرقانونی روز خود را به شب می‌رسانند آشنا می‌کند و دزدی، فحشا و همه آسیب‌های اجتماعی یکی از بزرگترین شهر‌های جهان را پیش روی ما قرار می‌دهد. چهره‌ها و شخصیت‌های آشنا و جهان شمولی که در رمان میبینیم نشان از قدرت خلاقیت و روانشناسی نویسنده دارد.

این رمان با ترجمه الهام سادات میرزانیا و رضوان زینلی در ۱۴۴ صفحه و قیمت ۱۷۵۰۰ تومان توسط انتشارات نگاه منتشر شده است.

بهنام منقولی
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:22 - 1398/02/07
چقدر گرون!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
کتاب نمی خریم

همه تان نابود هستین
Iran, Islamic Republic of
14:14 - 1398/02/07
جالب بود. ممنون. پس باید ساما رو خرید.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
آره منم فک میکنم باحال باشه...
Iran, Islamic Republic of
14:29 - 1398/02/07
کتاب قلعه حیوانات هم خوب لطفا دربارش مطلب بزارید با تشکر از سایت خوب برترینها دست شما درد نکند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
این کتاب رو همه میخونن ولی همه نمیفهمنش!
Iran, Islamic Republic of
23:40 - 1398/02/07
رمان ۱۴۱ صفحه ای؟! سانسور شده؟
Iran, Islamic Republic of
01:48 - 1398/02/09
یعنی ما یه کتاب خوب ایرانی نداریم!
هه!
چرا همش تبلیغ کتابای خارجی رو میکنید؟
اینارو حتما بخونید:
حیفا
تب مژگان
کف خیابون
حجره پریا
همه نوکرها
و بعدش تازه میفهمید کتاب یعنی چی!
Iran, Islamic Republic of
12:27 - 1398/03/28
من عاشق ساما و دویدن در خیابان های پکن شدم
Iran, Islamic Republic of
02:22 - 1398/05/06
من بادبادک باز و مانور دشت و بارون درخت نشین و خیلی دوست داشتم، از بین ایرانی هام دایی جان ناپلئونو خیلی دوست دارم اما جدیدا دلم میخواست یه چیز ساده بخونم اتفاقی یه رمان توی اینستا دیدم به نظرم خیلی خوب بود، نه که فوق العاده باشه اما متفاوت و دوست داشتنی بود، اسمش یک عاشقانه ی پیچیدست اسم پیجشم bookgirl_2a
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی بانو_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر بلفارو
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
فنی آتل_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_تزریق چربی
زمردی_فوتر اصلی
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر