خوش چهره: ۷۰۰میلیارد دلار درآمد نفتی چه شد؟
۸۵۷۷۸۶
۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۶
۳۷۸۰ 
محمد خوش‌چهره در گفت‌وگو با «ایران» در باره تحریمهای نفتی امریکا و روشهای مقابله با آن دیدگاه خود را مطرح کرد.

محمد خوش‌چهره در گفت‌وگو با «ایران» در باره تحریمهای نفتی امریکا و روشهای مقابله با آن دیدگاه خود را مطرح کرد.

خوش چهره: ۷۰۰میلیارد دلار درآمد نفتی چه شد؟

به نظرتان می‌توان تحریم‌ها را مدیریت کرد؟

عبارت مدیریت تحریم، خود مشخص کننده جهت پاسخ است؛ یعنی مدیریتی با تدبیر بر مبنای شرایط دوران تحریم. در مبحث مدیریت استراتژیک مقطع دکترا همیشه به این نکته اشاره می‌کنم که تحریم می‌تواند از مصادیق تهدید باشد، بنابراین تحریم به صرف تهدیدی بودن، واجد قضاوت و ارزشیابی نیست. آن چیزی که تحریم و تهدید ناشی از آن را تبدیل به یک مسأله قابل بررسی، قضاوت و ارزشیابی می‌کند، نوع مدیریت تهدید است. اینکه چه راه‌های مقابله و تدبیری برای کم اثر کردن تهدید وجود دارد.

بنابراین در مباحث استراتژیک، تهدید خنثی محسوب می‌شود و ارزشیابی روی نحوه مدیریت تهدید است. مدیریت تحریم به این معناست که مدیر فهیم و آگاه ابتدا ریشه‌های تحریم و تهدیدها را دنبال و رصد می‌کند؛ قبل از وقوع فعل آماده می‌شود. به محض وقوع تهدید بحثی تحت عنوان مدیریت تهدید به منظور جلوگیری از بسط و گسترش آن صورت می‌گیرد؛ شامل مجموعه تحلیل‌ها و تدبیرها. بعد از این مقوله مسأله کنترل و مهار در جهت کم اثر کردن و حتی بی‌اثر کردن تهدید مطرح می‌شود.

آیا در تحریم‌های دور قبل، مدیریت تحریم رقم خورد؟

بیشترین آسیبی که تاکنون از تحریم‌ها به ما وارد شده، قبل از اینکه به تحریم و توان تحریم کننده بازگردد، به ضعف ما در مدیریت تحریم مربوط بوده است. من این موضوع را در گفت‌وگو با رسانه‌های خارجی بارها گفته‌ام. ما اگر توانمندتر ظاهر شویم، نیاز نیست که از تحریم امریکا بترسیم. اما متأسفانه بدون توجه به این موضوع، در 15 سال گذشته با گارد باز وارد صحنه بوکس شده‌ایم و دولت وقت تحت عنوان اینکه تحریم‌ها کاغذ پاره است، از ضربات حریف غافل شد. چون گارد ایران در این صحنه بسته نبود، با ضربات متعدد مواجه شد.

مانند 2 میلیارد دلاری که در دهان گرگ گذاشتیم و از جیب ایران به جیب امریکا رفت. مدام ما به دشمن یقه داده‌ایم که بگیرد! درسال‌های اخیر هم با فراز و نشیب‌هایی مواجه بودیم. تشدید خام فروشی نفت، نوع مناسبات پولی و مالی از این دست نقاط ضعف ما در سال‌های اخیر بود. بنابراین مدیریت تحریم حرف اول را می‌زند که تاکنون در اجرای آن موفق نبوده‌ایم.

بر اساس کدام مشاهدات معتقدید که برخی از مسئولان کشور قائل به جنگ اقتصادی نیستند؟

نبود مدیریت صحیح منابع یکی از مهمترین ضعف‌های کشور است. این موضوع را من زمانی که در تصمیم سازی‌ها نقش داشتم، بویژه در تجربه نمایندگی خود در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی به وضوح مشاهده کردم. بر این اساس معتقدم در ایران قبل از اینکه مسأله نبود منابع باشد، مشکل مدیریت منابع وجود دارد و متأسفانه برخی از مدیران هم عمداً یا سهوا به نبود منابع استناد می‌کنند. به این ترتیب که تخصیص بهینه و مناسب منابع صورت نمی‌گیرد. متأسفانه ما به مصارف غیر ضرور می‌پردازیم و در مباحث اساسی کم می‌آوریم. در عوض فکر می‌کنیم که این موضوع را باید با مذاکرات و گرفتن وام حل کرد.

مصداق این مشکل را در دولت‌های قبل داشتیم. دولت احمدی‌نژاد 700میلیارد دلار درآمد نفتی داشت که این میزان منابع می‌توانست کشور را بیمه کند. اما متأسفانه کار جدی انجام نشد. البته در سال‌های اخیر هم شاهد این موضوع بودیم. برای مثال از زمانی که دلار 4200 تومانی مطرح شد، چه عدم تخصیص‌های منطقی ارزی که شکل نگرفت.
مدیریت منابع ما در تمام این سال‌ها به نوعی هرز دهنده منابع بود. ضعف مدیریت، نظارت و کنترل در تخصیص منابع ارزی کشور طی 15 سال اخیر فاجعه ملی است که به اعتقاد من هزینه آن را مردم دادند. از این رو نباید از اصل تحریم ترسید. باید از برخی مسئولان بی تدبیر در عرصه تصمیم‌گیری و قانونگذاری بترسیم.

کسانی که در قوای سه گانه و سیستم‌های نظارتی فعالیت می‌کنند، اگر راه مدیریت تهدید را بلد باشند از شدیدترین تهدیدهای زبانی و عملی دلهره‌ای نخواهند داشت. تحریم‌ها ترس ندارد. کنترل امور شدنی است؛ اما با مدیریت صحیح.

راه حل پیشنهادی شما چیست؟

به‌طور کلی برای اداره امور در شرایط کنونی و رهایی از تهدیدهای بعدی نیازمند اقدامات آنی، کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت هستیم و نوع عملیات مدیریت تهدید را باید بر اساس این اقدامات سازماندهی کنیم.

قطعاً اقدامات بلند مدت که تغییر در ساختار اقتصاد است، ‌از جمله ایجاد ارزش افزوده در صنعت نفت و کاهش خام فروشی زمان بر است؛ البته باید از قبل انجام می‌شد اما اکنون برای میان مدت و بلند مدت باید در این خصوص برنامه‌ریزی کنیم. دایره فعالیت پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها باید گسترده‌تر شود.

اما آنچه در مورد جلوگیری از خام فروشی باید مورد توجه قرار گیرد، نخست تثبیت میزان آن و جلوگیری از بسط و گسترش خام فروشی است. البته تحریم‌ها این موقعیت را از ایران سلب کرده ولی در آینده هم با برداشته شدن تحریم‌ها نباید به این سمت رفت.

برچسب ها:
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:42 - 1398/02/10
بنظرت چی شداصلاپول به ایران نرسید الان دوستان برا خودشون ویلاوسهام خریدن سر فرصت برن کاناداوروسیه و فلان حالا کنن
پاسخ ها
‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌ سانسور چی در کما است دعا کنید ‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌
United Arab Emirates
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
هر وقت روحانی و زنگنه رفتن ان‌وقت معلوم میشه کجا هزینه شده
۷۰۰ میلیارد برای اینها رقمی نیست احتمالا در حساب خاوری واریز شده به صورت امانت.
بدون نام
Poland
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۲
جناب۷۰۰میلیارد درزمان احمدی نژاد رامیگه؟!
Iran, Islamic Republic of
08:57 - 1398/02/10
شما که خودتون تو تیم اون بزرگوار بودید .
به جای اینکه ما از شما بپرسیم چه شد
شما می‌پرسید چه شد ؟
جل‌الخالق
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۲
بخشیش اختلاس شد بخشیش خرج حقوقهای نجومی مدیران و بازیگران و فوتبالیستها شد بقیه اشم خرج جنگ سوریه و ...
United States
09:01 - 1398/02/10
فقط کافیه یه سری له حقوق مفت پرسنل شرکت نفت بزنید معلوم میشه کجا میره.وقتی یک مسول پشتیبانی داروخانه خود شرکت نفت، حقوق 15 روز در ماه 15 ملیون هست ببین مدیر و کارمنداش چقدر میگیرن.تازه مزایا و وام های 200 ملیونی که میدن بماند
Iran, Islamic Republic of
09:18 - 1398/02/10
یعنی هنوز نمی دونی چی شد؟ ما رو گذاشتی سر کار!
Iran, Islamic Republic of
09:18 - 1398/02/10
یعنی هنوز نمی دونی چی شد؟ ما رو گذاشتی سر کار!
Iran, Islamic Republic of
09:23 - 1398/02/10
یعنی واقعا نمی دونی یا ما رو گذاشتی سر کار!
Iran, Islamic Republic of
09:23 - 1398/02/10
یعنی واقعا نمی دونی یا ما رو گذاشتی سر کار!
Iran, Islamic Republic of
10:39 - 1398/02/10
راستی چی شد؟؟؟
نگران نباشید هپلی هپو شد
همش دلار شد خرج ترم بچه ها اون ور آب شد سر ما مردم هم بی کلاه شد خلاصه یه وضعی شد
Iran, Islamic Republic of
10:59 - 1398/02/10
پبش من هست
پاسخ ها
کارگر
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
از این پولها که پیشته یه کم به منم میدی؟؟؟
همه همیشه میخورن یه بار هم ما بخوریم
Iran, Islamic Republic of
12:30 - 1398/02/10
خدا وکیلی اقای روحانی, کل کامنتهای مردم رو بخونید.یکی راضی نیست.همش دزدی و گرونی.کل اخبار رو بخونید.حتی یک خبری که یکم امید توش بتشه وجود نداره.اخه چرا؟ مردم پدرشون در اومد.شما کجایید خدا وکیلی.همه چی داره صد برابر میشه, شما تو فکر گرون کردن بنزین هم هستید؟خجالت که وجود نداره شکر خدا
Iran, Islamic Republic of
12:39 - 1398/02/10
۷۰۰ میلیارد تو جیب اونیه که چند سال دیگه گندش در میاد...
Iran, Islamic Republic of
19:01 - 1398/02/10
خیلی ممنون
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۲
همونجا که امثال خاوری و شیخ الاسلامی ها هستند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج