احتمال بستن تنگه هرمز کم ولی دور از ذهن نیست
۸۵۸۱۵۳
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۱
۳۶۷۴ 
یک کارشناس مسائل انرژی گفت: حدود ۹۰ درصد تجارت ایران از راه‌های جنوبی و تنگه هرمز انجام می‌شود و بستن تنگه هرمز می‌تواند بر روی جریان تجارت ایران هم اثر داشته باشد.

خبرگزاری ایسنا: یک کارشناس مسائل انرژی گفت: حدود ۹۰ درصد تجارت ایران از راه‌های جنوبی و تنگه هرمز انجام می‌شود و بستن تنگه هرمز می‌تواند بر روی جریان تجارت ایران هم اثر داشته باشد.

دکتر سعید میرترابی در گفت و گو با خبرنگار با اشاره به مباحثی که اخیراً درباره بستن تنگه هرمز مطرح شده است مدعی شد: حتی ایران از نظر سخت‌افزاری اگر توان بستن تنگه هرمز را نداشته باشد اما قادر به ایجاد اختلال شدید در رفت و آمد کشتی‌ها از این تنگه است.

وی افزود: احتمال پایینی وجود دارد که با وجود بی‌پروایی زیاد دولت فعلی آمریکا در سیاست خارجی، ایران به سمت بستن و یا ایجاد اختلال در تنگه هرمز برود اما در هر حال دور از ذهن نیست.

وی افزود: در شرایط فعلی بستن تنگه هرمز برای ایران می‌توان تبعات بین‌المللی به دنبال داشته باشد اما در شرایط خاص می‌تواند در یک بستر حقوقی مطرح شود و آن هم زمانی است که آمریکا از ابزار نظامی برای ایجاد اخلال در صادرات نفت ایران استفاده و آمد و شد هر نوع کشتی ایرانی را با اختلال شدید مواجه کند.

این استاد دانشگاه خوارزمی ادامه داد: در چنین شرایطی ایران می‌توان تحت این عنوان که آغاز کننده تنش نیست و قصد دفاع از استمرار جریان نفت خود را دارد دست به چنین کاری بزند؛ در چنین شرایطی بازتاب بین‌المللی بسته شدن تنگه هرمز تبعات کمتری برای ایران خواهد داشت.

وی افزود: البته ذکر این نکته هم لازم است که در زمان جنگ و اوج جنگ نفت‌کش‌ها (بین سال‌های ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۷) هم موضوع بستن تنگه هرمز مطرح نشد اما ایران با وجود اینکه توانمندی نظامی کمتری نسبت به اکنون داشت کار بازرسی از کشتی‌های عبوری از تنگه هرمز را انجام می‌داد و چند محموله سلاح که به مقصد عراق حمل می‌شد را هم ضبط کرد.

این کارشناس مسائل انرژی تصریح کرد: با وجود همه این مباحث، ایران تمایلی به بستن تنگه هرمز ندارد و اگر بتواند روزانه تا یک میلیون بشکه نفت و حتی مقداری کمتر صادر کند به سمت این سیاست نخواهد رفت مگر اینکه فشار و تعارض تا حد زیادی بالا بگیرد.

وی افزود: از طرف دیگر حدود ۹۰ درصد تجارت ایران از راه‌های جنوبی و تنگه هرمز انجام می‌شود و بستن تنگه هرمز می‌تواند بر روی جریان تجارت ایران هم اثر داشته باشد.

میرترابی خاطرنشان کرد: به طور کلی بستن تنگه هرمز تحت هر استدلال و عنوانی برای ایران کم یا زیاد تبعات منفی و هزینه دارد و به نظر نمی‌رسد تضاد آنقدر شدید شود که سیاست اعلامی بستن تنگه هرمز عملی شود.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
United States
02:45 - 1398/02/11
بابستن تنگه هرمزمشکل حل نمیشود اگر خدای ناکرده درگیری پیش بیاید بندرعباس اسکله شهید رجایی وبوشهر درخطره فکرشوکردید
Iran, Islamic Republic of
03:35 - 1398/02/11
یعنی همه حرفهایی ک برا بستن تنگه هرمز گفته بودین تا دیروز پشم بود
Iran, Islamic Republic of
03:52 - 1398/02/11
يعنى واقعا خودتون اصلا حس نميكنيد كه اين جريان بيش از حد لوث شده؟
Iran, Islamic Republic of
05:33 - 1398/02/11
نمیخواد تنگه را ببندی مثل کشور مصر که از کانال سوئز عوارض از کشتی ها میگیره ایران هم از کشتیهای عبوری از تنگه هرمز عوارض بگیره اونهایی که موش میدوانند ازشون عوارض بیشتر بگیره
Iran, Islamic Republic of
08:36 - 1398/02/11
جرات میخواد بستن یه بار ببندین تمومش کنید هی از دور تهدید میکنید
Iran, Islamic Republic of
08:38 - 1398/02/11
جای بستن ها به فکر راه تازه باشید
Iran, Islamic Republic of
08:40 - 1398/02/11
تنگه بسته شود امریکا حساب کار را میکنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
اگه توان بستن تنگه هرمز را داشتیم تا کنون اینکار را کرده بودیم !!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
10:27 - 1398/02/11
آقای استاد دانشگاه سهمیه ای ،باچی می بندین حالا؟ با خالی ببندین محکم تر میشه!!!
Denmark
14:02 - 1398/02/11
چرا مثل امریکااا زمان مشخص نمیکنین شماها مثل بچه ای که فقط نق نق میکنه هستین مردین ببندین و تمومش کنین تا تاریخ مشخص کنین تا هیچ کشوری کشتی هاشو دیگه راهی این سمت نکنه و ببندین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج