مطهری: ورود مجمع به مصوبات مجلس خلاف است
۸۶۰۴۴۸
۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۱
۳۵۴۹
نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اعلام نظر هیات عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام درباره مصوبه مجلس مبنی بر استانی شدن انتخابات مجلس این اقدام را خلاف قانون اساسی دانست و از رییس جدید مجمع تشخیص مصلحت خواست به این بدعت پایان دهد.

خبرگزاری ایرنا: نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اعلام نظر هیات عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام درباره مصوبه مجلس مبنی بر استانی شدن انتخابات مجلس این اقدام را خلاف قانون اساسی دانست و از رییس جدید مجمع تشخیص مصلحت خواست به این بدعت پایان دهد.

علی مطهری در یادداشتی با عنوان «مجمع تشخیص مصلحت، شورای نگهبان دوم نشود»، نوشت: در خبرها از قول جناب آقای مصباحی مقدم آمده بود که هیات عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام که زیرمجموعه مجمع تشخیص مصلحت نظام است مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره اصلاح قانون انتخابات مجلس مبنی بر استانی شدن این انتخابات را بررسی و رد کرده است.

معلوم نیست بررسی مصوبه مجلس شورای اسلامی که کار شورای نگهبان است چه ربطی به این هیات دارد. هیات مذکور صرفا می‌تواند نظرات خود درباره انطباق یا عدم انطباق یک طرح یا یک لایحه با سیاست‌های کلی را در حین بررسی آن در کمیسیون‌های تخصصی مجلس اعلام نماید و تصمیم‌گیری با نمایندگان است.

حتی می‌تواند قبل از بررسی طرح یا لایحه در صحن علنی نظرات خود را به صورت مکتوب به اطلاع نمایندگان برساند و در نهایت تصمیم با نمایندگان است. اما این هیات حق ندارد مصوبه مجلس شورای اسلامی را بررسی و انطباق یا عدم انطباق آن با سیاست‌های کلی را اعلام نماید به طوری که وارد روند قانون‌گذاری و تبدیل به شورای نگهبان دوم شود. این کار نیاز به تغییر قانون اساسی و تبدیل مجمع تشخیص مصلحت نظام به مجلس سنا دارد. لازم است رییس جدید مجمع تشخیص به این بدعت که در ماه‌های اخیر رایج شده و خلاف قانون اساسی است پایان دهند.

انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:04 - 1398/02/17
دکترکحای دنیا۳المجلس دارن از انگلیس یادبگیریدمجلسشون حتی تبلت وتلویزیون ندارن گوشی تلفن نمیبرن
Iran, Islamic Republic of
10:37 - 1398/02/17
مگر مجلس کاره ی ،یا دولت ،دولت و مجلس را مردم انتخاب نمی کنند
Iran, Islamic Republic of
10:45 - 1398/02/17
حالا وقتی خودتو بردن توی مجمع همینو میگی زبونت نچرخه این حرفات ‌ثبت شده
Iran, Islamic Republic of
11:30 - 1398/02/17
برادر
اگه مجمع نباشه که شماها دو روزه کشور رو به فنا میدین
Iran, Islamic Republic of
17:43 - 1398/02/17
اگه دست تو باشه که مملکت رو به فنا میدی میره، تو یک فئودالیست ضد مردمی، امثال تو به مردم فقط به مثابه اسب های کشنده گاری حکومت نگاه میکنند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج