با شماره تلفن، روابط ایران و آمریکا بهبود می‌یابد؟
۸۶۲۴۶۶
۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲
۵۴۸۹
یک تحلیلگر ارشد مرکز بررسی های استراتژیک تاکید کرد: با شماره تلفن دادن مسئله ای حل نمی شود. اگر رئیس جمهور آمریکا واقعا علاقه مند به مذاکره با ایران است می تواند با متوقف ساختن تحریم ها و یا با اجرای برجام جدیت و اراده خود را نشان دهد.

خبرگزاری ایرنا: «دیاکو حسینی» روز شنبه با اشاره به اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا مبنی بر ابراز علاقه برای گفت وگو با ایران و ارائه شماره تماس از سوی کاخ سفید به سوئیس گفت: اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا و اقدام وی سند دیگری برای اثبات این مسئله بود که تیم هدایتگر سیاست خارجی دولت آمریکا یعنی «تیم بی» و به صورت مشخص تر، مایک پمپئو و جان بولتون در مسیر جداگانه و متفاوتی از تمایل و خواست دونالد ترامپ درباره ایران حرکت می کنند.

** ترامپ تلاش می کند تا نقش بولتون را درباره ایران کاهش دهد

وی با بیان اینکه شروط 12 گانه ای که پمپئو هرگز از سوی ترامپ تایید نشد و این امر حاکی از آشفتگی در عرصه سیاست خارجی دولت آمریکا است، اظهار داشت: این مسئله نشان داد که محمدجواد ظریف حق داشت در سفر به نیویورک از «تیم بی» سخن بگوید چراکه این مسئله، انعکاس و تحلیل دقیقی از ذهنیت ترامپ در مورد ایران و تلاش بولتون و پمپئو برای جهت دهی به کاخ سفید علیه ایران است.

این کارشناس ارشد مسائل آمریکا اضافه کرد: به نظر می رسد ترامپ تلاش می کند تا نقش بولتون را درباره ایران کاهش دهد ولی برای ایران نتیجه این تلاش حائز اهمیت است. با شماره تلفن دادن مسئله ای حل نمی شود. اگر رئیس جمهور آمریکا واقعا علاقه مند به مذاکره با ایران است باید اقداماتی را انجام دهد که اولین اقدام می تواند متوقف ساختن کلیه تحریم ها علیه ایران و عدم ممانعت از اجرای برجام از سوی دیگر کشورها باشد.

**بولتون کاکرد چماق را برای ترامپ دارد

حسینی ادامه داد: ایران برای مذاکره با آمریکا شرطی نمی گذارد منوط به آنکه خود آمریکا تحریم هایش را لغو کرده و مانع اجرای برجام نشود. در آن صورت، امکان تماس میان تهران و واشنگتن حتی در سطح روسای جمهور، مسئله ای قابل بررسی است.

وی در پاسخ به این سوال که ترامپ تا چه اندازه از توان کوتاه کردن دست «تیم بی» به ویژه جان بولتون برخودار است؟ خاطرنشان کرد: وقتی دونالد ترامپ، جان بولتون را مشاور امنیت ملی خود کرد به خاطر این بود که کارکرد بولتون چیزی شبیه چماق باشد. در واقع، این انتخاب برای ریل گذاری استراتژیکی بود تا سیاست فشار حداکثری جواب دهد ولی مقاومت ایران نشان داد که این انتخاب، انتخاب نادرستی بوده است.

** سیاست فشار حداکثری منجر به مذاکره ایران با آمریکا نمی شود

این تحلیلگر ارشد مرکز بررسی های استراتژیک خاطرنشان کرد: شرایط امروز نشان می دهد سیاست فشار حداکثری منجر به مذاکره ایران با آمریکا نمی شود. زمانی که سیاست فشار حداکثری علیه ایران به نتیجه نرسد آنگاه خود به خود کارکرد بولتون هم از بین می رود و وقتی ترامپ هم به این نتیجه ای برسد، نقش بولتون را کاهش می دهد.
حسینی افزود: وقتی هنوز رئیس جمهور آمریکا گام عملی برنداشته و توسط کسانی محاصره شده است که به وضوح به دنبال جنگ با ایران هستند و با صراحت از تغییر نظام صحبت می کنند، ایران نمی تواند اقدامات نمایشی ترامپ مانند دادن شماره تلفن را بپذیرد.

**اقدام اخیر هسته ای در رویکرد اخیر ترامپ موثر بوده است

وی با تاکید بر اینکه ایران برای پذیرش مذاکره با آمریکا باید شاهد اقدامات عملی از سوی ترامپ باشد، یادآور شد: تغییر تیم سیاست خارجی، متوقف کردن و لغو کلیه تحریم و عدم ممانعت از اجرای برجام می تواند نشانه های مثبتی برای ایران در فرایند مذاکره با آمریکا باشد.

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی در پاسخ به این سوال که اقدام اخیر ایران در توقف بخشی از تعهدات برجامی و خطر خروج ایران از توافق هسته ای تا چه اندازه در تغییر رویکرد کاخ سفید نسبت به ایران موثر بوده است؟ عنوان کرد: بی تردید این اقدام تاثیرگذار بوده است چرا که خروج از برجام در غرب به نادرست به معنای حرکت ایران به سمت ساخت بمب هسته ای است، هرچند که ایران پیش از برجام هم تمایلی برای ساخت بمب هسته ای نداشت.

**هم خروج از برجام و هم پیشنهاد مذاکره با ایران انگیزه انتخاباتی دارند

حسینی با بیان اینکه هراس از حرکت ایران به سمت ساخت بمب هسته ای موجب فشار به دولت آمریکا و در نتیجه، تغییر رویکرد کاخ سفید می شود، گفت: برجام ستون مهمی در نظام عدم اشاعه گسترش تسلیحات اتمی است ولی نه در مورد ایران بلکه درباره کشورهای خاورمیانه. در واقع، نوعی سوءظن در مورد ایران وجود دارد مبنی بر اینکه تهران به دنبال ساخت بمب هسته ای است و از نگاه طرف غربی، برجام کمک کرد تا انگیزه کشورهای دیگر مانند عربستان سعودی برای دستیابی به بمب هسته ای کاهش یابد.

حسینی درباره انتخاباتی بودن پیشنهاد ترامپ برای مذاکره با ایران اظهار داشت: واقعیت این است که خروج از توافق هسته ای از سوی ترامپ هم انتخاباتی بود و هم پیشنهاد مذاکره با ایران انتخاباتی است. مسئله برجام به صورت خاص و روابط تهران و واشنگتن به صورت عام، مسائل داخلی آمریکا نیستند.

وی با بیان اینکه دولت کنونی آمریکا از زمانی که بر سرکار آمد به برجام به عنوان یک ابزار انتخاباتی نگاه کرد، تصریح کرد: ترامپ به خاطر عناد و دشمنی ای که با باراک اوباما داشت از برجام خارج شد و اکنون هم که به دنبال دستیابی به توافقی بهتر نیست بلکه به دلیل انگیزه های انتخاباتی با این موضوع برخورد می کند که یک افتضاح برای سیاست خارجی آمریکا است.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:23 - 1398/02/22
چرا نمیرید مذاکره کنید شب و روز دارید حرف از مذاکره و شماره تلفن معرکه حل میشود اگر میدانید مشکلات اقتصادی کشور با یک تلفن حل میشود پس چه مرضی دارید آقای روحانی این همه ناوبرها داره میاد خلیج فارس بخاطر یک تلفن خخخخخختخخخخ
Iran, Islamic Republic of
12:27 - 1398/02/22
اگه با شماره تلفن مشکلات حل شده بود خیلی وقت پیش مشکلات از طریق برجام حل میشد.
خوش خیالی محض در دولت آخرش کار دستمون میده
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1398/02/22
شماره بدید بابک زنجانی مشکلاتو سه سوته حل میکند چرانمیخواهید بفهمید روحانی اجازه نداره وگرنه انجام میداد
France
22:24 - 1398/02/23
ترامپ بامن که بیسواد ترین ایرانی هستم تماس بگیرد تا بهش مشاوره دهم که چگونه باید با ایران و ایرانی محترمانه برخورد کند تا احترام ببیند محبت گرگ را هم رام میکند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج