زیباکلام: مردم اسباب بازی ما نیستند
۸۶۲۵۰۴
۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۹
۸۳۱۴
صادق زیباکلام تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه که "اصلاح طلبان باید در مورد عملکرد آقای روحانی توضیح دهند"، تاکید کرد: "مردم اسباب بازی ما نیستند که هر وقت خواستیم آن‌ها را پای صندوق رای ببریم و پس از آن هیچ توضیحی درباره عملکرد و عمل به وعده‌ها داده نشود. "

فرارو: صادق زیباکلام تحلیلگر مسائل سیاسی درباره سخنان باهنر و گفتگو‌های اصولگرایان و اصلاح طلبان گفت: «من متاسفانه علیرغم اینکه انسان امیدوار و خوشبینی هستم هیچ امیدی به این جلسات ندارم. متاسفانه اصولگرایان این جلسات را با حضور اصلاح طلبان دکور و یا ویترینی برای انتخابات پیش روی می‌دانند.»

او افزود: "اصولگرایان هم مانند اصلاح طلبان و همه کسانی که در ایران زندگی می‌کنند متوجه ناامیدی، سرخوردگی و یاس شمار قابل توجه رای دهندگان شده اند. این جلسات تلاش‌هایی است که نشان دهد که حرکت جدیدی در راه است."

به گفته صادق زیباکلام "نکته مهم این است ۲۴ میلیونی که به آقای روحانی رای دادند خیلی بعید است این تحرکات را باور کنند و پای صندوق رای بیایند. ۱۷ میلیونی که به آقای رئیسی رای دادند اصلا نیازی به این کار‌ها ندارند و حتما پای صندوق رای می‌روند. ۱۵ میلیونی که در ۲۹ اردیبهشت ۹۶ در انتخابات شرکت نکردند حالا هم شرکت نخواهند کرد؛ بنابراین تلاش اصلی برای قانع کردن ۲۴ میلیون نفر رای دهندگان به روحانی است."

صادق زیباکلام با بیان اینکه "قویا این گفتگو‌ها را انتخاباتی تحلیل می‌کنم"، افزود: «اصولگرایان در دو سال گذشته یک گام یا حرکت در جهت آشتی ملی برنداشته اند. کدام حرکت آقای مهندس باهنر و دوستان و همفکرانشان را می‌توان در این راستا ارزیابی کرد؟ کمترین انتظاری که در راستای آشتی ملی می‌رود، رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی است، اصولگرایان و حتی اصلاح طلبان در این راستا چه حرکتی انجام داده اند؟ اما حالا که به انتخابات نزدیک می‌شویم حرف از وفاق ملی می‌زنند. البته این‌ها هیچ اثری در ترغیب آن ۲۴ میلیون برای رای دادن ندارد.»

او در پاسخ به این سوال که هدف اصلاح طلبان در این گفت‌وگو‌ها چیست؟، اظهار کرد: "پیشتر اصلاح طلبان صحبت از گفت و گوی ملی کرده بودند، اما اصولگرایان هیچ توجهی به آن نکردند. دلیلش هم واضح است چرا که آن‌ها قدرت دارند. جریان سیاسی که در قدرت است، ضرورتی برای گفتگو و آشتی ملی نمی‌بیند. الان که کم و بیش وارد این ماجرا شده به واسطه نیازشان به رای مردم در انتخابات است. آن نیاز اگر نباشد اصولگرایان به هیچ وجه حاضر نیستند جواب سلام اصلاح طلبان را بدهند "

به عقیده زیباکلام "هر حرکتی که از سوی اصلاح طلبان در راستای انتخابات باشد بدون پرداختن به این که از ۲۹ اردیبهشت ۹۶ تا حالا چه اتفاقی در کشور رخ داده و بدون پاسخ دادن به حجم گسترده‌ای از سوالات ۲۴ میلیون نفر به هیچ جا نخواهد رسید. یعنی به هیچ وجه اصلاح طلبان موفق نخواهند بود. اولین، مهمترین و دشوارترین کاری که آن‌ها باید انجام دهند این است که در مورد پس از انتخابات ۲۹ اردیبهشت توضیح دهند."

این استاد دانشگاه با بیان اینکه که "اصلاح طلبان باید در مورد عملکرد آقای روحانی توضیح دهند"، تاکید کرد: "مردم اسباب بازی ما نیستند که هر وقت خواستیم آن‌ها را پای صندوق رای ببریم و پس از آن هیچ توضیحی درباره عملکرد و عمل به وعده‌ها داده نشود."

او در پاسخ به این سوال که آیا اساسا آقای عارف و شخصیت‌هایی مثل ایشان را می‌توان نماینده مناسبی برای اصلاح طلبان تلقی کرد، گفت: «صرفنظر از اینکه چقدر این افراد جایگاه مردمی دارند، مسئله اساسی این است که اگر این آقایان به ۲۴ میلیون هوادار آقای روحانی در سال۹۶ بگویند در انتخابات مجلس شرکت کنید، چه تعداد از آن ۲۴ میلیون نفر پاسخ مثبت می‌دهند و مجددا با "تکرار می‌کنم" پای صندوق رای می‌روند؟ من معتقدم ۱۰ درصد آن ۲۴ میلیون نفر نیز همراهی نمی‌کنند؛ بنابراین اصلاح طلبان خیلی کار دارند که آن ۲۴ میلیون را پای صندوق بکشانند. واقعیت امر این است که اصلاح طلبان بخش عمده‌ای از اعتبار و حیثیت سیاسی خود را از دست داده اند.»

انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:17 - 1398/02/22
درود بر شرفت دکتر . حرف حق میزنی
Iran, Islamic Republic of
13:21 - 1398/02/22
مردم که نیستند ولی توعروسک خیمه شب بازی هستی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
خجالت بکش
Iran, Islamic Republic of
13:22 - 1398/02/22
رأی چی هست؟
پاسخ ها
بدون نام
United Kingdom
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
مگه مردم اسباب بازی کوکی ما هستند.؟
Iran, Islamic Republic of
13:26 - 1398/02/22
راست گفتی قربون دهنت
Iran, Islamic Republic of
13:36 - 1398/02/22
آقای زیبا خودت بعنوان صاحب قلم و کرسی دانشگاهی چه قدمی در جهت وفاق برداشته اید عقلانی فکر کنید امروز کشور بیش از هروقت دیگر به وحدت احتیاج دارد
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1398/02/22
از اسباب بازی هم بدتریم ما مترسکیم مترسک
Iran, Islamic Republic of
13:42 - 1398/02/22
فعلا که اسباب بازی شدیم
Iran, Islamic Republic of
13:48 - 1398/02/22
آقای زیبا خطاب خیلی وقت است که ملت شریف پ
Iran, Islamic Republic of
14:00 - 1398/02/22
ایشان فکر می کند عقل کل است وحرفی میزند که غربی ها را خوشحال کند.
پاسخ ها
شهریار
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
غربی ها خود به خود با عملکرد مسئولین مملکت خوشحال هستن.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
برو بابا با این نظر مفنگیت
Iran, Islamic Republic of
14:10 - 1398/02/22
دکتر جان قدرت که الان شش ساله دست شماست
تعامل هم که کردین
گفتگو هم که کردین
چی شد پس؟
اینقدر منم منم میکردید
وضعیت بهتر که نشد هیچ خیلی هم بدتر شد
ی نمونش اینه که دولت دلار 4000 تومنی میفروشه مردم دلاز 14000 تومنی میخرن این 10000 تومن رو کی این وسط میخوره باید امثال شما جواب بدن. مطمعنا بابک زنجانی ها خواهیم داشت در آینده نزدیک
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
همه سروته یک کرباس هستند ! از نظر بیشتر مردم اصوالگراو اصلاح طلب یکی هستند؛ فقط در دزدی و اختلاس و جنگ طلبی از یکدیگر سبقت می گیرند.
Iran, Islamic Republic of
14:35 - 1398/02/22
رای خخخخ عمرا رای دادن یعنی خیانت
پاسخ ها
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
گل گفتی دهنت طلا
Iran, Islamic Republic of
14:51 - 1398/02/22
با یک سرشماری از کسانی که به جناب روحانی رای دادند معلوم میشود چند نفر راضی از ایشان هستند خدارو شکر در دو مرحله ریاست جمهوری به ایشان رای ندادم وجدانم بابت انتخابم آسوده است و عذاب وجدان ندارم چون انتخابم درست بوده است
Iran, Islamic Republic of
23:15 - 1398/02/22
اسباب بازی نیستیم،مهره های شطرنج هستیم...
Iran, Islamic Republic of
23:41 - 1398/02/22
روحانی اصلاح طلبی رو روبه قبله کرد و خرماش رو هم پخش کرد الفاتحه الصلوات .......
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج