قاره‌ای جدید در اقیانوس آرام کشف شد!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
زمردی_داخلی1
زمردی_داخلی3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
ریزخور_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
زمردی_داخلی4
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
زمردی_داخلی2
سفیر بار ساقدوش_2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۸۶۳۳۰۹
۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰
۷۱۵۴
قاره‌ای جدید در اقیانوس آرام کشف شده است، اما مطمعنا هیچ وقت نمی‌خواهید که تعطیلات را در آنجا سپری کنید!

برترین‌ها: قاره‌ای جدید در اقیانوس آرام کشف شده است، اما مطمعنا هیچ وقت نمی‌خواهید که تعطیلات را در آنجا سپری کنید!

مردم سراسر جهان روزانه از پلاستیک استفاده می‌کنند، چون که تولید آن راحت و ارزان است. در اینجا حقایقی آماده کرده ایم تا محبوبیت این ماده را در سراسر جهان درک کنید.

هر ساله تقریبا ۱ تریلیون ۱، ۰۰۰، ۰۰۰، ۰۰۰، ۰۰۰ (کیسه پلاستیکی دور انداخته می‌شود! به عبارت دیگر این عدد برابر با ۲ میلیون کیسه پلاستیکی در دقیقه است.

قاره‌ای جدید در اقیانوس آرام کشف شد!

در سال ۲۰۱۶ مردم سراسر جهان نوشیدنی‌های خود را در ۴۸۰ میلیارد بطری پلاستیکی خورده اند. ده سال قبل از آن این عدد خیلی کمتر و در حدود ۳۰۰ میلیارد بوده است.

هر روز مردم در سراسر جهان حدود نیم میلیون نی پلاستیکی استفاده می‌کنند.

در مورد پوشش‌های پلاستیکی حبابدار، مقدار تولید شده در فقط یک سال برای پوشاندن زمین دور استوا کافی خواهد بود؛ و شما قادر به انجام اینکار نه یک بار بلکه ۱۰ بار خواهید بود!

قاره‌ای جدید در اقیانوس آرام کشف شد!

سالانه حدود ۵۰۰ میلیارد لیوان پلاستیکی استفاده و دور ریخته می‌شود. عاشقان قهوه ۱۶ میلیارد لیوان قهوه را سالانه دور می‌ریزند.

هنگامی که برای خرید به فروشگاه می‌روید این عدد را فراموش نکنید: ۲۶۹، ۰۰۰! این مقدار عددی به تن است و بیانگر میزان پلاستیکی است که قبلا وارد اقیانوس‌ها شده است.

خب ممکن است که با خود فکر کنید که میخواستید مطلبی درباره یک اقیانوس جدید بخوانید! پس چرا مطلب درباره زباله‌های پلاستیکی است؟! خب یک سوال معقول است. اما این سوال را نخواهید کرد اگر بدانید که این قاره جدید در واقع جزیره‌ای است که به طور کامل از زباله‌های پلاستیکی ایجاد شده است!

قاره‌ای جدید در اقیانوس آرام کشف شد!

در واقع سه جزیره بزرگ زباله‌ای در جهان وجود دارد. یکی در مرکز اقیانوس آرام شمالی، دومی در اقیانوس هندو سومی در اقیانوس اطلس. در واقع اگر بخواهیم رو راست باشیم، این جزیره‌ها همان زباله‌های پلاستیکی است که دور انداخته می‌شوند که سهم عظیمی از آن وارد اقیانوس‌ها می‌شود و به خاطر باد‌ها و جریانات آبی این زباله‌ها تمایل دارند در مکان‌های بخصوصی جمع شوند.

بزرگترین جزیره زباله‌ای در افیانوس آرام شمالی قرار گرفته است. این جزیره برای اولین بار در دهه ۱۹۸۰ مشاهده شد. اما آن زمان نگرانی زیادی درباره آن وجود نداشت. با این حال ارزیابی‌های اخیر باعث تعجب محققان شده است. دانشمندان فهمیده اند که اندازه این جزیره در حال حاضر بیشتر از ۱، ۵۵۰، ۰۰۰ کیلومتر مربع است! این عدد نشان دهنده این است که از سال ۱۹۸۰ تا کنون اندازه این جزیره بیش از ۶ برابر شده است.

قاره‌ای جدید در اقیانوس آرام کشف شد!

برای درک این عدد کافی است آن را با مساحت برخی از کشور‌ها مقایسه کنیم: ۳ برابر کشور فرانسه، برابر با مساحت کشور مغولستان و مساحت کشور ایران تنها کمی از مساحت این جزیره بزرگتر است! از عظمت آن تعجب کردید نه؟!

مطابق با مجله "گزارش‌های علمی" بیشتر از ۱.۸ تریلیون قطعه پلاستیک در این منطقه جمع شده است.

محققان معتقد اند که هر سال بیشتر از ۸ میلیون تن وارد اقیانوس‌ها می‌شود و این عدد سرسام آور تنها ۳ درصد از زباله‌های جهان است. کشور‌های عمده پخش کننده این آلودگی کشور‌های آسیایی اند و کشور چین در بالای این لیست قرار می‌گیرد. صنعت در این کشور در اوج خود قرار دارد که نقش عمده‌ای در مشکلات محیط زیستی دارد.

برای آن‌هایی که معتقداند که زمین از ازدیاد جمعیت رنج می‌برد، خبر کشف یک قاره جدید می‌تواند خبری خوب و امیدبخش باشد، اما نه زمانی که این قاره از زباله تشکیل شده باشد.

چرا وجود پلاستیک در اقیانوس‌ها می‌تواند خطرناک باشد؟ در این جا به معرفی مشکلاتی می‌پردازیم که در اثر آلودگی پلاستیکی اقیانوس‌ها به وجود می‌آید.

قاره‌ای جدید در اقیانوس آرام کشف شد!

تکه‌های پلاستیک در اثر نور خورشید و برخورد با زباله‌های دیگر به شدت ترد و شکننده می‌شوند و تکه‌های ریز پلاستیک به وجود می‌آید. خب چیزی که بعدش اتفاق می‌افتد این است که جانوران آبزی و پرندگان این ذرات ریز پلاستیک را می‌خورند. در بیشتر موارد این ذرات باعث مرگ آن‌ها می‌شود و یا در بدنشان گیر می‌کند.

علاوه بر این تعدادی از زباله‌های پلاستیکی مواد سمی آزاد می‌کنند. مجله بین المللی پاکیزگی اقیانوس‌ها در طول ۳۰ سال گذشته ۷۰۰ گونه از جانداران دریایی را معرفی کرده است که به وسیله این زباله‌ها کشته و یا صدمه دیده اند. این گونه‌ها از پلانکتون‌های ریز تا وال‌های غول پیکر را شامل می‌شود. در زیر به ارائه تعدادی آمار تاسف آور می‌پردازیم:

هر ساله ۱۰۰ هزار جاندار دریایی و یک میلیون پرنده به خاطر خوردن زباله‌های دریایی می‌میرند. تاسف آور این که تعدادی از این گون‌ها در معرض انقراض اند و دلیلش آلودگی پلاستیکی اقیانوس‌ها است.

قاره‌ای جدید در اقیانوس آرام کشف شد!

هنگامی که یک ماهی پلاستیکی را می‌خورد بر روی تمام چرخه غذایی اثر گذار است. موجودات کوچک‌تر به مشکلات گوارشی وحشتناکی دچار می‌شوند که منجر به مرگ آن‌ها می‌شود. این مشکلات همچنین موجودات و پستانداران بزرگ‌تر را نیز درگیر می‌کند. همان طور که قبلا اشاره کردیم انواعی از پلاستیک‌ها سمی اند. بعلاوه پلاستیک این خاصیت را دارد تا چنین مواد سمی را مثل سرب جذب نماید. فکر می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد هنگامی که یک ماهی را که درونش پلاستیک وجود دارد را می‌خورید؟

در ادامه ببینید که همه چیز چقدر می‌تواند وحشتناک باشد! مردم ماهی‌ها را در آب‌های آلوده پرورش و یا ماهیگیران آن‌ها را از آب‌های آلوده می‌گیرند که به سبب می‌شود این مواد خطرناک پلاستیکی راهشان را به بدن انسان‌ها پیدا کنند. مواد سمی موجود در انواع پلاستیک‌ها می‌تواند منجر به ایجاد سرطان، نقص سیستم ایمنی بدن و مشکلات زیادی را برای جنین‌ها ایجاد می‌کند.

علاوه بر مشکلات انسانی‌ای زباله‌ها مشکلات زیادی را نیز برای جانوران ایجاد می‌کند. مطالعات نشان داده است که حدود ۴۴ درصد پرندگان و لاکپشت‌های دریایی در درون یا اطراف بدنشان اشیا پلاستیک دارند.

قاره‌ای جدید در اقیانوس آرام کشف شد!

خب همانطور که دیدید، مشکل زباله‌های پلاستیکی موجود در اقیانوس‌ها واقعا جدی است. برخی ارزیابی برآورد کرده است که تا سال ۲۰۵۰ میزان حجم زباله‌های موجود در اقیانوس‌ها با میزان ماهی‌های موجود در این آب‌ها برابری می‌کند!

برای جلوگیری از تبدیل دریا‌ها و اقیانوس‌های زیبا، به محل انباشت زباله، مردم باید کاری انجام دهند. چندین راه برای حل این مشکل وجود دارد. در برخی موارد این پلاستیک‌ها می‌توانند استفاده‌های جدیدی داشته باشند. برای مثال "یومنوشیما" جزیره‌ای در خلیج توکیو از زباله‌ها ساخته شده است. این روز‌ها یک استادیوم، موزه و پارک در این جزیره مصنوعی ساخته شده است.

قاره‌ای جدید در اقیانوس آرام کشف شد!

راه دیگر، کاهش آلودگی و یا توقف کامل آن است. این مورد با آموزش افراد و استفاده از پلاستیک‌هایی تجزیه شونده امکان پذیر است. این نوع پلاستیک در عرض ۱ تا ۵ سال تجزیه می‌شود.

یک راه حل دیگر که به تازگی کشف شده است، موجودی است که از این که اطرافش پر از زبال‌های پلاستیکی باشد لذت می‌برد! این موجود خارق العاده کرمی است که فقط ۴۰ دقیقه لازم است تا تکه بزرگی از پلاستیک را بخورد. این کرم به راحتی محصولات پلاستیکی را تجزیه می‌کند. دانشمندان هنوز از چگونگی انجام این پدیده اطلاعی ندارند، اما شاید این راهی است که مادر طبیعت استفاده می‌کند تا سلامتی خود را به دست آورد.

قاره‌ای جدید در اقیانوس آرام کشف شد!

خب راه حل هرچه که باشد، زمان آن فرا رسیده است تا مردم سراسر جهان برای حفاظت زمین از دفن شدن زیر زباله‌های پلاستیکی، کاری انجام دهند.

منبع: brightside

رسول گل افلاک
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:53 - 1398/02/24
ما که نریختیم مردم اروپا و امریکا از بس که مصرف گرا هستن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
اره شازکول جان تو ایران که همه چیز ارگانیکه این ظروف یبار مصرف نذری رو هم من پخش میکنم بطریهای آبم من مصرف میکنم نوشابه هارو هم من میخورم
اسی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
این حجم از بلاهت شگفت انگیزه ...
penny
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
آره بابا ما اصلا زباله تولید نمیکنیم که
India
15:19 - 1398/02/24
واقعا جای تأسف داره
France
16:40 - 1398/02/24
خب واقعا چرا با اینهمه پلاستیک کاری نمیکنن؟به عنوان مصالح ساختمونی یا کفپوش؟اینا به راحتی قابل استفاده هستن
Iran, Islamic Republic of
18:17 - 1398/02/24
چه عکسای مزخرفی برای این متن انتخاب شده
Iran, Islamic Republic of
18:18 - 1398/02/24
خوشحال شدم که قاره ی حدیدی کشف شده و کانیه وست برای کیم عزیز بعنوان کادوی تولد هدیه میده.
با تشکر از سایت خوب برترین ها دست شما درد نکند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
ببین خدایی تو خیلی بدبختی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
سکوت میکنم.....
Germany
17:01 - 1398/02/27
خدا کنه عین قدیما مردم از زنبیل برای خریداشون استفاده کنند و در پرورش کرم پلاستیک خوار همه کشورها کوشش کنند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
خرید باکس 1
ادیب_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
ادیب_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
ادیب_2
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
عارفی_2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تنورستان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_تزریق چربی موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
تنورستان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_تزریق چربی
شفا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان