پیچ خوردگی بیضه ها، درد تناسلی پسران
۸۶۳۹۹
۰۲ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۵:۱۳
۷۶۶۱۲
درد تناسلی معمولاً چیز خاصی نیست و فقط یک ناراحتی ملایم و گذراست. ولی وقتی این درد جدی می شود ممکن است یک مشکل جدی مانند پیچ خوردگی بیضه (testicular torsion) در پس آن باشد.
برترین مجله اینترنتی ایران

برترین ها: بیشتر پسربچه ها خجالت می کشند در مورد قسمت های تناسلی بدن خود حرف بزنند و پسرهای نوجوان به شدت از صحبت کردن در مورد مشکلات خود در این قسمت از بدنشان به خصوص در مقابل مادرشان خودداری می کنند. ولی اگر پسر دارید مهم است که پسرتان بداند اگر در این قسمت از بدن به خصوص در بخش بیضه ها درد دارد، حتماً باید به شما یا پزشک اطلاع دهد.

درد تناسلی معمولاً چیز خاصی نیست و فقط یک ناراحتی ملایم و گذراست. ولی وقتی این درد جدی می شود ممکن است یک مشکل جدی مانند پیچ خوردگی بیضه (testicular torsion) در پس آن باشد. پیچ خوردگی بیضه یک حالت اضطراری پزشکی است که معمولاً با جراحی فوری و نجات بیضه رفع می شود.

درباره پیچ خوردگی بیضه ها چه می دانید؟

پیچ خوردگی بیضه (testicular torsion)

پیچ خوردگی بیضه زمانی رخ می دهد که طناب بیضه ای که جریان خون را به بیضه ها میسر می کند، می چرخد و پیچ می خورد، و دلیل این پیچش معمولاً جراحت یا نوعی مشکل پزشکی است. این پیچش باعث می شود که جریان خون به سمت بیضه قطع شود و درد و تورم شدید و ناگهانی در بیضه پیش می آید.

پیچ خوردگی بیضه با جراحی فوری درمان می شود. اگر جراحی به تعویق انداخته شود، ممکن است بیضه آسیب دائمی ببیند و پسربچه بیضه آسیب دیده اش را برای همیشه از دست بدهد. این مشکل برای نوزادان و کودکان نیز رخ می دهد، ولی بیشتر در میان پسربچه های 10 ساله تا 25 ساله و نوجوانانی که تازه به بلوغ رسیده اند شایع است.

علت ها


کیسه بیضه کیسه ای است که زیر آلت تناسلی مردانه قرار دارد. داخل این کیسه دو بیضه وجود دارد. هر بیضه با یک رگ به نام طناب بیضه ای به بقیه بدن وصل می شود.

پیچ خوردگی بیضه زمانی رخ می دهد که این طناب بیضه ای پیچ می خورد و جریان خون به بیضه مربوطه قطع می شود.

در اغلب موارد پیچ خوردگی بیضه در مردانی اتفاق می افتد که دچار وضعیت ژنتیکی به نام bell clapper deformity هستند. معمولاً بیضه ها به کیسه بیضه وصل هستند، ولی در این حالت بیضه ها به آن متصل نیستند و بنابراین احتمال اینکه در کیسه بچرخند و پیچ بخورند زیاد است.

پیچ خوردگی بیضه معمولاً پس از تمرینات طاقت فرسا، هنگام خواب یا پس از آسیب شدید به کیسه بیضه نیز ممکن است اتفاق بیفتد، ولی دلیل اصلی آن مشخص نیست.

نشانه ها


اگر پسر شما ناگهان دردی در بخش ران خود حس کرد باید او را نزد پزشک یا به بیمارستان ببرید. پیچ خوردگی بیضه حالتی اضطراری است و وقتی پیش می آید باید فوراً جراحی صورت بگیرد تا بیضه نجات داده شود.

از آنجائیکه حتماً باید جراحی صورت گیرد، باید دقت کنید که به پسربچه ای درد بیضه دارد، هیچ چیز برای خوردن یا نوشیدن ندهید و او را فوراً نزد پزشک ببرید.

اگر پسرتان پیچ خوردگی بیضه داشته باشد، دردی ناگهانی و شدید در کیسه بیضه و یکی از بیضه هایش حس می کند. این درد ممکن است تخفیف یابد یا بدتر شود، ولی در کل کاملاً از بین نمی رود.

نشانه های دیگر:


•    ورم به خصوص در یک سمت کیسه بیضه
•    حالت تهوع و استفراغ
•    درد شکمی
•    یکی از بیضه ها بالاتر از دیگری به نظر می رسد

گاهی طناب بیضه ای پیچ می خورد و خودش بدون آنکه درمان شود، درست می شود. به این حالت "پیچ خوردگی و واتابی" گفته می شود، ولی احتمال اینکه در آینده دوباره پیچ خوردگی پیش بیاید زیاد است.

اگر طناب بیضه ای پسرتان خودش باز شد و درد از بین رفت، می توان جراحی را مد نظر قرار نداد، ولی در هر صورت مشورت با پزشک ضروری است. جراحی برای درست کردن بیضه ها و اطمینان از عدم پیچ خوردگی آنها در آینده نیز می تواند انجام شود.

تشخیص

وقتی نزد پزشک یا به بیمارستان می روید، پزشک کیسه بیضه، بیضه ها، شکم و کشاله ران پسرتان را معاینه می کند و رفلکس های او را با مالش یا فشردن داخل ران او تست می کند. این کار در حالت نرمال باعث می شود که بیضه منقبض شود، ولی اگر فرزندتان پیچ خوردگی بیضه داشته باشد این اتفاق نمی افتد.

پزشک ممکن است تست هایی نیز انجام دهد تا متوجه شود که آیا طناب بیضه ای پیچ خورده یا خیر که این تست و آزمایشات شامل موارد زیر می شود:

•    سونوگرافی داپلر: از امواج فرکانس بالا برای گرفتن تصویر بیضه و چک کردن گردش خون در این ناحیه استفاده می شود.
•    آزمایش خون یا ادرار: این آزمایشات کمک می کنند که پزشک متوجه شود آیا نشانه ها ناشی از عفونت هستند یا پیچ خوردگی.

گاهی لازم است که پزشک جراحی انجام دهد تا پیچ خوردگی بیضه را تشخیص دهد. گاهی اوقات نیز با آزمایش فیزیکی پزشک متوجه پیچ خوردگی می شود و بدون آزمایشات دیگر، فوراً جراحی را انجام می دهد تا بیضه را نجات دهد.

هرچه طناب بیضه ای به مدت طولانی تری پیچ خورده بماند، نجات بیضه سخت تر می شود. درجه پیچش تعیین می کند که آسیب به بیضه با چه سرعتی رخ می دهد. به عنوان یک قاعده کلی، پس از 6 ساعت، می توان 90 درصد موارد پیچ خوردگی را نجات داد و بعد از 12 ساعت این میزان به 50 درصد کاهش می یابد و بعد از 24 ساعت، فقط 10 درصد احتمال نجات وجود دارد.

درمان

برای درمان پیچ خوردگی بیضه تقریباً همیشه به جراحی نیاز است. در موارد نادر پزشک می تواند با دستکاری فیزیکی کیسه بیضه، طناب بیضه ای را باز کند، ولی در حالت کلی، جراحی برای وصل کردن یکی از یا هر دوی بیضه ها به کیسه بیضه و جلوگیری از پیچ خوردگی مجدد آن لازم است. این جراحی معمولاً سرپایی است و به پسربچه داروی مسکن داده می شود و تکنیسین بیهوشی برای عمل او را بیهوش می کند.

جراحی شامل ایجاد برش کوچکی در کیسه بیضه، باز کردن طناب بیضه ای و بخیه زدن بیضه ها به داخل کیسه بیضه برای جلوگیری از پیچ خوردگی های بعدی می شود. وقتی جراحی تمام شد، کیسه را بخیه می زنند و بچه به اتاق ریکاوری فرستاده می شود.

تا چند هفته بعد از جراحی نباید بگذارید پسرتان فعالیت های طاقت فرسا و سنگین انجام دهد و در مورد این فعالیت ها باید با پزشک مشورت کنید.

اگر درمان پیچ خوردگی خیلی طول بکشد نمی توان بیضه مربوطه را نجات داد و باید با جراحی بریده شود که به این جراحی بیضه برداری یا orchiectomy گفته می شود. بیشتر پسربچه هایی که یکی از بیضه های آنها برداشته می شود، بعداً می توانند پدر شوند. ولی بسیاری از آنها نیز چند ماه بعد از عمل جراحی، بیضه مصنوعی یا پروستتیک می گذارند و این باعث می شود که حس بهتری در مورد ظاهر دستگاه تناسلی خود داشته باشند.

در نوزادهای پسر، نجات بیضه بستگی به زمانی که پیچ خوردگی رخ داده دارد. اگر قبل از تولد نوزاد رخ داده باشد، نجات بیضه ناممکن می شود. در این موارد، پزشک توصیه می کند که برداشتن بیضه آسیب دیده مدتی بعد انجام شود. اگر نشانه های پیچ خوردگی بعد از تولد ظاهر شوند، پزشک توصیه می کند که برای اصلاح بیضه مربوطه، عمل جراحی اضطراری انجام شود.

نشانه ها را نادیده نگیرید


پسربچه ها باید بدانند که درد تناسلی مسئله ای جدی است و نباید آن را نادیده گرفت. نادیده گرفتن این درد به مدت طولانی یا امید به اینکه خودش خوب شود منجر به آسیب جدی به بیضه و نیاز به برداشتن آن می شود.

حتی اگر پسرتان دردی در کیسه بیضه اش حس کند که این درد برطرف شود، باز هم باید او را نزد پزشک ببرید تا معاینه شود. پیچ خوردگی ای که خودش برطرف شود به احتمال زیاد در آینده دوباره رخ می دهد. پزشک با انجام یک عمل جراحی ساده و دوختن بیضه ها به کیسه بیضه، ریسک پیچ خوردگی های بعدی را به میزان زیادی کاهش می دهد.

اگر پسرتان پیچ خوردگی بیضه داشته که موجب از دست دادن یک بیضه شده است، مهم است که بداند هنوز هم می تواند زندگی نرمالی مانند بقیه داشته باشد. از دست دادن یک بیضه هیچ مردی را از داشتن روابط جنسی نرمال یا پدر شدن محروم نمی کند.
انتشار یافته: 31
در انتظار بررسی:3
Iran (Islamic Republic of)
10:04 - 1393/10/22
من وقتی دردم شروع شد رفتم دکتر. دکتر گفت بخاطر عفونت هست بعد بستری شدم و بهتر شدم بعدش مرخص(بیضه چپ) الان دوباره وقتی بیضه رو لمس میکنم یا فشار کمی بهش میاد درد میاد.نرم هم هست . میتونی پیچ خوردگی باشه؟ تروخدا جواب بدین
Iran (Islamic Republic of)
01:26 - 1393/10/24
اگر بچه ایی 2ساله داشته دردی کوچک از یک بیضه اش داشته باشد همراه کمی قرمزی علت چیست
Germany
13:10 - 1394/09/30
با تشکر از توضیحات خوب شما
Iran (Islamic Republic of)
23:54 - 1394/12/07
من یه شب این دردو حس کردم رفتم دکتر گقتن هیچی نیست بعد رفتم شنو باز هم چیزی معلوم نشد و در. اخر پیش یه دکتر خوب و خانم رفتم اون گفتش باید عمل بشه بعد عمل شدم معلوم بود نصفه پیچ خورده بود و نجات پیدا کرد.الانم بخیه هام بازی شده ولی یکم هنوز درد داره ولی عملش دردش کمتر از اون چیزی که فکر میکردم بوده
Iran (Islamic Republic of)
13:34 - 1395/05/26
سلام.من سمت چپ بیضم احساس میکنم درد میکنه چکار کنم
پاسخ ها
یه بنده خدا
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۸
احتمالا شماواریکوسل دارین
Seychelles
05:05 - 1395/10/25
سلام به همه .
خدمت اون دوستانی که گفتن ۱ ساله پیچش بیضه دارم یا بعضی موقه ها پیچش بیضه دارم ۲۰ دقیقه بعد خوب میشه .. بابد عرض کنم اینا امکان نداره پیچش باشه چون اگه بود الان دیگه شما بیضه نداشتین :) پیچش بیضه اگر تو ۴ ساعت اول عمل نشه باعث از بین رفتن بافت بیضه میشه یعنی دیگه بیضه بی بیضه :) . من خودم این مشکل رو داشتم و خوشبختانه خودم رو در اخرین لحظات به بیمارستان رسوندم . دکتر متخصص هم بود و مستقیم منو برد اتاق عمل .
خلاصه دوستان اگر درد ناگهانی داشتین زمان رو از دست ندین . بلافاصله برین بیمارستان . حتی اگر دکتر گفت هیچی نیست ، ازش بخواین یه سونوگرافی براتون بنویسه تا مطمئن بشین چون تشخیصش برای دکتر عمومی سخته .
امیدوارم کمک کرده باشم بهتون
Iran (Islamic Republic of)
13:56 - 1395/12/19
سلام دوستان من در 17-12-95 پسرم درد بیضه نداشت ولی یکم خیلی کمی بیضه سمت چپش ورم داشت،بردم دکتر سونونوشت انجام دادم بیضه اش قشنگ پیچ خورده بود،شانس اوردم زود بردمش دکترقبل شیش ساعت عملش کرد الحمدوالله بیضه اش رو از دست نداد،پسرم ده ساله است
Iran (Islamic Republic of)
04:23 - 1395/12/28
سلام من الان ۱۹ سالمه در ۱۵ سالگی بیضم پیچ خورده بود رفتم دکتر برام سونوگرافی نوشت رفتم واسه سونوگرافی یه بیمارستان خصوصی که اون موقع ۱۴۰ هزار تومان هزینش بود ولی متاسفانه چون توان پرداختشو نداشتیم صبر کردم فرداش رفتم بیمارستان دولتی که هزینش ۱۴ هزار تومان بود و انجام دادم وقتی رفتم پیش دکتر. دکتر کلی با پدر و مادرم سر و صدا کرد که چرا دیروز نیاوردینش و ... متاسفانه مجبور شدن یک بیضمو بردارن
Iran (Islamic Republic of)
07:06 - 1396/02/28
با سلام ممنون از توضیحاتتون .بنده بیضه سمت راستم کمی پایین تر از سمت چپ هست ایا ممکنه پیچ خوردگی بیضه باشه؟در ضمن رشد موهای صورتم بسیار اندک میباشد ممکنه ناشی از همین باشه؟
Iran (Islamic Republic of)
13:30 - 1396/03/16
من 13سالمه سمت چپم درد میکنه راه درمان من نشون بدید ترو خدا
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
من هم يك پسر دارم همين مشكل رو داشت حتما به دكتر مراجعه كن
Iran (Islamic Republic of)
14:57 - 1396/03/18
من از دیروز تا حالا بیضه سمت راستم درد میکنه ،البته دردش مداوم نیست و قطع میشه ولی الان نزدیک به ۵٬۶ ساعت درد میکنه،ممنون میشم راهنماییم کنید
Iran (Islamic Republic of)
18:48 - 1396/03/29
سلام من 17 سالمه 3 سال پیش همچین مشکلی پیش اومد خجالت کشیدم به خانواده بگم دو سه روزی گذشت و منجر شد ک یکی از بیضه هامو بردارن و جواب کسانی ک میکن ایا داریم ایا نداریمو بدم بیضه باد میکنه بزرگ میشه طوری ک لای پا گشاد میشه نتونین عین ادم راه برین و رنگش سیاه میشه
Iran (Islamic Republic of)
15:36 - 1396/05/19
سلام من ۱۵سالمه دوروز بیض سمت راستم درد میکنه البته فقط بعضی وقتادرد میکنه تو روخدا راهنماییم کنید خیلی درد میکنه
Iran (Islamic Republic of)
15:10 - 1396/10/07
باعرض سلام من این بیماری بیضه رادرشانزده سالگی تجربه کردم و متعسفانه بیضه سمت چپم رو از دست دادم الان بیست او یک سالم هست و عمل پیوند عروقی به دیواره بیضه سمت راستم رو انجام ندادم آیا ممکن است معاف کامل از خدمت شوم خواهشن جواب درخواست سریع رو دارم با کمال تشکر .
Iran (Islamic Republic of)
23:36 - 1396/12/18
با سلام وخسته نباشی خدمت آقای دکترببخشید من مدت ۸ ماه است که آلت تناسلی سمت راستش به حالت افتادگی پوستی و رنگ تیره شده و پوست زبری هم پیداکرده و طرف سمت چپ مثل گذشته است وهیچ مشکلی ندارد و ادرارم به صورت بریدهبرده قطع و وصل میشه درزمان خارج شدن ادرارلطفا من را راهنمایی کنید چیکارکنم سن من ۳۲ سال است با تشکرازراهنمایی شما موفق باشید.
Iran (Islamic Republic of)
03:11 - 1397/01/11
سلام.بیضه سمت راست من چهار ماه پیش دچار پیچش شد بعد بردم دکتر عمومی متاسفانه تشخیص نتونست بده و گفت درد شکمت بخاطر یبوسته بعد ی هفته گذشت و من هنوزم درد داشتم بعدش رفتم به ی پزشک بهر که گفت بیصه تو عفونت کرده و ی هفته منو تو بیمارستان بستدی کرد و بعد ی هفته بیضه سمت راستم خیلی کوچیکتر شد و دیگه جریان خونی زیادی توش نبود ولی دکتر گفت نیازی به برداشنتنش نیست ولی بیضه سالم باید فیکس بشه که نثل اون یکی پیچ نخوره.....آیا لازمه که بیضه از کار افتاده رو برداره؟یا تصمیم دکتر درست بوده؟
Iran (Islamic Republic of)
17:30 - 1397/01/22
سلام من ۱۹ سالمه بیضه سمت چپم پایین تر از سمت راسته و کمی رگ دور بیضم جمع شده میخواستم ببینم مشکلش چیه ؟
Iran (Islamic Republic of)
17:55 - 1397/03/23
سلام من حدود 2 ماه قبل بیضم درد گرفت و رفتم پیش درکتر عمومی و اون گفت چیزی نیست اما الان یه طرفش ورم کرده و فرم غیر طبیعی داره و مطمعانم که کاملا بر عکسه اما دردش موقتی هست احاس خودم اینه که نیم پیچ شده اما نمی دونم چطوره دوستان اگه کسی براش پیش اومده راهنماییم کنه
United States of America
14:48 - 1397/04/13
سلام . من در دوران خدمت یکدفعه با درد شد
Iran (Islamic Republic of)
09:10 - 1397/10/15
سلام من 20 سالم امروز صبح که ازخواب بیدار شدم دیدم نمیتونم بلندبشم بیضه سمت راستم بنظرمیرسه پیچ خورده الان همه نمیدونم باید چیکار کنم لصفا اگه کسی چیزی بلده راهنمایی کنه
Iran (Islamic Republic of)
14:45 - 1397/10/22
من فکر میکنم که بیضه پیچ خورده ولی درد شدیدی نداره و ۲ روز یبار یا بعد از خود ارضای میاد آیا من یه بیضا از دست دادم
Iran (Islamic Republic of)
13:05 - 1397/11/12
سلام من ۱۵ سالمه ۶ ماه قبل رفتم عمل واریکوسل خوب شدم حالا یکم حس میکنم جای بخیه ام و بیضه ام درد کمی دارم زود هم رفع میشه من چیکار کنم ؟؟
Iran (Islamic Republic of)
22:09 - 1397/12/12
سلام خوبین من امروز با لگد زدم نو اجزای تناسلیم الان یکزره درد میکنه بیضه سمت راستم چیکار کنم پیچ خوردگی. ترو خدا بگین
Iran (Islamic Republic of)
22:31 - 1397/12/12
سلام من یه پسر 5ساله دارم سه سال پیش متوجه شدم که در یه طرف بیضش یه جیزی شبیه بیضه دیکست بردیم دکتر سونوگرافی گرفتن خوشبختانه چیزی نبود بیضه هاش سالم بودن بعد یه مدت اون چیزی که سبیه بیضه بود نبود ولی الان دوباره میبینم که بالای بیضش هست و میگه درد دتره لطفا راهنمای کنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج