ایران خواستار خروج آمریکا از سوریه شد
۸۶۴۶۲۱
۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۲
۷۲۶۷
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، ایجاد منطقه امن در ادلب را نافی حق دولت سوریه در مبارزه با تروریست ها ندانست و گفت: ایالات متحده باید به سرعت به حضور نظامی غیرقانونی خود در بخشی از سوریه پایان دهد.

خبرگزاری ایرنا : نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، ایجاد منطقه امن در ادلب را نافی حق دولت سوریه در مبارزه با تروریست ها ندانست و گفت: ایالات متحده باید به سرعت به حضور نظامی غیرقانونی خود در بخشی از سوریه پایان دهد.

مجید تخت روانچی روز جمعه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع ادلب سوریه برگزار شد، افزود: همراه با دیگر ضامن های چارچوب آستانه، جمهوری اسلامی ایران از تداوم ادلب به عنوان منطقه امن حمایت می کند.

وی ادامه داد: این رویکرد بر اساس واقعیت و اصل بنیادین است که یک جمعیت زیادی از شهروندان غیر نظامی در آنجا زندگی می کنند و باید محافظت شوند.

ایران خواستار خروج آمریکا از سوریه شد

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: در عین حال، سوالات اساسی در این زمینه وجود دارند که عبارتند از آیا این شرایط می تواند و باید به صورت نامحدود ادامه یابد؟ آیا دولت باید اجازه دهد گروه های تروریستی داخلی به کنترلشان بر این مناطق ادامه دهند؟ آیا جامعه بین المللی باید اجازه دهند که چنین گروه هایی تعداد زیادی از شهروندان را گروگان خودشان بگیرند؟

تخت روانچی پاسخ این سوالات را روشن دانست و اظهار کرد: ایجاد منطقه امن تنها یک اقدام موقت با هدف منحصر به فرد حفاظت از غیرنظامیان بود نه ایجاد پناهگاهی برای گروه های تروریستی. این حق دولت سوریه را برای مبارزه با تروریست های به رسمیت شناخته شده شورای امنیت محدود نمی کند که البته باید مطابق با قوانین بین المللی انسان دوستانه انجام شود.

وی تصریح کرد: بنابر این هم شکست دادن تروریست ها و هم آزاد سازی غیرنظامیان ضروری است.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه در حال حاضر 'به تروریست های خطرناک اجازه داده است بیش از 2 میلیون غیرنظامی را به عنوان سپر انسانی استفاده کنند'، گفت: ادامه تسلط این تروریست ها بر منطقه وسیعی از قلمرو دولت مستقل سوریه و تداوم حملات علیه نیروهای نظامی و غیرنظامی در فراتر از این منطقه نمی تواند و نباید به طور نامحدود ادامه یابد.

تخت روانچی افزود: تداوم این وضعیت تروریست ها را قادر می سازد تا غیرنظامیان بیشتری را بکشند. این در تضاد با اهداف ایجاد منطقه امن در ادلب است. ما باید به اندازه کافی مراقب باشیم تا حفاظت از غیرنظامیان را با حمایت از تروریست ها اشتباه نگیریم.

از حق تعیین سرنوشت سوری ها حمایت می کنیم

وی تاکید کرد: ادامه وضعیت فعلی در ادلب بیشتر بازگرداندن کنترل دولت بر تمام قلمرو خود و تضمین ایمنی و امنیت همه شهروندان خود را مختل می کند و باعث ممانعت از بازگشت پناهندگان و افراد آواره داخلی، تاخیر در بازسازی کشور و مانع از اجرای راه حل های سیاسی می شود که هر یک به طور ذاتی به هم مرتبط هستند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد بار دیگر بر ضرورت احترام کامل به حاکمیت، استقلال سیاسی، اتحاد و تمامیت ارضی سوریه تاکید کرد و گفت: همانطور که در بیانیه مشترک نشست اخیر ضامن های آستانه در شهر 'نورسلطان' در 25-26 آوریل 2019 بیان شده است، هیچ اقدامی بدون توجه به عامل آن، نباید این اصول را تضعیف کند.

تخت روانچی افزود: در این زمینه، ضامن های فرمت آستانه همچنین تمام تلاش ها برای ایجاد واقعیت های جدید در صحنه را به بهانه مبارزه با تروریسم رد کردند. بنابراین، ایالات متحده باید به سرعت به حضور نظامی غیرقانونی خود در بخشی از سوریه پایان دهد.

وی تصریح کرد: با در نظر داشتن این موضوع، دولت سوریه باید در تشکیل کمیته قانون اساسی توسط جیر پدرسون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه که حمایت ما را با خود دارد، پشتیبانی شود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: ما او را تشویق می کنیم تا بیشتر رایزنی مستقیم خود را با دولت سوریه تقویت کند.

تخت روانچی با اشاره به بیانیه مشترک ضامن های توافق آستانه، خاطرنشان کرد: هیچ راه حل نظامی برای درگیری های سوریه وجود ندارد و تنها گزینه، پیش بردن فرایند سیاسی با هدایت سوری ها و سوری-سوری تحت تسهیلگری سازمان ملل متحد است.

وی تصریح کرد: حق تعیین آینده سوریه تنها به سوری ها تعلق دارد و باید از تحقق این هدف حمایت کنیم.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
23:10 - 1398/02/27
عجب ایران خواستار خروج آمریکا از سوریه آمریکا خاستوار خروج ایران از سوریه روسیه خواستار خروج ایران و آمریکا از سوریه بس این ریس جمهور بی ارزه سوریه خواستار گور پدرش واقعآ خنده دار است کشوری که چهار شوهر داره باید ریس جمهورش با آتش سوخت
Iran, Islamic Republic of
23:15 - 1398/02/27
خب اگه آمریکا اونجا نباشه همو می خورن و همه همو لت و پار می کنن
Iran, Islamic Republic of
23:42 - 1398/02/27
خخخخخخخ اومد بقل گوشمون سوریه رو رها کن
France
23:57 - 1398/02/27
کدام حکومتی در جهان مخالف مسلح را در داخل قلمرو خویش تحمل میکند .
انقدر یک حرف غلط را تکرار میکنند تا انرا درست جا بزنند .گذشت ان دوران
Iran, Islamic Republic of
00:27 - 1398/02/28
امریکا منتظر بود تا شما دستور بدی
کی شمارو آدم حساب میکنه
United Arab Emirates
01:12 - 1398/02/28
مگه سوریه خودش رئیس جمهور ودولت نداره
Iran, Islamic Republic of
01:40 - 1398/02/28
کاملا درسته مردم سوریه از آمریکایی ها خوششون نمیاد
Iran, Islamic Republic of
02:33 - 1398/02/28
خود ایران هم باید بیرون بره اول به فکر آبادانی کشور خودش باشه بعد سوریه و عراق
Iran, Islamic Republic of
06:51 - 1398/02/28
خودتون اونجا چکار میکنید؟
Iran, Islamic Republic of
16:58 - 1398/02/28
اگه ایران بیل زنه، اول باغچه بی صاحاب شده خودش رو بیل بزنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج